Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

N.4495/17 e9


Hitmaker22

Recommended Posts

Χαίρεται. Ζητώ εκ των προτέρων 1000 συγγνώμη εάν είμαι σε λάθος μέρος. 

Λοιπόν δεν είμαι μηχανικός Ούτε λογιστής είμαι φοιτητής νομικής... 

Πριν 1 χρόνο ρυθμισαμε ένα αυθαίρετο σπίτι που είχαμε με το ν.4495 του 17 . Η μηχανικός μας είπε να πούμε τη λογιστρια να το δηλώσει στο ε9 ... το κάναμε αυτό είπαμε δηλαδή τη λογιστρια τέλος πάντων δεν το είχε κάνει  (;) Δεν το κάνε σωστά δεν ξέρω... Επειδή έτυχε να χρειάζεται το ε9 τώρα παρατήρησα ότι το έχει απλά ως αγρο χωρίς σπίτι πάνω και απλά μου λέει ότι υπάρχουν ελλείψεις στην δήλωση του 2018 που πρέπει να συμπληρωθούν  (λογικά κάτι έκανε η λογιστρια αλλά όχι σωστά το 2018) Τέλος πάντων επειδή δεν ήθελα να τρέξω να ψάξω λογιστή σκέφτηκα να το προσπαθήσω μόνος.  Λίγο που το έψαξα βρήκα ότι πρέπει να αλλάξεις όλα τα ε9 από το 2014 και μετά. Όταν πήγα να κάνω λοιπόν τροποποίηση στο ε9 του 2014 μου έβγαλε επιλογή λόγων έβαλα "λοιπές περιπτώσεις " και στη σημείωση έγραψα "υπαγωγή στο ν.4495/17" όταν πάτησα τελική υποβολή μου έβγαλε κάτι κόκκινα. Συγκεκριμένα πρέπει να επιλέξω ΕΚΑ ΚΟΥΤΆΚΙ Ζ.Ο.Ε 1 Ή 2 Ή μια άλλη επιλογή και 1 ΆΛΛΟ κουτάκι για την πρόσοψη... Επομένως τι κάνω;  στο χαρτί της ρύθμισης δεν λέει το είδος της ΖΟΕ... Και δεν έχει λεπτομέρειες για πρόσοψη κλπ που τα βρίσκω αυτά;  Γενικά τι πρέπει να κάνω; σωστά ετοιμαζόμουν να κάνω τροποποίησεις από 2014 ; 

Σημειωτέον ότι το ακίνητο δεν έχει ρεύμα ούτε νερό.  

Μην με κραξετε αν είναι τπτ σοβαρό ούτως ή άλλως έτοιμος είμαι να πάω λογιστή αλλά σκέφτομαι μην δεν ξέρει κι αυτός που έχουμε εδώ ... 

Συγγνώμη ξανα αν είναι τελείως λάθος όλα! Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας αφου εγινε τακτοποίηση, τοτε καποιος μηχανικος ηρθε και μετρησε.

Με βαση τις μετρησεις επρεπε να ειχε  γινει η μεταβολη στα Ε9, για να εχει καποια αποδεικτικα στοιχεια....

Ποιος τακτοποίησε χωρις να εχει σωστο Ε9?  Τι ακινητο ειναι αυτο και πού?

Αρα, πρωτα θα δεις τι γραφει ο μηχανικος και μετα πας στον λογιστη.

[Μαλλον προκειται να πουλησετε, αρα χρειαζεται πιστοποιητικο ΕΝΦΙΑ των 5 τελευταιων ετων με σωστη περιγραφη του ακινητου και Κτηματολογιο.]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι Δεν πρόκειται να πουλήσουμε... 

