Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση Θερμοστάτη Χώρου


dpapdpap

Recommended Posts

Κοσμά. Δεν καταλαβαίνω τη εννοείς όταν λες για το δεύτερο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι θερμοστάτες έχουν 2 επαφές 1 ανοικτή και 1 κλιστεί

Με την ανοικτή πχ,μπορείς να στείλεις όλο το ζεστό νερό στον ηλιακό (εάν παρεμβάλεις Η/Β) εάν έχεις μικρό καυστήρα, ή σε ξεχωριστώ δοχείο για ΖΝΧ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ Νικο. Σκέφτομαι και αλλα σενάρια αλλα δε θα ήταν για το boiler πιο σωστό ένας διπλός? Anyway..

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, το σχεδιάκι το έφτιαξα εγώ & είναι ακριβές αντίγραφο. Δεν αναφέρει τι ρόλο παίζει το (2). Πράγματι πρόκειται για αυτονομία και μιλάμε για Η/Β. Το σημείο που με προβλημάτισε είναι το κιτρινοπράσινο που, σαν μη ειδικός, νόμιζα ότι είναι γείωση οπότε φοβόμουν βραχυκύκλωμα. Ο πωλητής ήταν κατηγορηματικός ότι είναι το καλώδιο εντολής. Και απο ότι συμπέρανα απο τα λεγόμενά σας θα πρέπει να είναι έτσι, σωστά ? Επίσης σωστό δεν είναι το καφέ=φάση & μπλέ=ουδέτερος ?

Υποθέτω ότι μέσω της (1) με το κλείσιμο της επαφής του θερμοστάτη και της (3) και του κιτρινοπράσινου περνάει η φάση στην Η/Β (ή καυστήρα) η οποία στην άλλη της επαφή έχει τον ουδέτερο. Και ότι το λαμπάκι παρεμβάλεται μεταξύ των (1) & (4). Σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι συνέδεσε το έτσι όπως το λες φίλε μου. Για την επαφή (2) βοήθησε ο Νίκος. Είναι για το boiler αν έχεις κτλ.. Δε σε απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε??? :P

Δεν ξέρω ακόμα γιατί δεν έχει ρεύμα. Μάλλον είναι εκτός λειτουργίας το σύστημα (και σε άλλον δεν έχει ρεύμα) αλλά δεν μπορώ να το ελέγξω γιατί δεν είμαι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Μην το αφήνεις έτσι. Πρέπει να ελέγξεις ότι όλα πάνε καλά. Μπορεί να έχεις από μικροπροβλήματα όταν πάνε να βάλουνε μπρος το σύστημα (να πέφτει κάποια ασφάλεια και να ψάχνουνε τι φταίει) μέχρι σοβαρά προβλήματα... Δεν δίνουμε τάση σε κιτρινοπράσινο έτσι απλά, χωρίς να είμαστε σίγουροι περί τίνος πρόκειται.

 

Εξάλλου, δεν ξέρεις αν απλά ο ενοικιαστής αφαίρεσε απλά τον θερμοστάτη ή έκανε και κάποια άλλη επέμβαση, ίσως στην καλωδίωση. Δεν ξέρεις τι μπορεί να πείραξε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.