Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργαλεία (κατσαβίδια, κλειδιά κ.λπ.)


energeia

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω μερικά εργαλεία (κατσαβίδια, κλειδιά για παξιμάδια, torx κτλ) αλλά θέλω να αντέχουν σε δυνατά σφιξίματα και να μην χαλάνε.

Πως μπορώ να καταλάβω ποια εργαλεία είναι καλά και ποια όχι; Τι κράμα μετάλλου συνηθίζεται να έχουν τα καλά εργαλεία;

Είναι καλύτερα να πάρω μια καστάνια π.χ και να αλλάζω μπροστά καρυδάκια ή να πάρω μια σειρά από κανονικά κλειδιά π.χ γερμανικά ή γαλλικά, για τα διάφορα μεγέθη παξιμαδιών;

Υπάρχει καμιά μάρκα που είναι γνωστή για τα ποιοτικά προϊόντα της σε τέτοια εργαλεία;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με επίσκεψη στα Praktiker θα βρείς όλα όσα θέλεις. Έχει αρκετά επώνυμα προϊόντα και καλή ποικιλία σε εργαλεία. Από την διαφορά στην τιμή θα και την όψη θα καταλάβεις και την καλύτερη ποιότητα...

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ρωτάω, ποια είναι τα επώνυμα. Γιατί ουκ ολίγες φορές έχω ψωνίσει από το Praktiker και η όψη των εργαλείων μετά από 2-3 χρήσεις χάνει "αλλάζει" ...

Link to comment
Share on other sites

Mαρκες καλων εργαλειων ειναι : HAZET (Τα οποια ειναι ακριβα αλλα εχουν εγγυηση, αν σπασει το εργαλειο θα σου το αντικαταστησουν), ΒΕΤΑ, ΜΑΤΑDOR, GEDORE, ACESA, KUKKO

Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω τα γερμανικά wiha. (μοιάζουν γελοία και όχι τόσο καλά αλλά είναι αθάνατα) ΔΕΝ τα έχει το πρακτικερ. Αν πραγματικά έχεις όρεξη κατέβα Αθηνάς στο κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θα προτεινα wiha κατσαβιδια, knipex για ταναλιες,κοφτες.... και facom για τα υπολοιπα.αυτες ομως ειναι πολυ ακριβες μαρκες.ισως να ειναι καλυτερα να πας σε καλες μαρκες απο την μεσαια κατηγορια...(stanley κτλ)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

το ιδιο προβλημα εχω κι εγω,ειμαι νεος στο επαγγελμα και θελω εργαλια ανθεκτικα και να μην χαλανε ευκολα,εχω ψαχτει καπως και εχω βρει τις μαρκες που λετε και εχω βρει και την cimco (γερμανικη),αλλα δεν ξερω την ποιοτητα της,οσον αφορα το κοστος πιστευω οτι πληρωσεις παιρνεις,και κατα την γνωμη μου ειναι  καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω και να παρεις κατι καλο και να σου κρατησει,γι αυτο θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε με καλες μαρκες και κανενα καταστημα στον ιντερνετ να δω και να αποφασισω αν παραγγειλω

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Οι κορυφές....

 

HAZET, FACOM, KNIPEX, BETA, UNIOR, ACESA,

 

Και μια παρατήρηση: Το ακριβό, είναι και φτηνό...............

Link to comment
Share on other sites

Εχω σειρα ολκληρη FACOM.

Ηλικιας 15+ ετων με αρκετη χρηση.

Απλα δεν εχουν παθει τιποτα.

Το μονο κακο ειναι με τα κατσαβιδια των οποιων η πλαστικη λαβη εχει "θρυματιστει" σε καποια σημεια, μαλλον λογων υπαρξης λαδιων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.