Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση Θερμοστάτη Χώρου


dpapdpap

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους με ένα νέο post στο αγαπημένο θέμα των περισσοτέρων σε αυτό το thread!

Πρόκειται για αντικατάσταση ενός παλιού θερμοστάτη (μόνο θέρμανση) παρόμοιου με του φίλου giorgos_lar και ακριβώς την ίδια συνδεσμολογία ( βάζω ξανά φωτό για ευκολία) :

Θέση 1 (L) Κόκκινο καλώδιο

Θέση 2 : Κενή

Θέση 3 (Μ) Κόκκινο καλώδιο

Θέση 4 (Ν) : Μπλέ καλώδιο

1709243953_...thumb.jpg.3bc9b3742ef10eeb40065f688cc845e7.jpg

 

Ο καινούργιος είναι ένα ψηφιακός/wifi της Legrand (SMARTHER 049036 049037 049038 049039 049040) και παρέχει τους εξής ακροδέκτες σύνδεσης:

image.thumb.png.55735765ec6476e72c20ca311387e42a.png

με τις εξής επιλογές σύνδεσης (βάσει εγχειριδίου χρήσης/σύνδεσης):

(1)
DSC_3010_resize.JPG.b838bb4b8a6398df9be9e025e7a40be4.JPG

(2)

DSC_3011_resize.JPG.42bf57f51ea27d31a2d2b88f263e44e1.JPG

(3)

DSC_3012_resize.JPG.03f49d2ba8e5ac6a22e27cf690898f29.JPG

(4)

DSC_3013_resize.JPG.a7632f3d9b8951b3b865886d55872650.JPG

 

Το ερώτημα είναι πως συνδέεται το κόκκινο καλώδιο για να λειτουργήσει η εντολή on/off προς τον καυστήρα. Εκτός από τα προφανή L και N, το κόκκινο σε οποιαδήποτε θέση NO/NC/C (από μόνο του) δεν δίνει εντολή για λειτουργία.

Το παρακάτω βίντεο δείχνει για 4 καλώδια συνδεσμολογία (NO/C)

κάτι σχετικό δηλ. με το διάγραμμα (1) - αλλά όμως και το (3) δείχνει να είναι ακριβώς ίδιο! Πάντως, για 3 καλώδια δεν έχω βρει τίποτα πουθενά.

Για να μην κουράζω, και αφού μελέτησα το κύκλωμα από τα παλιό Θ.Χ, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι πρέπει κάπως να συνδεθεί η φάση L με το κόκκινο για να κλείσει το κύκλωμα, δηλ. το  L στο C ή στο NO (μάλλον στο C βάσει διαγράμματος (2)). Το Ν είναι μόνο χρήσιμο για να δώσει ρεύμα στο λαμπάκι και (ίσως) τίποτα άλλο.

Η δικιά σας άποψη ποια είναι;; Πως πρέπει να συνδεθεί το κόκκινο καλώδιο;; Πρέπει να γεφυρωθεί κάτι;; Έχει βάση αυτό που πρότείνω;; Κάτι άλλο πρέπει να γίνει;;;

Ξέρω ότι σίγουρα λειτουργεί και με 3 καλώδια (αναφέρθηκε σε σχετικό σχόλιο σε κριτική στο skroutz για το προιόν).

Αν βάλω πάλι πάνω το παλιό το αναλογικό, η θέρμανση on/off λειτουργεί κανονικά, δεν υπάρχε δηλ. κάποιο πρόβλημα στο όλο κύκλωμα της θέρμανσης.
 

Edited by mililial
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σε ολους , ενδιαφερομαι και εγω να αλλαξω τον θερμοστατη μου. Ψαχνοντας τα προιοντα (με 50 ευρω και wifi) βρηκα καποια που λενε "πετρελαιου" και καποια "αεριου". Γνωριζει καποιος τι διαφορες εχουν?Εμεις μενουμε σε πολυκατοικια του '85 και χρησιμοποιουμε πετρελαιο.
Υποψιαζομαι οτι οι "αεριου" υποστηριζουν και πετρελαιο.

