Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξετάσεις ΤΕΕ - Νεότερα


the_topo

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To ίδιο θέμα έχει αναλυθεί και σε άλλο thread. Τέλως πάντων, για να συγκρίνουμε καταστάσεις, στις ΗΠΑ υπάρχει το 6ωρο, 4 χρόνια υποχρεωτικής πρακτικής εκπαίδευσης και έπειτα το 8ωρο για να μπει στο αντίστοιχο ΤΕΕ εκεί. Πολλοί επιλέγουν να δώσουν το 8ωρο έπειτα απο 10 χρόνια επαγγελματικής εργασίας. Εδώ θεωρούμε πως κάποιος που βγαίνει απο το παν. είναι έτοιμος για όλα;

Professional Engineer = P.E

Edited by Nik_K
Link to comment
Share on other sites

@Nik_K

Άλλο εισόδημα έχει ένας PE, άλλο ένας Έλληνας μηχανικός. Μην θέλουμε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτατο. Αν πρόκειται κάποιος Έλληνας να τρώει κόπρανα στην Ελληνική αγορά 10 χρόνια για να έχει το δικαίωμα να δώσει εξετάσεις στις οποιες θα του βγει το αίμα, δεν πρόκειται να το κάνει για τους μισθούς της ελληνικής αγοράς. 

Το παράδειγμα που αναφέρεις είναι εξαιρετικά ατυχές, δεν συγκρίνονται οι 2 καταστάσεις πολύ απλά γιατί στη μία υπάρχει κίνητρο και στην άλλη δεν υπάρχει. Επίσης από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι δεν συγκρίνεται η μια ακτή του Ατλαντικού με την άλλη στο regulation και τις πιστοποιησεις, αν θες οπωσδήποτε να συγκρίνεις τότε πρέπει μόνο εντός Ευρώπης (βλέπε feani.org) και μόνο σε regulated αγορές. 

Επίσης στο feani θα διαπιστωσετε ότι η Ελλάδα είναι σε regulated καθεστώς λόγω ΤΕΕ, ενώ άλλες χώρες εντός eu που μπορεί να τις έχετε σε υπόληψη δεν είναι. Αυτό για να τα λέμε όλα, κ όχι μόνο να κλαίμε τη μοίρα μας.

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, VirusX2 said:

Όσο για τον τρόπο επιλογής δεν τον γνωρίζω ακριβώς, ξέρω όμως ότι καλούνται αρκετοί από το εκάστοτε τμήμα, περισσότερο καθηγητές πανεπιστημίων αλλά όχι μόνο. Επίσης όχι μόνο δεν πληρώνονται αλλά εδώ και λίγα χρόνια δεν τους δίνουν ούτε τα οδοιπορικά που παίρναν πριν (για ποσά 20-30€ μιλάω). Τουλάχιστον αυτά ισχύουν για ένα περιφερειακό τμήμα που γνωρίζω. Το ότι ήταν 2-3-5 φορές τα ίδια άτομα δεν σημαίνει κάτι στις τόσες χιλιάδες φορές που έχουν γίνει οι εξετάσεις.. Αλλά ίσως ότι δεν ασχολούνται οι υπόλοιποι..

Προφανώς και δεν σημαίνει κάτι. Εγώ ανέφερα την δική μου εμπειρία και αν είναι τυχαίο ή όχι δεν με απασχολεί καν. (και κάποια αμοιβή να υπάρχει δεν την θεωρώ παράλογη)
Αν κάποιοι πάλι όπως προείπα το έχουν κάνει τσιφλίκι τους ή όχι δεν ξέρω αν οφείλεται μόνο στο γεγονός ότι δεν θέλουν κάποιοι μηχανικοί να παν για εξεταστική επιτροπή.

 

11 ώρες πριν, georgios_m said:

Όταν λέμε αμοιβή, αυτά τα οδοιπορικά εννοούσαμε.

