Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

τακτοποίηση αυθαιρέτου


JohnD18

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα)

Καλησπέρα παιδιά, καλή χρονιά να έχουμε και πάντα με υγεία, χαρά και τύχη.

Μια πολύ-πολύ απλή ερώτηση έχω να κάνω.

Στην Ζάκυνθο, ο πατέρας μου το 1990 σε δικό του (αργότερα έγινε εξ αδιαιρέτου γιατί μοίρασε το οικόπεδο) οικόπεδο, με άδεια οικοδόμησης για υπόγεια-ισόγεια κατοικία, έχτισε ισόγειο και όροφο. Και το ισόγειο, αλλά και ο όροφος είναι 50 τετραγωνικά το καθένα. Επειδή δεν έχω πάει να μετρήσω ακόμα, κοντά στα 2 μέτρα  ύψος είναι η οροφή του ισογείου. Ακριβώς στην πίσω πλευρά της οικίας το έδαφος, το οποίο είναι στο ίδιο οικόπεδο, ανέρχεται στο ύψος σχεδόν του ορόφου. Μπορώ να γλιτώσω την κατηγορία αυθαιρέτου 5 και να το τακτοποιήσω έως την 31η Δεκεμβρίου του 2025;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@l_zrs Στο ιειε αναφέρουν μεταβολή διαστάσεων περιγράμματος του κτιρίου, χωρίς να είναι συγκεκριμένοι, αν πρόκειται για το περιτύπωμα, το περίγραμμα της όψης ή τυχόν άλλο περίγραμμα κάθετης προβολής σε δομικό στοιχείο που δεν είναι οριζόντιο ή κατακόρυφο. Εφόσον από την γεωμετρία, όλα αυτά είναι περιγράμματα, νομίζω ορθά η εγκύκλιος μας αφήνει να χρησιμοποιούμε και το ύψος. Το περίγραμμα συνήθως αναφέρεται σε κάτοψη και κάλυψη στα πολεοδομικά μεν, αλλά δεν περιορίζεται εκεί.

@JohnD18Δεν είναι απαραίτητο αυτό που περιγράφεις να είναι κατηγορία 5, ανάλογα αν κτίστικε πιο ψηλά το κτίριο, αν ξεμπαζώθηκε κλπ. Αλλά πιο καλά και πλήρως θα το κρίνει ο μηχανικός που θα κάνει αυτοψία, για να το ελέγξει συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ :

61. Περίγραμμα κτιρίου αποτελεί η προβολή επί του εδάφους όλων των χώρων του που προσμετρώνται στην κάλυψη.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2020 at 12:30 ΜΜ, jedi.Yannis said:

@l_zrs Στο ιειε αναφέρουν μεταβολή διαστάσεων περιγράμματος του κτιρίου, χωρίς να είναι συγκεκριμένοι, αν πρόκειται για το περιτύπωμα, το περίγραμμα της όψης ή τυχόν άλλο περίγραμμα κάθετης προβολής σε δομικό στοιχείο που δεν είναι οριζόντιο ή κατακόρυφο. Εφόσον από την γεωμετρία, όλα αυτά είναι περιγράμματα, νομίζω ορθά η εγκύκλιος μας αφήνει να χρησιμοποιούμε και το ύψος. Το περίγραμμα συνήθως αναφέρεται σε κάτοψη και κάλυψη στα πολεοδομικά μεν, αλλά δεν περιορίζεται εκεί.

@JohnD18Δεν είναι απαραίτητο αυτό που περιγράφεις να είναι κατηγορία 5, ανάλογα αν κτίστικε πιο ψηλά το κτίριο, αν ξεμπαζώθηκε κλπ. Αλλά πιο καλά και πλήρως θα το κρίνει ο μηχανικός που θα κάνει αυτοψία, για να το ελέγξει συνολικά.

Καλησπέρα φίλε μου. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου. Η οικία εξαρχής χτίστηκε σαν ισόγειο-όροφος. Οπότε αντί για 50 τμ, τα τετραγωνικά γίνονται 100. Ακόμα δεν έχω στείλει τον μηχανικό να μετρήσει. Ένα άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω. Η οικία πατάει η μισή εντός οικισμού και η άλλη μισή εκτός οικισμού. Θα μπορούσα να την τακτοποιήσω με τους εντός οικισμού κανονισμούς? Έχω το 29% του Γενικού οικοπέδου, μπορώ να τακτοποιήσω μόνος μου? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΗΞΙΜΟ.

 

On 6/1/2020 at 10:04 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Τι ακριβώς θέλεις να εντάξεις στο Ν.4495/2017;

 

Καλησπέρα Ιάσωνα μου. Θέλω να εντάξω την οικία όπως πραγματικά χτίστηκε. Αντί για υπόγειο-ισόγειο στις άδειες, σε ισόγειο-όροφο. Όπως δηλαδή είναι.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Να το κάνετε!

Τα δεδομένα όμως που απαιτούνται για να έχει κάποιος επαγγελματίας μηχανικός ολοκληρωμένη άποψη του θέματός σας, την οποία και θα σας μεταφέρει, φέροντας βεβαίως και την ευθύνη των λεγομένων του, είναι πάρα πολλά! Τα περισσότερα από αυτά συνάγονται μελετώντας αφενός μεν τα εγκεκριμένα σχέδια του φακέλλου της οικοδομικής άδειας και τους τίτλους ιδιοκτησίας του ενδιαφερόμενου ιδιοκτήτη, αφετέρου δε από την αυτοψία του στο ίδιο το ακίνητο. Αυτός είναι ο ορθός τρόπος που οδηγεί σε ασφαλή συμπεράσματα!

