Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΟΑΕΕ και Επιμελητήριο


aaaa1940

Recommended Posts

Καλησπέρα, Θα εργαστώ ως γραμματέας σε ερευνητικό πρόγραμμα πολυτεχνείου με μπλοκάκι, όχι ως μηχανικός.

1) Αν πάω στον πρώην ΟΑΕΕ πρέπει να γραφτώ σε επιμελητήριο;  Αν ναι, σε ποιο;

2) Μπορώ να γραφτώ στο ΤΕΕ και να αποφύγω το επαγγελματικό επιμελητήριο όντας στον ΟΑΕΕ;

3) Μέχρι να γραφτώ στο ΤΕΕ (αφού γίνονται εξετάσεις 3 φορές το χρόνο) μπορώ να γραφτώ προσωρινά σε άλλο επιμελητήριο προσωρινά στον ΟΑΕΕ;  Μόλις αναλάβω ταυτόχρονα και δουλειά μηχανικού μπορώ να πάω ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ; Είναι απλή αυτή η διαδικασία ή πρέπει να κλείσω και να ξανανοίξω μπλοκάκια;

Edited by aaaa1940
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 14/2/2020 at 5:37 ΜΜ, aaaa1940 said:

Καλησπέρα, Θα εργαστώ ως γραμματέας σε ερευνητικό πρόγραμμα πολυτεχνείου με μπλοκάκι, όχι ως μηχανικός.

1) Αν πάω στον πρώην ΟΑΕΕ πρέπει να γραφτώ σε επιμελητήριο;  Αν ναι, σε ποιο;

2) Μπορώ να γραφτώ στο ΤΕΕ και να αποφύγω το επαγγελματικό επιμελητήριο όντας στον ΟΑΕΕ;

3) Μέχρι να γραφτώ στο ΤΕΕ (αφού γίνονται εξετάσεις 3 φορές το χρόνο) μπορώ να γραφτώ προσωρινά σε άλλο επιμελητήριο προσωρινά στον ΟΑΕΕ;  Μόλις αναλάβω ταυτόχρονα και δουλειά μηχανικού μπορώ να πάω ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ; Είναι απλή αυτή η διαδικασία ή πρέπει να κλείσω και να ξανανοίξω μπλοκάκια;

Καλησπέρα, αυτό που περιγράφεις είμαι εγώ πριν 5 χρόνια χεχε. Για τους ίδιους λόγους και για την ίδια θέση ξεκίνησα με ΟΑΕΕ και το συνέχισα για 5 χρόνια. Τώρα είμαι στη φάση της αλλαγής σε ΤΣΜΕΔΕ. Σχετικά με τα ερωτήματα σου αν μπορώ να βοηθήσω:

1) Η εγγραφή στον ΟΑΕΕ δεν απαιτεί ένταξη σε κάποιο επιμελητήριο πχ βιομηχανικό, ή οικονομικό. Εγώ πχ γράφτηκα σαν Προγραμματιστής-Αναλυτής με ΚΑΔ 62011107, 62011104.

2) Μπορείς πλέον να δώσεις εξετάσεις στο ΤΕΕ αλλά πρόσεξε:από 01/01/2017 τίθεται ως προϋπόθεση για την ασφάλιση στον
ΕΦΚΑ (πρώην ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ) των μηχανικών που ασκούν ελεύθερο επάγγελμα, η
έναρξη επαγγελματικής δραστηριότητας μηχανικού στη Δ.Ο.Υ.

3)Αυτό είναι που κάνω σε αυτή τη φάση εγώ, περιμένοντας απο ΟΑΕΕ να παω ΤΣΜΕΔΕ, δεν έχω εικόνα ακόμη για το αν θα πρέπει να κλείσω τα βιβλία μου και να ξεκινήσω εκ νέου. Αν έχεις βγάλει κάποια άκρη ως τώρα, καλοδεχούμενη η απάντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Αυτό που αναφέρεις στο 2) το γνωρίζω. Γράφτηκα στο ΤΕΕ και δεν θα χρειαστεί να κάνω μετάβαση από ΟΑΕΕ σε ΤΣΜΕΔΕ. Μάλλον θα πάω ΤΣΜΕΔΕ. Το τσμεδε- νυν εφκα λειτουργει κανονικά; Πήγες; Υπάρχουν αλλαγές ως προς τη διαδικασία για έναρξη επαγγέλματος αυτό το διάστημα, πχ κάποιες διαδικασίες γίνονται ηλεκτρονικά; Υποθέτω ότι ΕΦΚΑ, ΤΕΕ και ΔΟΥ υπολειτουργούν. 

