Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξετάσεις ΤΕΕ - Νεότερα


the_topo

Recommended Posts

Ένα ερώτημα που δεν απαντήθηκε είναι πώς συστήνονται εν τέλει αυτές οι επιτροπές και με ποιά κριτήρια. Ας πούμε στο ΤΕΕ που απ' ό,τι έγραψαν ορισμένοι συνάδελφοι, ήταν εξεταστές (νομίζω ο @maneni).

Εφόσον τίθεται θέμα χαμηλού επιπέδου εξετάσεων για την απόκτηση άδειας άσκησης επαγγέλματος, καλό θα ήταν - πριν από όλα - να αποσαφηνιστεί πώς ορίζονται αυτές οι επιτροπές και με ποιά διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικά θα υπάρχει κάποια προκήρυξη για ενδιαφερόμενους (σαν αυτή που βγήκε πρόσφατα για κάποιο άλλο όργανο του ΤΕΕ) ή μπορεί να καλούν στην τύχη. Όχι απαραίτητα κάθε χρόνο, αλλά όταν κάποιος παραιτηθεί και πρέπει να βρεθεί άλλος.

Προϋπόθεση για να συμμετάσχει κάποιος είναι η ιδιότητα του πανεπιστημιακού ή τα δέκα χρόνια εμπειρίας. Το πώς μετριούνται αυτά δεν ξέρω. Αν δηλαδή απλά να έχεις εσύ την άδεια ή αν πρέπει να έχεις κάνει και συγκεκριμένα επιτεύγματα. 

Σε κάθε περίπτωση οι ίδιοι οι εξεταστές δεν έχουν κανένα συμφέρον να κρατήσουν κάποιο επίπεδο. Σαν αγγαρεία το βλέπουν που πρέπει να τελειώσει γρήγορα για να πάνε σπίτια τους. Ούτε κάποια ευθύνη αναλαμβάνει κανείς τους ή το ίδιο το ΤΕΕ για όποιον παίρνει την άδεια. Είναι μια εθιμοτυπική διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει προκήρυξη. Μάλλον ο πρόεδρος κανονίζει ποια θα είναι τα μέλη καλώντας υποτίθεται διαφορετικούς κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, georgios_m said:

Λογικά θα υπάρχει κάποια προκήρυξη για ενδιαφερόμενους (σαν αυτή που βγήκε πρόσφατα για κάποιο άλλο όργανο του ΤΕΕ) ή μπορεί να καλούν στην τύχη. Όχι απαραίτητα κάθε χρόνο, αλλά όταν κάποιος παραιτηθεί και πρέπει να βρεθεί άλλος.

Προϋπόθεση για να συμμετάσχει κάποιος είναι η ιδιότητα του πανεπιστημιακού ή τα δέκα χρόνια εμπειρίας. Το πώς μετριούνται αυτά δεν ξέρω. Αν δηλαδή απλά να έχεις εσύ την άδεια ή αν πρέπει να έχεις κάνει και συγκεκριμένα επιτεύγματα. 

Σε κάθε περίπτωση οι ίδιοι οι εξεταστές δεν έχουν κανένα συμφέρον να κρατήσουν κάποιο επίπεδο. Σαν αγγαρεία το βλέπουν που πρέπει να τελειώσει γρήγορα για να πάνε σπίτια τους. Ούτε κάποια ευθύνη αναλαμβάνει κανείς τους ή το ίδιο το ΤΕΕ για όποιον παίρνει την άδεια. Είναι μια εθιμοτυπική διαδικασία.

Όπως τα λες είναι .

Δέκα χρονάκια άδεια αν έχεις μπορείς να συμμετάσχεις !

Όσον αφορά την εμπειρία που είπες πως μετριέται , απλά δεν μετριέται .

Καλέσανε συνάδελφο πριν λίγο καιρό για εξεταστική επιτροπή , δεν πήγε τελικά  , η αντιμετώπιση που είδα εγώ, ήταν αυτό που είπες ! αγγαρεία ! !

Αν είναι εθιμοτυπική διαδικασία δεν γνωρίζω, αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι κόβουν. Το είδα με τα μάτια μου, όπως επίσης μου το είπανε πολλοί συνάδελφοι ότι αναγκάστηκαν και πήγαν σε άλλες πόλεις να δώσουν για διαφορετικό λόγο ο καθένας ! άλλος γιατί έπεσε σε καθηγητή που δεν γούσταρε , άλλος έπεσε σε άτομο άλλης παράταξης !

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, maneni said:

δεν υπάρχει προκήρυξη. Μάλλον ο πρόεδρος κανονίζει ποια θα είναι τα μέλη καλώντας υποτίθεται διαφορετικούς κάθε φορά.

Καλά ρε συνάδελφε εσύ που υπήρξες μέλος εξεταστικής επιτροπής και δεν γνωρίζεις ?
Περίεργο ! ! !

Λες , καλώντας υποτίθεται διαφορετικούς κάθε φορά !

Που είναι οι διαφορετικοί ? γιατί εγώ βλέπω ότι μερικοί εκεί μέσα το χουν κάνει τσιφλίκι τους !

(μάλλον δεν θα βλέπω καλά) 😂🤣😃😀

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

καθόλου περίεργο. μπορεί να βάρεσαν στην τύχη μερικά τηλέφωνα και ο άνθρωπος έτυχε ευσυνείδητος και πήγε. 

εμένα πάντως δε με έχουν καλέσει ποτέ. 

το πολύ να παίζει λίγο βύσμα για το χαρτζιλικάκι που θεωρητικά υπάρχει (βάσει του προϋπολογισμού που αναρτά το ΤΕΕ). δε βλέπω άλλο λόγο μεροληψίας. 

