Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση Θερμοστάτη Χώρου


dpapdpap

Recommended Posts

Γειά σας,

Θα ήθελα μία βοήθεια για την αντικατάσταση ενός θερμοστάτη χώρου (Θ.Χ.)

Ο παλιός έχει την παρακάτω συνδεσμολογία

Θέση 1 (L) Κόκκινο καλώδιο

Θέση 2 : Κενή

Θέση 3 (Μ) Κόκκινο καλώδιο

Θέση 4 (Ν) : Μπλέ καλώδιο

1709243953_...thumb.jpg.3bc9b3742ef10eeb40065f688cc845e7.jpg

 

Εδώ οι οδηγίες του παλιού Θ.Χ. :

562347407_...thumb.jpg.db2275632f9abd28246d1ac5afa92d42.jpg

 

Ο νέος είναι ο παρακάτω :

100768520_...thumb.jpg.921ecb24c5dd0abce35df4b53611674a.jpg

 

Εδώ οι οδηγίες του νέου Θ.Χ. :

1029336394_...thumb.jpg.48a8e27b061b3a1f61001ed39f9a2bf2.jpg

 

Νομίζω ότι η συνδεσμολογία πρέπει να γίνει ως εξής :

το κόκκινο καλώδιο της παλιάς θέσης 1 (L) στη νέα θέση 4 (L)

το μπλέ καλώδιο της παλιάς θέσης 4(Ν)  στη νέα θέση 3 (Ν)

το κόκκινο καλώδιο της παλιάς θέσης 3 (Μ) στη νέα θέση 1 ή στη νέα θέση 2;

Στις νέες οδηγίες έχουν σβήσει με κόκκινο στυλό τις θέσεις 1 και 2 και το κείμενο που γράφουν με μπέρδεψε

Επίσης οι νέες θέσεις 1 και 2 έχουν κάποια διαφορά;

 

Link to comment
Share on other sites

Κόκκινο στο 1. (δίνει φάση όταν υπάρχει ζήτηση θέρμανσης)

Το 2 κάνει το αντίθετο (κόβει τη φάση όταν υπάρχει ζήτηση θέρμανσης - για χρήση ψύξης)

Υ.Γ. Εναλλακτική σύνδεση κόκκινο στο 5 και γέφυρα 4-6.

 

Edited by antloukidis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θέμα: Αλλαγή αναλογικού θερμοστάτη σε ψηφιακό


Καλησπέρα. Έχω στο σπίτι ένα καυστήρα πετρελαίου (Kiturami Turbo-17000) 20 ετών, με έναν controller Kiturami CTX-7000 και έναν αναλογικό θερμοστάτη δωματίου Kiturami CTR-900. Αποφάσισα να κάνω την αλλαγή σε ψηφιακό θερμοστάτη, αλλά αντιμετωπίζω μερικά προβλήματα. Υπάρχει και boiler στην εγκατάσταση, αλλά δεν δέχεται εντολές (δεν υπάρχει καλώδιο), έχει ζεστό νερό όλη την ώρα.
 

Πάμε τώρα στην ουσία. Ο αναλογικός θερμοστάτης που υπήρχε χρησιμοποιούσε φάση (μαύρο καλώδιο) συνδεδεμένη στο + του θερμοστάτη και ουδέτερο (γαλάζογκρι καλώδιο) στο - .

Ο ψηφιακός θερμοστάτης που αγόρασα είναι ο Olympia Electronics BS-812. Και το εγχειρίδιο έλεγε φάση στο C και επιστροφή καυστήρα στο NO.

1626174891_.png.5cbd2f334e08ea32a4edcf963293d623.png

Η αρχική σύνδεση που επιχείρησα ήταν φάση στο κεντρικό (C) και ουδέτερο στο κάτω (NO), γιατί έτσι είδα σε αυτό το βίντεο, παρόλο που το εγχειρίδιο του θερμοστάτη λέει να ΜΗΝ συνδεθεί ο ουδέτερος. Πήρε μπρος ο καυστήρας όταν έδωσα εντολή, αλλά δεν σταματούσε όταν του έλεγα να κλείσει.

Μετά, διάβασα ότι στους ψηφιακούς θερμοστάτες δεν χρησιμοποιείται ο ουδέτερος, γιατί λειτουργούν με μπαταρίες και ότι για καλώδιο προς τον καυστήρα (ηλεκτροβάνα) χρησιμοποιείται της γείωσης. Επίσης, ότι ανάλογα με το καυστήρα μπορεί να είναι είτε η θέση NC, είτε η NO που χρειάζεται να το συνδέσω στον θερμοστάτη. Δοκίμασα και τις δύο θέσεις, τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια, έπαιρνε εντολή ενεργοποίησης, αλλά όχι απενεργοποίησης.

