Μετάβαση στο περιεχόμενο

γλάστρες και καφασωτό σε φωταγωγό


Sofia Temzelidou

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών)

Καλησπερα σας θα ηθελα παρακαλω την βοηθεια σας 

Η κατοικία μου ειναι στον πρωτο οροφο μιας πολυκατοικίας του 1972

Απο τον οροφο μου ξεκιναει ο φωταγωγος της πολυκατοικίας. Στο σαλονι μου υπαρχει το παράθυρο του φωταγωγου

Πριν 2 ημερες έστρωσα χαλικια και εβαλα γλαστρες ενω στους τοιχους εβαλα πλακακι/ πετρα . Επισεις κρεμασα ενα καφασοτο ( απο αυτά που αναρυχούντε τα φυτα ) δεν ειναι μονιμη Κατασκευή απλα ακουμπαει σε 4 βασεις 

Η Κυρια που μενει στο ακριβώς στο επάνω διαμερισμα απειλη να παει στην πολεοδομια γιατι ειναι αυθαιρετο και το καφασοτο και τα χαλικια ακομα και οι γλαστρες 

Το ερωρημα μου ειναι θα πρεπει να τα δηλωσω στην πολεοδομία? Εχω κανει αυθαιρεσια? Και αν ναι μπορω να το μονιμοποιησω? 

Σας ευχαριστω   

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ο φωταγωγός είναι κοινόχρηστος-κοινόκτητος χώρος της πολυκατοικίας. Δεν επιτρέπεται να κάνεις κατασκευές σε αυτόν χωρίς σύμφωνη γνώμη της πλειοψηφίας της οικοδομής . Όλα αυτά αναφέρονται στην σύσταση οροφοκτησίας και τον κανονισμό της πολυκατοικίας (ενδεχομένως αυτός να μην υπάρχει λόγω παλαιότητας του κτιρίου). Η νομιμοποίηση (και όχι "μονιμοποίηση όπως την αναφέρεις) παραπέμπει σ αυτό που έχεις ακούσει στις ειδήσεις για "τακτοποίηση" αυθαιρεσιών σε κοινόχρηστο χώρο. Μη μόνιμη κατασκευή για στήριξη φυτών δεν είναι πολεοδομική αυθαιρεσία. Θα μπορούσε να είναι ένα έπιπλο ή κάτι  άλλο κινητό. Τα υπόλοιπα (πλακάκι, χαλίκι κλπ) από τη στιγμή που δεν έχεις σύμφωνη γνώμη της οικοδομής καλύτερα να τα αφαιρέσεις, διότι μπορεί να σου το επιβάλλουν (δεν εξετάζουμε το παράλογο του να φύγουν οι γλάστρες και τα φυτά. Μια χαρά πιστεύω θα δείχνουν) από την πολυκατοικία . Για τακτοποιήσεις με την πολεοδομική έννοια δεν μπορείς να κάνεις κάτι, ακόμη και να είχες δομικές αυθαιρεσίες, αυτές δεν θα μπορούσαν να τακτοποιηθούν μετά την 28/7/2011.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την διόρθωση και την άμεση απάντηση σας 

Περα απο την συγκεκριμένη Κυρία κανεις άλλος δεν εχει κανει παράπονα  

Θα πρέπει να μαζέψω υπογραφές?  Και αν ναι θα πρεπει να συμφωνεί καποιο ποσοστό ιδιόκτητων ή ενοικιαστών? 

Ευχαριστώ  

Link to comment
Share on other sites

 ολα αυτα πώς εγιναν??

Περασε απο το παραθυρο...???

Ερώτημα

Ποιες πολεοδομικες διαταξεις  πιστευετε οτι  εχει παραβιασει η ερωτώσα

και τι θα γραψει ο δυστυχης ΔΥ που θα ελθει για αυτοψια???

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη πιθανώς η γειτόνισσα μένει στον πάνω όροφο και είδε από το αντίστοιχο παράθυρο που βλέπει και αυτό στον ίδιο φωταγωγό.Δεν έχει παραβιάσει διατάξεις. Λόγω κανονισμού της οικοδομής εκτιμώ ότι έχει τυπικά πρόβλημα από τους συνιδιοκτήτες (αν βεβαίως έχουν όλοι πρόβλημα). Θέμα ουσίας για μένα δεν υπάρχει.

