Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρακτική άσκηση


mec_01

Recommended Posts

Καλησπέρα κύριοι.

Βρίσκομαι στο 27 έτος της ηλικίας μου,  έχω ολοκληρώσει  με όλα τα μαθήματά στην σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών των Σερρών  και είμαι αντιμέτωπος με το πρόβλημα επιλογής φορέα για την πραγματοποίηση της πρακτικής μου άσκησης.

Υπάρχουν 2 επιλογές στις οποίες έχω καταλήξει. Η πρώτη είναι ένα τεχνικό γραφείο το οποίο αναλαμβάνει κυρίως δημόσια έργα και βρίσκεται στον τόπο της μόνιμης κατοικίας μου. Η δεύτερη είναι μία εταιρεία που δραστηριοποιείται στο χώρο των συστημάτων θέρμανσης, αντικείμενο που με ενδιαφέρει περισσότερο αλλά βρίσκεται μακριά με αποτέλεσμα να χρειαστεί να νοικιάσω ένα διαμέρισμα.

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής,  δεν γνωρίζω τι ακριβώς  θα κάνω σαν πρακτικάριος στην πρώτη επιλογή. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με χειρωνακτική εργασία αν σχετίζεται όμως με το αντικείμενο των σπουδών μου. Αυτός άλλωστε είναι ο σκοπός της πρακτικής. Αυτό που δεν θα ήθελα είναι να καταλήξω σαν ένας απλός εργάτης που 'θα κουβαλάει τούβλα' σε ένα συνεργείο.

Από την άλλη, γνωρίζω ακριβώς το αντικείμενο της πρακτικής στην δεύτερη επιλογή και τα 523 € που δικαιούμαι μου επαρκούν για να καλύψω όλα τα έξοδα μου.

Θα ήθελα να ακούσω συμβουλές, εμπειρίες και απόψεις πάνω στο θέμα.

 

Edited by mec_01
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είσαι μηχανικός, άρα η "χειρονακτική εργασία" δεν είναι το ζητούμενο από σένα. Οπότε σε καμία περίπτωση δεν πρέπει το "να καταλήξω σαν ένας απλός εργάτης που 'θα κουβαλάει τούβλα' σε ένα συνεργείο" να γίνει πραγματικότητα. Σε αυτή τη περίπτωση μπορείς να καταγγείλεις στο ΤΕΙ την εταιρεία που κάνεις πρακτική, να διακοπή η πρακτική και να ξεκινήσεις αλλού, και η εταιρεία θα αποκλειστεί για πάντα στο να παίρνει πρακτικάριους.

Το θέμα λοιπόν είναι τι δουλειά θα κάνεις σε κάθε εταιρεία και αν υπάρχει πραγματική προοπτική να παραμείνεις. Αν υπάρχει προοπτική να παραμείνεις σε μία εταιρεία, πήγαινε εκεί. Αν όχι σύγκρινε τι θα κάνεις σε κάθε περίπτωση. Μία εταιρεία που ασχολείται με δημόσια έργα μπορεί να σε μάθει να κάνεις λογαριασμούς, ΑΠΕ, ΠΠΑΕ, επίβλεψη, χρήση ERP, προμήθειες κτλ πράγματα που δε τα μαθαίνεις κάπου αλλού. Οπότε μην τη βάζεις σε 2η μοίρα. Η θερμάνσεις, σε συμβατικές περιπτώσεις, είναι ένα βατό αντικείμενο που ένας μηχανολόγος δε θέλει και πολύ για να εξειδικευτεί σε αυτό. Όσο για το χρηματικό μη το σκέφτεσαι καθόλου. Δεν έχει σημασία πόσα λεφτά θα βγάλεις τους 6 μήνες τις πρακτικής αλλά πόσα θα βγάλεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, stayros said:

Καταρχήν είσαι μηχανικός, άρα η "χειρονακτική εργασία" δεν είναι το ζητούμενο από σένα. Οπότε σε καμία περίπτωση δεν πρέπει το "να καταλήξω σαν ένας απλός εργάτης που 'θα κουβαλάει τούβλα' σε ένα συνεργείο" να γίνει πραγματικότητα. Σε αυτή τη περίπτωση μπορείς να καταγγείλεις στο ΤΕΙ την εταιρεία που κάνεις πρακτική, να διακοπή η πρακτική και να ξεκινήσεις αλλού, και η εταιρεία θα αποκλειστεί για πάντα στο να παίρνει πρακτικάριους.

Το θέμα λοιπόν είναι τι δουλειά θα κάνεις σε κάθε εταιρεία και αν υπάρχει πραγματική προοπτική να παραμείνεις. Αν υπάρχει προοπτική να παραμείνεις σε μία εταιρεία, πήγαινε εκεί. Αν όχι σύγκρινε τι θα κάνεις σε κάθε περίπτωση. Μία εταιρεία που ασχολείται με δημόσια έργα μπορεί να σε μάθει να κάνεις λογαριασμούς, ΑΠΕ, ΠΠΑΕ, επίβλεψη, χρήση ERP, προμήθειες κτλ πράγματα που δε τα μαθαίνεις κάπου αλλού. Οπότε μην τη βάζεις σε 2η μοίρα. Η θερμάνσεις, σε συμβατικές περιπτώσεις, είναι ένα βατό αντικείμενο που ένας μηχανολόγος δε θέλει και πολύ για να εξειδικευτεί σε αυτό. Όσο για το χρηματικό μη το σκέφτεσαι καθόλου. Δεν έχει σημασία πόσα λεφτά θα βγάλεις τους 6 μήνες τις πρακτικής αλλά πόσα θα βγάλεις μετά.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Εννοείται ότι η αμοιβή της πρακτικής δεν είναι σημαντικό θέμα αλλά μπορείς να βγάλεις το έξοδά σου, αν θες να είσαι ανεξάρτητος αυτό το διάστημα. Όσον αφορά την μετέπειτα πορεία μου σκέφτομαι πολύ να μπω στον κόπο να πάρω το δίπλωμα Γ' μηχανικού για πλοία. Κάτι τελείως άσχετο και με τις 2 επιλογές πρακτικής που έχω. Αυτό όμως δε με σταματάει να θέλω να μάθω πράγματα για αυτό το ωραίο επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.