Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικοδομικές άδειες


GIAN2000

Recommended Posts

Γιαλό γιαλό με βλέπω στα βράχια...γιατί δε λέτε από την αρχή πλήρωσε δύο τρείς δικηγόρους και δύο τρείς μηχανικούς και ίσως χτίσεις να κλείσει το θέμα....;

 

11 ώρες πριν, GIAN2000 said:

Γιαλό γιαλό με βλέπω στα βράχια...γιατί δε λέτε από την αρχή πλήρωσε δύο τρείς δικηγόρους και δύο τρείς μηχανικούς και ίσως χτίσεις να κλείσει το θέμα....;

Βάση των απαντήσεων σας...

Link to comment
Share on other sites

κάτι δεν καταλαβαίνεις καλά! Κανένας δεν σου είπε πλήρωσε 2-3 δικηγόρους και μηχανικούς και έκλεισε το θέμα.. Θα πρέπει να ξαναδείς ότι σου λένε παραπάνω, εννοείται θα πληρώσεις να χτίσεις... πρώτο σημαντικό που σου είπαν έλεγξε το υπάρχουν, το μπετό, τα υλικά φθείρονται, ένα έλεγξε την οικοδομή που έχεις διότι χάνει κάθε μέρα, συντήρηση, εκτεθειμένα τα υλικά στον καιρό φθείρονται..

Δεύτερον τα παράθυρα του γείτονα τώρα τι σε πειράζουν?? Θες να τα κλείσεις να μην βλέπει στην ταράτσα σου, κλείστα όπως σου είπε ο Διδώνης..

Θες να κτίσεις??? Δεν έχεις υποχρέωση να αφήσεις φωταγωγό, θα ήθελε ο γείτονας σου να του αφήσεις.. Στο όριο σου κτίζεις σύμφωνα με οικοδομική άδεια, οπότε βρες ένα Μηχανικό δες τι μπορείς να κτίσεις και κτίσε το ορθά και νόμιμα.

Edited by Pavlos33
ορθογραφία, τονισμός
Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο μου είναι ότι τα παράθυρα του όμορου βρίσκονται σχεδόν μέσα στον 2ο και στο 3ο όροφο όταν θα πάω να φτιάξω το κέλυφος είναι σίγουρο θα φέρει την αστυνομία, αυτό που προσπαθώ να μάθω είναι θα πρέπει πρώτα να βάλω δικηγόρο και να γίνει αγωγή (περιμένοντας 2, 3, 4 χρόνια) ή βάζοντας μόνο μηχανικό καταφέρω να χτίσω έστω κ το ένα όροφο γιατί με έχει φάει η εφορία και ο ενφια στο γιαπί που μου έτυχε..Και αν ναι τι άδεια, δηλαδή ενημερώνει την παλιά, την αναθεωρη, τι;

Ύσ. Ποιο σαφής δε μπορώ να γίνω.

Όσο για τις κολόνες επειδή μένω στο 1 ορ ανά διαστηματα τις συντηρώ.

 

Edited by GIAN2000
Link to comment
Share on other sites

να έχει μπει μέσα στο 2 και 3 δικό σου όροφο αποκλείεται, αν έχει περάσει το όριο του οικοπέδου σου τότε σύντομα θα πρέπει να φέρεις Μηχανικό να κάνει αυτοψία.

Link to comment
Share on other sites

Το διευκρίνισα παραπάνω είναι στο όριο, το ταβάνι του 2ου και του 3ου (ταράτσα) ακουμπάει στο τοίχο του στην ερώτησή μου όμως δε μου απαντάτε...Τι να κάνω;.....

Link to comment
Share on other sites

την ερώτηση σου δεν την έχω καταλάβει, έμεινα στο τελευταίο που έλεγες, ποιά είναι η ερώτηση, θα μπορούσες να την επαναλάβεις άλλη μια φορά?

Link to comment
Share on other sites

είναι θα πρέπει πρώτα να βάλω δικηγόρο και να γίνει αγωγή (περιμένοντας 2, 3, 4 χρόνια) ή βάζοντας μόνο μηχανικό καταφέρω να χτίσω έστω κ το ένα όροφο γιατί με έχει φάει η εφορία και ο ενφια στο γιαπί που μου έτυχε..Και αν ναι τι άδεια, δηλαδή ενημερώνει την παλιά, την αναθεωρη, τι;

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, GIAN2000 said:

είναι θα πρέπει πρώτα να βάλω δικηγόρο και να γίνει αγωγή (περιμένοντας 2, 3, 4 χρόνια) ή βάζοντας μόνο μηχανικό καταφέρω να χτίσω έστω κ το ένα όροφο γιατί με έχει φάει η εφορία και ο ενφια στο γιαπί που μου έτυχε..Και αν ναι τι άδεια, δηλαδή ενημερώνει την παλιά, την αναθεωρη, τι;

σε εντός σχεδίου με οικοδομική άδεια του 1972 και στην οποία αναγράφει ότι ισχύει “μέχρι πέρατος των οικοδομικών εργασιών”

 

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν βάλε ένα Αρχιτέκτονα Μηχανικό τη διαδικασία τι κτίζεις, που το κτίζεις, την γνωρίζει αυτός και αυτός θα σε κατατοπίσει αν θα χρειαστείς Δικηγόρο ή όχι.
Οσο αφορά το "μέχρι πέρατος των οικοδομικών εργασιών" δεν σημαίνει οτι ως σημερα η αδεια σου ειναι σε ισχυ, θα πρεπει καποιος σήμερα να δει την ισχύουσα νομθεσία και να δει κατα πόσον ισχύει μια τόσο παλιά άδεια εφόσον επιθυμείς να κτίσεις.

 

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω είναι ν αποφύγω να μπω σε μακροχρόνιο δικαστικό αγώνα με αμφίβολα αποτελέσματα και από οικονομικής απόψεως, γ αυτό ρωτάω μήπως μόνο με τις ενέργειες καποιου μηχανικού να κλείσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.