Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στήριξη πλάκας σε πρανές που υποχωρεί (τεχνικές λύσεις αντιστήριξης-υποθεμελίωσης)


serioannis

Recommended Posts

Εγώ είμαι περίεργος αυτή η επίμαχη πλάκα κάτω από την οποία έγινε η υποσκαφή τί χρήση έχει? γιατί σκυροδετήθηκε ? τί είναι?

Link to comment
Share on other sites

σοκ και δεος.

Εμενα μου γιατί μου φαίνεται ότι ολο το πρανές εχει μπαζωθεί για να έχει καλύτερη θεα το κτίριο?

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε (για να κοιμάται πιο ήσυχος ο ιδιοκτήτης) ότι το μπάζωμα (περιμετρικά του κυρίως κτιρίου) είναι μεταγενέστερο

Υπάρχει όμως και άλλο "ατόπημα". Η μη ταυτόχρονη σκυροδέτηση υποστυλωμάτων και δοκών.

Όμως, επειδή τα πράγματα είναι σοβαρά, το θέμα δεν προσφέρεται για σχολιασμό εξ αποστάσεως. Ας φροντίσει τάχιστα ο ιδιοκτήτης  για το τι μέλλει γενέσθαι με την επίβλεψη (και όχι μόνο)

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα επι εδάφους για την δημιουργία μπαζωμένης βεράντας ισογείου.Το κτιριο δεν εχει υπόγειο ? Το εδαφος κατω απο την πλάκα μπαζώθηκε με φερτά υλικά?

Συναδελφε @tetris το "κουστουμι" δεν ειναι πάντα εφικτό.

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.