Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τρόποι εύρεσης εργασίας εκτός του Βιογραφικού για μηχανολόγους μηχανικούς


Big Engineer

Recommended Posts

Γεια σας. Θέλω να μου πείτε τρόπους αναζήτησης εργασίας εκτός βιογραφικού που πολλές φορές δεν λαμβάνω καμία απάντηση. Θεωρείτε καλή επιλογή να πηγαίνω ο ίδιος στις εταιρείες  να συστήνομαι αφήνοντας το βιογραφικο μου; Ή δεν είναι καλός τρόπος αυτός και δεν τον δέχονται οι εταιρείες; Περιμένω τις απόψεις σας και τις συμβουλές σας. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δε θεωρείται καλός τρόπος. Οι οργανωμένες εταιρείες δε θα σου ανοίξουν καν. Στις πιο οικογενειακές, μπορεί να σε κεράσουν καναν καφέ και να δεχτούν να ακούσουν το πρόβλημά σου αλλά μέχρι εκεί.

Για να σε εμπιστευτεί ο άλλος στην επιχείρησή του, συνήθως θέλει να σε ξέρει και από κάπου αλλού. Πρέπει λοιπόν να βρεις κάποιον της δουλειάς και να γίνετε φίλοι. Δεν είναι ανάγκη να είναι μηχανικός. Ας είναι και μάστορας. Θα πηγαίνεις από κοντά και σιγά σιγά θα καταλάβεις πώς γίνεται το παιχνίδι. Θέλει το χρόνο του.

Μια άλλη συμβουλή είναι να ξεκινήσεις ως πωλητής σε κατάστημα ειδών της ειδικότητάς σου (υδραυλικά, ηλεκτρολογικά, ανταλλακτικά αυτοκινήτων, τόρνους... ). από εκεί θα γνωρίσεις και μηχανικούς ώστε να μεταπηδήσεις πιο πάνω. άσε που αν πιαστείς σε κανα καλό μαγαζί δε θα χρειάζεται να μεταπηδήσεις και πιο πάνω.

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Big Engineer said:

..... Θεωρείτε καλή επιλογή να πηγαίνω ο ίδιος στις εταιρείες  να συστήνομαι αφήνοντας το βιογραφικο μου; ...

Ναι να πας.

Και σε Τεχνικά Γραφεία.

Και μόνο που θα έχεις τα κότσια να πας είναι θετικό .... και μόνο που θα κάνεις έστω και 10 κουβέντες μέσα σε γραφεία και να μη σε προσλάβουν θα αποκτήσεις στην πράξη εικόνα συναδέρφων από κοντά..... (με τα στραβά μας και τα καλά μας)

βρεις δεν βρεις δουλειά αν έχεις χρόνο ελεύθερο ακόμα κάτι θα κερδίσεις..... 

Μην περιμένεις τίποτα.... και ότι κάτσει έκατσε.

 

Υ.Γ.

Να φτιάξεις και βίζιτ καρτ να αφήνεις παντού.

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, georgios_m said:

Γενικά δε θεωρείται καλός τρόπος. Οι οργανωμένες εταιρείες δε θα σου ανοίξουν καν. Στις πιο οικογενειακές, μπορεί να σε κεράσουν καναν καφέ και να δεχτούν να ακούσουν το πρόβλημά σου αλλά μέχρι εκεί.

Για να σε εμπιστευτεί ο άλλος στην επιχείρησή του, συνήθως θέλει να σε ξέρει και από κάπου αλλού. Πρέπει λοιπόν να βρεις κάποιον της δουλειάς και να γίνετε φίλοι. Δεν είναι ανάγκη να είναι μηχανικός. Ας είναι και μάστορας. Θα πηγαίνεις από κοντά και σιγά σιγά θα καταλάβεις πώς γίνεται το παιχνίδι. Θέλει το χρόνο του.

Μια άλλη συμβουλή είναι να ξεκινήσεις ως πωλητής σε κατάστημα ειδών της ειδικότητάς σου (υδραυλικά, ηλεκτρολογικά, ανταλλακτικά αυτοκινήτων, τόρνους... ). από εκεί θα γνωρίσεις και μηχανικούς ώστε να μεταπηδήσεις πιο πάνω. άσε που αν πιαστείς σε κανα καλό μαγαζί δε θα χρειάζεται να μεταπηδήσεις και πιο πάνω.

 

Αν κάνω επαγγελματικό ξεκίνημα με αντικείμενο την εφαρμογή μονωτικών υλικών το θεωρείς καλή επιλογή. Ασχολείται ο πατέρας μου με αυτό που είναι και τεχνικός. Ήδη έχω αρχίσει να πηγαίνω μαζί του. 

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, georgios_m said:

Χωρίς δεύτερη σκέψη. Είναι ο καλύτερος τρόπος για να σε μάθουν οι επόμενοι εργοδότες.

Μέσω αυτού του επαγγέλματος πιστεύεις μπορώ να επεκταθώ και σε άλλα αντικείμενα; 

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2020 at 2:29 ΜΜ, Big Engineer said:

 Θεωρείτε καλή επιλογή να πηγαίνω ο ίδιος στις εταιρείες  να συστήνομαι αφήνοντας το βιογραφικό μου;

Ναι είναι.

Εγώ έτσι είχα βρει σε μία τεχνική εταιρία. Βοήθησαν κ οι συγκυρίες βέβαια.. Είχαν βάλει αγγελία κ τα γραφεία ήταν 1 λεπτό από το σπίτι μου οπότε είπα θα πάω από εκεί. Ήμουν τυχερή γιατί εκείνη την ώρα ήταν ο υπεύθυνος εκεί κ δεν είχε ραντεβού.  Του λέω μένω δίπλα οπότε είπα να έρθω από κοντά. Την πήρα την δουλειά κ ήταν κ καλή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ντάξει, τίποτα δεν αποκλείεται, έχει όμως ενδιαφέρον πόσο πρόσφατα συνέβη, σε ποιά περιοχή, σε τι μεγέθους εταιρεία και αν ήταν η πρώτη σου δουλειά.

 

Big engineer φυσικά και μπορείς να επεκταθείς σε άλλα αντικείμενα, με υπομονή και ανοικτά μάτια. Σε τι ακριβώς στοχεύεις;

Edited by georgios_m
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι πολύ πρόσφατα. Το 2012 στη Θεσσαλονίκη. Μέτριου μεγέθους εταιρία θα έλεγα. Ήμασταν καμιά 10αριά μηχανικοί κ είχε κ τεχνικό προσωπικό. Είχα εμπειρία. Δεν ήταν η πρώτη μου δουλειά..  Δεν λέω ότι το ότι πήγα εκεί ήταν ο λόγος που με προσέλαβαν. Αλλά εάν δεν πήγαινα μπορεί το βιογραφικό μου να παράπεφτε κ να μην με καλούσαν ποτέ για συνέντευξη. 

Εγώ πάντως θα το έβλεπε θετικά εάν ερχόταν κάποιος στο γραφείο για μία θέση εργασίας που είχα δημοσιεύσει. Δεν συνηθίζεται πάντως να συμβαίνει..

 

Link to comment
Share on other sites

δε συνηθίζεται γιατί αυτοί που θα ήθελαν να έρθουν (οι νέοι) δε γίνονται δεκτοί, αυτοί που θα γίνονταν δεκτοί δεν έχουν πια ανάγκη να έρθουν.

Edited by georgios_m
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.