Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοποθέτηση εσωτερικής θερμομόνωσης σε σπίτι που έχει και εξωτερική θερμομόνωση


xsiel

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα

Ήθελα να ρωτήσω το εξής ως καθ' ύλην αρμόδιους μηχανικούς (εγώ είμαι σε άλλο κλάδο).

Αγόρασα ένα διαμέρισμα, ισόγειο, το οποίο έχει εξωτερική θερμομόνωση από την κατασκευή του.

Σκεφτόμουν σε 2 βορινούς τοίχους ( οι οποίοι είναι εκτεθειμένοι, δεν έχουν κάποιο άλλο κτίριο μπροστά κτλ), να τοποθετήσω και εσωτερική θερμομόνωση.

Θα έχω όφελος, έχει νόημα να το κάνω ή θα είναι πεταμένα χρήματα?

Το σπίτι έχει αντλία θερμότητας για θέρμανση και είναι κατασκευή του 1999. 

 

Τέλος έχει νόημα να βάψω με θερμομονωτική βαφή στην περίπτωση που δεν βάλω την εσωτερική θερμομόνωση?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

 

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, xsiel said:

.....

Αγόρασα ένα διαμέρισμα, ισόγειο, το οποίο έχει εξωτερική θερμομόνωση από την κατασκευή του.

..... να τοποθετήσω και εσωτερική θερμομόνωση.

.....

 

... με θερμομονωτική βαφή ....

Αν η εξωτερική σου θερμομόνωση είναι η δέουσα και με καλή εφαρμογή τότε δεν χρειάζεσαι και εσωτερική.

Αν είναι 3-4 εκατοστά και μπάζει και αέρα τότε κάνε μια μελέτη εφαρμογής τι θα χρειαστείς.

 

Το «θερμομονωτική» βαφή με πάχος χιλιοστά ως είναι σήμερα η τεχνολογία δεν κάνει τίποτα….

Link to comment
Share on other sites

Η μόνωση που έχει είναι 5 εκατοστά ( σε ένα σημείο του εξωτερικού τοίχου είναι εκτεθειμένη και φαίνεται, απλά πιάνοντας τον τοίχο εξωτερικά είναι τουλάχιστον 2-3 βαθμούς πιο κρύος από τους άλλους εξωτερικούς τοίχους που έχουν άλλο προσανατολισμό. Γιαυτό σκέφτηκα μήπως με μια επιπλέον εσωτερική μόνωση βελτιωθεί η κατάσταση

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.