εσύ πώς τους είδες ότι ήταν ίδιοι; έδωσες πολλές φορές; 

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, georgios_m said:

καθόλου περίεργο. μπορεί να βάρεσαν στην τύχη μερικά τηλέφωνα και ο άνθρωπος έτυχε ευσυνείδητος και πήγε. 

εμένα πάντως δε με έχουν καλέσει ποτέ. 

το πολύ να παίζει λίγο βύσμα για το χαρτζιλικάκι που θεωρητικά υπάρχει (βάσει του προϋπολογισμού που αναρτά το ΤΕΕ). δε βλέπω άλλο λόγο μεροληψίας. 

εσύ πώς τους είδες ότι ήταν ίδιοι; έδωσες πολλές φορές; 

Δεν ξέρω αν παίζει βύσμα ή όχι και ούτε με ενδιαφέρει ! (όχι ότι αν παίζει θα πέσω απ' τα σύννεφα )

Έδωσα 2 φορές , ήταν οι ίδιοι σχεδόν ( οι περισσότερες φάτσες που είδα δλδ ΝΑΙ ήταν οι ίδιες) και άλλη μία φορά που πήγα και έπεσα πάνω σε εξετάσεις πάλι συνάντησα τα ίδια πρόσωπα!

 3 φορές είναι λίγες που αντίκρισα τις ίδιες φάτσες ? ή έτυχε μόνο εγώ να ακούσω διάφορες ιστορίες για αντιπάθειες , παρατάξεις , κόντρες κλπ (και να αναγκαστούν πολλά παιδιά να δώσουν σε άλλες πόλεις) ...

Edited by tns
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tns said:

Καλά ρε συνάδελφε εσύ που υπήρξες μέλος εξεταστικής επιτροπής και δεν γνωρίζεις ?
Περίεργο ! ! !

Λες , καλώντας υποτίθεται διαφορετικούς κάθε φορά !

Που είναι οι διαφορετικοί ? γιατί εγώ βλέπω ότι μερικοί εκεί μέσα το χουν κάνει τσιφλίκι τους !

(μάλλον δεν θα βλέπω καλά) 😂🤣😃😀

γιατί πρέπει να γνωρίζω? Με καλέσανε αν θέλω να πάω και πήγα. Θα έπρεπε να μάθω τον τρόππο διαλογής?

Τώρα αν είναι οι ίδιοι δεν το γνωρίζω, αλλά δεν μου φαίνεται και περίεργο αν δεν υπάρχει προθυμία συμμετοχής οπότε επιλέγονται οι ίδιοι και οι ίδιοι.

Για δεν τις κατηγορίες περί κοψίματος (για οποιουσδήποτε λόγους) η εμπειρία μου τόσο ως εξεταζόμενος όσο και ως εξεταστής είναι τελείως διαφορετική με αυτό που λες....

Edited by maneni
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, maneni said:

γιατί πρέπει να γνωρίζω? Με καλέσανε αν θέλω να πάω και πήγα. Θα έπρεπε να μάθω τον τρόππο διαλογής?

Τώρα αν είναι οι ίδιοι δεν το γνωρίζω, αλλά δεν μου φαίνεται και περίεργο αν δεν υπάρχει προθυμία συμμετοχής οπότε επιλέγονται οι ίδιοι και οι ίδιοι.

Για δεν τις κατηγορίες περί κοψίματος (για οποιουσδήποτε λόγους) η εμπειρία μου τόσο ως εξεταζόμενος όσο και ως εξεταστής είναι τελείως διαφορετική με αυτό που λες....

Αν δεν γνωρίζεις ΟΚ ! Προφανώς και δεν σε ενδιαφέρει ο τρόπος διαλογής όπως και μένα το ίδιο.

Όσον αφορά το αν είναι οι ίδιοι παραπάνω ανέφερα την δική μου εμπειρία , δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται σε όλα τα εξεταστικά κέντρα της χώρας.

(αν και δεν νομίζω τα τελευταία δέκα χρόνια να μην προλαβαίνουν απ' τις δουλειές , να μην βρίσκουν και να μην θέλουν εφόσον δεν είναι αφιλοκερδώς)

Για τις <κατηγορίες> κοψίματος εγώ ανέφερα κάποιους λόγους παραπάνω τους οποίους είμαι 99% σίγουρος ότι οι περισσότεροι θα έχουν ακουστά κάτι παρόμοιο ή αντίστοιχο.

Εμπειρία σαν εξεταστής δεν έχω (σέβομαι την εμπειρία σου ) ΑΛΛΑ όλα αυτά που έχουμε συζητήσει σε αυτό το θέμα τις τελευταίες σελίδες περί εξετάσεων , 3-4 λεπτά , κουβέντα καφενείου , εθιμοτυπικές (όπως ανέφερε άλλος συνάδελφος) , το γιατί υπάρχουν , γιατί σε κρίνουν για άδεια ενώ και άλλα πτυχία βγάζουν άδεια δίχως εξετάσεις , το αν αμφισβητούν τα εκπαιδευτικά ιδρύματα μετά από τόσες εξετάσεις, έτη σπουδών και άλλα πολλά , νομίζω πως η άποψή μου είναι σαφής στις προηγούμενες σελίδες του θέματος !

Δεν ξέρω αν είναι λάθος ή σωστή αλλά είναι η άποψη μου ! 😀

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tns said:

........ εφόσον δεν είναι αφιλοκερδώς.......................

μην λες πράγματα που δεν γνωρίζεις. Ποιος σου είπε ότι πληρώνονται?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.