Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

μεταλλική κατασκευή ραφοπάταρου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. 

Σε κτίριο αποθήκης σε βιομηχανική περιοχή, έχει τοποθετηθεί μεταλλική κατασκευή για ράφια, αλλά με τη μορφή βατών παταριών (ραφοπάταρα), σε τρία επίπεδα. 

Έχοντας ρωτήσει τον εγκαταστάτη μου είπε οτι δεν χρειάζεται αδειοδότηση γιατί πρόκειται για λυόμενη κατασκευή, που δεν επιβαρύνει πουθενά το υπάρχον κτίριο. Αυτό προκύπτει απο κάπου; Γιατί υποψιάζομαι οτι πρέπει να πάει με άδεια δόμησης για να υπάρχει και στατική μελέτη της κατασκευής.

Κι αν έπρεπε να βγει άδεια, τώρα θεωρείται αυθαίρετο και πάει βάσει τετραγωνικών ή ως λοιπή και με προϋπολογισμό; 

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για εσωτερικό εξώστη φυσικά και απαιτείται άδεια. Αν θέλεις ανέβασε κάποιες φωτογραφίες να κατανοήσουμε την κατασκευή που αναφέρεις.

Αν τελικά είναι αυθαίρετο θα πρέπει να ελέγξεις αν έχει γίνει προ 28/7/2011. Μόνο στην περίπτωση αυτή μπορεί να υπαχθεί στις διατάξεις Ν. 4495/17 και να τακτοποιηθεί. Διαφορετικά, εξετάζεις τη δυνατότητα νομιμοποίησης με πληρωμή προστίμων. 

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ξεκάθαρα εξώστης. πρόκειται για ψηλά ράφια με διαδρόμους ανάμεσα τους, max 1 μέτρου. Δεν χρησιμοποιούνται για κάποιο άλλο λόγο αυτοί οι διάδρομοι παρά μόνο για επίσκεψη στα ράφια. Άρα δεν μπορούν να χαρακτηριστούν πατάρια. Φωτογραφία δυστυχώς δεν έχω. 

Link to comment
Share on other sites

ποιο απο ολα "ταιριαζει"  σε αυτο που λές??

https://www.google.com/search?q=ραφοπαταρα&tbm=isch&source=univ&client=firefox-b-d&sa=X&ved=2ahUKEwiitLHEtcznAhULZMAKHRRNDg0Q7Al6BAgKEA8&biw=1280&bih=869

 

αν και εγω νομιζω οτι εχεις
"φαρδια ραφια"...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, dimitris GM said:

ποιο απο ολα "ταιριαζει"  σε αυτο που λές??

https://www.google.com/search?q=ραφοπαταρα&tbm=isch&source=univ&client=firefox-b-d&sa=X&ved=2ahUKEwiitLHEtcznAhULZMAKHRRNDg0Q7Al6BAgKEA8&biw=1280&bih=869

 

αν και εγω νομιζω οτι εχεις
"φαρδια ραφια"...

νομίζω εδώ είναι κοντά:

https://images.app.goo.gl/hmtZf5eW92B9ejCF7

Link to comment
Share on other sites

είναι κινητές? Θα μπορούσες δηλαδή να τις χαρακτηρίσεις λυόμενες κατασκεύες?

Edited by Arche
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

       αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα σε Αποθήκη Βιομηχανικού κτιρίου. Μήπως βρέθηκε κάποια λύση;

Ο χαρακτηρισμός των λυόμενων (συναρμολογούμενων) κατασκευών μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να μην απαιτηθεί  Άδεια ή με δεδομένο ότι είναι υπάρχουν διάδρομοι και στις τρεις στάθμες θεωρείται αυθαίρετη δόμηση (όροφοι);

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 12/2/2020 at 7:05 ΜΜ, basilis203 said:

νομίζω εδώ είναι κοντά:

https://images.app.goo.gl/hmtZf5eW92B9ejCF7

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Ο κατασκευαστής (και όσοι άλλοι έχω ρώτησει) απαντούν ότι δεν χρειάζεται άδεια οποιουδήποτε τύπου καθως είναι λυόμενη κατασκευή. Όμως δεν γνωρίζουν κάποια εγκύκλιο ή διάταξη ... Γνωρίζετε πως το αντιμετωπίζουμε τελικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 12/2/2020 at 6:21 ΜΜ, dimitris GM said:

ποιο απο ολα "ταιριαζει"  σε αυτο που λές??

https://www.google.com/search?q=ραφοπαταρα&tbm=isch&source=univ&client=firefox-b-d&sa=X&ved=2ahUKEwiitLHEtcznAhULZMAKHRRNDg0Q7Al6BAgKEA8&biw=1280&bih=869

 

αν και εγω νομιζω οτι εχεις
"φαρδια ραφια"...

Αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο θέμα εδώ και ένα χρόνο και δεν έχω βρει απάντηση. Είναι ραφιέρες μεταλλικές σε δύο επίπεδα με διαδρόμους εξυπηρέτησης και μεταλλική κλίμακα ανόδου προς τους διαδρόμους. Ειναι αυτοστήρικτη κατασκευή που δεν συνδέεται περιμετρικά στον φέροντα. Μόνο στην πλάκα δαπέδου για λόγους στερέωσης σε κάποιες από τα κάθετα τμήματα. Ο κατασκευαστής συνοδεύει το σύστημα με στατική μελέτη αλλά ανά πάσα στιγμή λύνεται και αφαιρείται όπως μια ραφιερα logistics. Τώρα που η πυροπροστασία περνάει από eadeies σημαίνει πως θα πρέπει το σύστημα αυτό να φαίνεται στις κατόψεις της ΕΕΜΚ στο eadeies; Θα πρέπει να υπάρχει κάποια επισήμανση τύπου "αυτοστήρικτο λυόμενο σύστημα αποθήκευσης" ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα με ΥΔΟΜ και πυροσβεστική;

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2020 at 6:16 ΜΜ, basilis203 said:

δεν είναι ξεκάθαρα εξώστης. πρόκειται για ψηλά ράφια με διαδρόμους ανάμεσα τους, max 1 μέτρου. Δεν χρησιμοποιούνται για κάποιο άλλο λόγο αυτοί οι διάδρομοι παρά μόνο για επίσκεψη στα ράφια. Άρα δεν μπορούν να χαρακτηριστούν πατάρια. Φωτογραφία δυστυχώς δεν έχω. 

Καλησπέρα συνάδελφε, μήπως έβγαλες άκρη με το ραφοπαταρο;

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα και δεν ξέρω πως να το λύσω....

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.