Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εφαρμογή ποσοστού κάλυψης 60% σε οικόπεδο με κάλυψη 15%, σύμφωνα με παλαιό ΦΕΚ του 1993


Recommended Posts

Στη περιοχή "ΠΑΛΛΗΝΗ-δημόσιοι υπάλληλοι"  το ΦΕΚ 42/Δ/93 ορίζει Κάλυψη 15%.

Ο ΝΟΚ στο άρθρο 12, παρ. α) ορίζει 60%. Μάλιστα στη παρ.2 ορίζει ότι:

Σε συνιδιόκτητα οικόπεδα με κάθετη ή οριζόντια ιδιοκτησία που έχει συσταθεί κατά τις διατάξεις του ν.1024/1971 (Α΄232) και έχει εκδοθεί άδεια πριν από τη μεταβολή γενικών ή ειδικών διατάξεων που αφορούν την επιτρεπόμενη κάλυψη, προκειμένου για έκδοση άδειας δόμησης ο κάθε συνιδιοκτήτης χρησιμοποιεί το ποσοστό κάλυψης που του αναλογεί σύμφωνα με την επιτρεπόμενη κάλυψη που ισχύει κατά το χρόνο έκδοσηςτης άδειας δόμησης.

Εχω το ένα αδόμητο τμήμα κάθετης ιδιοκτησίας, ενώ το όμορο τμήμα έχει κτισθεί με άδεια με άδεια του 2000. Συμπεραίνω οτι στο αδόμητο τμήμα της δικής μου κάθετης ιδιοκτησίας, μπορώ να πραγματοποιήσω σήμερα κάλυψη 60% επι της επιφανείας της ιδιοκτησίας μου.

Θα μου είναι χρήσιμη η άποψη συναδέλφου που έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχη περίπτωση. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.