Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικό Ξεκίνημα Νέου Μηχανικού στην Ελλάδα χωρις προυπηρεσία


Big Engineer

Recommended Posts

Γεια σας. Εδώ και μήνες αναζητώ εργασία αλλά σχεδόν σε όλες τις αγγελίες που ψάχνω όλοι ζητούν προυπηρεσια με μέσο όρο τα 3 έτη περίπου και παραπάνω. Έχω την ιδιότητα του μηχανολόγου μηχανικού από τει. Ουσιαστικά πρόκειται για μια αγορά εργασίας που έχει αποκλείσει εντελώς νέους μηχανικούς χωρίς εμπειρία χωρίς να δίνεται καμία ευκαιρία. Θέλω να ρωτήσω την γνώμη σας πως πρέπει να κινηθώ και αν ουσιαστικά με συμφέρει να ανοίξω κάποια δικιά μου δουλειά ή να εργαστώ άμισθα κάπου γιατί πραγματικά δεν γίνεται τίποτα. Δυνατότητα για το εξωτερικό προς το παρόν δεν υπάρχει. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Big Engineer said:

... αγορά εργασίας που έχει αποκλείσει εντελώς νέους μηχανικούς χωρίς εμπειρία χωρίς ...

Σε επικοινωνία όπου βρεις (ή προφορικά ή με βιογραφικό) τόνισε και συμπλήρωσε ….

Η έλλειψη εμπειρίας μου καθότι φρέσκος στο επάγγελμα αντισταθμίζεται από τεράστια όρεξη και επιθυμία για το έργο σας (ή κάτι σχετικό) και συν το γεγονός μαθαίνω γρήγορα….

 

Και ότι κάτσει έκατσε …

Καλή επιτυχία και μη φοβού αργά ή γρήγορα θα βρεις βηματισμό ….

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Big Engineer said:

 Θέλω να ρωτήσω την γνώμη σας πως πρέπει να κινηθώ και αν ουσιαστικά με συμφέρει να ανοίξω κάποια δικιά μου δουλειά ή να εργαστώ άμισθα κάπου γιατί πραγματικά δεν γίνεται τίποτα. Δυνατότητα για το εξωτερικό προς το παρόν δεν υπάρχει. 

Καλημέρα

Κατά αρχήν χρειάζεσαι επαγγελματικό κύκλο. Συζητά με γονείς ή φίλους ποιους έχουν γνωστούς που να είναι στο επάγγελμα. Κάλεσε τους για τραπέζι και πες τους τους προβληματισμούς σου. Αν δεν έχεις κανένα, η αντιμετώπιση αλλάζει, γιατί πρέπει να δημιουργήσεις κύκλο απ' το μηδέν. Σε αυτή την περίπτωση (απ' το μηδέν) δες μήπως μπορείς να αλλάξεις κλάδο και να εργαστείς σε κάτι διαφορετικό μέχρι να δημιουργήσεις κυκλο, και σιγά σιγά να μπεις στο επάγγελμα αν πραγματικά είναι αυτό που θες να κάνεις στη ζωή σου.

Φτιάξε καρτουλες και μοίραζε σε όποιον γνωρίζεις. Φτιάξε chain mail και ενημέρωσε όσους γνωρίζεις ότι δραστηριοποιείται στο χώρο. Διάλεξε ως αντικείμενο κάτι που μπορείς να ολοκληρώσεις αν σου ανατεθεί. Ρώτα συμφοιτητές σου που εργάζονται να σε βοηθήσουν αν αναλάβεις κάτι.

Στη φάση που βρίσκεσαι δουλεύει πολύ το word of mouth, δηλαδή να παίρνεις κ να δίνεις πληροφορίες από στόμα σε στόμα για την επαγγελματική σου κατάσταση.

Το πρόβλημα με μηδενικη εμπειρία δεν είναι μόνο το γνωστικό αντικείμενο της δουλειάς, είναι και η αδυναμία προσέγγισης της δυσκολίας της κάθε δουλειάς, γεγονός που θα σε πετάει έξω σε εκτίμηση χρόνου και χρήματος στην αρχή. Ένα δευτερεύον πρόβλημα είναι ο ψυχικός φόρτος της ανασφάλειας ότι δεν γνωρίζεις το αντικείμενο σου. Αυτό δεν πρέπει να το δείχνεις, το κρύβεις βαθιά μέσα σου μέχρι να σου φύγει με το χρονο.

Επίσης δεν είναι απαραίτητο να προσπαθείς σκληροπυρηνικά να μπεις ακριβώς στο αντικείμενο σου, μπορείς να δοκιμάσεις να διευρύνεις τον κλάδο.

