Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποκομιδή υλικών από καμμένο κτήριο


Charlie

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

πελάτης μου είχε ισόγειο κατάστημα, μονώροφο, λίγων τετραγωνικών μέτρων, χωρίς πλάκα σκυροδέματος, με ξύλινη στέγη, το οποίο κάηκε και στην ουσία κατεδαφίστηκε. Οι τοίχοι προς το παρόν είναι όρθιοι. Προφανώς πρέπει να απομακρυνθούν τα μπάζα. 

Τι κάνω; μπαίνει μηχάνημα και τα παίρνει έτσι απλά; ενημερώνω πολεοδομία; πρέπει να γίνει κάποια έκθεση αυτοψίας; από ποιον; από την πυροσβεστική ή από την πολεοδομία; αρκεί μια δική μου έκθεση αυτοψίας; τι γίνεται με τα μπάζα; πρέπει να γίνει διαχείριση των απορριμάτων όπως σε μια άδεια κατεδάφισης; μήπως πρέπει να βγει άδεια κατεδάφισης έτσι κι αλλιώς; 

Όπως καταλαβαίνετε οι ερωτήσεις είναι πολλές αλλά είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω ένα τέτοιο θέμα. 

Η γνώμη μου και η λογική λέει ότι εφόσον υπάρχει κατεδάφιση ήδη, με μια δική μου τεχνική έκθεση, με την έκθεση αυτοψίας - συμβάντος από την πυροσβεστική παίρνω τα μπάζα τα οποία τα πάω σε επιχείρηση που τα διαχειρίζεται και παίρνω το ανάλογο χαρτί για να υπάρχει στον φάκελο του πελάτη μου. 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν θα το επενακατασκευάσεις σύμφωνα με  τις διατάξεις του Π.Δ. ΤΗΣ 8.2/1.3.1979 (ΦΕΚ 130 Δ΄)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη καλημέρα, το εξετάζουμε αλλά μάλλον όχι γιατί ήταν μονώροφο χαμηλού σχετικά ύψους. Νομίζω ότι βάσει της διάταξης που αναφέρεις δεν μπορώ να κάνω υπόγειο και επιπλέον όροφο γιατί ο όγκος δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος από αυτόν του κτηρίου που καταστράφηκε.

Αλλά έτσι κι αλλιώς, ακόμα και αν ο πελάτης αποφασίσει να παέι με τις διατάξεις του ΦΕΚ 130Δ κάπως πρέπει να πάρω τα μπάζα από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

οπότε κάνε αυτά που αναφέρεις στο τελευταίο εδάφιο του μηνύματός και βγάλε μια Ο.Α κατεδάφισης παλιάς και ανέγερσης νέας

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Charlie said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,

πελάτης μου είχε ισόγειο κατάστημα, μονώροφο, λίγων τετραγωνικών μέτρων, χωρίς πλάκα σκυροδέματος, με ξύλινη στέγη, το οποίο κάηκε και στην ουσία κατεδαφίστηκε. Οι τοίχοι προς το παρόν είναι όρθιοι. Προφανώς πρέπει να απομακρυνθούν τα μπάζα. 

Τι κάνω; μπαίνει μηχάνημα και τα παίρνει έτσι απλά; ενημερώνω πολεοδομία; πρέπει να γίνει κάποια έκθεση αυτοψίας; από ποιον; από την πυροσβεστική ή από την πολεοδομία; αρκεί μια δική μου έκθεση αυτοψίας; τι γίνεται με τα μπάζα; πρέπει να γίνει διαχείριση των απορριμάτων όπως σε μια άδεια κατεδάφισης; μήπως πρέπει να βγει άδεια κατεδάφισης έτσι κι αλλιώς; 

Όπως καταλαβαίνετε οι ερωτήσεις είναι πολλές αλλά είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω ένα τέτοιο θέμα. 

Η γνώμη μου και η λογική λέει ότι εφόσον υπάρχει κατεδάφιση ήδη, με μια δική μου τεχνική έκθεση, με την έκθεση αυτοψίας - συμβάντος από την πυροσβεστική παίρνω τα μπάζα τα οποία τα πάω σε επιχείρηση που τα διαχειρίζεται και παίρνω το ανάλογο χαρτί για να υπάρχει στον φάκελο του πελάτη μου. 

