Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδομικές άδειες


GIAN2000

Recommended Posts

σωστά,

"αλλου"  πρεπει να απεθυνθεις και οχι σε αυτον που σου ειπε για την 20ετια.

Η διανοιξη παραθυρων στα ορια με διπλανο,  απαγορευεται εκ του νομου,  απο τον πρωτο "ΚΟΚ" νομιζω του 1928

Αρα απο κει και περα καθε τετοια διανοιξη ειναι αυθαιρετη.

Τα υπολοιπα με τον δικηγορο σου

υγ

[υπαρχει στο φορουμ σχετικο θεμα, με αναλυσεις και δικαστικες αποφασεις...προ  2 ετων...νομιζω]

Εχει σχεση και  με το 9 του ΝΟΚ περι απαγορευσεις δουλειων...

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αλλού, αλλού, αλλού, κάπου εκεί στην άκρη του γιαλού!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, dimitris GM said:

....

"αλλου"  ....

 

 

7 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

.... εκεί στην άκρη του γιαλού!!!

 

κι έλεγα πως εγώ είμαι ο κακός που του έλεγα ότι αν δεν σπάσεις αυγά (έξοδα και όχι μόνο δωρεάν αναζητήσεις) .... ομελέτα δεν θα φάς .... :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

του κάναμε την καρδία περιβόλι .... και άμα του εξηγήσουμε ότι το εκτεθειμένο οπλισμένο σκυρόδεμα ακόμα και αν δεν το πιάνει η βροχή και μόνο με την υγρασία του αέρα 50 χρόνια έχει σημαντική φθορά αν δεν έχει ειδική προστασία ... (και στοίχημα δεν έχει) :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GIAN2000 said:

Ευχαριστώ  Dimitri gm απ ότι κατάλαβα μόνο δικηγόρος μπορεί να με βοηθήσει....Για να χτίσω😁

 

 

Edited by GIAN2000
Link to comment
Share on other sites

λαθος καταλαβες

για να κανεις επεκταση καθ υψος πρεπει να εχει τις προυποθεσεις, τις οποιες σου επεσημαναν  αναλυτικα ολοι οι προηγουμενοι συναδελφοι.

Η δικη μου απαντηση αφορουσε μονον στην απαιτηση του "απεναντι" να μην χτισεις ή  να κοψεις την πλακα σου ή τι αλλα περιεργα....ζητησε.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτριε, νομίζω πως κάπου έχει χάσει την μπάλα και πελαγοδρομεί

@GIAN2000 μια τελευταία προσπάθεια μπας και σε βοηθήσουμε αρκεί να γίνει κατανοητό το πραγματικά ζητούμενο σου.

1- Θες γενικά να ξεκινήσεις αποπεράτωση των 2 ορόφων?

2- Ή το μόνο που θέλεις τώρα είναι να κλείσεις τα παράθυρα του όμορου που είναι σε επαφή με το δικό σου Οικόπεδο?

 

  • Αν το 1 ισχύουν όσα είπαμε μέχρι τώρα και δεν υπάρχει κάτι άλλο.

 

  • Αν το 2 διευκρίνισε αν τα παράθυρα του όμορου είναι στο τμήμα του δικού σου οικοπέδου που υπάρχει το ημιτελές δικό σου περίγραμμα κτιρίου ή στο τμήμα του ακαλύπτου σου? Ή αν δεν μπορείς να το διατυπώσεις σαφέστατα ανέβασε μερικές φωτογραφίες.
Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο του όμορου εφάπτεται στο δικό μας, δηλαδή το ταβάνι του 2ου και η ταράτσα, (οι πλάκες), εφάπτονται στο τοίχο του και τα παράθυρα ανοίχτηκαν στο ενδιάμεσο των ορόφων μου, για να έχει φως η σκάλα τους, απλά είχε υποσχεθεί λόγο συγγένειας ο "θείος" στους συγχωρεμένους γονείς μου όταν αποφασίσουμε να χτίσουμε δε θα είχαν πρόβλημα να κλειστούν, άρα τι χρειάζομαι; δικηγόρο ή μηχανικό;

Link to comment
Share on other sites

τι δεν κατααλαβαινεις?

Χτιζονταν μια οικοδομη, την παρατησαν στο καραγιαπι ...ηρθε ενας διπλανος θειος και ειπε

"θα ανοιξω παραθυρα μεχρι που να βαλετε τους τοιχους αλλα θα σας επιτρεψω μετα  να χτισετε..."....!!!!!!!

Ειπε τωρα αυτος...  τοτε...και οτι δεν.... αλλα  οταν.... και αμα.... θα εγω ....αυτα:evil:

Στραβα το αρμενιζεις και θα πας στα βραχια  χωρις λογο.


 Ειπαμε οτι, κανενας δεν μπορει να σε κλεισει, ουτε να σε γκρεμισει,  ουτε να σε εμποδισει,  ουτε να  ξερωγωτιαλλο...

αυτα και τελος απο μενα

 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, GIAN2000 said:

.... και τα παράθυρα ανοίχτηκαν στο ενδιάμεσο των ορόφων μου, ...

Αν κατάλαβα καλά κι αν ζητούμενο σου τώρα είναι τα παράθυρα του ομόρου κάνε κάτι απλό απλούστατο που έχεις κάθε δικαίωμα (πολεοδομικά και ιδιοκτησιακά) να κάνεις.

 

Αγόρασε μερικές ντάνες τούβλα…. Να τα ανεβάσεις με αναβοτόριο στην κάθε στάθμη σου και τα τοποθετείς χωρίς καν να χτίσεις ακριβώς μπροστά από τα ανοίγματα του ομόρου σε περασιά με την ιδιοκτησία σου.

Κάθε ντάνα κάπου στα 10 τούβλα κάθετα προς την μεριά του περιγράμματος σου και ύψος μέχρι άνω. Βάλε και μερικά μαδέρια ξύλο κόντρα για να μη μπορούν να τα ανατρέψουν από το παράθυρο τους.

Δεν είναι οικοδομική εργασία, αποθήκευση υλικού κάνεις στην ιδιοκτησία σου και την κάνεις όπου θες, χωρίς άδειες χωρίς επιβλέψεις κλπ…

 

Αν δεν θες τούβλα…. Αγόρασε μερικές φτηνές πλαστικές ντουλάπες εξωτερικού χώρου τις τοποθετείς και αυτές μπροστά τα παράθυρα τους, τις στερεώνεις και με μαδέρια ξύλα από την δικιά σου μεριά μη τις πετάνε κάτω βραδυνές ώρες και έχεις σχεδόν ίδιο αποτέλεσμα….

 

Η βάλε την φαντασία σου για κάτι ανάλογο που δεν είναι οικοδομικό έργο οπότε δεν μπορεί καν να καλέσει πολεοδομία και καταγγελίες που και να καλέσει θα χάσει….

 

Αυτό ήταν ευκολάκι και λύθηκε.

 

Όταν θελήσεις εσύ ή τα παιδιά να κάνετε αποπεράτωση τότε ότι θα ισχύει τότε…. Και αν δεν είναι μετά 10 χρόνια λογικά θα είναι ανάλογα ότι σου γράψαμε.

 

Όμως βρες μια ευκαιρία να κάνεις κάποια προστασία συντήρηση στο υφιστάμενο διότι κάθε χρόνο που περνά έχει φθορά….. κι αυτό είναι πολύ πιο σοβαρό από τα παράθυρα του γείτονα…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.