Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία με Ενδοδαπέδια, η Καλοριφέρ με Λέβητα συμπύκνωσης?


jotas

Recommended Posts

Ενδοδαπέδια η Λέβητας Συμπύκνωσης πετρελαίου και καλοριφέρ??

Καλημέρα ,

Σε νέα οικοδομή μεζονέτα 310m2 στην Παιανία Αττικής, (ΥΠ:90m2 - ΙΣΟΓΕΙΟ 40m2 - 1ος 90m2  -και 2ος 90m2 ), έχοντας περάσει ατέλειωτες ώρες στο διαδίκτυο, ειλικρινά δεν μπορώ να καταλήξω σε μια τελική απόφαση για τη θέρμανση, αν και έχουμε περάσει τις σωληνώσεις καλοριφέρ σε όλο το κτήριο. Ο Υδραυλικός που προτείνει ακομη και τώρα ενδοδαπέδια, μου έχει βγάλει κοστολόγιο <<ζημιάς>> από την κατάργηση των σωληνώσεων για να πάμε σε ενδοδαπέδια περίπου 800€ που αφορούν υλικά.Τα δάπεδα, εκτός του εσωτερικού χώρου της πυλωτής (Ισόγειο) που θα γίνουν από μάρμαρο, και των WC που θα είναι πλακάκι, θα είναι προγυαλισμένο 7mm+υπόστρωμα 3mm.

Παρακαλώ για την άποψη σας σχετικά με το ενδεδειγμένο σύστημα θέρμανσης λαμβάνοντας υπόψη ότι έχει γίνει εξωτερική θερμοπρόσοψη με 7cm διογκωμένη Γραφιτούχα πολυστερίνη ακόμα και στις κολώνες της πυλωτής, όπως και στην οροφή της, και θα μπουν ενεργειακά κουφώματα PVC κορυφαίας ποιότητας.                         Επίσης στον 1ο θα μπει ενεργειακό τζάκι που θα ανάβει αραιά και που, ενώ στις 3 κρεβ. του 2ου και στη σαλονοτραπεζαρία του 1ου (ενιαίος χώρος) θα υπάρχουν κλιματιστικά. (Έχει γίνει όλη η προεργασία από ψυκτικό).

Οι συνολικές απώλειες στην άδεια είναι 20.140 W με πρόβλεψη για λέβητα πετρελαίου 25 KW.Με τους δικούς μου υπολογισμούς η ενδοδαπέδια με αντλία σε σχέση με σώματα και αντλία κοστίζει +5.000€, ενώ σε σχέση με λέβητα συμπύκνωσης και σώματα φτάνει τις 9.500€.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Edited by jotas
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρετε σαν "συμβούλους" σας το διαδίκτυο και τον Υδραυλικό!

Ο μηχανολόγος μηχανικός, που υπογράφει και την μελέτη της νέας οικοδομής τι λέει? (γιατί δεν τον αναφέρετε καθόλου???)

Αυτός είναι ο μόνος που θα σας συμβουλέψει υπεύθυνα ( διαθέτει όλα τα απαραίτητα δεδομένα της οικοδομής σας) και απαραίτητα θα τροποποιήσει την άδεια οικοδομής, αν απαιτείται.

Από προσωπική εμπειρία στο σπίτι μου, έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από την ενδοδαπέδια θέρμανση.

Απαιτείται όμως αρκετή γνώση του θέματος από τον υπεύθυνο μηχανολόγο, για την σωστή μελέτη, κατασκευή και ρύθμιση του συστήματος για να έχετε άριστα αποτελέσματα. 

Σε αντίθετη περίπτωση, έχω συναντήσει περιπτώσεις, που ο ιδιοκτήτης "κλαίει" για τα χρήματα που "πέταξε"!!!

 

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ antloukidis,

ο Μηχανολόγος που υπογράφει λέει πετρέλαιο και σώματα, γιατί δεν αξίζει να πληρωθούν παραπάνω χρήματα για τις πολύ μικρές ανάγκες θέρμανσης που θα έχει η οικοδομή.

Με τον ίδιο δεν έχω επικοινωνήσει ποτέ, παρά μόνο μέσω του Μηχανικού, ο οποίος με τη σειρά του συμφωνεί για πετρέλαιο με λέβητα συμπύκνωσης.

Πονεμένη ιστορία...

Edited by jotas
Link to comment
Share on other sites

Αφού καταλήξω στο τι θα κάνω τελικά, φυσικά και θα απευθυνθώ σε Μηχανολόγο, αλλά αν μείνω στο λέβητα συμπύκνωσης και τα σώματα ...

