Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση ιδιοκτητη και ανέγερση μονοκατοικίας.


Xristos92

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του forum ! Έχω δυο απορίες και χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας.

1) Έχω στα σχέδια μέσα στον επόμενο καιρό να κάνω το βήμα για το πρώτο μου σπίτι ! Οικόπεδο υπάρχει οποτε είμαι ανάμεσα στο κλασικό μπετό η σε σύμμεικτο που μου έδωσαν ως ιδέα αλλα δεν έχω γνώση ,και θα ήθελα να βρω έναν μπούσουλα να το πω απλά για να βγάλω μια άκρη. Δεν έχω τρελες απαιτήσεις σε σχέδια κτλπ ,όσο ποιο minimal γίνετε. Γύρος τα 100 τετραγωνικά με μονο το μπάνιο ξεχωριστά. Και έτοιμο σχέδιο να μου δώσουν από άλλο σπίτι (δεν γνωρίζω αν γίνετε) δεν έχω πρόβλημα για μειωση κοστους.Τι συμφέρει περισσότερο και στο περίπου έχουμε μια ιδέα για το κόστος ? Έχω δει κάτι 1000e/m2 αλλα μου φαίνονται τραγικά πολλά !
 

2)Υπάρχει νόμιμος τρόπος να βρω τον ιδιοκτητη κάποιοι ακινητου ? Μέσο συμβολαιογράφου-δικηγόρου ;

Ευχαριστώ παρα πολύ για τον χρόνο σας !

Edited by Xristos92
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Xristos92 said:

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του forum ! Έχω δυο απορίες και χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας.

1) .....Έχω δει κάτι 1000e/m2 αλλα μου φαίνονται τραγικά πολλά !
 

2)Υπάρχει νόμιμος τρόπος να βρω τον ιδιοκτητη κάποιοι ακινητου ....

1 - λογικό νούμερα για τα βασικά.... μη ξεχνάς ότι αυτά τα ποσά ανα μ2 είναι το κάτω ελάχιστο όριο... όχι το άνω

2 - Κάποιοι δήμοι έχουν Δημοτολόγιο, αν όμορος με εσένα τσέκ Κτηματολόγιο ή υποθηκοφυλάκειο .... Πας και στον φούρνο της γειτονιάς ή περίπτερο κοντά ή γείτονα γειτόνισα και ρωτάς όνομα.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Didonis said:

1 - λογικό νούμερα για τα βασικά.... μη ξεχνάς ότι αυτά τα ποσά ανα μ2 είναι το κάτω ελάχιστο όριο... όχι το άνω

2 - Κάποιοι δήμοι έχουν Δημοτολόγιο, αν όμορος με εσένα τσέκ Κτηματολόγιο ή υποθηκοφυλάκειο .... Πας και στον φούρνο της γειτονιάς ή περίπτερο κοντά ή γείτονα γειτόνισα και ρωτάς όνομα.

Ευχαριστώ για την απάντηση φιλε μου !

1)Τα νούμερα αυτά είναι για μεγάλες πόλεις να το πω ? Γιατί εδώ αν θες για 100m2 120 χιλιάδες περίπου αν δεν έχεις και το οικόπεδο δεν αξίζει νομίζω. Με σύμμεικτη έχει διαφορα στο κόστος ? Κερδίζεις τίποτα η απλά είναι ποιο γρηγορη σαν κατασκευή ? Αξίζει ?

 

2) Θα τα πάρω με την σειρά ,λογικά αν δίνουν πληροφορίες στπ δημόσιο θα βγάλω άκρη εύκολα !

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, Xristos92 said:

... Γιατί εδώ αν θες ...

δεν γνωρίζω καν το εδώ σου  που είναι για να κρίνω.

Αλλά μικρή πόλη ή μεγάλη πόλη ή χωριό τα περισσότερα υλικά κοστίζουν το ίδιο.... (αλουμίνια, σίδερα, πλακάκια, μονώσεις, ηλεκτρολογικά κλπ κλπ), συχνα πυκνά δε σε πιο απόμακρες περιοχές έχουν επιβάρυνση κόστος μεταφοράς....  τα εργατικά πιθανά υπάρχει διακύμανση .....

Πέρα απ αυτό όμως κοστολόγηση κτιρίου χωρίς τα σχέδια του κτιρίου και την τελική μορφολογία του είναι κουβέντα του αέρα..... 

Αν σε κάνει χαρούμενο και πιο αισιόδοξο για την ζωή να σου πω έτσι γενικά 500€/μ2 να στο πω.... αλλά είναι άρες μάρες κουκουνάρες και θα έρθει μετά ο πραγματικός λογαριασμός.....