Τέλος μην βιαστείς να επενδύσεις μεγάλα ποσά σε κάτι που δεν ξέρεις αν θα πιάσει, δεδομένου ότι δεν είσαι σε θέση να αξιολογήσεις ακόμα την αγορά, εδώ ούτε εμείς δεν είμαστε σε θέση να αξιολογήσουμε με αυτή την κατάσταση.

Δωρεάν εργασία δεν υπάρχει κατά τη γνώμη μου, από τη στιγμή που και έμμισθα να εργαστείς θα σου πίνουν το αίμα με καλαμάκι ούτως ή άλλως.

 

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αψογη ανάλυση zavi...συμφωνώ 100%

και προσθέτω: γιατί λες "δεν υπάρχει δυνατότητα για το εξωτερικό"?? είναι μια καλή ευκαιρία να ξεκινήσεις από Αγγλία ή Γερμανία πχ (αναλόγως τα προσόντα σου σε γλώσσες), να γράφεις εμπειρία και να αρχίσεις να ζεις αξιοπρεπώς μέχρι να δεις τι θα γίνει... 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά καλή

Το μόνο που δεν μας είπε ο zavi είναι ποια απ' αυτά που προτείνει, δεν έκανε ο ίδιος στο δικό του ξεκίνημα 

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές σωστά τοποθετούνται οι παραπάνω αλλά εγώ όντας κοντά σου ηλικιακά και ξέροντας τι σημαίνει ξεκινάω εν μέσω 
κρίσης (προσωπικά το 2014) θα σου πω τα εξής:

1.Tζάμπα δεν αξίζει να δουλεύεις επουδενί. Είναι λάθος από όλες τις απόψεις. Καλύτερα να πας να δουλέψεις σε εντελώς 
άσχετο αντικείμενο και να πληρώνεσαι.

2. Δυστυχώς ο κλάδος είναι στα τάρταρα σε θέμα επαγγελματικών συνθηκών. Χωρίς συλλογική σύμβαση, 6ήμερα, με το 90% των δουλειών στο.."μιλητό" και
γενικώς στρεβλή διαμόρφωση προσφοράς-ζήτησης.

3. Το ελεύθερο επάγγελμα ή μάλλον η αυτοαπασχόληση που βρίσκομαι κι εγώ είναι...

4. Για μένα μη κάνεις τη μακακία να ανοίξεις βιβλία μόνος σου για να κάνεις 2-3 πεα και καμιά πυρασφάλεια εκτός αν έχεις ταϊστή...Καλύτερα να πας
σε μια εταιρεία, έστω και μικρή, με βασικό για αρχή.....

5. Δυστυχώς ή ευτυχώς κι αυτό είναι μεγάλη κουβέντα παίζει ρόλο τεράστιο το social. Πολύ μεγάλο. Όσο καλώς και νά σαι χρειάζεται ο άλλος να έρθει
σε σένα ή να προτιμήσει εσένα....Είτε θα έρθει γτ έχεις όνομα (για αρχή τουλάχιστον και στη δουλειά του γραφειοκράτη σύγχρονου μηχανικού το ξεχνάς), είτε
γιατί έχεις κύκλο, είτε γιατί, δυστυχώς, σε ζμπρώχνει κάποιος που έχει έμμεση σχέση με αυτό που κάνεις (ναι ναι παίζουν κι αυτά στο Ελλαδιστάν). Με πιάνεις 
πιστεύω

6. Μη ξεχνάς το βασικό! Όλοι έτσι ξεκινήσαμε. Χωρίς εμπειρία. Αλλοι σε καλύτερες άλλοι σε χειρότερες εποχές. Ολοι κάνουμε λάθη. Κι εσύ θα κάνεις
Άλλωστε λάθη δεν κάνει μόνο όποιος δεν κάνει τπτ....

7. Πάντως σα μηχανολόγος είσαι σε καλύτερη μοίρα σήμερα απο αντίστοιχους πμ ή αμ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

Πραγματικά καλή

Το μόνο που δεν μας είπε ο zavi είναι ποια απ' αυτά που προτείνει, δεν έκανε ο ίδιος στο δικό του ξεκίνημα 