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Jotas, θα πρέπει να επιλέξετε κάποιον μηχανολόγο μηχανικό (ναι ...και μεις Μηχανικοί είμαστε), που να ασχολείται με θέρμανση κτιρίων.

Το ότι εγώ είμαι μηχανολόγος μηχανικός, με κανένα τρόπο δεν με κάνει παντογνώστη των, πραγματικά απείρων, μηχανολογικών θεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, antloukidis said:

Φίλε Jotas, θα πρέπει να επιλέξετε κάποιον μηχανολόγο μηχανικό (ναι ...και μεις Μηχανικοί είμαστε), που να ασχολείται με θέρμανση κτιρίων.

Το ότι εγώ είμαι μηχανολόγος μηχανικός, με κανένα τρόπο δεν με κάνει παντογνώστη των, πραγματικά απείρων, μηχανολογικών θεμάτων.

Ως ειδικός λοιπόν, μπορείτε μιας και είναι το αντικείμενο σας να μου πείτε τη γνώμη σας, δηλαδή αν για ένα σπίτι με αυτές τις απώλειες που αναφέρονται στο αρχικό κείμενο,

αξίζει τον κόπο να προβώ σε extra έξοδα για να εγκαταστήσω κάποιο άλλο σύστημα από το προτεινόμενο στην άδεια του κτηρίου μου,

αυτό ρωτώ και μόνο.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας,

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω ήδη πεί ότι η εγκατάσταση ενδοδαπέδιας θέρμανσης στο σπίτι μου με ικανοποιεί πλήρως, και είναι γενικώς αποδεκτό ότι η ποιότητα θέρμανσης είναι η ανώτερη δυνατή.

Φυσικά δεν γνωρίζω πώς αξιολογείται αυτό από εσάς, και ποιές είναι οι προτεραιότητές και οι δυνατότητές σας για την διαχείριση του κόστους της οικοδομής σας.

Έχετε υπόψη όμως, ότι η δαπάνη κάποιων επιπλέον χρημάτων για την εγκατάσταση ενδοδαπέδιας θέρμανσης, δεν είναι όπως μία δαπάνη εγκατάστασης ακριβών μαρμάρων ή ειδών υγιεινής κλπ.

Η επιπλέον αρχική δαπάνη εγκατάστασης ενδοδαπέδιου συστήματος με Α.Θ. χαμηλών θερμοκρασιών, γρήγορα κάνει απόσβεση, λόγω του σημαντικά χαμηλότερου κόστους λειτουργίας.

Έτσι, η προσωπική μου γνώμη είναι, αν το budget σας αντέχει, να το κάνετε. (μόνο με σοβαρή εταιρεία ή μηχανολόγο μηχανικό που να ειδικεύεται σε αυτό).

Υ.Γ. Η Α.Θ. θα σας προσφέρει και ψύξη το καλοκαίρι με FCU, χωρίς την ανάγκη επιπλέον κλιματιστικών..

 

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, antloukidis said:

Σας έχω ήδη πεί ότι η εγκατάσταση ενδοδαπέδιας θέρμανσης στο σπίτι μου με ικανοποιεί πλήρως, και είναι γενικώς αποδεκτό ότι η ποιότητα θέρμανσης είναι η ανώτερη δυνατή.

Φυσικά δεν γνωρίζω πώς αξιολογείται αυτό από εσάς, και ποιές είναι οι προτεραιότητές και οι δυνατότητές σας για την διαχείριση του κόστους της οικοδομής σας.

Έχετε υπόψη όμως, ότι η δαπάνη κάποιων επιπλέον χρημάτων για την εγκατάσταση ενδοδαπέδιας θέρμανσης, δεν είναι όπως μία δαπάνη εγκατάστασης ακριβών μαρμάρων ή ειδών υγιεινής κλπ.

Η επιπλέον αρχική δαπάνη εγκατάστασης ενδοδαπέδιου συστήματος με Α.Θ. χαμηλών θερμοκρασιών, γρήγορα κάνει απόσβεση, λόγω του σημαντικά χαμηλότερου κόστους λειτουργίας.

Έτσι, η προσωπική μου γνώμη είναι, αν το budget σας αντέχει, να το κάνετε. (μόνο με σοβαρή εταιρεία ή μηχανολόγο μηχανικό που να ειδικεύεται σε αυτό).

Υ.Γ. Η Α.Θ. θα σας προσφέρει και ψύξη το καλοκαίρι με FCU, χωρίς την ανάγκη επιπλέον κλιματιστικών..

 

Σας ευχαριστώ πολύ,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.