Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύνδεση Θερμοστάτη Χώρου


dpapdpap

Recommended Posts

Παιδια μια βοηθεια γιατι ειμαι αρχαριος μου ζητησανε να βαλω αυτον τον θερμοστατη http://www.ifs-store.com/pdf/pdf-siemens/RAM-T...2000M%20(N1197en).pdf πριν απο εναν κυκλοφορητη με ψιλομπερδευει το σχεδιο. Θα δωσω φαση στο c ουδετερο στο 1 και στο 2 τον ουδετερο του κυκλοφορητη?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχει 2 επιστροφες? Δεν επρεπε απλως να δινει μια για να ξεκινα ο κυκλοφορητης?

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχει 2 επιστροφες? Δεν επρεπε απλως να δινει μια για να ξεκινα ο κυκλοφορητης?

 

Όλοι οι θερμοστάτες ανεξαρτήτως εάν είναι επαφής ή εμβαπτιζόμενος ή κυαθίου κλπ έχουν 2 επαφές ΝΟ-NC στη δικιά σου περίπτωση ο κυκλοφορητής θέλει C & ΝC, εάν χρησιμοποίησης τον ίδιο για τον έλεγχο του λέβητα θέλει C & NO

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικό ερώτημα : Γιατί γίνεται αυτό όμως; Αφού η θερμοκρασία του αέρα του χώρου με τη θερμοκρασία του αέρα που φυσάει το σεσουάρ είναι ίδια. Πώς το κρυώνει;

Ο θερμοστάτης έχει κάποιο θερμοστοιχείο για να δουλεύει;

 

υπάρχει εξαναγκασμένη συναγωγή σε αυτή την εφαρμογή, γι' αυτό το λόγο ο αέρας του περιβάλλοντος τοπικά μπορεί να σου κατεβάσει τη θερμοκρασία στον θερμοστάτη.

 

είναι ολόκληρη θεωρία συνάδελφε και εμπίπτει στα φαινόμενα μεταφοράς. στη σχολή υπάρχαν 3-4 διαφορετικά μαθήματα ώστε να τα χωνέψουμε καλά και μάλιστα στο μεταπτυχιακό είχαμε και μάθημα εμβάθυνσης!!!

 

κατά μία περίπτωση για να το καταλάβεις με απλά λόγια είναι αυτό που είπε ο άλλος συνάδελφος, έχει να κάνει με την ταχύτητα του αέρα που προσπίπτει επάνω στο θερμοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει εξαναγκασμένη συναγωγή σε αυτή την εφαρμογή, γι' αυτό το λόγο ο αέρας του περιβάλλοντος τοπικά μπορεί να σου κατεβάσει τη θερμοκρασία στον θερμοστάτη.

 

Συναγωγή έχουμε όταν υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας.

 

Μόνο αν το αισθητήριο του θερμοστάτη ήταν βρεγμένο θα κατέβαινε η θερμοκρασία του λόγω της κίνησης του αέρα.

 

Στην περίπτωσή μας θα έχουμε αύξηση της θερμοκρασίας που "αισθάνεται" ο θερμοστάτης, λόγω των απωλλειών του ανεμιστήρα και του κινητήρα στο σεσουάρ, οι οποίες αυξάνουν τη θερμοκρασία του αέρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 1 year later...

Καλησπέρα. Επειδή μ’ αρέσει να ασχολούμαι με διάφορα και επειδή πιάνουν τα χέρια μου θέλω να αντικαταστήσω έναν αναλογικό θερμοστάτη cewal RT30 που έχω στο σπίτι με έναν ψηφιακό με wifi.

Η αρχική εγκατάσταση στην πολυκατοικία ήταν κεντρικός λέβητας με ωρομέτρηση του κάθε διαμερίσματος. Πριν 2 χρόνια, προτού μετακομίσω εγώ, τοποθετήθηκαν νέοι ατομικοί λέβητες πετρελαίου focus 40 χωρίς να αλλαχτεί ο θερμοστάτης.

Ο cewal RT30 είναι αυτός. Το διάγραμμα είναι αυτό.

 

Στον παλιό έρχονται 3 καλώδια (1 μαύρο λεπτό, 1 μαύρο χοντρό και 1 μπλε χοντρό). Όταν κλείνω τον καυστήρα, το ρεύμα στο σπίτι και αφαιρώ τον θερμοστάτη το δοκιμαστικό ανάβει μόνο στο χοντρό μαύρο καλώδιο (συμπεραίνω ότι παίρνει ρεύμα από τα κοινόχρηστα; ).

Οι συνδέσεις των καλωδίων φαίνονται εδώ.

 

Όταν ο μαύρος διακόπτης του θερμοστάτη είναι στη θέση OFF αλλά το λαμπάκι σβηστό το δοκιμαστικό ανάβει μόνο στη θέση 5 και στην αριστερή επαφή του μαύρου διακόπτη.

Όταν ο μαύρος διακόπτης του θερμοστάτη είναι στη θέση OΝ αλλά το λαμπάκι σβηστό το δοκιμαστικό ανάβει στη θέση 5, στις δύο επαφές του μαύρου διακόπτη και στη θέση 1 που δε συνδέεται κανένα από τα καλώδια.

Όταν ο μαύρος διακόπτης του θερμοστάτη είναι στη θέση OΝ και το λαμπάκι αναμμένο (δουλεύει ο καυστήρας) το δοκιμαστικό ανάβει στη θέση 5, στις δύο επαφές του μαύρου διακόπτη, στη θέση 1 και στις θέσεις 2 και 7.

Ο θερμοστάτης που θέλω να τοποθετήσω είναι αυτός.

 

 

Ερώτηση 1: Είναι κατάλληλος ο θερμοστάτης που αγόρασα; Ή έπρεπε να αγοράσω αυτόν;

Ερώτηση 2: Αν είναι ο κατάλληλος πως πρέπει να συνδέσω τα καλώδια;

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Edited by flouris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.