Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποπεράτωση ημιτελους διαμ/τος


birdou

Recommended Posts

Λοιπόν, μετά από επίσκεψη στην Πολεοδομία και αρκετή συζήτηση, αποφανθήκαμε ότι αλλαγή χρήσης και τακτοποίηση αυτής μπορεί να γίνει και μετά να βγει άδεια αποπεράτωσης. Το ερωτηματικό μετά ήταν ότι η εγκύκλιος λέει "Σε  περίπτωση  διαπίστωσης  αυθαιρέτου  ολοκληρωµένου  φέροντα  οργανισµού" ενώ στην περίπτωσή μου ο ΦΟ είναι βάση οικοδομικής αδείας. Μετά από συζήτηση πάλι είπαμε ότι λογικά αφού ο ΦΟ έχει περιστραφεί κατά 90, ότι αυτό συνιστά αυθαιρεσία παράβασης και μπορώ να το τακτοποιήσω άρα και μετά μπορώ να κάνω την αλλαγή χρήσης. Ευχαριστώ πολύ το φόρουμ για την βοήθειά του.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί κύριοι, διάβασα την Εγκύκλιο 3, παρ. Γ, και έχω ερευνήσει σχετικά,

όμως δεν κατάφερα να βρω σίγουρη απάντηση.

 

Πρόκειται για μία χωρίς οικοδομική άδεια, κατασκευή κτιρίου, κάλυψης περίπου 60 τμ, με υπόγειο, ισόγειο και όροφο, όπου υπάρχει μόνον ο φέρων οργανισμός του από οπλισμένο σκυρόδεμα. Είναι μόνον αυτό το κτίριο στο οικόπεδο, εντός σχεδίου. Πώς υπολογίζεται το πρόστιμό του;

Πιθανή λύση, στην οποία έχουμε καταλήξει:

Ένα φύλλο καταγραφής με το υπόγειο ως Β.Χ. (λόγω του ότι το Υπόγειο είναι ορισμένο με τα τοιχεία του) και λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις για το οπλισμένο σκυρόδεμα της ανωδομής, καθώς δεν υφίστανται χώροι ( ούτε κλειστοί, ούτε ημιυπαίθριοι)

Έτσι κι αλλιώς μάλλον θα κατευθυνθεί προς Οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

κ Χρυσοπούλου

όταν υπάρχει μόνο ο Φ.Ο τότε

ρυθμίζεται όλο "ως άλλη κατοικία"

με εμβαδό βάσει των εξωτ διαστάσεων  του φ.ο

(νομίζω το να αναφέρει στην εγκ 3)

 

αν μπορείς να εκδώσεις Ο.Α πληρώνεις μόνο το παράβολο

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΚΑΝΑ!

Η παράγραφος της εγκυκλίου αναφέρει "...το ενιαίο ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται κατά τα οριζόμενα στις γενικές και ειδικές διατάξεις των άρθρων 18 και 19, εφαρμόζοντας το μικρότερο συντελεστή χρήσης γιά την άλλη κατοικία (3β=0,5)". Δεν αναφέρει για εξωτερικές διαστάσεις κλπ. Το Υπόγειο, που ΕΙΝΑΙ χώρος, το αντιμετωπίζω, η ανωδομή είναι μία κατασκευή, άντε ένας ημιυπαίθριος όλο, άρα πηγαίνει με αναλυτικό. Η Εγκύκλιος αφήνει ανοικτό το ποιά διάταξη θα ακολουθήσει κανείς, ανάλογα και με την περίπτωση. Νομίζω !

Link to comment
Share on other sites

...Το Υπόγειο, που ΕΙΝΑΙ χώρος, το αντιμετωπίζω, η ανωδομή είναι μία κατασκευή, άντε ένας ημιυπαίθριος όλο, άρα πηγαίνει με αναλυτικό. ...

Κάτι δεν λες καλά εδώ….

Ζητούμενο σου είναι νομιμοποιηθεί με τελική χρήση όλο ως ΗΧ  που έχει υπόγειο? ή ως οικία που έχει υπόγειο?

 

Διότι αν το δηλώσεις ως ημιυπαιθριο τότε δεν θα μπορεί να το κάνει οικία…

 

Άρα εφόσον έχεις το περίγραμμα του σκελετού περατωμένο προ 2011 το κατοχυρώνεις ως οικία άρα υπέρβαση συντελεστή δόμησης κλπ κλπ….

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Didonis,

Είχα την αίσθηση ότι κάνω υπαγωγή στο Νόμο αυτό που βλέπω. Μετά θα προχωρήσω στην έκδοση άδειας Δόμησης.

Εξάλλου μπορεί το Ισόγειο να γίνει κατάστημα. Μου λες ότι αποκλείεται αν το νομιμοποιήσω ως οικία;

Ευχαριστώ πάντω γιατί μου έδωσες μιά άλλη οπτική!

Link to comment
Share on other sites

Ευαγγελία εσύ πρέπει να έχεις την όλη οπτική του ακινήτου που έχεις και όλα τα δεδομένα, οι υπόλοιποι απλά πιθανολογούμε…

Όποτε όσο πιο συγκεκριμένα είναι τα ερωτήματα τόσο και οι απαντήσεις.

 

Αν έχεις όρους δόμησης στο οικόπεδο  ή γήπεδο (δεν ξέρω τι είναι) και έχεις δυνατότητα να βγάλεις άδεια με τα τμ που θέλεις και έχει τότε κάνεις άλλο σενάριο.

Το εντάσεις στον 4178 πατάς το κουμπί προς έκδοση οικοδομικής άδειας, πληρώνει συνολικά ένα παράβολο 500 ο ιδιοκτήτης και βγάζεις την άδεια.

 

Αν δεν έχεις δυνατότητα τότε είναι η οπτική που αρχικά σου είπα. Φυσικά στη οπτική που σου είπα βάζεις αντί για οικία στην ένταξη με Σ.Δ άλλη χρήση που θέλεις αρκεί να μπορεί με κάποιο τρόπο να τεκμηριωθεί (ένα άλλο τεράστιο ερώτημα αυτό).

 

Θέλει σίγουρα μια ιδιαίτερη προσοχή η επιλογή της βέλτιστης λύσης… διότι συχνά αντί για καλό μπορεί να βγει σε μπούμερανγκ.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Τζιζ Didonis, το παράβολο βγαίνει 2000, αν τα τσουβαλιάσω όλα ως άλλη χρήση,

ναι έχω τη δυνατότητα, είναι σύννομα.

Link to comment
Share on other sites

για τέσταρε το κουμπάκι --->προς έκδοση Οικοδομικής Άδειας και δες παράβολο (έχω καιρό να το κάνω αυτό το σενάριο)

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.