Πρόκειται για εξοχικό. Ουσιαστικά είχαμε κάνει αγορά αγροτεμαχιου και είχαμε κτίσει ανάμεσα στο 2007-2011 . (Στην περιοχή έχει έχει γίνει ολόκληρος οικισμός με τα αυθαίρετα)  

Ουσιαστικά το σπίτι απλά καθόταν μέχρι το 2018 ως αυθαίρετο οπότε και αποφασίσαμε να το ρυθμίσουμε μια και είχε εκπτώσεις για το πρόστιμο ως 2 κατοικία.  Για να το ρυθμίσουμε πήγαμε σε μια πολ.μηχανικο αυτή μας είχε πει τι επιλογές έχουμε σε σχέση με το πρόστιμο χαρτιά διάφορα κλπ ... Η ουσία είναι ότι με το που το ρυθμισαμε  (6σελιδο χαρτί που λέει υπαγωγή στο ν.4495/17) η μηχανικός μας είπε ότι πρέπει να το δηλώσουμε εντός 30 ημερών στο ε9 για να μην έρθει πρόστιμο.  Σχετικά με ενφια και δημοτικά τέλη δε νομίζω να υπάρχει θέμα καθότι δεν είναι ηλεκτροδοτουμενο ... Τι εννοείς χωρίς να έχει σωστό ε9 ; Στο ε9 όλα αυτά τα χρόνια το ακίνητο απλά αναγράφεται ως ως αγρος 200κατι τμ μετά την ρύθμιση έπρεπε να βάλουμε ότι έχει και σπίτι πάνω  (το αυθαίρετο που ρυθμισαμε ) . Αυτό ρωτάω Πως θα το κάνω;  Στο χαρτί της ρύθμισης έχει τα τετραγωνικά του σπιτιού κλπ αλλά δεν έχει τα στοιχεία που λέω λχ ΖΟΕ 1 ή 2 κλπ 

Edited by Hitmaker22
Πρόσθεση στοιχείων
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, Hitmaker22 said:

..... Τι εννοείς χωρίς να έχει σωστό ε9 ; Στο ε9 όλα αυτά τα χρόνια το ακίνητο απλά αναγράφεται ως ως αγρος 200κατι τμ μετά την ρύθμιση έπρεπε να βάλουμε ότι έχει και σπίτι πάνω  (το αυθαίρετο που ρυθμισαμε ) . Αυτό ρωτάω Πως θα το κάνω;  ...

Συνοπτικά μαντάρα τα έκανες μόνος σου.

Μιλάς και αναθέτεις στον Λογιστή και στη Μηχανικό σου να στα ξεμπλέξουν διότι αν συνεχίσεις έτσι στο τέλος θα πληρώσεις πιο πολλά με τα πρόστιμα που θα φας.

Επικουρικά με την υπαγωγή που έχεις κάνει στο ακίνητο στον 4495 και εφόσον έχεις πληρώσει το 30 του προστίμου μπορείς να κάνεις νόμιμα σύνδεση ΔΕΗ κλπ…

ΕΜΦΙΑ χρωστάς έχεις δεν έχεις ρεύμα κλπ  κλπ

Ενημερώσου και από την Μηχανικό σου για το κόστος της Στατικής Επάρκειας που είσαι υποχρεωμένος να έχεις το επόμενο διάστημα (όχι αναγκαίο άμεσα μεν αλλά ούτε και στον αιώνα τον άπαντα).

 

 

Το θέμα θα μεταφερθεί στην ενότητα για ιδιώτες.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Didonis said:

Συνοπτικά μαντάρα τα έκανες μόνος σου.

Μιλάς και αναθέτεις στον Λογιστή και στη Μηχανικό σου να στα ξεμπλέξουν διότι αν συνεχίσεις έτσι στο τέλος θα πληρώσεις πιο πολλά με τα πρόστιμα που θα φας.

Επικουρικά με την υπαγωγή που έχεις κάνει στο ακίνητο στον 4495 και εφόσον έχεις πληρώσει το 30 του προστίμου μπορείς να κάνεις νόμιμα σύνδεση ΔΕΗ κλπ…

ΕΜΦΙΑ χρωστάς έχεις δεν έχεις ρεύμα κλπ  κλπ

Ενημερώσου και από την Μηχανικό σου για το κόστος της Στατικής Επάρκειας που είσαι υποχρεωμένος να έχεις το επόμενο διάστημα (όχι αναγκαίο άμεσα μεν αλλά ούτε και στον αιώνα τον άπαντα).

 

 

Το θέμα θα μεταφερθεί στην ενότητα για ιδιώτες.

Δεν έχω κάνει κάτι ακόμα... 

Στο χαρτί της ρύθμισης έχει αναφορά στην στατική επάρκεια που λες.  

