Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρήση netbook


DIMITRIS80

Recommended Posts

Μια ερώτηση στους συναδέλφους. Εχει κανείς εμπειρία από χρήση netbook ?

Θα με ενδιέφερε να γνωρίζω εάν αυτού του τύπου οι υπολογιστές μπορούν να τρέξουν με στοιχειώδεις απαιτήσεις ενα Autocad και βασικότατες εφαρμογές που μπορεί να χρειαστεί κανείς συμπληρωματικά στο ύπαιθρο (word, excel, τοπογραφικές εφαρμογές κλπ.)

Με δελεάζει η απολυτη φορητότητα αυτών των μηχανημάτων σε συνδυασμό με την χαμηλή τιμή τους και το σκέφτομαι. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ASUS eeePC 1000H - Windows XP

Βάρος 1,4 kg. Περίπου όσο ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο. νερό

Του έχω εγκαταστήσει : NOD32, AutoCAD 2007, Office 2007

 

Χρόνος ανοίγματος Η/Υ ώστε να δουλέψω : 1 min 10 sec

Χρόνος ανοίγματος AutoCAD 2007 : 30 sec

Χρόνος ανοίγματος Word : 15 sec

 

Οι μικρές εργασίες εκτελούνται κανονικά χωρίς πρόβλημα. Μην ελπίζεις ότι θα ανοίξεις ένα αρχείο dwg με 5-6 xref και θα δουλεύεις άνετα. Απλά θα το ανοίξεις, θα δεις αυτό που θες να δεις και μέχρι εκεί.Βέβαια μην περιμένεις να σχεδιάσεις ή να φτιάξεις ένα powerpoint σε μια οθόνη 10".

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ομως δε σχεδιαζεις λογω του οτι εχει μικρη οθονη ή λογω του οτι δεν εχει αρκετη δυναμη ο επεξεργαστης του?

Ενταξει δε περιμενω να μου κανει και φωτορεαλιστικα..... αλλα ενα απλο σχεδιακι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη είναι όντως μικρή. Σε καμία περίπτωση κάτω από 10 ίντσες. Ούτως ή αλλως εξωτερικά έχουν το ίδιο μέγεθος με τις 9. Σε ανάγκη ίσως και να σχεδιάσεις, αλλά υπό νορμάλ συνθήκες όχι. Αν πάρεις μοντέλο με flash μνήμη (λίγο πιο ακριβά και με μικρότερη χωρήτικότητα) λογικά θα βελτιωθούν οι επιδόσεις του. Επίσης αν αλλάξεις μπαταρία θα αυξηθεί πολύ η αυτονομία του (5+ ώρες).

 

Δεν έχω πάρει ακόμα αλλά το σκέφτομαι. Ψάξτε το και από ebay αμερικής. είναι πιο φτηνά παρά τα έξοδα αποστολής. Προσοχή όμως στα τελωνεία...

Link to comment
Share on other sites

Ψάξτε το και από ebay αμερικής. είναι πιο φτηνά παρά τα έξοδα αποστολής. Προσοχή όμως στα τελωνεία...

 

Χμμ δεν θα θέλεις επιπλέον μετασχηματιστή ρεύματος? αν και το επιπλέον κόστος θα είναι αμελητέο κατα πόσο κινδυνεύει (αν κινδυνεύει) το netbook με αυτή την λύση?

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου ειπαν παραπανω. Τα μηχανακια αυτα αν δεν τα αναβαθμισεις με επιπλεον μνημη, πιο γρηγορο σκληρο δισκο δεν κανουν για πολλα πολλα. Για τα στοιχειωδη μονο. Αν σκεφτεσαι να παρεις ενα, το asus 1000h/1000ha ειναι κορυφη σε επιδοσεις,αυτονομια, εχμ και τιμη :D

 

Παρεπιπτοντως εγω εχω το acer aspire one 110L απο το οποιο γραφω. (μακρυα απο αυτο) Επειδη βιαζομουνα πολυ και ειχε ελλειψη γενικα οταν εψαχνα το 150L πηρα αυτο, και το μετανιωσα. Το κακο ειναι ο πολυ πολυ πολυ αργος ssd δισκος 8GB που εχει. Ας ειναι καλα το ebay ομως. Πριν λιγες ωρες παρηγγειλα δισκο+παρελκομενα για την μετατροπη γιατι βαρεθηκα τα κολληματα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά το autocad office κτλ πως τα εγακαταστησατε αφού δεν εχει cd? Μέσω usb (image αρχεια εχω εγω στη διαθεση μου) αν ειχα φορτώσει nero πάνω στο Asus1000 θα μπορουσα να δημιουργησω εικονικο drive..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πήρα το Asus 1000H και είμαι ευχαριστημένος από ταχύτητα! ΜΕ το Office 2003 τα πάει σφαίρα και γρ΄'ηγορα και με το Autocad 2008!

Αλήθεια τη μπαταρία πρώτη φορά πόσο την αφήσατε να φορτίσει?Εγώ γύρω στις 5 ωρες καλα δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.