Οι περισσότεροι ακόμα στο ξεκίνημα είμαστε. Η αγορά δεν έχει το αντικείμενο που ονειρευομασταν όταν επιλέγαμε τον κλάδο για σπουδες. Εγώ προσωπικά οποιο όνομα στο freelancing έχω κάνει, το απέκτησα ασχολούμενος με σκατα. Όσο πιο βρωμερά και δύσκολα, τόσο περισσότερη εμπειρία φόρτωσα. Κ πλέον τα σκατα τα χρεώνω το βάρος τους σε ασήμι, έως και σε χρυσάφι. Ενίοτε τα χρεώνω σε βάρος σκατων, αν το κάνω για δικούς μου ανθρώπους. Επειδή ασχολούμαι με νομοθεσία γης και ακίνητης περιουσίας, αν η γη ή η επένδυση επάνω της αξίζει τότε αναλαμβάνω ο,τι σκατό είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις. Αν η γη δεν αξίζει, η μυτούλα μου μετά από τόσα χρόνια σκατα τα μυρίζει από τις 2 πρώτες κουβέντες, πολύ νωρίτερα τα μυριστει οποιοσδήποτε συνάδελφος. Τουλάχιστον στις περισσότερες περιπτώσεις καταφέρνω να αποφυγω να φάω νεο σκατό σε αξία σκατου. Ο ντελικατεσσεν ορισμός του σκατου σε αυτή την αγορά ονομάζεται 'consulting' για όποιον θίγεται από τη λέξη σκατό. Περιέργως το 2019 απέκτησα και νέα ειδικότητα, να καθαρίζω σκατα συναδέλφων με το πολύ αζημιωτο. Το consulting είναι ωραίο, μιλάμε για μεγάλη ποιότητα ζωής, αν ξέρεις πως να σκουπίζεις σκατα. Για πρώτη φορά ένιωσα άνθρωπος σε αυτό τον κλάδο...

Επίσης άλλη αρετή που εκτιμάται ιδιαιτέρως είναι η ακεραιότητα. Έχω το όνομα ότι μπορείς να μου δώσεις 1 δις ευρώ και τη γυναίκα σου γυμνή να την προσέχω και να στα επιστρέψω απείραχτα και τα 2. Και παραδίδω την ημέρα που υπόσχομαι ότι θα παραδώσω, ο,τι κ αν σημαίνει αυτό.

Επομένως στη δική μου περίπτωση δεν χρειάστηκαν όλα όσα πρότεινα. Εγώ είχα την ατυχία και την τύχη να εξειδικευτω σε σκατα. Και που και που τρώω κ κάνα φιλέτο, αλλά αυτά σπανίζουν κ τα τρώνε συνήθως άλλοι.

 

Φιλιά

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

On 28/1/2020 at 8:01 ΜΜ, Big Engineer said:

Γεια σας. Εδώ και μήνες αναζητώ εργασία αλλά σχεδόν σε όλες τις αγγελίες που ψάχνω όλοι ζητούν προυπηρεσια με μέσο όρο τα 3 έτη περίπου και παραπάνω. Έχω την ιδιότητα του μηχανολόγου μηχανικού από τει. Ουσιαστικά πρόκειται για μια αγορά εργασίας που έχει αποκλείσει εντελώς νέους μηχανικούς χωρίς εμπειρία χωρίς να δίνεται καμία ευκαιρία. Θέλω να ρωτήσω την γνώμη σας πως πρέπει να κινηθώ και αν ουσιαστικά με συμφέρει να ανοίξω κάποια δικιά μου δουλειά ή να εργαστώ άμισθα κάπου γιατί πραγματικά δεν γίνεται τίποτα. Δυνατότητα για το εξωτερικό προς το παρόν δεν υπάρχει. Ευχαριστώ πολύ.

Βελόνα στα άχυρα ψάχνεις. Βρες δουλειά σε κάποιον άλλο τομέα, έτσι ώστε να συγκεντρώσεις χρήματα για να φύγεις στο εξωτερικό. Δυστυχώς όσο σκληρό και αν ακούγεται είναι η μοναδική αξιοκρατική λύση. Ειδικά Γερμανία έχει αρκετές θέσεις. Πολλοί κυβερνητικοί οργανισμοί πχ. ινστιτούτα , βγάζουν θέσεις εργασίας στην ιστοσελίδα τους. Αυτές οι θέσεις κατά κόρον είναι δίγλωσσες, δηλαδή απαιτούν πολύ καλά αγγλικά και κάποια γνώση γερμανικών. Οι θέσεις όμως στην βιομηχανία απαιτούν το ακριβώς αντίθετο. Πολλές φορές εταιρίες όπως η Mercedes ζητάνε για πρακτική. Οι καλοί προσλαμβάνονται μετά το πέρας της πρακτικής τους. 

Θέλει αρκετό ψάξιμο.

Καλή επιτυχία σε ό,τι και να επιλέξεις.

