Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξετάσεις ΤΕΕ - Νεότερα


Recommended Posts

να πω και εγώ την δικιά μου εμπειρία...χωρίς πολλές λεπτομέρειες..

Κόπηκα την πρώτη φορά για ενδοπανεπιστημιακές έχθρες (όχι κομματικές)

Την 2η φορά, είπα το όνομά μου και έφυγα...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

39 λεπτά πριν, [email protected] said:

Σήμερα οι μηχανικοί εισπράττουν πενταροδεκαρες όχι επειδή δεν γνωρίζουν το αντικείμενο τους, αλλά επειδή λόγω μεγάλης προσφοράς μηχανικών στην αγορα καθίστανται απολύτως αναλώσιμοι. Λίγοι είναι αυτοί που είναι εξειδικευμένοι σε κάτι ώστε να πληρώνονται την εξειδίκευση τους ως experts, αλλά εδώ μιλάμε για τη μάζα.

Χωρίς αντικείμενο στην αγορά, δε θα υπήρχαν θέσεις πρακτικής και οι άδειες θα δίνονταν με πιο αργούς ρυθμούς, κρατώντας την προσφορά ανάλογη με τη ζήτηση..

Link to comment
Share on other sites

@georgios_m

 

Αν σε άκουγε ο Γιουνγκερ θα σε έριχνε στα κάτεργα!

Έχουμε υπογράψει ως έθνος όχι ένα, αλλά τρία μνημόνια. Και στο πρώτο πρώτο υπογράψαμε το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων. Και αυτό που προτείνεις είναι να κλείσει το επάγγελμα.

Τελικά τα θέλαμε τα λεφτά των Ευρωπαίων ή δεν τα θέλαμε?

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, Faethon11 said:

να πω και εγώ την δικιά μου εμπειρία...χωρίς πολλές λεπτομέρειες..

Κόπηκα την πρώτη φορά για ενδοπανεπιστημιακές έχθρες (όχι κομματικές)

Την 2η φορά, είπα το όνομά μου και έφυγα...

 

οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν ανάλογες εμπειρίες ή γνωρίζουν αντίστοιχες περιπτώσεις απλά δεν τις ξεστομίζουν . 😉

λένε αυτά που θέλουν , υποστηρίζουν αυτούς που θέλουν και όταν κάτι το γνωρίζουν το λένε με το σταγονόμετρο ή θεωρούν ντροπή ότι κόπηκαν π.χ. στις εξετάσεις του τεε!

και γω θα μπορούσα να μην το αναφέρω και να το παίζω μάο τάο , αλλά δεν με πειράζει , πέρασα από τόσες εξετάσεις και δοκιμασίες και όταν κατάλαβα ότι παίζουν και άλλα πράγματα τότε μου έφυγε το άγχος !

φυσικά όταν πρόεδρος εταιρείας (απ'τις μεγαλύτερες στην ελλάδα) 60 ετών μου έλεγε τα χειρότερα για το τεε και μου τους ανέφερε ΠΟΥΘΕΝΑΔΕΣ ! ! ! (απο εκεί καταλαβαίνεις πολλά)

εγώ δεν έχω δικαίωμα να εκφέρω καν την άποψη  μου μπρος σ ' αυτόν τον άνθρωπο !

Γίνεται συζήτηση για πρακτική , για Αμερική για 4ωρα και για 8ωρα !

όταν τα έλεγα για τους μηχανικούς για τους δικηγόρους κλπ κάποιοι μόνο που δεν έπεσαν να με φάνε !

 

Υ.Γ. τελικά δεν μας είπες την 2η φορά που πήγες και είπες το όνομά σου και πέρασες εν σύγκρισή με την 1η , έγινες καλύτερος μηχανικός ???😁😀😃

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο ότι έτσι κλείνει το επάγγελμα. Με τη λογική αυτή, ακόμα και οι τωρινές εξετάσεις του ΤΕΕ το κλείνουν και έπρεπε να καταργηθούν. Δηλαδή ακόμα και το ότι έχουν οι σχολές συγκεκριμένο αριθμό θέσεων και όχι απεριόριστο το κλείνει το επάγγελμα.

