Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΑΛΩΔΙΟ ΔΕΗ (ΕΠΙΤΟΝΟ) ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΜΟΥ


Recommended Posts

Γεια σας,

όπως βλέπετε και στην παρακάτω φώτο στο οικόπεδο του σπιτιού που έχω αγοράσει βρίσκεται ένα καλώδιο στήριξης κολόνας Δ.Ε.Η (επίτονο). Στο περιβάλλον αυτό χώρο θέλω να κάνω εσκαφές . Επιτρέπεται να αφαιρέσω εντελώς το επίτονο από το οικόπεδο ή είμαι υποχρεωμένος να το έχω μες στα πόδια μου. Τέλος εάν δεν γίνεται μπορώ να τ αφαιρέσω προσωρινά και μα το ξανατοποθετήσω μετά το πέρας των εργασιών;

87075963_231366264694928_654350594101739520_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να καλέσεις τη ΔΕΗ να το αφαιρέσει.

Δεν επιτρέπεται να το κάνεις μόνος σου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έπειτα έχει δικαίωμα να το ξανατοποθετήσει στο οικοπεδο η μπορώ να κάνω αίτηση για να μην μπει καθόλου ξανα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιτρέπεται να το ξαναβάλει μέσα.

Ακόμα όμως και να επιτρεπόταν ......δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναέρθουν. Θα φροντίσουν να τελειώνουν με μία επίσκεψη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πώς θα τελειώσουν; τι λύση θα βρουν;

μιας και γίνεται λόγος, τι ακριβώς κάνουν αυτά τα καλώδια και με ποιό κριτήριο μπαίνουν σε συγκεκριμένες κολώνες;

Link to comment
Share on other sites

Τα καλώδια μπαίνουν για τη στήριξη των κολονών. Κατά την τάνυση των ηλεκτροφόρων καλωδίων από κολόνα σε κολόνα αναπτύσσονται φορτία πάνω στις κολόνες.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστοί οι προηγούμενοι , θα έρθει ο δεδδηε να βάλει τις αντηρίδες με μικρότερη γωνία κοντά στη κολώνα . Το που , εξαρτάται αν και δεν φαίνεται τι γίνεται με το πεζοδρόμιο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω να υπάρχει πουθενά χώρος γι' αυτό και ρώτησα τι ακριβώς κάνουν αυτά τα καλώδια και τι εναλλακτικές προβλέπουν τα πρωτόκολλα της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από την θέση του Υ/Σ και την τάνυση του επιτόνου , πρέπει να έχει σχετικά μικρή γωνία. Βεβαία ίσως είναι και η γωνία λήψης παραπλανητική και έχει χαλαρώσει. Όπως και να έχει σε καμία περίπτωση μην προβείς σε καμία ενέργεια μόνος σου. Πήγαινε στον ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής σου και κάνε αίτηση για να έρθουν να το κάνουν. Ούτε αντηρίδα θα μπει από την άλλη μεριά, ούτε τίποτα. Θα μπει τσιμεντένιος στύλος αυτοστήρικτος.

 

ΥΓ1: Ο επίτονος ΔΕΝ είναι καλώδιο. Προς συναδέλφους και μη.. :) 

ΥΓ2: Το ρεύμα πολλοί αγάπησαν, τα παρελκόμενα του ουδείς(σχεδόν)..

Edited by VirusX2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και ο επίτονος ΔΕΝ είναι καλώδιο. Απλά το έγραψα έτσι για να καταλάβει ο φίλος Ιδιώτης (καλώδιο στήριξης κολόνας ΔΕΗ).

Καλά έκανες και το επισήμανες, γιατί πρέπει να χρησιμοποιούμε τους σωστούς όρους για να μην μπερδεύουμε αυτούς που μας διαβάζουν ☺️

Καλό θα ήταν για τον Κοσμά, όταν πάει στο ΔΕΔΔΗΕ, να έχει μαζί του και ένα τοπογραφικό και την οικοδομική άδεια (για τις εργασίες που θα κάνει) μπας και καταφέρει να ξεμπερδέψει σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.