Edited by aaaa1940
Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2020 at 1:38 ΠΜ, ZoeLKP said:

Καλησπέρα, αυτό που περιγράφεις είμαι εγώ πριν 5 χρόνια χεχε. Για τους ίδιους λόγους και για την ίδια θέση ξεκίνησα με ΟΑΕΕ και το συνέχισα για 5 χρόνια. Τώρα είμαι στη φάση της αλλαγής σε ΤΣΜΕΔΕ. Σχετικά με τα ερωτήματα σου αν μπορώ να βοηθήσω:

1) Η εγγραφή στον ΟΑΕΕ δεν απαιτεί ένταξη σε κάποιο επιμελητήριο πχ βιομηχανικό, ή οικονομικό. Εγώ πχ γράφτηκα σαν Προγραμματιστής-Αναλυτής με ΚΑΔ 62011107, 62011104.

2) Μπορείς πλέον να δώσεις εξετάσεις στο ΤΕΕ αλλά πρόσεξε:από 01/01/2017 τίθεται ως προϋπόθεση για την ασφάλιση στον
ΕΦΚΑ (πρώην ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ) των μηχανικών που ασκούν ελεύθερο επάγγελμα, η
έναρξη επαγγελματικής δραστηριότητας μηχανικού στη Δ.Ο.Υ.

3)Αυτό είναι που κάνω σε αυτή τη φάση εγώ, περιμένοντας απο ΟΑΕΕ να παω ΤΣΜΕΔΕ, δεν έχω εικόνα ακόμη για το αν θα πρέπει να κλείσω τα βιβλία μου και να ξεκινήσω εκ νέου. Αν έχεις βγάλει κάποια άκρη ως τώρα, καλοδεχούμενη η απάντηση σου!

Καλημέρα, Αυτό που αναφέρεις στο 2) το γνωρίζω. Γράφτηκα στο ΤΕΕ και δεν θα χρειαστεί να κάνω μετάβαση από ΟΑΕΕ σε ΤΣΜΕΔΕ. Μάλλον θα πάω ΤΣΜΕΔΕ. Το τσμεδε- νυν εφκα λειτουργει κανονικά; Πήγες; Υπάρχουν αλλαγές ως προς τη διαδικασία για έναρξη επαγγέλματος αυτό το διάστημα, πχ κάποιες διαδικασίες γίνονται ηλεκτρονικά; Υποθέτω ότι ΕΦΚΑ, ΤΕΕ και ΔΟΥ υπολειτουργούν. 

Edited by aaaa1940
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λοιπόν για την έναρξη χρειάζεσαι τα παρακάτω:

Για την εγγραφή στην ασφάλιση φυσικού προσώπου ακολουθείται η εξής
διαδικασία :
⊳ Αίτηση στην υπηρεσία για έναρξη στη Δ.Ο.Υ.  με απαραίτητα
δικαιολογητικά :
    -πρόσφατο αποδεικτικό εγγραφής μέλους στο Τ.Ε.Ε
   -αποδεικτικό Α.Φ.Μ.
   -αποδεκτικό Α.Μ.Κ.Α.
   -φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου
  ⊳ Η υπηρεσία εκδίδει έντυπο προεγγραφής και με αυτό ο ενδιαφερόμενος
μπορεί
    να κάνει έναρξη εργασιών στη Δ.Ο.Υ.
  ⊳ Η έναρξη της Δ.Ο.Υ. κατατίθεται με αίτηση στην υπηρεσία και εν
συνεχεία
      ολοκληρώνεται η εγγραφή στον Ε.Φ.Κ.Α. από το αρμόδιο τμήμα.

