Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύνδεση Θερμοστάτη Χώρου


dpapdpap

Recommended Posts

3 ώρες πριν, alnotas said:


Έχει κανείς καμιά ιδέα; Υπάρχει πιστεύετε κάποια λύση;

 

Πες στον μάστορα, ότι με ένα ρελεδάκι ισχύος, (και νέα τροφοδοσία του θερμοστάτη) αν μπορεί να το τοποθετήσει / κρύψει κάπου, γίνεται η δουλειά....

Ίσως και χωρίς αυτό, αν κάπου στο manual γράφει πώς / αν σετάρονται οι ακροδέκτες 5 & 6 ώστε να λειτουργούν σαν ψυχρή επαφή !

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσα Amber ρευμα χρειάζεται η ηλεκτροβανα του καλοριφέρ για να ανοίξει;

Το ρωτάω γιατί παρήγγειλα έναν παρόμοιο τέτοιον θερμοστάτη και ενώ οι περισσότεροι ανέφεραν 16Α με το χαρακτηριστικό ότι είναι (water/gas boiler/electric heating), αυτός που πήρα είναι 3Α και αναφέρει ότι είναι water/gas boiler heating.

Λογικά θεωρώ ότι κάνει, την στιγμή που θα αντικαταστήσει τον μηχανικό θερμοστάτη ο οποίος δίνει εντολή μόνο στον λέβητα της αυτόνομης θέρμανσης.

Απλά είναι διαφορετικό το τι θεωρώ εγώ που είμαι άσχετος με το θέμα, από το να μου το πει κάποιος έμπειρος έτσι ώστε να εμπλουτίσω παράλληλα και τις γνώσεις μου.

 

Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2018 at 11:05 ΠΜ, VirusX2 said:

Ίσως τώρα κατάλαβες γιατί έπρεπε να τον δει κάποιος που ξέρει..

Ο ηλεκτρολόγος που κάλεσες ασχολείται με αυτονομίες; Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στο θέμα, αλλά έχω ασχοληθεί εκτεταμένα με το σύστημα αυτονομίας στο σπίτι μου. Από την μικρή μου εμπειρία: Ο θερμοστάτης στους παλιούς πίνακες αυτονομίας συνήθως πηγαίνει στην ηλεκτροβάνα. Πολλές φορές η ηλεκτροβάνα βρίσκεται στο διαμέρισμα και όχι στο λεβητοστάσιο. Οπότε φαίνεται λογικό ότι δεν βρίσκεις καλώδιο να κατεβαίνει στον πίνακα αυτονομίας. Η επιστροφή της ηλεκτροβάνας (όταν η ηλεκτροβάνα ανοίγει) είναι που δίνει την εντολή στον καυστήρα. Επίσης θα σου πρότεινα, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, να επιβεβαιώσεις με ένα απλό δοκιμαστικό κατσαβίδι ποια είναι η φάση και ποια η επιστροφή. Είσαι σίγουρος ότι το μαύρο είναι η φάση και όχι το κόκκινο; 

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2018 at 8:51 ΠΜ, alnotas said:

Όταν η παροχή κοβόταν από την μεριά του καυστήρα, είτε γιατί τον έσβηνες με τον διακόπτη του είτε γιατί έφθανε στους 75 βαθμούς κελσίου και έκλεινε, ο θερμοστάτης στον πάνω όροφο, έσβηνε και αυτός. Με αποτέλεσμα να μην δύναται να δώσει εντολή να ξανα-ανάψει ο καυστήρας.

Μετά από πολύ "ξύσιμο κεφαλιού" και διάφορες δοκιμές/τεστ βγήκε το συμπέρασμα ότι η όλη καλωδίωση του καυστήρα είναι "για-τα-ανάθεμα". 
Η παροχή, περνάει πρώτα από το σύστημα του λέβητα και μετά ανεβαίνει επάνω στον θερμοστάτη, μόνο και μόνο για να ξανακατέβει.
Οπότε όταν ο λέβητας κόβει την παροχή επειδή έφτασε σε θερμοκρασία, τότε κόβεται και η παροχή στον θερμοστάτη.

Δειτε ξανα την καλωδιωση του καυστηρα , περνετε ρευμα για το Θ.Χ μετα τον Θ.Κ,  αυτο ειναι λαθος , η σωστη σειρα ειναι ....Γ.Δ  => Θ.Α => ΘΧ => Θ.Κ => Κ , εαν υπαρχουν κ αλλοι Θ.Χ τοτε παιζεις με ρελεδακια οπως σωστα ειπε ο antloukidis

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2018 at 8:51 ΠΜ, alnotas said:

Ο "καλορεφερτζής" ήρθε το Σάββατο πρωί. Μάστορας με εμπειρία 50 χρόνων και γνώστης.

......

Ο μάστορας είπε ότι δεν υπάρχει ελπίδα. Εγώ πρότεινα να συνδέαμε τον θερμοστάτη με ξεχωριστή δικιά του παροχή, ώστε να έχει πάντα ρεύμα, αλλά ο μάστορας μου είπε ότι έτσι δεν θα κλείνει κύκλωμα

.....

 

Ειμαι πολυ σιγουρος οτι ο τεχνικος εκανε καποιο λαθος.