Όλα τα υπόλοιπα καταλήγουν απλώς στο "...να 'χαμε να λέμε"!!!

Προφανώς, αν το ακίνητό σας εμπίπτει στην Κατηγορία 5 του Ν.4495/2017 πρέπει να ολοκληρώσετε τη διαδικασία έως 30.6.2020..... Αυτό όμως χωρίς τα συνολικά δεδομένα του ακινήτου, δεν είναι εύκολο ν' απαντηθεί....

 

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα μου, πραγματικά ευχαριστώ για την άμεση σου απάντηση. Το 29% έχω του οικοπέδου και της οικίας άρα. Μακάρι να μην χρειάζομαι το 65% για την τακτοποίηση... Ειδεμή... ΚΑΗΚΑΜΕ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριστικό απόσπασμα Ν.4495/2017 (όπως το έχει διαμορφώσει ο αγαπητός συνάδελφος Κan62 για το παρόν site):

 

"Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή των ιδιοκτητών, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης. Την αίτηση υποβάλλει :
αα) ο ιδιοκτήτης του ακινήτου στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση. Δικαίωμα υπαγωγής έχουν, επίσης, ο ψιλός κύριος, ο επικαρπωτής, ο εργολάβος για τις περιερχόμενες σε αυτόν συνεπεία εργολαβικού προσυμφώνου ιδιοκτησίες, ο μισθωτής εφόσον έχει το δικαίωμα έκδοσης οικοδομικής άδειας από τη μισθωτική σύμβαση και επί νομικών προσώπων ο νόμιμος εκπρόσωπος αυτών, καθώς και ο φερόμενος ως ιδιοκτήτης επί του οποίου έχουν καταλογιστεί
πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης, Ως φερόμενος ιδιοκτήτης νοείται και το πρόσωπο επί του οποίου έχουν επιβληθεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης αυθαιρέτων μετά  από αυτοψία, κατά τις κείμενες διατάξεις, ανεξαρτήτως της ύπαρξης ή μη καθώς και του είδους και του ποσοστού εμπραγμάτου δικαιώματος που έχει επί του ακινήτου. Σε αυτή την περίπτωση δεν απαιτείται η συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών για την υπαγωγή και μόνο, προκειμένου να ακολουθήσει η διαδικασία διαγραφής βεβαιωθέντων προστίμων. Όταν η υπαγωγή αφορά σε κατεδάφιση του αυθαιρέτου, αυτή μπορεί να πραγματοποιηθεί χωρίς συναινέσεις. Κληρονόμοι ακινήτων με αυθαιρεσίες καταθέτουν συμπληρωματικά το Ε9 του αποβιώσαντος δικαιοπαρόχου.
ββ) ο νομίμως εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος του ιδιοκτήτη,
γγ) όσοι έχουν λάβει έγκριση εξαγοράς, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 5 και 6 του ν.3147/2003,
δδ) ο συνιδιοκτήτης, σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο ανωτέρω άρθρο. Είναι δυνατή η υπαγωγή αυθαιρέτων κατασκευών σε αυτοτελή ιδιοκτησία που βρίσκεται σε εντός σχεδίου περιοχή από οποιονδήποτε συνιδιοκτήτη, ανεξαρτήτως του ποσοστού συνιδιοκτησίας του και του είδους του εμπραγμάτου δικαιώματος. Επίσης, είναι δυνατή η υπαγωγή χωρίς συναίνεση, σε χώρους αποκλειστικής χρήσης (π.χ. δώμα, θέση στάθμευσης, εξώστες, κ.λ.π)".

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, το σπίτι το έχτισε ο πατέρας μου με άδειες στο όνομα του και με δικά του έξοδα το 1990. Ήταν αρχικά ο μόνος κύριος του οικοπέδου. Μετά το μοίρασε στα αδέλφια του, χωρίς ποτέ να γίνει σύσταση κάθετων! Επειδή ειμαι εντελώς αδαής με τα νομικά, μπορώ να το τακτοποιήσω μόνος μου? ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΑΡΑΓΜΕΝΟΣ, ΑΝ ΓΚΡΕΜΙΣΟΥΝ ΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Τα δεδομένα που απαιτούνται για να έχει κάποιος επαγγελματίας μηχανικός ολοκληρωμένη άποψη του θέματός σας, την οποία και θα σας μεταφέρει, φέροντας βεβαίως και την ευθύνη των λεγομένων του, είναι πάρα πολλά! Τα περισσότερα από αυτά συνάγονται μελετώντας αφενός μεν τα εγκεκριμένα σχέδια του φακέλλου της οικοδομικής άδειας και τους τίτλους ιδιοκτησίας του ενδιαφερόμενου ιδιοκτήτη, αφετέρου δε από την αυτοψία του στο ίδιο το ακίνητο. Αυτός είναι ο ορθός τρόπος που οδηγεί σε ασφαλή συμπεράσματα!

Όλα τα υπόλοιπα καταλήγουν απλώς στο "...να 'χαμε να λέμε"!!!

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.