Εχω αποσυνδεσει τον παλιο θερμοστατη και εχω σημειωσει τα καλωδια. Τα 2 κουμπωναν σε διακοπτη και το 3ο σε επιλογεα θερμοκρασιας. Υπαρχει και ενα 4 (μπλε) αλλα δεν ειναι συνδεδεμενο. Αρα η λογικη οπως την καταλαβαινω ειναι οτι η φαση περναει απο τον διακοπτη και μετα στον επιλογεα θερμοκρασιας και επιστρεφει κατω. Προφανως δεν εχει ουδετερο. Η ο ουδετερος ειναι αυτο που κουμπωνει στον επιλογεα θερμοκρασιας.

Ο διαχειριστης εχει κλεισει τον λεβητα οποτε δεν μπορω να δω ποια εχουν ταση και ποια οχι. Εαν χρειαστει θα του πω να τον ανοιξει.

Επειδη καποιοι θα ξεκινησουν τα "φωναξε ηλεκτρολογο" εαν δεν θελουν ας μην συμμετεχουν. Να αναφερω εδω οτι εχω διπλωμα ηλεκτρολογου αλλα δεν το εξασκω αντιθετως εργαζομαι σαν μηχανικος. Κατα καιρους ασχολουμαι με ηλεκτρολογικα (αλλαξα ολοκληρο ηλ. πινακα σπιτι μου) Εχω συγγενη ομως που εργαζεται σαν ηλεκτρολογος παρολα αυτα δεν εχει εμπειρια σε αυτο το κομματι.

Καταρχην τι πρεπει να παραγγειλω ? διοτι υπαρχουν θερμοστατες με μπαταρια και αλλοι χωρις. Ο παλιος ειχε ενα κουμπι που μολις το παταγες φωτιζονταν. Θα ανεβασω και φωτογραφιες.

Ευχαριστω εκ των προτερων σε οποιον διατιθεται να δωσει μια συμβουλη.
 

paliosthermostatis.jpg

kainoyrgios.jpeg

kainoyrgios2.jpeg

neos.jpeg

294133666_774281947036970_3758724305715516741_n.jpg

Edited by Sim77
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλους,

γνωρίζω πως το συγκεκριμένο θέμα έχει ερωτηθεί σε παρα πολλές μορφές αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει κάτι που να ταιριάζει στο δικό μου πρόβλημα. Να σημειώσω πως ως ηλεκτρολόγος μηχανικός (προγραμματιστής μεν..) έχω μια ιδέα τι μου γίνεται. Να φέρω ηλεκτρολόγο εδώ είναι δύσκολο αλλά θα γίνει αν δεν βγάλω άκρη μόνος μου.

Για να μπω στο θέμα, θέλω να αντικαταστήσω αναλογικό θερμοστάτη με ασύρματο ψηφιακό, για καυστήρα πετρελαίου σε παλιά μονοκατοικοία (άσχετος από καυστήρες οπότε δε ξέρω κάτι περισσότερο). Έχω λοιπόν τρια καλώδια, καφέ (φάση), μπλε (ουδέτερος θαρρώ) και κιτρινοπράσινο που λογικά είναι η επιστροφή. Στον καινούριο θερμοστάτη που πήρα έχω τις εξής υποδοχές: Ν, L, 1(NO), 2(COM), 3(NC), όπως φαίνεται και στη φωτό. Συνδέοντας το καφέ καλώδιο στο L, το μπλέ στο Ν και το κιτρινοπράσινο σε ένα από τα ΝΟ, NC, COM δεν παίρνει μπρός ο καυστήρας. Υποθέτω πως απαιτείται τάση και στο ρελέ (με γέφυρα L-COM ισως και σύνδεση της επιστροφής στο NO;). Πριν προβώ σε μια τέτοια σύνδεση όμως ήθελα τα φώτα σας σε περίπτωση που λέω κάτι λάθος.

Παραθέτω και φωτό από το manual του θερμοστάτη σε περίπτωση που βοηθήσει κάπου. Το μοντέλο του καινούριου θερμοστάτη είναι SG 200 RF της εταιρίας STEGE. O παλιός είναι κλασσικός αναλογικός ΙΜΙΤ. 

Ευχαριστώ πολύ!