Εγώ έκανα τα πάντα μέσω mail, και στο ΤΣΜΕΔΕ (<[email protected]>)και στη ΔΟΥ , γιατι τηλεφωνικα δεν απαντάει κανείς. Στο μαιλ απαντούν άμεσα. (Υπάρχει  και  η δυνατότητα να κλείσεις ραντεβού μέσω του  "εφκα μένουμε σπίτι" αλλά προσωπικά από 10/4 δεν μου έχουν απαντήσει ακόμη-εν τέλει δεν χρειάστηκε)

Για τη ΔΟΥ επειδή είχα ήδη κάνει την έναρξη με εξυπηρέτησαν τηλεφωνικά και έστειλα το έντυπο Μ2 μέσω email.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας, εγώ ήμουν ΤΣΜΕΔΕ+ΤΕΕ και τώρα είμαι σε διαδικασία να πάω σε ΟΑΕΕ γιατί δε δουλεύω ως μηχανικός. Οπότε έκανα προεγγραφή σε ΟΑΕΕ,  πήγα ΔΟΥ και άνοιξα νέο ΚΑΔ (70.22) και έκλεισα τον ΚΑΔ του μηχανικόυ. Τώρα περιμένω την οριστική εγγραφή του ΟΑΕΕ. 

Πρέπει να γραφτώ στο επαγγελματικό επιμελητήριο, ή κάτι αντίστοιχο?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι, θα ήθελα μια επιβεβαίωση σε αυτά που έχουν γραφτεί παραπάνω.

Συγκεκριμένα, θέλω να γραφτώ στο ΤΕΕ, τώρα εργάζομαι με μπλοκάκι με ΚΑΔ προγραμματιστή/αναλυτή (62...) και θα ήθελα να συνεχίσω με τον ΟΑΕΕ όπου είμαι γραμμένος. Όταν "περάσω τις εξετάσεις", γίνεται να συνεχίσω στον ΟΑΕΕ ή χρειάζεται να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ;  Επίσης, αν δεν χρειάζεται να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ επειδή δεν έχω ΚΑΔ μηχανικού, αν κάποια στιγμή χρειαστώ να αλλάξω το ΚΑΔ σε μηχανικού, τότε πρέπει να γραφτώ στο ΤΣΕΜΔΕ. Καταλαβαίνω σωστά;

Σας ευχαριστώ.

Edited by Nik_K
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε,

Θεωρητικά αν περάσεις τις εξετάσεις κι είσαι μέλος ΤΕΕ, το επόμενο βήμα είναι η αλλαγή της δραστηριότητας της ατομικής σου επιχείρησης με ΚΑΔ μηχανικού  στην εφορία, και μετά κάνεις αίτημα εγγραφής στον ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ. Αφού ολοκληρωθεί η εγγραφή σου διαγράφεσαι από τον ΟΑΕΕ. Στην πράξη αυτή η εγγραφή στο ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ χρειάζεται περίπου 1 χρόνο, οπότε δε μπορείς να διαγραφείς από τον ΟΑΕΕ γιατί θα είσαι ανασφάλιστος. Σε αυτό το στάδιο είμαι εγώ τώρα περιμένω 10 μήνες να ολοκληρωθεί η εγγραφή μου στον ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ.

Να είμαι ειλικρινής δε γνωρίζω αν υπάρχουν κυρώσεις ή επιπτώσεις του να είσαι μέλος ΤΕΕ με ΚΑΔ μηχανικού αλλά ασφαλισμένος του ΕΦΚΑ/ΟΑΕΕ.  Προσωπικά θεωρώ πιο ορθό να ασφαλιστείς και στον ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ όταν περάσεις τις εξετάσεις και χρησιμοποιείς ΚΑΔ μηχανικου . Αλλά ας μας διαφωτίσει και κάποιος άλλος...

Edited by ZoeLKP
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, ZoeLKP said:

Καλησπέρα συνάδελφε,

Θεωρητικά αν περάσεις τις εξετάσεις κι είσαι μέλος ΤΕΕ, το επόμενο βήμα είναι η αλλαγή της δραστηριότητας της ατομικής σου επιχείρησης με ΚΑΔ μηχανικού  στην εφορία, και μετά κάνεις αίτημα εγγραφής στον ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ. Αφού ολοκληρωθεί η εγγραφή σου διαγράφεσαι από τον ΟΑΕΕ. Στην πράξη αυτή η εγγραφή στο ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ χρειάζεται περίπου 1 χρόνο, οπότε δε μπορείς να διαγραφείς από τον ΟΑΕΕ γιατί θα είσαι ανασφάλιστος. Σε αυτό το στάδιο είμαι εγώ τώρα περιμένω 10 μήνες να ολοκληρωθεί η εγγραφή μου στον ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ.

