Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξετάσεις ΤΕΕ - Νεότερα


Recommended Posts

Αν οι προφορικές εξετάσεις του ΤΕΕ είναι ένα φιάσκο, δεν αντιλαμβάνομαι το πως δεν θα είναι φιάσκο και τυχόν γραπτές εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρώτον δεν νομίζω ότι θα μπούνε σε τέτοια διαδικασία απλά και μόνο για να βάλουνε γελοίες ερωτήσεις. Δεύτερον ακόμα και τις γελοίες (από άποψη ευκολίας πάντα) ερωτήσεις που γίνονται μερικές φορές στα προφορικά και δεν απαντώνται, αλλά παρόλα αυτά περνάνε, με τις γραπτές εξετάσεις φαντάζομαι ότι θα αποτυγχάνουν.

On 10/5/2020 at 11:04 ΠΜ, Mitsos Ribopaido said:

Σωστότατο. 

Αυτός που έχει γνώσεις και πατάει στα πόδια του δεν φοβάται καμία εξέταση.  Αν επιστρέψουν και οι εξετάσεις για Ενεργειακούς επιθεωρητές  θα φιλτραριστεί ο κόσμος

ΝΑ μην το πάμε και στο άλλο άκρο ναγεμίσουμε εξετάσεις επειδή το σύστημα είναι αποτυχημένο.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξέρω ότι κάποιοι θα πέσουν να με φάνε , δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξης.

Καταλαβαίνω να δώσεις εξετάσεις σ' ένα Χ φορέα (αφού πρώτα εκπαιδευτείς)  για να πάρεις μία Χ πιστοποίηση.

Καταλαβαίνω ότι ορισμένα επαγγέλματα χρειάζονται συνεχή επιμόρφωση , νομοθεσίες , προγράμματα κλπ

ΑΛΛΑ ! και μια ζωή εξετάσεις ? ΟΧΙ δεν το καταλαβαίνω ! ΓΙΑΤΙ ?

Εξετάσεις στο σχολείο κάθε χρόνο , εξετάσεις στα φροντιστήρια , εξετάσεις για Lower , εξετάσεις για Proficiency , εξετάσεις για υπολογιστές , εξετάσεις στις πανελλήνιες , εξετάσεις 3 φορές τον χρόνο στην σχολή, εργασίες , ατελείωτες ώρες διάβασμα , διπλωματική κλπ.....

και αφού τελειώσεις την σχολή να περάσεις εξετάσεις στα καπάκια από το ΤΕΕ ( έστω γραπτές ) για ποιο λόγο ?

Ναι ΟΚ αν είσαι σωστά καταρτισμένος δεν έχεις λόγο να φοβάσαι , αλλά γιατί ξανά μετά την σχολή ?

Δηλαδή αν γίνουν πιο σοβαρές οι εξετάσεις του ΤΕΕ θα είσαι καλύτερα καταρτισμένος να σφραγίσεις μία 10φη οικοδομή ? να κάνεις επίβλεψη ? να κάνεις τακτοποιήσεις αυθαιρέτων ? να είσαι εκπαιδευμένος σ 'ένα έργο σαν Health & Safety ? και άλλα πολλά....

 

ΥΓ και στην τελική να πιστοποιήσει το ΤΕΕ το πτυχίο μου στην ουσία αμφισβητώντας κατά κάποιο τρόπο το ΔΠΘ ΑΠΘ ΕΜΠ κλπ (όσον αφορά τα πτυχία του εξωτερικού υπάρχει το ΔΟΑΤΑΠ + μαθήματα που μπορεί να δώσεις (ας είναι και ένα 5% αυτοί) ) 

οι περισσότεροι εδώ μέσα μιλάτε εκ του ασφαλούς μη έχοντας δώσει γραπτές εξετάσεις στο ΤΕΕ απλά κάνοντας μία κουβέντα καφενείου (κάνω λάθος)????

επίσης γιατί πρέπει με την κτήση του πτυχίου να μην μπορώ να γραφτώ όπως είχα συζητήσει με πολλά παιδιά (γιατί πριν το '17 έτρεχαν οι εισφορές) και να μην μπορώ π.χ. να πάρω μέρος σε μία 8μην προκήρυξη μόνο με το πτυχίο όπως κάνουν όλα σχεδόν τα πτυχία  ? αυτό σαν περίπτωση τα τελευταία χρόνια το άκουσα πάρα πολλές φορές.

Edited by tns
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σε όλους επαναφέρω το νήμα για να μην φτιάχνω νέο χωρός νόημα.Στην εξεταστική περίοδο του φεβρουαρίου μαρτίου ξέρουμε πάνω κάτω τις ημερομηνίες?Και αν γίνεται να κλείσουμε ραντεβού για την ημερομηνία που θέλουμε οι ίδιοι?Ευχαριστω!

 Αν έχει δώσει κάποιος πέρυσι ή τώρα να με κατατοπίσει θα του ήμουν υπόχρεως!

Edited by Σωτηρης Παπανικολαου
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, Σωτηρης Παπανικολαου said:

....Και αν γίνεται να κλείσουμε ραντεβού για την ημερομηνια που θελουμε οι ιδιοι!...

έχω αιώνες που έδωσα εξετάσεις .....οπότε σίγουρα δεν ξέρω να σου απαντήσω γενικά.

Αλλά αν τώρα δέχονται και ραντεβού και μαζεύουν όλη την ομάδα καθηγητών για κάθε ραντεβού τότε έχω μείνει αιώνες πίσω σε όλα .....

Ενημέρωσε αν υπάρχει κάτι σαν αυτό

 

Σημείωση

Βάζε τονισμό στο κείμενο σου. Είναι υποχρεωτικό από τους κανόνες του Φόρουμ.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Didonis said:

έχω αιώνες που έδωσα εξετάσεις .....οπότε σίγουρα δεν ξέρω να σου απαντήσω γενικά.

Αλλά αν τώρα δέχονται και ραντεβού και μαζεύουν όλη την ομάδα καθηγητών για κάθε ραντεβού τότε έχω μείνει αιώνες πίσω σε όλα .....

Ενημέρωσε αν υπάρχει κάτι σαν αυτό

 

Σημείωση

Βάζε τονισμό στο κείμενο σου. Είναι υποχρεωτικό από τους κανόνες του Φόρουμ.

Διαβάζοντας την προκύρηξη του 2021( ηλεκτρονική διαδικασία αυτή την εντύπωση είχα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Έχει καποιος προσφατη εμπειρα με τις εξετασεις του ΤΕΕ, οντας πτυχιουχος εξωτερικου με αναγνωριση ΔΟΑΤΑΠ?

Αν ναι, 2 γραμμες απλη αναφορα στην εμπειρια αυτη (online) θα βοηθουσε πολυ.

Για την ιστορια ειμαι Ηλεκτρολογος Μηχ (Πτυχιο & Μετ), και εργαζομαι 10 χρονια στο εξωτερικο σαν μηχανικος. Αποφασισα να κανω την διαδικασια ΔΟΑΤΑΠ/ΤΕΕ ωστε να εχω την δυνατοτητα να επιστρεψω.

Ευχαριστω!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.