Η πολεοδομία δεν έχει αντικείμενο. Τι να έρθει να γράψει; τις γλάστρες, τα διακοσμητικές πέτρες  ή τα καφασωτά για την αναρρίχηση. Μην τρελαθούμε με την κάθε μια που δεν έχει δουλειά να κάνει και ονειρεύεται καταγγελίες.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κυριε Παυλο ακριβώς ετσι ειναι όπως το παρουσιάζετε . Η συγκεκριμένη Κυρια με εχει κατηγορήσει οτι απο τότε που αρχισα την ανακαίνιση εχω δημιουργήσει προβλημα στο σπιτι της δεδομενου οτι πλημμύρισε το μπανιο της απο τους κραδασμους του ηλεκτρολογου που περνούσε καινουργιες σωληνώσεις ή οτι δεν κλείνει η συρωμενη πορτα στο σαλονι της    !!!! 

Γενικα οτι ζημιές εχει το διαμέρισμα της  τα χρεωνομαι εγω 

Θα ηταν παρατολμο να μιλήσω με την πολεοδομία δείχνοντας φωτογραφίες του φωταγωγου και να έπαιρνα καποιο χαρτι οτι δεν εχω κανει αυθαιρεσίες και απλα εφτιαξα την αισθητικη κατα καποιο τροπο   του φωταγωγου? 

Θα ηθελα να της το έτριβα στην μουρη 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην εμπλακεί η Υ.Δομ., διότι μπορεί να προκύψει θέμα μείωσης του φωτισμού.

Είναι προτιμότερο να υπάρξει απόφαση γ.σ. η οποία να εγκρίνει τις συγκεκριμένες επεμβάσεις στο φωταγωγό.

Η οποία επέμβαση, δεν βελτιώνει γενικά τις συνθήκες διαβίωσης της πολυκατοικίας, αλλά (αν κατάλαβα καλά) μόνο του συγκεκριμένου διαμερίσματος 

Link to comment
Share on other sites

Να μην κάνετε απολύτως τίποτα και ν' αφήσετε την "αγαπητή" σας γειτόνισσα να "....βράζει στο ζουμί της"!!!

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα αγαπητε μου Ιασωνα ειναι οτι δεν θελω σε καμια περιπτωση να δημιουργει εντυπωσεις οτι κανω ζημιά στην πολυκατοικία βάζοντας πλακακι που πραγματικα το εκανα περισσοτερο για πρακτικούς λογους οπως σοβαρα θέματα υγρασιας και μετα για αισθητικούς και να στρέψει του νεους γειτονους   εναντίων μου 

Ειμαι στην διαδικασία να φέρω και εναν δευτερο μηχανικο να δει τον χωρο και να της μιλησει 

Η ιδια εμαθα οτι εχει κανει πολλες αυθαιρεσίες τις όποιες θα επικαλεστώ οταν με ζοριζει πολυ 

Θα ηθελα νε με ενημερωνατε αν γνωριζετε τον νομο που αναφερει οτι το καφασωτο για την στήριξη φυτων δεν ειναι παρανομη να  το εκτυπώσω

Ευχαριστω     

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, Sofia Temzelidou said:

... τον νομο που αναφερει οτι το καφασωτο για την στήριξη φυτων δεν ειναι παρανομη να  το εκτυπώσω

...  

κατά κανόνα οι νόμοι περιγράφουν τι είναι παράνομο.... όχι τι δεν είναι παράνομο.

Αυτός που θέλει να επικαλεστεί παρανομία οφείλει να παρουσιάσει το νόμο που το αναφέρει.

Στο δια ταύτα... και με τα λίγα που κατάλαβα, μη ασχοληθείς άλλο μαζί της αυτά  που περιγράφεις (και με κάθε επιφύλαξη φυσικά τι άλλο ενδεχόμενα μπορεί να υπάρχει) δεν βλέπω πολεοδομική παράβαση.....

οπότε ας βράσει στο ζουμί της..... :razz:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.