Σίμων

20221203_1321052.jpg

20221203_1320482.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2022 at 8:18 ΜΜ, hlektrik89 said:

λογικα θα γεφυρωσεις com-l και το κιτρινοπρασινο στην NO

Αυτό έλεγε και η δικιά μου λογική αλλα μου ρίχνει την ασφάλεια του καυστήρα όταν ανάβω το θερμοστάτη

 

Λοιπον προς ενημέρωση τυχών ενδιαφερομένων, η συνδεσμολογία που λειτούργησε τελικά ήταν με το κιτρινοπράσινο στο Ν, καφέ στο L, το μπλε στο COM και γέφυρα L-NO. Δεν ξέρω αν θα δούλευε και με αντιστροφή του μπλε και κιτρινοπράσινου, ίσως ναι, δεν το δοκίμασα.

 

Αρχικά, τα τρια καλώδια που έρχονταν από τον τοίχο έδιναν τα εξής νούμερα όταν τα μέτραγα (στο πολύμετρο)

Καφε - Μπλε --> 220V

Καφέ - Κιτρινοπράσινο --> 220 V

Μπλε - Κιτρινοπράσινο --> 0V

 

Στον παλιό θερμοστάτη, όταν έπαιρνε μπρος ο καυστήρας και μέτραγα την τάση στους ακροδέκτες έπαιρνα:

Καφε - Μπλε --> 0V

Καφέ - Κιτρινοπράσινο --> 220V

Μπλε - Κιτρινοπράσινο --> 0V

 

Αυτά, ίσως βοηθήσουν τον επόμενο και προφανώς προσοχή. Πολύμετρα, δοκιμαστικά και κατεβάζουμε ασφάλεια όταν πιάνουμε καλώδια.

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/27/2022 at 12:55 AM, mililial said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους με ένα νέο post στο αγαπημένο θέμα των περισσοτέρων σε αυτό το thread!

Πρόκειται για αντικατάσταση ενός παλιού θερμοστάτη (μόνο θέρμανση) παρόμοιου με του φίλου giorgos_lar και ακριβώς την ίδια συνδεσμολογία ( βάζω ξανά φωτό για ευκολία) :

Θέση 1 (L) Κόκκινο καλώδιο

Θέση 2 : Κενή

Θέση 3 (Μ) Κόκκινο καλώδιο

Θέση 4 (Ν) : Μπλέ καλώδιο

1709243953_...thumb.jpg.3bc9b3742ef10eeb40065f688cc845e7.jpg

 

Ο καινούργιος είναι ένα ψηφιακός/wifi της Legrand (SMARTHER 049036 049037 049038 049039 049040) και παρέχει τους εξής ακροδέκτες σύνδεσης:

image.thumb.png.55735765ec6476e72c20ca311387e42a.png

με τις εξής επιλογές σύνδεσης (βάσει εγχειριδίου χρήσης/σύνδεσης):

(1)
DSC_3010_resize.JPG.b838bb4b8a6398df9be9e025e7a40be4.JPG

(2)

DSC_3011_resize.JPG.42bf57f51ea27d31a2d2b88f263e44e1.JPG

(3)

DSC_3012_resize.JPG.03f49d2ba8e5ac6a22e27cf690898f29.JPG

(4)

DSC_3013_resize.JPG.a7632f3d9b8951b3b865886d55872650.JPG

 

Το ερώτημα είναι πως συνδέεται το κόκκινο καλώδιο για να λειτουργήσει η εντολή on/off προς τον καυστήρα. Εκτός από τα προφανή L και N, το κόκκινο σε οποιαδήποτε θέση NO/NC/C (από μόνο του) δεν δίνει εντολή για λειτουργία.

Το παρακάτω βίντεο δείχνει για 4 καλώδια συνδεσμολογία (NO/C)

κάτι σχετικό δηλ. με το διάγραμμα (1) - αλλά όμως και το (3) δείχνει να είναι ακριβώς ίδιο! Πάντως, για 3 καλώδια δεν έχω βρει τίποτα πουθενά.

Για να μην κουράζω, και αφού μελέτησα το κύκλωμα από τα παλιό Θ.Χ, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι πρέπει κάπως να συνδεθεί η φάση L με το κόκκινο για να κλείσει το κύκλωμα, δηλ. το  L στο C ή στο NO (μάλλον στο C βάσει διαγράμματος (2)). Το Ν είναι μόνο χρήσιμο για να δώσει ρεύμα στο λαμπάκι και (ίσως) τίποτα άλλο.