Οπότε για να έχουμε θέρμανση, ξαναπέρασα τον αναλογικό θερμοστάτη μέχρι να βρω την άκρη. Το θέμα είναι ότι τώρα αργεί πολύ να πάρει μπρος ο καυστήρας ή και δεν παίρνει καθόλου. Πρώτη σκέψη είναι μήπως έχει πιάσει μεγάλη θερμοκρασία ο καυστήρας και ο controller δεν τον ανοίγει για προστασία.

Έχει γίνει συντήρηση του καυστήρα από τεχνικό, οπότε είναι καθαρός, αλλά έχει γεμάτο φίλτρο πετρελαίου, το οποίο «χρειάζεται αλλαγή, αλλά αφού λειτουργεί», μας είπε, «δεν είναι άμεση ανάγκη». Το κουμπί reset του controller δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, δεν ξέρω πότε χρειάζεται.

Οπότε οι ερωτήσεις είναι πολλές.
Αρχικά, παίζει να έκαψα τον θερμοστάτη συνδέοντας τον ουδέτερο και δίνοντας ρεύμα;
Ισχύει ότι το καλώδιο της γείωσης είναι αυτό που επικοινωνεί με τον καυστήρα;
Υπάρχει κάποιος λόγος του να μην μπορώ να περάσω ψηφιακό θερμοστάτη;
Ο καυστήρας γιατί μου άρχισε τα κόλπα;


Λογικά θα καταλήξω σε κάποιον ειδικό (είτε ηλεκτρολόγο, είτε τεχνικό καυστήρα, ό,τι χρειαστεί), αλλά θέλω να το παλέψω και λίγο ακόμα μόνος, μιας και έχω φτιάξει αρκετά ηλεκτρολογικά στο σπίτι. Απλά μυρίζομαι είτε ότι έκαψα τον ψηφιακό θερμοστάτη (αν και λειτουργεί, ανάβει η οθόνη, το λαμπάκι ότι "λειτουργεί" ο καυστήρας κτλ), είτε ότι υπάρχει κάποιο άλλο θέμα, καλωδίωση, controller του καυστήρα ή κάτι.

Link to comment
Share on other sites

1) Στο βίντεο δεν αναφέρει πουθενά συνδεσμολογία, αντιθέτως λέει συμβουλευτείτε τις οδηγίες! Το «ηλεκτρολογικές συνδέσεις» δεν σημαίνει απαραίτητα L-N

2) Ουτε με ψηφιακό ουτε με αλλο αναλογικό θα παιξει. Τα kiturami χρησιμοποιούν δικο τους i2c bus, Ούτε L ούτε Ν ούτε Ξ.. μίλα με την ελληνική αντιπροσωπεία εαν υπάρχει συμβατός ψηφιακός για τον λεβητα/controller σου!

3)Πολύ πιθανό να έκανες ζημιά στον controller ή/και στον θερμοστάτη αναλόγως των πειραμάτων

4)Αυτά περί γειώσεων δεν τα σχολιάζω καν

5) Καλεσε κάποιον εξειδικευμένο σε kiturami και όχι όποιον ηλεκτρολόγο!

6) ΠΡΟΣΟΧΗ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα εχω να πω , αυτοι που ανεβάζουν βίντεο του τύπου '' φτιάξτο μόνο σου '' τα οποία αναφέρονται σε συνδεσμολογίες με τάση 230 volt  ευαίσθητων ηλεκτρικών θέλουν, γδύσιμο, χαράκωμα με κατασκευαστική φαλτσέτα κ αλεύρωμα με χοντρό αλάτι.....

  @ChrisZaro        

συμβουλη , κανε αυτο που σου λεει ο @VirusX2   στο 5

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ΝΙΚΟΣΤΡΙ

Ξεκάθαρα!! Αλλα κανονικά θα έπρεπε σε όποια τέτοια επικίνδυνη βλ@κεια βρίσκουμε στα social να κάνουμε ομαδικό report.

Edited by VirusX2
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω μία ενημέρωση της περίπτωσής μου και όσες πληροφορίες βρήκα στο διαδίκτυο.

Δεν κάηκε ο θερμοστάτης που δοκίμασα, οπότε όλα καλά. Ο καυστήρας δουλεύει κανονικά με την επανασύνδεση του δικού του.

Τα Kiturami είναι πολύ ιδιότροπα μηχανήματα. Η ελληνική αντιπροσωπεία των Kiturami είναι η Clima Control. Οι εγκαταστάσεις Kiturami (θερμοστάτης, κοντρόλ, καυστήρας) πάνε πακέτο και έχουν συγκεκριμένη συμβατότητα. Παραθέτω ένα PDF από την αντιπροσωπεία, που δείχνει ποιος θερμοστάτης συνδυάζεται με ποιο κοντρόλ ανάλογα τον καυστήρα. Οι θερμοστάτες Kiturami δεν λειτουργούν σαν κλασσικοί θερμοστάτες on/off, αλλά με την τεχνολογία που ανέφερε ο VirusX2 πιο πάνω, μέσω ενός καλωδίου 2x0,75 καταφέρνουν να στέλνουν εντολές στο κοντρόλ και να χρησιμοποιούνται προγράμματα.

