Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συμφέρει φβ 500kW με δάνειο;


Maria Electrical Engineer

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Βρίσκομαι σε μεγάλο δίλημμα αυτόν τον καιρό και θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας. Με προσεγγίζουν πελάτες στους οποίους έχω κατασκευάσει παλαιότερα έργα 10kW και 100kW, οι οποίοι ενδιαφέρονται για κατασκευή φβ σταθμών ισχύος 500kW ως ιδιώτες. Από έρευνα που έχω κάνει είδα ότι στην περίπτωση που κινηθεί κάποιος με δάνειο στο 75% του κόστους κατασκευής, η επένδυση δεν είναι βιώσιμη. Μήπως έχετε κάποια εικόνα κυρίως από δικά σας πρόσφατα έργα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνεσαι ότι η ερώτηση, έτσι όπως διατυπώνεται, δεν έχει απάντηση. Και αυτό διότι:

  1. Όροι σύνδεσης, δεν μπορούν να προσδιοριστούν χωρίς δεδομένα
  2. Ποιότητα υλικών - μεγάλο εύρος σε τιμές
  3. Επιτόκιο τράπεζας - πιστοληπτική ικανότητα επενδυτή παίζει σημαντικό ρόλο
  4. Κόστος συνοδών έργων - υλικών, δεν μπορούν να προσδιοριστούν χωρίς δεδομένα

Ωστόσο πριν απαντήσεις στα παραπάνω, θα πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι:

  • δεν υπάρχει διαθέσιμος ηλεκτρικός χώρος στο δίκτυο στο 95% των περιπτώσεων
  • οι ενεργειακές κοινότητες έχουν προτεραιότητα στην λήψη όρων σύνδεσης μέχρι νεοτέρας...
  • χιλιάδες MWp βρίσκονται ήδη σε αναμονή λήψης όρων σύνδεσης...

Γενικά, ναι κατασκευάζονται έργα με αδειοδοτικές διαδικασίες που ξεκίνησαν 2 χρόνια πριν, και είναι βιώσιμα κάτω από προϋποθέσεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

To αντιλαμβάνομαι πλήρως αυτό που λες γι' αυτό έχω καταλήξει κι εγώ ότι αν θέλει κάποιος να προχωρήσει σε αρχική αίτηση με ρίσκο να μην τον δεχθούν τελικά λόγω κορεσμού δικτύου. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.