Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα σε αντλία θερμότητας therma V με R32 model HM123M U33


ekptwtos

Recommended Posts

On 6/2/2020 at 2:20 ΜΜ, jamman said:

Μπορείς να επισυνάψεις μία φωτογραφία ; Θα σε καλέσω σύντομα.

Την συγκεκριμένη χρονική στιγμή όχι.Με την πρώτη ευκαιρία που θα την ανοίξω θα ανεβασω φωτο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις σήμερα έπαθε και εμένα πλακέτα έπεσε η ασφάλεια από τον πίνακα κ όταν την ανέβασα στον πίνακα του θερμοστατη έγραφε μόνο ότι λειτουργεί η αντλία νερού κ η μονάδα δεν πήρε μπροστά ποτέ.. είναι η therma v 14kw monobloc μονοφασικη .. περιμένω τώρα πότε θα την αλλάξουν . Τοποθέτηση μέσα Δεκεμβρίου του 2019..τι να πω.. ξενερώνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Φίλε εκπτωτε η ιστορία σου είναι λες και έλεγα την δική μου. Ακριβώς ίδια ακριβώς όμως. Έβαλα την αντλία 14 kw όμως τον Ιούλιο μέσω εξοικονομω. Στις 30/12 με τα πολλά κρύα και χιόνιζε εκείνη την ημερα μου βγάζει μήνυμα ξεπαγωμα αντλιας . Εντάξει λέω λογικό. Στην συνέχεια η αντλία δούλευε χωρίς να ζεσταίνει τα νερά. Ανεβαίνω στην ταράτσα και βλέπω πράσινο υγρό κάτω. Παίρνω τηλ την lg και μου αντικατέστησαν την αντλία. Η αντλία η καινούρια είχε ημερομηνία κατασκευής τον 10/2019 και η πρώτη τον 1/2019. Και ήταν μονωμενος ο εναλλάκτης στην νεα ενώ στην πρώτη οχι. Το ερώτημα είναι το εξής τώρα. Γιατι μας το έκανε στο ξεπαγωμα ; Ο εναλλάκτης ήταν προβληματικός η κάτι συμβαίνει με την απόψυξη και στα επόμενα κρύα θα το ξανακάνει; Με προβλημάτισε πολύ η ίδια ακριβώς κατάσταση. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Val1986 said:

 Το ερώτημα είναι το εξής τώρα. Γιατι μας το έκανε στο ξεπαγωμα ; Ο εναλλάκτης ήταν προβληματικός η κάτι συμβαίνει με την απόψυξη και στα επόμενα κρύα θα το ξανακάνει; Με προβλημάτισε πολύ η ίδια ακριβώς κατάσταση. 

Η λειτουργία αποπάγωσης είναι ίδια, ή σχεδόν ίδια, σε όλες τις αντλίες θερμότητας αέρα/νερού. Ο εναλλάκτης έχει πρόβλημα.

Όταν ο συγκεκριμένος εναλλάκτης αστοχήσει, απ' όσες πληροφορίες έχω για τον συγκεκριμένο τύπο αντλίας, από συναδέλφους που το έχουμε συζητήσει και απ' ότι γράφεται στο φόρουμ, δεν αντικαθίσταται από τον ίδιο τύπο, αλλά από έναν άλλο ελαφρώς διαφορετικό, που παρουσιάζει καλύτερη συμπεριφορά στο πολύ κρύο. Αν όμως ο παλαιός εναλλάκτης δεν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα, ενώ βρίσκεται σε πλήρη λειτουργία μίας χειμερινής σεζόν, παραμένει ο ίδιος με ελάχιστες πιθανότητες αστοχίας.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Konstantinos IB said:

Η λειτουργία αποπάγωσης είναι ίδια, ή σχεδόν ίδια, σε όλες τις αντλίες θερμότητας αέρα/νερού. Ο εναλλάκτης έχει πρόβλημα.

