Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρτιοτητα γηπεδου που παραχωρηθηκε απο το δημοσιο σε ανταλλαγμα απαλλοτριωσης


Recommended Posts

...... Στο αρχικό σου κείμενο αναφέρεσαι με τρόπο που δείχνει πως τα 124 στρέμματα ήταν δικά του. Αλλά αυτά ήταν κοινόχρηστη έκταση, που και αυτή απαλλοτριώθηκε για χάρη της Εγνατιας. Απλά κομμάτι της κοινόχρηστης έκτασης (1500τμ)  δόθηκαν στον κάτοχο των 4 στρεμμάτων , πουν  τα δέχτηκε έναντι αμοιβής ή τμήμα αυτής, για την απαλλοτρίωση των 4 στρεμμάτων του. Δεν πρέπει να το ξεχνάμε πως αυτές οι απαλλοτριώσεις  είναι πάντα "αναγκαστικές". 

Την οικοδομησιμότητα ενός εναπομένοντος τμήματος γηπέδου την μελετάμε, αν το αρχικό ήταν αρτιο και οικοδομήσιμο και το κομμάτι που απομένει εξεταζόμενο σύμφωνα με το διάταγμα Δ270 μπορεί να δεχτεί κτίσμα. Στην δικιά σας περίπτωση το γήπεδό σας χάθηκε εντελώς. Τον κτηματολογικό πίνακα , που συντάχτηκε από την μελέτη ,τον είδες? Ξέρεις πόσα λεφτά και για ποιους λόγους, πήρε ο πελάτης σου??? Εγώ γνωρίζω πως τα χρήματα που έδωσε η Εγνατία, προπάντων για το τμήμα Βρασνά - Κάριανη, ήταν τεράστια. Θα ζητήσεις να δεις και τα διπλότυπα πληρωμή του από την αποζημίωση του. 

Απλά το "κομματούδι" από το χέρσο του το έδωσαν για να έχει μέσα καμιά γίδα και να βάζει και κανένα κρεμμυδάκι!!!!

Σπίτι πάντως δεν θα βάλει.

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, nbr said:

...... Στο αρχικό σου κείμενο αναφέρεσαι με τρόπο που δείχνει πως τα 124 στρέμματα ήταν δικά του. Αλλά αυτά ήταν κοινόχρηστη έκταση, που και αυτή απαλλοτριώθηκε για χάρη της Εγνατιας. Απλά κομμάτι της κοινόχρηστης έκτασης (1500τμ)  δόθηκαν στον κάτοχο των 4 στρεμμάτων , πουν  τα δέχτηκε έναντι αμοιβής ή τμήμα αυτής, για την απαλλοτρίωση των 4 στρεμμάτων του. Δεν πρέπει να το ξεχνάμε πως αυτές οι απαλλοτριώσεις  είναι πάντα "αναγκαστικές". 

Την οικοδομησιμότητα ενός εναπομένοντος τμήματος γηπέδου την μελετάμε, αν το αρχικό ήταν αρτιο και οικοδομήσιμο και το κομμάτι που απομένει εξεταζόμενο σύμφωνα με το διάταγμα Δ270 μπορεί να δεχτεί κτίσμα. Στην δικιά σας περίπτωση το γήπεδό σας χάθηκε εντελώς. Τον κτηματολογικό πίνακα , που συντάχτηκε από την μελέτη ,τον είδες? Ξέρεις πόσα λεφτά και για ποιους λόγους, πήρε ο πελάτης σου??? Εγώ γνωρίζω πως τα χρήματα που έδωσε η Εγνατία, προπάντων για το τμήμα Βρασνά - Κάριανη, ήταν τεράστια. Θα ζητήσεις να δεις και τα διπλότυπα πληρωμή του από την αποζημίωση του. 

Απλά το "κομματούδι" από το χέρσο του το έδωσαν για να έχει μέσα καμιά γίδα και να βάζει και κανένα κρεμμυδάκι!!!!

Σπίτι πάντως δεν θα βάλει.

Δεν νομιζω πως ανεφερα καπου οτι τα 124 στρεμ ηταν δικα του. Τωρα αν οπως λες η εγνατια εδωσε πολλα λεφτα δεν το γνωριζω αλλα δεν εχω λογους να το αμφισβητησω. Το ζητουμενο ομως παραμενει το κομματι των 1500 τμ . Θελει να βαλει σπιτι αν μπορει εκει. γι αυτο και ο ¨¨καυγας¨¨¨.

Edited by georgem2
Link to comment
Share on other sites

σωστα, απο 124 στρ. που ειχε το δημοσιο, του εδωσε 1500 τμ. γιατι ειχε παραληφθει απο τον κτηματολογικο πινακα της απαλλοτριωσης.

Με αυτα τα 1500 τμ. αποζημιωθηκε

Οχι δεν μπορει να χτισει

[εχω αναλυσει πιο πανω το γιατι]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

θα μου φερει το σχετικο εγγραφο της πολεοδομιας που συνοδευε τοτε την παραχωρηση για να δουμε τι γραφει και θα επανελθουμε αν υπαρχει κατι να συζητησουμε και να δουμε αν μπορει να βρεθει κατι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.