Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

Παρακάτω επισυνάπτω και φώτο με το απόσπασμα προκειμένου να γίνω κατανοητός, αλλά και για να μπορέσω να σας εκφράσω το προβλήμά μου καλύτερα.

Ο πελάτης μου είναι ιδιοκτήτης του γωνιακού οικοπέδου με ΚΑΕΚ 050070406005 που φαίνεται στη φώτο. Το πρόβλημα είναι ότι το περίγραμμα που του έχει δώσει το κτηματολόγιο είναι λανθασμένο, καθώς του έχει αφαιρεθεί λωρίδα σε σχήμα "Γ" από την αριστερή μεριά. Ένα λάθος τόσο προφανές που αν δείτε την εικόνα φαίνεται κατευθείαν αφού με αυτό τον τρόπο το κτηματολόγιο αλλάζει τοπικά τα πλάτη των δύο δρόμων που διασταυρώνονται. Εγώ θέλω να κάνω ΔΓΜ στο οποίο εμπλέκονται το οικόπεδο με το παραπάνω ΚΑΕΚ και ο κοινόχρηστος χώρος με ΚΑΕΚ 05007ΕΚ00011. Οι ερωτήσεις μου είναι οι παρακάτω:

1) Πως θα μπορέσει αυτό να γίνει, αφού στο ΔΓΜ πρέπει τόσο τα αρχικά όσο και τα τελικα εμβαδά των εμπλεκομένων ΚΑΕΚ να είναι κλειστές polyline? Την αρχική και τελική μου ιδιοκτησία προφανώς μπορώ να την δείξω με κλειστή Polyline. Όμως για τον κοινόχρηστο χώρο που είναι τεράστιος θα πρέπει να παραλάβω τις κορυφές του?

2) Πρέπει να δείξω με κλειστή polyline όλο το κοινόχρηστο ΚΑΕΚ ή επειδή είναι κοινόχρηστο μπορώ να το δουλέψω έστω τοπικά και να ορίσω την ας πούμε υποπεριοχή του τσιμπώντας κορυφες γειτονικών του ΚΑΕΚ ιδιοκτησιών?

3) Στο κτηματολόγιο που πήγα να ζητήσω τις συντεταγμένες του κοινόχρηστου ΚΑΕΚ μου είπαν ότι απαγορεύεται ??? απο το νόμο να δίνουν τις κορυφές κοινοχρήστων χώρων!?!?!? Οπότε σας ρωτώ. Καταρχήν ισχύει αυτό? Και έπειτα πως θα περιγράψω το κοινόχρηστο ΚΑΕΚ αν δεν έχω κορυφές? Θα πρέπει να αγοράσω τις κορυφές όλων των ομορών του ΚΑΕΚ και να κρατήσω αυτές που μου κάνουν προκειμένου να το περιγράψω?!?! Καταλαβαίνετε ότι αυτό είναι εξωφρενικό, αφού μιλάμε για δεκάδες αν όχι εκατοντάδες ΚΑΕΚ και επομένως εκατοντάδες αν όχι χιλιάδες ευρώ επιβάρυνση για τον πελάτη.

Παρακαλώ κάποιον καλό συνάδελφο να με βοηθήσει συντόμως παρακαλώ, καθώς ο χρόνος πιέζει και η δουλειά κινδυνευει να χαλάσει εντελώς, δυστυχώς για ακόμη μια φορά από γραφειοκρατικούς λόγους και οργανωτικής παρακμής του Δημοσίου. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω απάντηση ή ενδιαφέρον για το πρόβλημά μου από τους αρμόδιους που πληρώνονται γι'αυτό και το γράφω εδώ ως τελευταία ελπίδα βασιζόμενος στην αλληλεγγύη σας. Ελπίζω να έχω μια απάντηση. Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων και συγγνωμη για το "κατεβατό".

Υ.Γ. Θα εκτιμούσα επίσης αν θα μπορούσατε να προωθήσετε αυτό το θέμα και σε περισσότερους συναδέλφους καθώς είναι ένα θέμα πιστεύω που θα ταλαιπωρεί αρκετούς και θα ήταν χρήσιμο να επιλυθεί.