 

ΥΓ :  Ένας λόγος αυτού του προβλήματος είναι η απουσία σύνδεσης των παν/μιων με την αγορά εργασίας από τα φοιτητικά χρόνια. Ο θεσμός της πρακτικής άσκησης είναι παραγκωνισμένος στα ελληνικά πανεπιστήμια. Οι πρακτικές μέσω εσπα είναι της πλάκας με τους φοιτητές να μεταφέρουν τους καφέδες. Οι πρακτικές στο εξωτερικό δεν διαφημίζονται δυστυχώς. Αντιθέτως , όπως είδα και ο ίδιος, στην Γερμανία τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, [email protected] said:

Οι περισσότεροι ακόμα στο ξεκίνημα είμαστε. Η αγορά δεν έχει το αντικείμενο που ονειρευομασταν όταν επιλέγαμε τον κλάδο για σπουδες. Εγώ προσωπικά οποιο όνομα στο freelancing έχω κάνει, το απέκτησα ασχολούμενος με σκατα. Όσο πιο βρωμερά και δύσκολα, τόσο περισσότερη εμπειρία φόρτωσα. Κ πλέον τα σκατα τα χρεώνω το βάρος τους σε ασήμι, έως και σε χρυσάφι. Ενίοτε τα χρεώνω σε βάρος σκατων, αν το κάνω για δικούς μου ανθρώπους. Επειδή ασχολούμαι με νομοθεσία γης και ακίνητης περιουσίας, αν η γη ή η επένδυση επάνω της αξίζει τότε αναλαμβάνω ο,τι σκατό είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις. Αν η γη δεν αξίζει, η μυτούλα μου μετά από τόσα χρόνια σκατα τα μυρίζει από τις 2 πρώτες κουβέντες, πολύ νωρίτερα τα μυριστει οποιοσδήποτε συνάδελφος. Τουλάχιστον στις περισσότερες περιπτώσεις καταφέρνω να αποφυγω να φάω νεο σκατό σε αξία σκατου. Ο ντελικατεσσεν ορισμός του σκατου σε αυτή την αγορά ονομάζεται 'consulting' για όποιον θίγεται από τη λέξη σκατό. Περιέργως το 2019 απέκτησα και νέα ειδικότητα, να καθαρίζω σκατα συναδέλφων με το πολύ αζημιωτο. Το consulting είναι ωραίο, μιλάμε για μεγάλη ποιότητα ζωής, αν ξέρεις πως να σκουπίζεις σκατα. Για πρώτη φορά ένιωσα άνθρωπος σε αυτό τον κλάδο...

Επίσης άλλη αρετή που εκτιμάται ιδιαιτέρως είναι η ακεραιότητα. Έχω το όνομα ότι μπορείς να μου δώσεις 1 δις ευρώ και τη γυναίκα σου γυμνή να την προσέχω και να στα επιστρέψω απείραχτα και τα 2. Και παραδίδω την ημέρα που υπόσχομαι ότι θα παραδώσω, ο,τι κ αν σημαίνει αυτό.

Επομένως στη δική μου περίπτωση δεν χρειάστηκαν όλα όσα πρότεινα. Εγώ είχα την ατυχία και την τύχη να εξειδικευτω σε σκατα. Και που και που τρώω κ κάνα φιλέτο, αλλά αυτά σπανίζουν κ τα τρώνε συνήθως άλλοι.

 

Φιλιά

Ως "τοποτηρητής της νομιμότητας", δεν συμφωνώ με την φρασεολογία, αλλά τελικά είναι ο πιο straight και καθαρός τρόπος να πεις αυτό που ζήσαμε και ζούμε....

Στην αρχή ενθουσιάζεσαι: "Πήρα δουλειά!!" και νομίζεις ότι τρως σκ@τ@ επειδή είσαι νέος και άμαθος

Μετά, την ψιλιάζεσαι αλλά δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς: "Θα κάνω την τακτοποίηση για τον Θείο, στον ελεύθερο χρόνο μου, δεν μπορώ να του αρνηθώ..."

Τέλος, όπως λέει και ο zavi, τα μυρίζεσαι από την αρχή και με το που λες "καλημέρα', συμπληρώνεις "είμαι πνιγμένος αυτή την περίοδο" και δεν ασχολούμαι με αυθαίρετα, τακτοποιήσεις, άδειες, ανακαινίσεις μπλα μπλα μπλα τίποτα....."εκτός εαν..."....και το συμπληρώνεις όπως θέλεις, αναλόγως την κουβέντα....

Και για να μην φύγουμε εντελώς οφφ τοπικ, επιμένω για τον φίλο στην αρχική μου πρόταση: φύγε έξω, να δουλέψεις, να πάρεις εμπειρία και χρήμα...τι σε σταματάει?? Μια ζωή την έχεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.