Εφοσον εχεις μια φαση (εισοδο) ειτε αυτη διακοπτεται στον ηλεκτρονικο ειτε στον μηχανικο θερμοστατη ,δεν προκειται να δουλεψει κανενας απο τους δυο(ασε που αν κοβει απο θερμοστατη μολις πεσει η θερμοκρασια θα ξαναδωσει εντολη).Κατι αλλο συμβαινει.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος θερμοστάτης που πήρες δεν είναι κατάλληλος για καυστήρα.

hy02-2.gif

(Ο δικός σου στέλνει ρεύμα στα 1,2 όταν ενεργοποιείται, ενώ ο παρακάτω απλά κλείνει το κύκλωμα)

εσύ χρειάζεσαι κάτι τέτοιο (που όντως θέλει ξεχωριστή τροφοδοσία ρεύματος, αλλά μόνο για το wifi):

UTB89uJqzWrFXKJk43Ovq6ybnpXa2.jpg

Edited by Gousgounis
Sorry για τυχών λάθη στις ορολογίες, αλλά είμαι εκτός γνωστικού ακαδημαϊκου αντικειμένου. Απλά ασχολήθηκα απο χόμπυ στο σπίτι με εφαρμογές smart home
Link to comment
Share on other sites

Gousgounis  

  Κ οι 2 θερμοστατες που δειχνεις δουλευουν με τον ιδιο τροπο .

Ολοι οι θερμοστατες χωρου (Θ.Χ)  λειτουργουν σαν  απλοι διακοπτες κ οπως ολοι οι διακοπτες  πρεπει το ενα ακρο τους να βρισκετε υπο συνεχη ταση , αυτη τη ταση την εχουν απο το ηλεκ κυκλωμα του καυστηρα μιας κ θεωρουνται ηλεκ εξαρτημα του καυστηρα ,  αρα εδω εχουμε λαθος κυκλωμα που πρεπει να διορθωθει 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με την συνδεση του παρακατω θερμοστατη.ειναι ηλεκτρονικος με μπαταριες για χρηση σε λεβητα πετρελαιου.ευχαριστω.

fantini_cosmi_thermostat_CH110_manual_GR.pdf

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2018 at 8:53 ΜΜ, Giorgos Kontogiannis said:

καλησπερα θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με την συνδεση του παρακατω θερμοστατη.

το manual  που ανεβασες εχει το σχεδιο συνδεσης , σου λεει ποια νουμερα ειναι το com/n.c/n.o

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Disclaimer: Δεν κατέχω καθόλου από καλοριφέρ και είναι το πρώτο μου ποστ.

Είμαι σε πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση με 1 καυστήρα.
Ο μάγκας ο εργολάβος έχει βάλει το θερμοστάτη ελάσματος 30 πόντους πάνω από το 1ο σώμα.
Ο θερμοστάτης προφανώς τα έχει παίξει.
 

Για να μην ξηλώσω  τον τοίχο περνώντας καλώδιο για να μεταφέρω τον θερμοστάτη σκεφτόμουν μια λύση με δέκτη/ πομπό .
Έχω βρει αυτόν έως τώρα με ένα επιπόλαιο ψάξιμο:
 

Siemens RDJ10RF στα 80€ , αν υπάρχει κάτι άλλο σε αυτήν την τιμή θα ήμουν ευγνόμων αν το αναφέρατε.

Λοιπόν στην υπάρχουσα εγκατάσταση ισχύουν τα παρακάτω:

Καλωδίωση κατασκευαστή:
IMG_20200124_153602.thumb.jpg.1b467f312448e29e2a20ea813e43d836.jpg

 

Καλωδίωση επί το πεδίο:
IMG_20200124_092213.thumb.jpg.cef9cb44050dbf64288fa0e3db30895c.jpg

Αν δεν φαίνεται ξεκάθαρα οι κλέμες είναι όπως στο μάνουαλ: 1,3,2,4,5,6

 

Απ' ότι καταλαβαίνω φέρνει με μαύρο  στο 1 την τροφοδοσία που την διακόπτει και ο Οn/off διακόπτης , με καφέ στο 2 επιστροφή στην βάνα αυτονομίας ή πίνακα (δεν έχω κοιτάξει κάτω ακόμα) , γεφυρώνει 2 με 5 για τροφοδοσία του λαμπτήρα και μπλε με 6 για το κύκλωμα του λαμπτήρα. Σωστά;

Αν καταλαβαίνω σωστά, παίρνουμε  φάση  στο 1 παρεμβάλλεται ο διακόπτης και σε σειρά το έλασμα μέχρτι το 2 εκεί παρεμβάλλεται παράλληλα η λάμπα και σε σειρά συνεχίζει στην βάνα/πίνακα, σωστά;

 

Έχοντας τον δέκτη του siemens με το παρακάτω διάγραμμα:


Selection_001.thumb.png.aacc621c140e8a2d5fc575cbe184f2fc.png

 

Selection_002.png.3ccece3568ea8b0c0087a6e2cbbc126b.png

 

Θέλει ξεχωριστή τροφοδοσία για τον δέκτη και ξεχωριστή για το διακοπτικό; υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος απομόνωσης των πεδίων αυτών;

 

Αν όχι, σκέφτομαι ότι πάει κάπως έτσι:
Φέρνω το μαύρο καλώδιο  και δίνω τροφοδοσία στο L της συσκευής και γεφυρώνω με αυτό το Lx του διακόπτη, στην  ανοιχτή επαφή L1 κουμπώνω το καφέ καλώδιο που πάει στην βάνα/πίνακα και με το μπλε συνδέεω το N της συσκευής;

 

 

Βίντεο:

RDJ10RF: Installing the RCR10/433 Receiver

Datasheet:
https://assets.new.siemens.com/siemens/assets/api/uuid:67672099-62eb-4b9a-bcf2-50b5c79355fd/version:1540475106/rdj100rf-datasheet.pdf

Manual:
https://www.downloads.siemens.com/download-center/Download.aspx?pos=download&fct=getasset&id1=A6V11239543

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.