Επίσης θα έπρεπε με την ίδια λογική να μη χρειάζονται και οι γιατροί ειδικότητα (θυμίζω ότι αν υπάρξει μεγάλη ζήτηση για κάποια συγκεκριμένη, μπορεί να περιμένεις χρόνια, άρα και χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα).

Αυτό λοιπόν που προτείνω είναι κάτι αντίστοιχο με το σύστημα των γιατρών. Δηλαδή ένα οργανωμένο σύστημα που να περιλαμβάνει και την ένταξή σου στην αγορά εργασίας.

Δε θα ορίσεις δηλαδή συγκεκριμένο αριθμό θέσεων, αλλά θα θέσεις προδιαγραφές για τις θέσεις αυτές. 

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, georgios_m said:

Δεν είναι σίγουρο ότι έτσι κλείνει το επάγγελμα. Με τη λογική αυτή, ακόμα και οι τωρινές εξετάσεις του ΤΕΕ το κλείνουν και έπρεπε να καταργηθούν. Δηλαδή ακόμα και το ότι έχουν οι σχολές συγκεκριμένο αριθμό θέσεων και όχι απεριόριστο το κλείνει το επάγγελμα.

Επίσης θα έπρεπε με την ίδια λογική να μη χρειάζονται και οι γιατροί ειδικότητα (θυμίζω ότι αν υπάρξει μεγάλη ζήτηση για κάποια συγκεκριμένη, μπορεί να περιμένεις χρόνια, άρα και χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα).

Αυτό λοιπόν που προτείνω είναι κάτι αντίστοιχο με το σύστημα των γιατρών. Δηλαδή ένα οργανωμένο σύστημα που να περιλαμβάνει και την ένταξή σου στην αγορά εργασίας.

Δε θα ορίσεις δηλαδή συγκεκριμένο αριθμό θέσεων, αλλά θα θέσεις προδιαγραφές για τις θέσεις αυτές. 

Δεν νομίζω ότι για παράδειγμα στους γιατρούς μετά από 6 χρόνια  γενικής ιατρικής 1 μάθημα γυναικολογίας ότι μπορεί να σε κάνει γυναικολόγο (χειρούργο) .

Θα κάνεις αγροτικό σ' ε΄να κέντρο υγείας με (supervisor ) πάντοτε  ένα διευθυντή , έπειτα ειδικότητα με επιμελητή (ειδικό) διευθυντή και καθηγητή Πανεπ. , στα χειρουργεία θα μπεις 3ο χέρι και με τα χρόνια (4-6) θα μπεις και 2ο και 1ο κλπ ! (θα μπει το νερό στ' αυλάκι, χειρουργεία-περιστατικά πολλά, ούτε είναι τυχαίο που λένε ότι στην ειδικότητα γίνεσαι Ιατρός,αφού έχεις αποκτήσει ένα υπόβαθρο απ' την σχολή)

Ο μηχανικός τελείωσε την σχολή , γράφτηκε στο ΤΕΕ και σφραγίζει την άλλη μέρα ουρανοξύστη !