Όταν ο συγκεκριμένος εναλλάκτης αστοχήσει, απ' όσες πληροφορίες έχω για τον συγκεκριμένο τύπο αντλίας, από συναδέλφους που το έχουμε συζητήσει και απ' ότι γράφεται στο φόρουμ, δεν αντικαθίσταται από τον ίδιο τύπο, αλλά από έναν άλλο ελαφρώς διαφορετικό, που παρουσιάζει καλύτερη συμπεριφορά στο πολύ κρύο. Αν όμως ο παλαιός εναλλάκτης δεν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα, ενώ βρίσκεται σε πλήρη λειτουργία μίας χειμερινής σεζόν, παραμένει ο ίδιος με ελάχιστες πιθανότητες αστοχίας.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Κωνσταντίνε. Εύχομαι να είναι όπως τα λες και να μην ανεβάζει μεγάλη πίεση στην απόψυξη η αντλία και να τρυπάει ο εναλλάκτης λόγω πίεσης. Λογικά τρυπάει λόγω απότομης διαφοράς θερμοκρασίας φαντάζομαι κατά την απόψυξη. Είναι κρίμα πάντως. Μακάρι να έχουν διορθώσει το πρόβλημα στις καινούριες αντλίες με καινούριους εναλλάκτες. 

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, Val1986 said:

Εύχομαι να είναι όπως τα λες και να μην ανεβάζει μεγάλη πίεση στην απόψυξη η αντλία και να τρυπάει ο εναλλάκτης λόγω πίεσης

Δεν είμαι "μέσα" στην αντλία, ούτε έχω σχέση με κάποιον ντήλερ, αλλά αυτό το σενάριο το βρίσκω τραβηγμένο. Ο εναλλάκτης εξάτμισης δουλεύει εξ' ορισμού σε χαμηλές πιέσεις. Αν τους ξεφεύγει η πίεση του υπέρθερμου ατμού που έρχεται να ζεστάνει τον εξατμιστή, τότε έχουν κάνει σοβαρό λάθος!

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

Δεν είμαι "μέσα" στην αντλία, ούτε έχω σχέση με κάποιον ντήλερ, αλλά αυτό το σενάριο το βρίσκω τραβηγμένο. Ο εναλλάκτης εξάτμισης δουλεύει εξ' ορισμού σε χαμηλές πιέσεις. Αν τους ξεφεύγει η πίεση του υπέρθερμου ατμού που έρχεται να ζεστάνει τον εξατμιστή, τότε έχουν κάνει σοβαρό λάθος!

Βασικά μπερδεύτηκα λίγο. Εγώ μιλάω για τον εναλλάκτη όπου από την μια περνάει το φρέον και από το άλλο δίκτυο του εναλλακτη περνάει νερό. Σε μένα αυτός ο εναλλάκτης τρύπησε και μπλέχτηκε φρέον με νερό. Φαντάζομαι και στον έκπτωτο ο ίδιος εναλλάκτης τρύπησε. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ...Ναι. Με συγχωρείς για τη σύγχυση (+1). Όντως είναι ο πλακοειδής εναλλάκτης (φρέον - νερού) ο οποίος κατά τη λειτουργία της θέρμανσης, είναι ο εναλλάκτης συμπύκνωσης, είναι ο εναλλάκτης που δέχεται την υψηλή πίεση. Αλλά όμως, αυτός δεν συμμετέχει στην διεργασία αποπάγωσης...Γι' αυτό μπερδεύτηκα. Αυτός ο εναλλάκτης κατά τη διαδικασία αποπάγωσης συνεχίζει (ή διακόπτει προσωρινά) τη δουλειά του, δλδ να συμπυκνώνει φρέον. Η αποπάγωση που γίνεται ταυτόχρονα έχει να κάνει με τον εναλλάκτη φρέον - αέρα. 

Η πρώτη απάντηση που σου έδωσα ισχύει με τη διόρθωση που έκανα. Ίδιος τύπος εναλλάκτη μπαίνει κατά την αποκατάσταση της ζημιάς (πλακοειδής) αλλά είναι διαφορετικής κατασκευής.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Εχθές ήρθαν κ μου την άλλαξαν από την LG μου είπε πως το έχει βγάλει σε πολλά μοντέλα κ αναμένουν εντολή ανακλησης για να τα αλλάξουν σε όλα τα μοντέλα ακόμη και αν δεν έχουν κάψει ακόμη την πλακέτα..

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.