1) Ναι, έτσι ακριβώς. Πού το περίεργο;

2) Καθόλου σοβαρό. Οι εξετάσεις δεν εξετάζουν εργασιακή εμπειρία αλλά τις γνώσεις του πτυχίου. Διαφορετικά θα έπρεπε να τη διδάσκουν την εμπειρία αυτή (εδώ είναι και το πραγματικό πρόβλημα). Έτσι, ο οποιοσδήποτε που απλώς έχει περάσει τις εξετάσεις θεωρείται και γνώστης. Και η γνώση υποθέτουμε ότι δεν ξεχνιέται, διαφορετικά θα έπρεπε να του αφαιρείται και η δική του άδεια, οποιανού δεν ασκεί για κάποια χρόνια το επάγγελμα. Εξ άλλου, ο βασικός εξεταστής είναι καθηγητής και οι υπόλοιποι έχουν επικουρικό ρόλο.

Απευθυνόμενος στον tns, είμαι πραγματικά περίεργος για το τι σε ρώτησαν και κόπηκες.

 

Αγαπητέ μου όπως προείπες παραπάνω ότι  Οι εξετάσεις δεν εξετάζουν εργασιακή εμπειρία αλλά τις γνώσεις του πτυχίου  , να σου απαντήσω λοιπόν ότι την πρώτη φορά που πήγα ,

ψαρωμένος φουλ και με μία μέρα διαφορά που έδινε ένας φίλος Μηχανικός Περιβ. ο οποίος έπεσε σε επιτοπή Πολ. Μηχανικών , οι οποίοι όχι απλά του είπαν ε να τι να σε ρωτήσουμε !!Πες μας 3 πραγματάκια  για την διπλωματική σου , μετά έπιασαν ψιλή κουβεντούλα για τον Παναθηναϊκό και για το που ξεκίνησε να εργάζεται! (μου λέει πες και συ τα ίδια)
Σαν απόφοιτος εξωτερικού βλέπεις είχα το δικαίωμα να δώσω ΜΟΝΟ Αθήνα ! (που επικρατεί ένας ρατσισμός με το ΕΜΠ πόσο μάλλον με τα πανεπιστήμια του εξωτερικού),που για μένα είναι σαν να αμφισβητείς τα υπόλοιπα ΤΕΕ της χώρας.

Μπαίνω να παρουσιάσω την διπλ. εργασία , φυσικά βλέποντας διπλωματική εξωτερικού ξεκίνησε η ειρωνεία. Αφού λοιπόν τους παρουσιάζω μέχρι ένα σημείο , με ρώτησαν για κάτι τοπογραφικό (δεν θυμάμαι ακριβώς τι , άσχετο με την διπ. εργασία) , δεν απαντώ , συνεχίζω παρακάτω και τους δείχνω , Πλατύπελμοι ΗΕΑ και έρχεται η ερώτηση πόσο ζυγίζει το ένα μέτρο ! αφού λοιπόν δεν απάντησα σε αυτό γιατί δεν ήξερα, έγινε μία κουβέντα σχετικά με την δουλειά και εκεί έκανα το έγκλημα να πω ότι δουλεύω (σε μεγάλο έργο) , εκεί άρχισε το πανηγύρι! Κράξιμο περί εισφορών, περί άδειας , ταμείου κλπ αφού βγαίνοντας από την αίθουσα τα υπόλοιπα παιδιά με κοιτούσαν λες και έπεσε ξύλο!

Φυσικά και με πετσόκοψαν ! Συζητώντας το με άλλους μηχανικούς , άκουσα πολλά ! Άλλος μου είπε ότι έκανα μαλ@κία που ανέφερα την δουλειά , άλλος μου είπε ότι υπάρχει ρατσισμός για τα πτυχία εξωτερικού , άλλος μου είπε ότι έπεσες σε γ@μησε τα επιτροπή , άλλος μου είπε ότι τον είχαν κόψει και τραβιότανε σε άλλη πόλη για εξετάσεις, άλλος μου είπε ότι πέσαν σε παλιούς καθηγητές (κομματικά) και κόπηκαν !
Μάλιστα στο τέλος δεν θα ξεχάσω σχετικά μ αυτό που ανέφερες την εργασιακή εμπειρία , μου έκαναν και μία επίδειξη δύναμης , προϋπηρεσίας , το πως γίνονται κάποιες εργασίες σε εταιρείες κλπ