Αν μπορεί κάποιος να σου πει Χ το μ2 και είναι σίγουρος για αυτό, να υπογράψεις ισχυρό  συμφωνητικό (αναλυτικό με επιφάνειες και υλικά κλπ) μαζί του και όχι μόνο στα λόγια.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2020 at 3:35 PM, Didonis said:

δεν γνωρίζω καν το εδώ σου  που είναι για να κρίνω.

Αλλά μικρή πόλη ή μεγάλη πόλη ή χωριό τα περισσότερα υλικά κοστίζουν το ίδιο.... (αλουμίνια, σίδερα, πλακάκια, μονώσεις, ηλεκτρολογικά κλπ κλπ), συχνα πυκνά δε σε πιο απόμακρες περιοχές έχουν επιβάρυνση κόστος μεταφοράς....  τα εργατικά πιθανά υπάρχει διακύμανση .....

Πέρα απ αυτό όμως κοστολόγηση κτιρίου χωρίς τα σχέδια του κτιρίου και την τελική μορφολογία του είναι κουβέντα του αέρα..... 

Αν σε κάνει χαρούμενο και πιο αισιόδοξο για την ζωή να σου πω έτσι γενικά 500€/μ2 να στο πω.... αλλά είναι άρες μάρες κουκουνάρες και θα έρθει μετά ο πραγματικός λογαριασμός.....

Αν μπορεί κάποιος να σου πει Χ το μ2 και είναι σίγουρος για αυτό, να υπογράψεις ισχυρό  συμφωνητικό (αναλυτικό με επιφάνειες και υλικά κλπ) μαζί του και όχι μόνο στα λόγια.

Καλησπέρα και πάλι. Για την Κομοτηνή αναφέρομαι ! Απλά αναρωτιέμαι σε 100m2 σπίτι που πάνε τα 100k ας πούμε ! Είναι μεγάλο και θέλει πολλά υλικά ,ανεβαίνουν οι μελέτες και τα σχέδια λόγο m2 ; Έχω παντελή αγνοια ! Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Edited by Xristos92
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Xristos92 said:

.....Έχω παντελή αγνοια !....

Απαντήσεις τεκμηριωμένες θα πάρεις μόνον μετά από επαφή με μηχανικό.

Διάλεξε τον (κατά το δυνατόν) καλύτερο στην περιοχή σου, και συζήτησε μαζί του.

Το παρόν φόρουμ δεν μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει η έννοια του έτοιμου σχεδίου. Ακόμα κι αν τύχει να βρεθεί ένα έτοιμο, αυτό δε θα μειώσει την αμοιβή του μηχανικού. Τα ίδια θα πληρώσεις.

Για το πού πάνε τα 100κ ενδεικτικά σου αναφέρω το κόστος για εκσκαφή θεμελίων, για τα μπετά, το κτίσιμο των τοίχων, τους σοβάδες, τα υδραυλικά, τα ηλεκτρολογικά, τα δάπεδα, το μπάνιο, το βάψιμο, τις πόρτες, τα παράθυρα, τα κάγκελα των μπαλκονιών, την εγκατάσταση θέρμανσης, το βόθρο αν χρειάζεται.. Μέχρι στιγμής μιλάμε για τα απολύτως απαραίτητα, αυτά που αρκούσαν στα σπίτια που μεγαλώσαμε. Σήμερα θεωρούνται βασική ανάγκη και οι εντοιχισμένες ντουλάπες, τα ηλεκτρονικά συστήματα, ο κλιματισμός, οι μονώσεις, η περίφραξη και ο περιβάλλων χώρος...

Πάρε τιμές από μαστόρους και κάνε τους υπολογισμούς για να καταλάβεις. Τα 100 τετραγωνικά είναι μάλλον μικρό κτίριο, οπότε σε πολλά πράγματα μπορεί η τιμή να ακριβαίνει κιόλας ανά τετραγωνικό. Πληρώνεις δηλαδή το πάγιο κόστος να κινητοποιηθεί ένα συνεργείο ή ένας μηχανικός.

Μια ιδέα του κόστους στη δίνει και το κόστος να αγοράσεις ένα έτοιμο σπίτι. Μακάρι να σου βγει εσένα φτηνότερο.

Δεν είναι κακό να ψάξεις, να σκεφτείς, ακόμα και να σκιτσάρεις το σπίτι των ονείρων σου. Αλλά ποτέ να μην παρακάμψεις το μηχανικό σου.

 

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας !
Νομίζω οι τιμές στα σπίτια που πωλούνται δεν είναι αντιπροσωπευτικές λόγο των φοιτητών και τις ζήτησης τους !
Μέσα στο μήνα θα προχωρήσω το θέμα με τον μηχανικό για να πάρω μια πρώτη ιδέα που βρισκόμαστε !

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.