Για μένα το όλο θέμα ξεκινάει απ' το σχολείο. Δεν γνωρίζω τι γίνεται τώρα στα σχολεία , 0 επαγγελματικός προσανατολισμός , οι σχολές (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων ιατρικές, οδοντιατρικές κλπ) δεν κρατάνε υψηλό βαθμό δυσκολίας και ένα επίπεδο , (άκουσα ότι Πολιτικών μηχανικών Ξάνθη έμπαινες  με 14.000 μόρια) , οι δε γονείς (οι περισσότεροι) βγάλε μία σχολή (ότι να ναι και θα τα βολέψουμε)(θα βρούμε κάνα βουλευτή) , αν περνούσες κάνα πολυτεχνείο κερνούσαν τσίπουρα νομίζοντας ότι θα βγεις στην αγορά και θα βρέχει χιλιάρικα. Πολλά παιδιά (θυμάμαι στις εξετάσεις πέρασαν σε σχολές 4ης επιλογής και βάλε μη έχοντας κουράγιο να ξαναδιαβάσουν ), τελείωσαν σχολές που δεν ήθελαν , στέρησαν θέσεις στην αγορά από κάποιους που ήθελαν , δίχως να ψάξουν (ακόμη και με τους γονείς γιατί στα 17 είσαι παιδί)  τις σχολές, το πρόγραμμα σπουδών, τα επ. δικαιώματα , το τί άλλο μπορείς να κάνεις με το πτυχίο μιας σχολής κλπ κλπ !

Πιστεύω ότι οι σχολές θα έπρεπε να διαγράφουν αιώνιους φοιτητές , να εισάγουν συγκεκριμένο αριθμό φοιτητών κάθε χρόνο έτσι ώστε να μπορούν να απορροφηθούν. (όσον αφορά το εξωτερικό ΟΚ , από κάθε σχολείο 2-3 άτομα έφευγαν για σπουδές στο εξωτερικό , όχι οι μισοί και κάποιοι απορροφήθηκαν έξω)....

Πιστεύω ότι είναι πολυσύνθετο , οι περιπτώσεις πολλές και ότι δεν φταίει μεμονωμένα το ΤΕΕ π.χ. ή κάποιοι άλλοι φορείς.

Γιατί σαν πανεπιστήμιο Φιλολογίας π.χ. να βάζεις ανεξέλεγκτα κόσμο και να ακούς ότι διορίστηκε πρόπερσι με έτος κτήσης πτυχίου το 1991 ?

Από το το '91 μέχρι τώρα τι ? Ιδιαίτερα ? (για αρχή ΟΚ ) δίχως ένσημα δίχως τίποτα ? Ταξιτζής ? Σουβλατζής ? Πόσοι θα απορροφηθούν απ' τα φροντιστήρια  ?

Αλλά βέβαια τι σκας ? κάποτε είχαμε ΠΑΣΟΚ ! έμπαιναν ανεξέλεγκτα στο δημόσιο , κυκλοφορούσε χρήμα , δάνεια , οικοδομές , διακοποδάνεια , εορτοδάνεια , (διαφήμιζε η αγροτική το EMPIRE STATES ) 😂

  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ναι τι ???? τι δεν κατάλαβες συνάδελφε ? 😄

Εμπρός , πίσω !

Ακυρώνουμε 5 χρόνια εργαστηρίων μαθημάτων ,γραπτών εξετάσεων, ασκήσεων, διπλωματική , όλους τους PHD καθηγητές, ατελείωτες ώρες διάβασμα, για να με κρίνει ένα επιμελητήριο γραπτώς.

 

Edited by tns
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά που λες έχουν ακυρωθεί στην πράξη. Οπότε η εισαγωγή γραπτών εξετάσεων θα επιφέρει μια αποκατάσταση. Θα λειτουργήσει σαν ανάδραση. Δηλ όσο οι αποτυχίες είναι μεγάλες τόσο ποιο πολύ θα πιέζεται το πανεπιστήμιο να αποκαταστήσει τη διαφορά. Οπότε κάποια στιγμή θα φθάσουμε να λέμε αυτά που λες και πραγματικά να αξίζουν.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, maneni said:

όλα αυτά που λες έχουν ακυρωθεί στην πράξη...

Σωστότατο. 

Αυτός που έχει γνώσεις και πατάει στα πόδια του δεν φοβάται καμία εξέταση.  Αν επιστρέψουν και οι εξετάσεις για Ενεργειακούς επιθεωρητές  θα φιλτραριστεί ο κόσμος

Edited by Mitsos Ribopaido
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.