Σε Kiturami καυστήρες, υπολογίζω περίπου στα 200€ την αλλαγή θερμοστάτη και κοντρόλ για να γίνει μετάβαση από αναλογικό σε ψηφιακό.

Από την μικρή έρευνα που έκανα, συμπέρανα ότι η πλειονότητα των προβλημάτων που εμφανίζουν τα Kiturami οφείλεται στους τεχνικούς που αναλαμβάνουν την εγκατάσταση, την συντήρηση και την επιδιόρθωση προβλημάτων τους, γιατί τα αντιμετωπίζουν ως κλασσικά μηχανήματα και δεν έχουν γνώση για την ιδιαιτερότητα λειτουργίας τους και των εξαρτημάτων τους, καταλήγοντας σε μη συμβατά εξαρτήματα ή σε λάθος ηλεκτρολογικές συνδέσεις. Το λάθος πιστεύω είναι κυρίως των επαγγελματιών που δεν ξέρουν να πουν «δεν ξέρω, δεν το αναλαμβάνω». Πχ στην δικιά μου εγκατάσταση (χωρίς να έχω κάποιο προφανές πρόβλημα), το καλώδιο αντί για 2x0,75, είναι κλασσικό, εσωτερικής καλωδίωσης με φάση, ουδέτερο, γείωση, οπότε αρχικά τα χρώματα που έχουν τα καλώδια δεν σημαίνουν κάτι και μόνο σε μπέρδεμα μπορούν να οδηγήσουν, υπάρχει το καλώδιο της γείωσης όπου δεν χρησιμοποιείται και δεν ξέρω αν επηρεάζει κάπως το σήμα του θερμοστάτη το λάθος πάχος καλωδίων.

Στο YouTube υπάρχει το κανάλι του Στράτου Γιαννούδη, ο οποίος δείχνει να έχει μία κάποια γνώση πάνω στα Kiturami και μπορείτε να συμβουλευτείτε (ή και να καλέσετε ως τεχνικό νομίζω).

Link to comment
Share on other sites

 Αγαπητοί φίλοι μήπως μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως ένας ηλεκτρολόγος έκανε έναν κομιτατερ που υπήρχε στην κουζίνα με φως κουζίνας κ εξωτερικό φως έξω από την κουζίνα παίρνοντας έναν απλό διακόπτη όχι αλερετουρ τους έκανε κ τους δύο αλερετουρ ?

Κ έτσι το φως της κουζίνας ανάβει από τον παλιό κομιτατερ κ από τον καινούριο απλό διακόπτη πώς γίνεται αυτο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους! μια βοήθεια στην αλλαγή παλιού Θερμοστάτη σε ψηφιακό. 

Αγόρασας αυτόν τον Θερομστάτη: https://technolysis-hts.gr/product/thermostatis-wifi-hy08-s/ 

Ο παλιός είναι αυτός: https://www.kafkas.gr/psyxi-thermansi/thermostates/thermostates-aploi/imit-thermostatis-chorou-epitoichos-lefko_181883/

Έρχονται 4 καλώδια απο τον καυστήρα/λέβητα (εσωτερικού χώρου, με τζάμια για να βλέπεις την φλόγα).

Το πρόβλημα είναι ότι με τον παλιό θερμοστάτη ο λέβητας ανάβει και σβήνει μόνο απο τον διακόπτη on-off. Η αλλαγή θερμοκρασίας απο το θερμοστάτη το μόνο που κάνει είναι να δυναμώνει και να χαμηλώνει την φλόγα. Δηλαδή με τον διακόπτη στο ON και την θερμοκρασία του θερμοστάτη να είναι στους 5 βαθμούς, ο λέβητας θα ανάψει αλλά θα είναι σε χαμηλή φλόγα. Ο μόνος τρόπος να σβήσει είναι να κλείσω τον διακόπτη του θερμοστάτη.

Μπορώ να συνδέσω τον καινούργιο θερμοστάτη ώστε να δουλεύει με τον ίδιο τρόπο? Αν δηλαδή έχω βάλει θερμοκρασία 20βαθμούς, μόλις του ξεπερνάει να χαμηλώνει την φλόφα, μόλις πέσει κάτω απο τους 20 να δυναμώνει την φλόγα, και όταν κλείνω τον ψηφιακό θερμοστάτη, να κλείνει κ ο λέβητας.

Απο ότι καταλαβαίνω:

Μαύρο - Φάση

Μπλέ - Ουδέτερο

Πράσινο/Κίτρινο - Εντολή

Καφε - ???

 

(Φώτο από την σύνδεση του παλιού θερμοστάτη)

2012-12-23 18.02.56.jpg

received_3007902962794610.jpeg

IMG_20211230_142203.jpg

Edited by geroulas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.