Link to comment
Share on other sites

Hitmaker22

"Στο ε9 όλα αυτά τα χρόνια το ακίνητο απλά αναγράφεται ως ως αγρος 200κατι τμ μετά την ρύθμιση έπρεπε να βάλουμε ότι έχει και σπίτι πάνω  (το αυθαίρετο που ρυθμισαμε "

Εισαι βεβαιος οτι έχεις συμβολαιο για  αυτοτελες τεμαχιο αγρού "200" τμ.?

κατα τα λοιπα, ισχυουν τα παραπανω

20 λεπτά πριν, Didonis said:

Στον Ν4495 έχει.

Σου είπα ενημερώσου απο την Μηχανικό σου που έχει όλα τα δεδομένα.

 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Hitmaker22

"Στο ε9 όλα αυτά τα χρόνια το ακίνητο απλά αναγράφεται ως ως αγρος 200κατι τμ μετά την ρύθμιση έπρεπε να βάλουμε ότι έχει και σπίτι πάνω  (το αυθαίρετο που ρυθμισαμε "

Εισαι βεβαιος οτι έχεις συμβολαιο για  αυτοτελες τεμαχιο αγρού "200" τμ.?

κατα τα λοιπα, ισχυουν τα παραπανω

 

Το συμβόλαιο λέει ότι έχω το 2% από έναν ενιαίο αγρο κάτι τέτοιο... Στην περιουσιακή κατάσταση αναφέρεται ως "γηπεδο " δηλαδή το έχει στα στοιχεία γηπέδων... 

Link to comment
Share on other sites

επομενως,  εχεις ποσοστο 2% εξ αδιαιρετου μαζι με αλλους ...πολλούς

δες με τον μηχανικο πώς τακτοποίησε

και

τα λεμε

εδιτ

τα ειδα  πιο πάνω....λες οτι τακτοποίησε   με τον 4495 και οχι με τον 4178

δες εδω τον 4495 και δη το αρθρο 98

δεν προβλεπει τακτοποιηση στα εξ αδιαιρετου.

https://www.michanikos.gr/files/file/1553-νόμος-44952017/page/5/?tab=comments

 

[και ΤΑΠ  οφειλει και σαν χρησιμοποιουμενο οφειλει  ΔΤ, καιτοι μη ηεκτροδοτουμενο, αφου το δηλωνε σαν χρήση β΄κατοικιας]

αρα...στον λογιστη

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, dimitris GM said:

επομενως,  εχεις ποσοστο 2% εξ αδιαιρετου μαζι με αλλους ...πολλούς

δες με τον μηχανικο πώς τακτοποίησε

και

τα λεμε

εδιτ

τα ειδα  πιο πάνω....λες οτι τακτοποίησε   με τον 4495 και οχι με τον 4178

δες εδω τον 4495 και δη το αρθρο 98

δεν προβλεπει τακτοποιηση στα εξ αδιαιρετου.

https://www.michanikos.gr/files/file/1553-νόμος-44952017/page/5/?tab=comments

 

[και ΤΑΠ  οφειλει και σαν χρησιμοποιουμενο οφειλει  ΔΤ, καιτοι μη ηεκτροδοτουμενο, αφου το δηλωνε σαν χρήση β΄κατοικιας]

αρα...στον λογιστη

 

 

Είδα το Άρθρο δεν μπορώ να καταλάβω πως συμπερανες ότι δεν προβλέπει τακτοποίηση στα εξ αδιαιρέτου... το ακριβώς αντίθετο! Και δε νομίζω να ήταν τόσο αφελής η μηχανικός!Είπαμε... Μαλιστα το δηλώσαμε και στο κτηματολόγιο... Όπως είπα η περιοχή εκεί είναι ολόκληρος  οικισμός πια δεν χτίσαμε από τους πρώτους από τους τελευταίους... 

Στον λογιστή σίγουρα ... τα τελευταία που λες οφείλει δεν κατάλαβα τι εννοείς... 

Δεν ξέρω έτσι όπως μου τα λέτε ειναι λες και λέω κάτι  εξωπραγματικο στην ουσία τα λεγόμενα μου εκτός των άλλων τα έχω βασίσει και μετά από διάβασμα αυτού 

 

Edited by Hitmaker22
Πρόσθεση
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.