Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύνδεση Αντλίας θερμότητας με λέβητα πετρελαίου για θέρμανση


johnjohn1

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος μηχανολόγος που μπορεί να περιγράψει την συνδεσμολογία ενός συστήματος θέρμανσης το οποίο περιλαμβάνει αντλία θερμότητας και λέβητα με καλοριφέρ ως τελικό θερμαντικό μέσο?

Ένας ψυκτικός (που προφάνως δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις) περιγράφει ότι έχει συνδέσει την αντλία θερμότητας με τον λέβητα πριν τις ηλεκτροβάνες. Ο θερμοστάτης που βρίσκεται στο θερμαινόμενο χώρο ελέγχει την θερμοκρασία και αν η αντλία δεν επαρκεί για να πιάσει την θερμοκρασία τότε ξεκινάει ο λέβητας. Τα  γράφω όπως μου τα μετέφερε. Το σύστημα βέβαια δεν δούλεψε σωστά και κατόπιν εορτής αποφάσισε ότι πρέπει να εγκαταστήσει και υδραυλικό διαχωριστή καθώς ο λέβητας ανεβάζει το νερό στους 90οC ενώ η αντλία δουλεύει με νερό μέχρι τους 60οC και έτσι εμφανίζει βλάβη και σταματάει.

Η ερώτησή μου εμένα είναι μήπως χρειάζεται και κάτι άλλο το οποίο δεν το έχει προβλέψει? 

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, johnjohn1 said:

Το σύστημα βέβαια δεν δούλεψε σωστά και κατόπιν εορτής αποφάσισε ότι πρέπει να εγκαταστήσει και υδραυλικό διαχωριστή καθώς ο λέβητας ανεβάζει το νερό στους 90οC ενώ η αντλία δουλεύει με νερό μέχρι τους 60οC και έτσι εμφανίζει βλάβη και σταματάει.

Η ερώτησή μου εμένα είναι μήπως χρειάζεται και κάτι άλλο το οποίο δεν το έχει προβλέψει? 

Στην ουσία πρέπει να στήσεις έτσι το υδραυλικό δίκτυο ώστε να μην έχεις επιστροφή νερού στην αντλία θερμότητας όταν δουλεύει ο λέβητας.

Αυτό επιτυγχάνεται με δίοδες ή τρίοδες βάνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.