Ευχαριστώ 

Τί εννοείς έκθεση αυτοψίας συμβάντος από την Πυροσβεστική; Μπορείς να ζητήσεις αντίγραφο του βιβλίου συμβάντων από την Πυροσβεστική αν όντως είχε καταγραφεί το συμβάν. Λογικά θα χρειαστείς και εξουσιοδότηση. Η αυτοψία της Πυροσβεστικής είναι μέρος της δικογραφίας και πάει στην εισαγγελία. Από ότι θυμάμαι δεν προβλέπεται να στην δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με την πυροσβεστική, αυτοί έχουν δύο δυνατότητες σαν υπηρεσία. 1. δίνουν αντίγραφο βιβλίου συμβάντος (συνήθως όταν εμπλέκεται ασφαλιστική εταιρεία) και 2. βεβαίωση πυρκαγιάς όπου αναγράφεται ποιος που ποτέ κτλ έπαθε ζημιά και φυσικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν νόμιμο παραστατικό έγγραφο. 

Επίσης μίλησα με εταιρεία ανακύκλωσης όπου έμαθα ότι δεν απαιτείται άδεια κατεδάφισης για να συνάψεις σύμβαση μαζί τους για την διαχείριση των αποβλήτων. Βέβαια το σύνηθες είναι να υπάρχει άδεια όπου τότε είναι και υποχρεωτικό ως γνωστό. 

Αυτό που σκέφτομαι είναι είτε 1. να κάνω τακτοποίηση το ακίνητο με ένα απλό παράβολο κλικάροντας ότι πάω για κατεδάφιση, ώστε να βγάλω έγκριση κατεδάφισης (σχετικά απλή διαδικασία), είτε 2. να εκδώσω κανονική άδεια κατεδάφισης. Επειδή δεν έχω ακόμη στα χέρια μου την άδεια του κτηρίου πιθανολογώ ότι θα έχει αυθαιρεσίες και απ ότι ξέρω δεν μπορώ να βγάλω άδεια κατεδάφισης αν δεν το τακτοποιήσω πρώτα, η λύση νο1 φαίνεται σχεδόν σαν μονόδρομος.

Θα σας ενημερώσω αν προκύψει κάτι άλλο κατά τη διαδικασία. 

Link to comment
Share on other sites

για δες το αρθρο 30 παρ. 4 του 4495 

το διορθωνω ως προφανες λαθος..:-(

το σωστο ειναι, αρθρο 29 παρ. 4

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη απ' ότι καταλαβάινω δεν μπορώ να πάω για έγκριση κατεδάφισης. Το άρθρο 29 (προφανώς αυτό εννοούσες) αναφέρει για την περίπτωση υπαγωγής στο άρθρο 106.

Το άρθρο 106 αφορά περιπτώσεις αυθαιρέτων που έχουν βεβαιωμένα πρόστιμα.

Οπότε, αν δεν κάνω κάπου λάθος, πρέπει απλά να βγάλω μια κανονική άδεια κατεδάφισης. Η περίπτωση να κάνω διαδικασίες να χαρακτηριστεί επικινδύνως ετοιμόρροπο και να εκδώσω έγκριση αποκλείεται λόγω χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αν η Πυρ/κη σου δώσει χαρτί συμβάντων αναγράφοντας "ότι η οικοδομή κάηκε" ή κάπως έτσι ..δηλ γενικά και αόριστα (χωρίς να αναφέρει ότι κάηκε μόνο η στέγη) τότε κάλλιστα αυτό το χαρτί το χρησιμοποιείς στην ΥΔΟΜ ως νόμιμη κατεδάφιση

Link to comment
Share on other sites

βασιλη, σωστα

και

να βλεπαμε και αυτο  για καταστροφη κτιριου εκ βιαιου συμβαντος.

https://www.technologismiki.com/nomos/index.html?pd_14_7_99_271.php

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.