Να είμαι ειλικρινής δε γνωρίζω αν υπάρχουν κυρώσεις ή επιπτώσεις του να είσαι μέλος ΤΕΕ με ΚΑΔ μηχανικού αλλά ασφαλισμένος του ΕΦΚΑ/ΟΑΕΕ.  Προσωπικά θεωρώ πιο ορθό να ασφαλιστείς και στον ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ όταν περάσεις τις εξετάσεις και χρησιμοποιείς ΚΑΔ μηχανικου . Αλλά ας μας διαφωτίσει και κάποιος άλλος...

Στην εφορία όταν δηλώσεις ΚΑΔ μηχανικού σε παραπέμπει να γραφτείς στο ΤΣΜΕΔΕ. Αν δηλώσεις διαφορετικό, πχ πληροφορικής τότε δεν υπάρχει πρόβλημα να ανοίξεις βιβλία στο ΟΑΕΕ. Κάποιοι λένε για να φαίνεται η εργασιακή σου εμπειρία σαν μηχανικός οκ. Αλλά, αν είναι να περιμένεις 1 ολόκληρο χρόνο να γραφτείς, τότε δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει αυτό το ταμείο.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σας,

 Μεταλλειολογος Μηχανικος του ΕΜΠ και ΠΜΣ στα ενεργειακα και περιβαλλοντικα εργα

ΚΑΔ που βλεπω ως καταλληλα ειναι τα εξης:

 

63.11.11 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ
70.22.12.10 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΛΕΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ
71.12.1 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ
71.12.3 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΓΕΩΛΟΓΙΚΩΝ, ΓΕΩΦΥΣΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΑΦΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ
71.12.11.01 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΜΕΛΕΤΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΕΠΙΠΤΩΣΕΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ
71.12.11.02 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΜΕΛΕΤΩΝ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ
71.12.11.03 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ
71.12.11.04 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΓΕΝΙΚΑ
71.12.13 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΕΡΓΑ
71.12.17 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΓΙΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΑ ΕΡΓΑ
71.12.19.01 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΓΕΩΤΕΧΝΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ
71.12.19.05 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΥ ΤΗΣ ΔΙΑΒΡΩΣΗΣ
71.12.20 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΕΡΓΩΝ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΕΡΓΑ
71.12.31 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΓΕΩΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΙ ΓΕΩΦΥΣΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ
71.12.31.01 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΕΔΑΦΟΛΟΓΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ
71.12.31.02 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΜΕΤΑΛΛΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΩΝ
71.12.32 ΓΕΩΦΥΣΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ
71.12.33 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΞΟΡΥΞΗΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΟΡΥΚΤΩΝ
84.11.21 ΓΕΝΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ
72.19.2 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ, ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΒΙΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ
72.19.1 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ
72.19.5 ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΠΡΩΤΟΤΥΠΩΝ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΣΤΙΣ ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗ, ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΒΙΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ
72.19.15 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΣΤΙΣ ΓΕΩΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
72.19.15.01 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ
72.19.19.02 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΤΗ ΜΕΤΑΛΛΕΙΟΛΟΓΙΑ
72.19.29
ΑΛΛΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ, ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΒΙΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ
72.19.29.05 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΜΕΤΑΛΛΩΝ
72.19.29.08 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΥΛΙΚΩΝ

Ωστοσο,

1)γνωρίζει κανείς αν καποια απο αυτα εχουν κρυμμενα κοστη;

2) γνωρίζει κανείς αν κάποιος απο τους παραπάνω ΚΑΔ, δεν απαιτει καποιο επιμελητηριο ή αδεια ασκησεως επαγγελματος( εκτος των 2 πρώτων ΚΑΔ 63.11.11 και 70.22.12.10 που δεν απαιτούν τίποτα)

Ευχαριστώωωωωωωωω

 

 
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.