Πηγαίνοντας 2η φορά (αν και το χω ξαναπεί) σε περιφερειακό ΤΕΕ να καταθέσω για επανεξέταση , δεν πίστευαν στα μάτια τους ότι κόπηκα , λέγοντας μου μάλιστα ότι τα τελευταία 9 χρόνια δεν έχει κοπεί ΚΑΝΕΙΣ και ότι τα παρακαλάμε τα παιδιά , τους τα βγάζουμε λέει με το τσιγκέλι . (αν μου είπαν ψέμματα , ψέμματα σου λέω)

Τι δουλειά είχε μέλος της επιτροπής να κάθεται και να ξεψαχνίζει τα χαρτιά μου (σχετικα με ΔΟΑΤΑΠ ) ενώ ήταν όλα όπως πρέπει και ολόσωστα και να μου κάνει ερωτήσεις σχετικά με το ΔΟΑΤΑΠ και το Υπουργείο Παιδείας ? Δεν ήξερα ότι το ΤΕΕ έχει και ρόλο Υπουργείου Παιδείας ! σε όλα τους πέφτει λόγος!

Την 2η φορά έπεσα σε χαλαρή επιτροπή , τους παρουσίασα την εργασία , δεν με διέκοψαν καθόλου απάντησα σε 2 φυσιολογικές ερωτήσεις μου έδωσαν το χέρι και μου είπαν καλή σταδιοδρομία ! (η όλη φάση κράτησε περίπου 8-10 λεπτά)

1 ώρα πριν, maneni said:

όπως είπα υπήρξε περίπτωση εξεταζόμενου ο οποίος ήταν εντελώς άσχετος. Κάποια στιγμή από την αγανάκτησή μου πήγα να τον ρωτήσω αν ξέρει πόσο κάνει 1+1 (δεν κάνω πλάκα).

Τελικά ήμουν μειοψηφία καθώς οι υπόλοιποι έδωσαν θετική ψήφο.

Όσο για την τόσο μεγάλη ασχετοσύνη που περιγράφεις πραγματικά μένω άφωνος και δεν μπορώ να φανταστώ να έχεις τελειώσει ακόμα και από το ΤΙΜΠΟΥΚΤΟΥ  και να μην ξέρεις βασικά πράγματα !

Αλλά και πάλι θα το πω , δεν ευθύνεσαι εσύ ή το ΤΕΕ , ούτε μπορείς να κρίνεις με 2-3 λεπτά ένα μηχανικό ! Αμφισβητούμε δηλαδή τα ίδια τα πανεπιστήμια , έτη εργασιών , έτη μαθημάτων, εξετάσεις και άλλα πολλά!
Για την περίπτωση που λες το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι μάλλον παρέλυσε από το άγχος ! Δεν μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση.

  • Thanks 1
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@[email protected]

Εγώ το ανέφερα σαν δοκιμασία που πρέπει να περάσει κάποιος για να μπει στο ΤΕΕ, και όχι όπως γίνεται σήμερα. Για να μην αναφέρω τι έχουν δει τα μάτια μου. Καθηγήτρια πουρό να γουστάρει το πιτσιρικά και να τον περνάει ή ο άλλος να είναι απο διαφορετική παράταξη και ο καθηγητής να τον κόβει ή ο άλλος να έρχεται απο Αγγλία και να τον σκίζουν και ο άλλος να περνάει με πλακίτσα και κουβεντούλα γιατί ο καθηγητής ήταν γνωστός του. Κατάλαβες; Τουλάγιστον να γίνει επαναφορά του 8αωρου.

Edited by Nik_K
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nik_K said:

@[email protected]

Τουλάγιστον να γίνει επαναφορά του 8αωρου.

