Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδομικές άδειες


GIAN2000

Recommended Posts

Σε παλαιό κτίριο 3 ορόφων που δεν αποπερατώθηκε, δηλαδή δεν ολοκληρώθηκε ο 2ος κ’ 3ος, (μόνο ο σκελετός), σε εντός σχεδίου με οικοδομική άδεια του 1972 και στην οποία αναγράφει ότι ισχύει “μέχρι πέρατος των οικοδομικών εργασιών”, ο όμορος βρήκε την ευκαιρία και δημιούργησε ανοίγματα ακριβώς στο όριο του οικόπεδου μου, μπορώ να ολοκληρώσω την οικοδομή μου; και να κλειστούν και τ’ ανοίγματα;

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Arche said:

... ποιό το πρόβλημα?

Αν δεν αναθέσει σε Μηχανικό ή Τεχνικό Γραφείο να μελετήσει τον φάκελο του και να κάνει αυτοψία τσεκαρίσματος υπερβάσεων στο ακίνητο του…. Το πρόβλημα δεν θα είναι μόνο ένα…

Από ΙΚΑ…. Μέχρι ΥΔΟΜ και αυτόφωρα αν δεν εξετάσει την αναγκαιότητα Άδεια εργασιών αποπεράτωσης, ΔΟΥ για ΦΠΑ  κλπ. κ.λπ.….

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Didonis said:

Αν δεν αναθέσει σε Μηχανικό ή Τεχνικό Γραφείο να μελετήσει τον φάκελο του και να κάνει αυτοψία τσεκαρίσματος υπερβάσεων στο ακίνητο του…. Το πρόβλημα δεν θα είναι μόνο ένα…

Από ΙΚΑ…. Μέχρι ΥΔΟΜ και αυτόφωρα αν δεν εξετάσει την αναγκαιότητα Άδεια εργασιών αποπεράτωσης, ΔΟΥ για ΦΠΑ  κλπ. κ.λπ.….

Εννοείτε ότι θα βάλω μηχανικό αυτό που θέλω να μάθω είναι εάν δημιουργήσει πρόβλημα ο ομορος προς στο μηχανικό; Και τι άδεια πρέπει να βγει; αν χρειάζεται;

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GIAN2000 said:

..... βάση μόνο τη παλιά άδεια ......

δεν μπορεί να προχωρήσει;

οχι.

πρώτα απ όλα πρέπει να γίνει αλλαγή επιβλέποντα με τον νέο που θα βάλεις.

β. σου είπα κι απο την αρχή πας σε Μηχανικό. Λες ναι αλλά αναζητάς ακόμα λύσεις εδώ. Δεν έχουμε ουτε τα σχέδια της άδειας σου εδω ούτε αυτοψία στο ακίνητο σου εδώ. πως να σου πουμε σοβαρή απάντηση.  Εκτός αν θες απαντήσεις άρες μάρες κουκουνάρες ...

γ. κτίριο του 1972. Μπετά παρατημένα στο αγιάζι περίπου 50 χρόνια.... νομίζεις πως είναι όλα οκ χωρίς τσεκ?

δ. για να κανεις αποπεράτωση του θα χρειαστείς αρκετά χιλιάρικα σε € .... το να ξεκινήσεις τον προέλεγχο απο τώρα με τον Μηχανικό σου θα είναι λίγα κατοστάρικα και ανάλογα θα ξέρεις τι θα πράξεις μετά ... Αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα ή δυνατότητα να λάβεις δάνειο αποπεράτωσης, τώρα άστο.... 

 

Καλημερα και καλη βδόμαδα ..... 

 

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οκ Θα προσπαθήσω να γίνω ποιο σαφής...

1. Όχι….Γιατί όχι; Αφού έχω όλα τα σχέδια σφραγισμένα από την πολεοδομία και την στατική μελέτη, επίσης στη ταράτσα έχει γίνει μόνωση και οι κολόνες είναι τέτοια η κατασκευή που δεν βρέχονται.

2. πρώτα απ όλα πρέπει να γίνει αλλαγή επιβλέποντα…εννοείτε γιατί ο προηγούμενος δε νομίζω να ζει.

Το βασικό μου ερώτημα είναι επειδή ο όμορος μου ζητάει να δημιουργήσω εγώ φωταγωγό για τα

παράθυρα που έχει ανοίξει στο ύψος του 2ου κ’ του 3ου ορόφου μου, εάν βγάλω νέα άδεια μήπως αναγκαστώ και του κάνω το χατήρι;

Και μετά είναι σίγουρο ότι θα θέλω χιλιάδες ευρώ γιατί θ’ αναγκαστώ να κόψω πλάκες , (ταβάνι 2ου και ταράτσας).


 

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, GIAN2000 said:

....

1. Όχι….Γιατί όχι; ......

2. πρώτα απ όλα πρέπει να γίνει αλλαγή επιβλέποντα…....

....3 εγώ φωταγωγό ...

...4 είναι σίγουρο ότι θα θέλω χιλιάδες ευρώ 

1.- Γιατί έτσι. Πιο σαφή απάντηση θα ξέρει ο Μηχανικός που θα έχει όλα τα δεδομένα και αυτοψία (βαρέθηκα να το γράφω. Δεν το ξανα απαντώ)

2-. κάθε εργοτάξιο κτηρίου εκ του νόμου πρέπει να έχει ορισμένο επίσημα Επιβλέποντα Μηχανικό του έργου. Κάθε Οικοδομική Άδεια άνευ εν ενεργεία  επιβλέποντα είναι ανακλητέα άμεσα.

3.- Δεν υπάρχει καμία υποχρέωση να κανεις φωταγωγό γενικά και ειδικά σε θέσεις που ο όμορος θα ήθελε.

4- αν καταφέρεις και αποπερατώσεις 2 ορόφους με λίγα κατοστάρικα σε θέλω εργοταξιάρχη 

 

Το θέμα και έχει εξαντληθεί και νομίζω ολοκληρωθεί.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τσάμπα να ελπίζω κάτι διαφορετικό ...γιατί σε δυο μηχανικούς που απευθύνθηκα μου είπαν να δημιουργήσω φωταγωγό δηλαδή να κάνω το χατήρι του όμορου...επειδή τ ανοίγματα είναι πάνω από 20ετια ...και δυστυχώς βλέπω ότι σωστά ....έχει ολοκληρωθεί το θέμα......γιατί μάλλον πρέπει να απευθυνθώ άλλου, ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.