Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναζήτηση δήλωσης ν.4495


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα. Υπάρχει κάποιος τρόπος εύρεσης δήλωσης αυθαιρέτων γνωρίζοντας μόνο το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη και όχι τον ηλεκτρονικό κωδικό; 

 

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω  οτι αν πάρεις τηλ .στο ΤΕΕ  με το  ΑΦΜ     του ιδιοκτήτη σου βρισκουν τον αριθμό της δηλωσεις και μπορουν να σου πουν τι δικαιολογιτικα εχουν κατατεθει.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω την Αίτηση που μου έστειλαν από το ΤΕΕ για όσους ενδιαφέρονται.

ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.pdf

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@Κακαλος, κάνε έναν κόπο και ανέβασέ τη στα downloads εδώ να υπάρχει και να μην "χαθεί" στις συζητήσεις.

Θα την ανέβαζα εγώ, αλλά θεωρώ ότι έφθασε στην διάθεσή μας από δική σου προσπάθεια και θεωρώ ότι πρέπει να φαίνεται ότι είναι "προσφορά" δική σου.

 

Άψογος, η σχετική αίτηση Αναζήτησης δήλωσης αυθαιρέτων μέσω του ΤΕΕ, βρίσκεται πλέον και στα downloads εδώ.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

- αυτο "επικυρωμενο δελτιο ταυτοτητας"....απο πού προεκυψε?

Μερικές από τις οδηγίες προς τις υπηρεσίες είναι:

Στην περίπτωση που ζητείται «Επικυρωμένο αντίγραφο του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας του Έλληνα», θα αποδέχεστε απλό και ευανάγνωστο φωτοαντίγραφο των δύο όψεων αυτής.

[ισχυει απο το 2014

http://www.odigostoupoliti.eu/katargisi-tis-ipochreosis-epikiroseon-antigrafon-engrafon/]

- Ακομα και για το γνησιο της υπογραφης στην αίτηση, διατηρω "αμφιβολιες"  εάν  "απαιτειται"  και εάν ναι, με βαση ποιες διαταξεις....

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα σε όλους,

Αρχικά να πω ότι είμαι νέο μέλος εδώ και τώρα προσπαθώ να συντονιστώ με την ιστοσελίδα.  Επίσης να τονίσω πως είμαι νέος Αρχιτέκτονας μηχανικός και πρώτη φορά ασχολούμαι με το θέμα έκδοσης αδειών κτλ. ( οπότε συγχωρήστε με ).

Θέλω να βγάλω μια άδεια μικρής κλίμακας για μια περίφραξη σε πολυκατοικία ( τακτοποιημένη ) στην Θεσσαλονίκη. Η οικοδομή βρίσκεται εντός σχεδίου, και απλά θέλουμε να μπει μια περίφραξη ( πτυσσόμενη- βιδωτή στο τσιμέντο - χωρίς μπετά ). Η περίφραξη θα ειναι ύψους 1μ και θα έχει 3 πόρτες. Θα καλύπτει όλη την μπροστά πλευρά. ( Ρυμοτομική γραμμή και οικοδομική δεν συμπίπτουν όπως στις περισσότερες οικοδομές. Έχει κάποια μέτρα μπροστά ελεύθερα μέχρι τον δρόμο. Θέλουμε να μπει εκεί περίφραξη για να αποφύγουμε ανεπιθύμητους επισκέπτες κάθε είδους. 

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Τι χαρτιά χρειάζονται για να κατατεθούν στην πλατφόρμα του ΤΕΕ? 

Επίσης είδα ότι θέλει υπεύθυνη δήλωση απο τον διαχειριστή ( στην προκειμένη η άδεια θα βγει στο όνομα του ) που να λέει ότι όλοι οι ιδιοκτήτες συμφωνούν με αυτή την περίφραξη. 

Ο ένας εξ αυτών, είναι 90 χρονών και δεν έχει ιδέα που είναι τα χαρτιά της τακτοποίησης των αυθαιρεσιών που νομιμοποίησε καθώς δεν θυμάται και τον μηχανικό που έκανε την δουλειά. Πως μπορώ να βρω αυτά τα χαρτιά χωρίς να ξέρω τα παραπάνω στοιχεία? Υπάρχει κάποιος τρόπος?

 

( Ξέρω ότι είναι μεγάλο το θέμα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την καθοδήγηση σας και την κατανόηση σας ) 

 

Με εκτίμηση, 

Παπαδέας Βασίλης. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, Παπαδεας Βασιλης said:

...

Ο ενας εξ αυτων, ειναι 90 χρονων και δεν εχει ιδεα που ειναι τα χαρτια της τακτοποιησης των αυθαιρεσιων...

αν με το τακτοποίηση εννοείς ότι το έβαλε στις διατάξεις των νόμων μετά το 2011 (4014 ή 4178 ή 4495) τότε ζητάς το όνομα του και το ΑΦΜ του και καταθέτεις στο όνομα του αίτημα στο ΤΕΕ να σου δώσει την υπαγωγή και τα σχέδια.

Υπάρχει φόρμα αιτήματος έτοιμη και μπορείς και να τηλεφωνήσεις.

 

Υ.Γ.

κάνε έδιτ το κείμενο σου (3 τελίτσες άνω του κειμένου δεξιά) και βάλε τόνους. Και στο κείμενο και στον τίτλο για να μη κλειδώσει πριν της ώρας του.

Από του κανόνες του φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Όλη η πολυκατοικία είχε κάποιες αυθαιρεσίες στον ακάλυπτο, οπότε ο καθένας πήρε κάποιον μηχανικό για να νομιμοποιήσει τις αυθαιρεσίες αυτές. Μου είπαν ότι χρειάζεται ο αύξων αριθμός της αίτησης για να τον εισάγω στο σύστημα και έτσι να βρω τα χαρτιά αυτά. Δεν μπορώ να το βρω αυτό διότι δεν θυμάται τον μηχανικό. Η νομιμοποίηση έγινε το 2011 , η οικοδομή είναι του 2003.   

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Παπαδεας Βασιλης said:

... Δεν μπορώ να το βρω αυτό διότι δεν θυμάται τον μηχανικό....

σου έχω γράψει τι να κάνεις σε σχέση μ αυτό. 

Το όνομα του εαυτού του το θυμάται? το ΑΦΜ το δικό του?

Με αυτά τα 2 αίτηση στο ΤΕΕ

Με τον ηλεκτρονικό κωδικό (αν τον είχες) θα μπορούσες να πάρεις αυτόματα μόνο το έντυπο με τα φύλλα καταγραφής της υπαγωγής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.