Νικ σε μια αγορά που δίνει 400€ σε juniors και τους παίρνει 38% σε εισφορές, δεν υπάρχει κανένα κινητρο να πάει να γαμιεται ο καθένας να γίνει μηχανικός με άδεια άσκησης επαγγέλματος με 8ωρη εξέταση. Μετά από 3 μνημόνια, και την αγορά σε αυτή την κατάσταση, είναι θαύμα μόνο κ μόνο που δίνουν εξετάσεις ακόμα στις σχολές. Αν θέλαμε η αντιστοιχία της αγοράς να είναι ισότιμη με τις απολαβές ώστε το κίνητρο να είναι δίκαιο, κανονικά σήμερα θα έπρεπε να βγαίνουν μηχανικοι μόνο με παρακολούθηση σεμιναρίων. Ούτε μισή εξέταση σε μισό μάθημα. Για τα πρώτα 10 χρόνια θα βγάζουν λιγότερα από έναν πιτσαδορο.

Link to comment
Share on other sites

Ζάβι, η κατάληξη της αγοράς μας οφείλεται εν μέρει και στο σύστημα της απευθείας απονομής δικαιωμάτων. Γιατί όταν απονέμονται τόσο εύκολα είναι σα να στα έχουν ήδη ακυρώσει αυτοί που στα απένειμαν, ενώ κανονικά είχαν υποχρέωση να σε εκπαιδεύσουν προηγουμένως ΚΑΙ επαγγελματικά, ώστε να μπορείς να σταθείς αξιοπρεπώς.

Ένα σύστημα τύπου ΗΠΑ θα ήταν λοιπόν πραγματικά ωφέλιμο κι εδώ, εφόσον όμως ερχόταν ολόκληρο το σύστημα και όχι απλώς οι εξετάσεις του για να ' χουμε να λέμε ότι περάσαμε οκτάωρα. Και εννοώ κυρίως το κομμάτι του θεσμού της πρακτικής άσκησης πριν κάποιος βγει αυτοτελώς στο επάγγελμα. Αν αυτή ήταν υποχρεωτική, θα δημιουργούνταν και ζήτηση για μηχανικούς χωρίς πρακτική εμπειρία, με αποτέλεσμα τελικά να την αποκτούν περισσότεροι και ομαλότερα. Και όταν την αποκτήσουν να αναγνωρίζεται και να αμείβεται καλύτερα. Αλλιώς οι εξετάσεις δεν προσθέτουν τίποτα. Έτσι νομίζω τουλάχιστον. 

Link to comment
Share on other sites

@georgios_m

Η κατάληξη της αγοράς μας οφείλεται στον τεράστιο αριθμό μηχανικών χωρίς αντικείμενο σε αυτή τη χώρα. Και έμειναν χωρίς αντικείμενο λόγω μνημονιων. Και τα μνημόνια έδιωξαν το αντικείμενο γιατί το επάγγελμα του μηχανικού είναι αναπτυξιακό και κρατικοδιαιτο. Χωρίς πόρους δεν υπάρχει αντικείμενο, χωρίς αντικείμενο αυξάνεται η προσφορά μηχανικών, όταν αυξάνεται η προσφορά πεφτουν τα νούμερα που βάζεις στην τσεπη. Δεν υπάρχει κανένας άλλος σημαντικός παράγοντας. Αν εσύ προτιμάς να συζητήσεις παράγοντες που επηρεάζουν απειροελάχιστα, τότε ξεκινάς με λάθος εργαλεία ανάλυσης του προβληματος.

Σήμερα οι μηχανικοί εισπράττουν πενταροδεκαρες όχι επειδή δεν γνωρίζουν το αντικείμενο τους, αλλά επειδή λόγω μεγάλης προσφοράς μηχανικών στην αγορα καθίστανται απολύτως αναλώσιμοι. Λίγοι είναι αυτοί που είναι εξειδικευμένοι σε κάτι ώστε να πληρώνονται την εξειδίκευση τους ως experts, αλλά εδώ μιλάμε για τη μάζα.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.