Η δικιά σας άποψη ποια είναι;; Πως πρέπει να συνδεθεί το κόκκινο καλώδιο;; Πρέπει να γεφυρωθεί κάτι;; Έχει βάση αυτό που πρότείνω;; Κάτι άλλο πρέπει να γίνει;;;

Ξέρω ότι σίγουρα λειτουργεί και με 3 καλώδια (αναφέρθηκε σε σχετικό σχόλιο σε κριτική στο skroutz για το προιόν).

Αν βάλω πάλι πάνω το παλιό το αναλογικό, η θέρμανση on/off λειτουργεί κανονικά, δεν υπάρχε δηλ. κάποιο πρόβλημα στο όλο κύκλωμα της θέρμανσης.
 

Καλησπέρα σε όλους,

Επανέρχομαι με απάντηση στο ποστ (κατόπιν σχετικής ερώτησης) προς ενημέρωση μελλοντικών ενδιαφερομένων που θα αναζητήσουν λύση στο ίδιο πρόβλημα.

 

Η συνδεσμολογία που λειτουργεί είναι αυτή που φαίνεται στην εικόνα:

image.thumb.jpeg.c4b1e20d5a8285bc2ecb78bfe5d77cc2.jpeg

L= Μαύρο

N= Μπλε

NO= Μαύρο (γέφυρα)

C= Καφέ

Μπορεί και εναλλακτικά να συνδεθεί το Μαύρο (γέφυρα) στο C και το καφέ στο NO, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο (όπως το δείχνει το διαγραμμα 2 δηλ.).

Σε περίπτωση που αναρωτηθεί κανείς, η θέση των ακροδεκτών L/N φωτό συμφωνεί με του διαγράμματος τις θέσεις και όχι τη φωτό της πίσω όψης που προηγείται των διαγραμμάτων γιατί αφορά μεν το ίδιο προϊόν αλλά άλλο serial number προϊόντος (οι θέσεις L/N είναι αντεστραμμένες). 

image.thumb.jpeg.efa8de081fd20afe406fe1efa37277f7.jpeg

Edited by mililial
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παθων και εγω με αυτο το θερμοστατη. Τρια καλώδια έρχονται απο τον τοιχο. Μπλε-ουδετερο, καφε-φαση και κίτρινο-εντολή. Η ηλεκτροβανα ερχεται εξω απο το διαμερισμα του καυστηρα πετρελαιου. Εφερα καυστηριατζη ο οποιος μου ειπε οτι δεν κανει για πετρελαιο. Υπαρχει περιπτωση να λεει μουφες και να μπορεσει να λειτουργησει και εαν ναι, με τι συνδεσμολογια? Επισυναπτω και εικονα απο το manual. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

hy02-2.gif.b7cd4ddaa5461ca731286c3ebdfa1622.gif

20221223_150935.jpg

Edited by alogo1981
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, alogo1981 said:

Υπαρχει περιπτωση να λεει μουφες     σχετικό  

και να μπορεσει να λειτουργησει και εαν ναι, με τι συνδεσμολογια? και να σου πουμε δεν θα τα καταφερεις  Επισυναπτω και εικονα απο το manual. ολοι οι θερμοστατες λειτουργουν σαν απλοι διακοπτες 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. δεν κανει τπτ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη, αλλά, δεν πρεπει να κανεις τετοιες υποθεσεις αν μπορω ή οχι. Ο καυτηριατζης πηρε 25 ευρω για να πει οτι δεν κανει. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω; Αυτο ρωτησα γιατι υποπτευομαι οτι δεν προσπαθησε καν. Υπαρχει συνδεσμολογια; Μπορεί καποιος να βοηθήσει; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, alogo1981 said:

. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω; 

Ναι , να φωναξεις αλλον τεχνικο  κ να σου δωσει γραπτως με υπογραφη το τι ειδε κ το τι μπορει να γινει.....

5 ώρες πριν, alogo1981 said:

Συγγνωμη, αλλά, δεν πρεπει να κανεις τετοιες υποθεσεις αν μπορω ή οχι. 

ΟΧΙ ,  ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ   να ακουμπήσεις ενεργά  καλώδια ........ 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.