20200214_161554.jpg

Edited by Nirvanas
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κατεβάσει το ψηφιακό αρχείο .dxf? Εάν κι εκεί δεν φαίνεται το ...ΕΚ... σαν κλειστό πολύγωνο, μην ανησυχείς. 

Εάν το σύστημα δεν το δέχεται, κάνε το με ημερομηνία Ιούνιο '18, χωρίς ψηφιακή υποβολή.   

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αγαπητέ, πιστεύω ότι μία γρήγορη λύση είναι η παρακάτω: (Το έχω δοκιμάσει)

- Υπογράφεις ψηφιακά ένα τοπογραφικό - τεστ, με το πολύγωνό του να καλύπτει έστω και ένα μικρό τμήμα της έκτασής του ΚΑΕΚ τύπου ειδικής έκτασης.

- Το ανεβάζεις στο σύστημα και πριν την οριστική υποβολή, επιλέγεις την νέα δυνατότητα "αναφορά σύγκρισης".

- Κάνεις download τα shape files. Αυτά περιέχουν πολύγωνα - τομές μεταξύ του πολυγώνου σου και των πολυγώνων του λειτουργούντος, καθώς και τα πλήρη πολύγωνα των εμπλεκομένων ΚΑΕΚ.

- Τα μετατρέπεις σε dxf (QGIS ή ArcGIS) επιλέγοντας τα Hatch να γίνουν κλειστά πολύγωνα.

Εκεί θα βρεις και το πολύγωνο που αναζητάς, που θα διατρέχει μεγάλη έκταση. Πιστεύω όμως ότι δεν είναι υποχρεωτικό να το παραθέσεις όλο. Δεν μου έχει τύχει ΔΓΜ σε γεωτεμάχιο ειδικής έκτασης οπότε θα σου πει καλύτερα ένας άλλος συνάδελφος. Τεχνικά πάντως, αν το θέμα σου είναι να δείξεις όλο το πολύγωνο του δρόμου, με το τρόπο αυτό θα το καταφέρεις.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Nirvanas said:

1) Πως θα μπορέσει αυτό να γίνει, αφού στο ΔΓΜ πρέπει τόσο τα αρχικά όσο και τα τελικα εμβαδά των εμπλεκομένων ΚΑΕΚ να είναι κλειστές polyline? Την αρχική και τελική μου ιδιοκτησία προφανώς μπορώ να την δείξω με κλειστή Polyline. Όμως για τον κοινόχρηστο χώρο που είναι τεράστιος θα πρέπει να παραλάβω τις κορυφές του?

2) Πρέπει να δείξω με κλειστή polyline όλο το κοινόχρηστο ΚΑΕΚ ή επειδή είναι κοινόχρηστο μπορώ να το δουλέψω έστω τοπικά και να ορίσω την ας πούμε υποπεριοχή του τσιμπώντας κορυφες γειτονικών του ΚΑΕΚ ιδιοκτησιών?

3) Στο κτηματολόγιο που πήγα να ζητήσω τις συντεταγμένες του κοινόχρηστου ΚΑΕΚ μου είπαν ότι απαγορεύεται ??? απο το νόμο να δίνουν τις κορυφές κοινοχρήστων χώρων!?!?!? Οπότε σας ρωτώ. Καταρχήν ισχύει αυτό?

 

Καλημέρα συνάδελφε.

Ας ξεκινήσουμε ανάποδα. Αν παραγγείλεις ΚΔ και έχεις μέσα το ΚΑΕΚ του δρόμου, θα πρέπει να στο δώσουν (έτσι κ αλλιώς θα το κατεβάσεις από τον αντίστοιχο σύνδεσμο). Δεν έχω ξανακούσει να αρνούνται πουθενά, και έχω παραλάβει άπειρα προσωπικά.

