Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια λειτουργίας γυμναστηρίου


domerg87

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Ζητώ συγγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αλλά μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες.

Λογιστής ήρθε σε επαφή μαζί μου λέγοντάς μου πως πελάτης του θέλει να ανοίγει ένα είδους γυμναστήριο.
Πιο συγκεκριμένα ο χώρος δεν θα υπερβαίνει τα 40τμ και ο ΚΑΔ είναι ο 96041000 (υπηρεσίες σωματικής ευεξίας)
Θα κάνει γιόγκα, θα έχει εξοπλισμό με βαράκια, μπάλες γυμναστικής και αν επιτρέπεται κρεβάτι για pilates.
Απο την εφορία κιόλας, ο λογιστής μου αναφέρει πως ΔΕΝ τους ζητάνε άδεια λειτουργίας.

Εγώ στο ΠΔ219/2006 διαβάζω πως απαιτούνται τουλάχιστον 100τμ για την ίδρυση γυμναστηρίου.

Εκείνος μου έστειλε ένα ΦΕΚ 3169/2013 που αφορά την διαδικασία γνωστοποίησης της εν λόγω δραστηριότητας.

Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ  Α 221/2006 αρθρο 4 [να το βρεις κωδικοποιημενο]

β) Ο συνολικός χώρος του γυμναστηρίου ή της αθλητικής σχολής είναι τουλάχιστον εκατό (100) τετραγωνικά μέτρα, στα οποία δεν συμπεριλαμβάνονται οι τυχόν υπαίθριοι και ημιυπαίθριοι χώροι, καθώς και οι βοηθητικοί χώροι (όπως οι αποθηκευτικοί χώροι, χώρος του λεβητοστασίου και ο χώρος του ανελκυστήρα). Ο συνολικός ωφέλιμος χώρος του γυμναστηρίου ή της αθλητικής σχολής που χρησιμοποιείται από τους εκγυμναζόμενους προς εκγύμναση ή εκμάθηση του αθλήματος είναι τουλάχιστον εβδομήντα (70) τετραγωνικά μέτρα. Το ελάχιστο ύψος κάθε χώρου ορίζεται σε δύο μέτρα και εξήντα εκατοστά (2,60).

πλεον αυτου ισχυει και το Β 3169/13

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα. Για να βγει άδεια λειτουργίας ως ινστιτούτο γυμναστικής τι απαιτήσεις υπάρχουν; 

Υπάρχει κάποιο διαφορετικό ΦΕΚ δηλαδή πλην των γνωστών (2006 και 2013); 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.