Επίσης πολλές φορές, όλο αυτό το μεγάλο ΚΑΕΚ δημιουργεί προβλήματα, γι'αυτό το κόβουμε μόνο σε μια υποπεριοχή που μας βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως αρνήθηκαν να μου τις δώσουν γι'αυτό και ρωτώ εδώ τι μπορώ να κάνω. Αν προσέξεις στην εικόνα που ανέβασα φαίνονται αριθμημένες 24 κορυφές. Οι συντεταγμένες αυτών μόνο υπάρχουν στον πίνακα που συνοδεύει το απόσπασμα.

Edited by Pavlos33
προσθήκη τονισμού
Link to comment
Share on other sites

Κάνε κάτι απλό. Πάρε τηλ την ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ στα κεντρικά, και πες τους τι συμβαίνει.

Όσες φορές το έχω κάνει, είναι ευγενέστατοι, εξυπηρετικοί και μου έχουν δώσει λύση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/19/2020 at 9:00 PM, angusmacgyver said:

Κάνε κάτι απλό. Πάρε τηλ την ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ στα κεντρικά, και πες τους τι συμβαίνει.

Όσες φορές το έχω κάνει, είναι ευγενέστατοι, εξυπηρετικοί και μου έχουν δώσει λύση.

Τελικά αυτό έκανα. Πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά και με ενημέρωσαν ότι τις κορυφές των κοινόχρηστων τις παίρνω από τα κεντρικά στη Μεσογείων αφού αρχικά κάνω μια ηλεκτρονική αίτηση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στις περιπτώσεις ΔΓΜ που αιτείται να γίνει μεταβολή που εμπλέκει ειδική έκταση - δρόμο, επειδή αυτά τα πολύγωνα σχεδόν πάντοτε είναι εξαιρετικά μεγάλα δεν γίνεται να τα απεικονίσεις ολόκληρα στο σχέδιο σου για πρακτικούς λόγους. Το εκτυπωμένο σχέδιο για να χωρέσει σε χαρτί, θα πρέπει συνήθως να είναι σε πολύ μεγάλη κλίμακα και δεν θα είναι κατανοητά και ευδιάκριτα τα υπόλοιπα στοιχεία του σχεδίου.

Επειδή όμως για να ανεβάσεις ΔΓΜ στο σύστημα του Κτηματολογίου πρέπει τα εμπλεκόμενα ΚΑΕΚ να απεικονίζονται με κλειστές πολυγωνικές γραμμές, απομονώνεις ένα τμήμα του δρόμου και το κλείνεις εσύ. Εγώ στα πινακάκια βάζω το αρχικό και το τελικό εμβαδό του κλειστού πολυγώνου που έχω τυχαία σχεδιάσει, αλλά αναγράφω και από κάτω και το συνολικό αρχικό εμβαδό της ειδικής έκτασης - δρόμου και το εμβαδό της μετά την μεταβολή. Επίσης, το προσθέτω ως σημείωση στο πεδίο Σχόλιο Μηχανικού. 

Αυτό το κάνω κατόπιν οδηγίας από τα κεντρικά του Κτηματολογίου και δεν μου έχει δημιουργηθεί ποτέ πρόβλημα, ενώ δεν μου εμφανίστηκε πρόβλημα ούτε σε πρόσφατο ανέβασμα με την περιβόητη Αναφορά Εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Περίπτωση ΔΓΜ που αφορά την διόρθωση των ορίων με ειδική έκταση (δρόμο) εντός οικισμού προ 23 χωρίς ρυμοτομικό. 

Θα γίνει ανταλλαγή και παραχώρηση τμημάτων μεταξύ ιδιωτικού και ειδικού   ΚΑΕΚ προκειμένου να μπει το όριο της οδού στην σωστή θέση.

Στα πλαίσια συναινετικής διαδικασίας , μπορεί ο Δήμος να συνυπογράψει το ΔΓΜ ή  πρέπει να εμπλακεί το ΥΠ.ΟΙΚ. ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο δρόμος είναι δημοτικός, υπογράφει ο Δήμος.

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να ελέγξεις το ιδιοκτησιακό καθεστώς όμορου, μπαίνοντας στη συγκεκριμένη εφαρμογή 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.