Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ ΤΖΑΚΙΟΥ


 

Recommended Posts

ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΟ FORUM . ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΚΑΜΙΝΑΔΕΣ. Η ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΤΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΜΕ 1 ΜΕΤΡΟ ΣΠΥΡΑΛ ΙΝΟΧ  Φ30. ΠΕΡΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΤΑΡΙ ΜΕ 0.80Μ ΤΣΙΜΕΝΤΟΣΩΛΗΝΑ (ΕΛΛΕΝΙΤ) Φ30 ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕ ΜΕΤΑΛΙΚΕΣ ΣΩΛΗΝΕΣ Φ30.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 35 ΧΡΟΝΙΑ ΠΗΡΕ ΦΩΤΙΑ Η ΚΑΜΙΝΑΔΑ (ΟΧΙ ΠΩΣ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΑΚΤΙΚΑ) ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΚΡΗΞΕΙΣ ΕΣΚΑΣΕ Η ΤΣΙΜΕΝΤΟΣΩΛΗΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΤΑΡΙ (ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 20Χ20).ΣΑΝ ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΝΑ ΤΗΝ ΤΥΛΙΞΩ ΜΕ ΠΛΕΓΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΓΚΙΒΩΤΙΣΩ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕ ΤΙ "ΧΑΡΜΑΝΙ" ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΩΝ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Η χρήση κεφαλαίων δεν επιτρέπεται. Επίλεξε «επεξεργασία» και διόρθωσε το κείμενο της δημοσίευσής σου. Το έχεις κάνει και σε άλλη δημοσίευση παρά την παρατήρηση που δέχτηκες. 2 βαθμοί προειδοποιητικής ποινής ως τελευταία προειδοποίηση προ αποβολής σου από το φόρουμ.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα χαρμανιού που να αντέχει στις θερμοκρασίες είναι αυτό με το οποίο χτίστηκε το ίδιο το τζάκι.. ρώτα λοιπόν σε σχετικό κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πω ότι ξέρω. Χρόνια τώρα το ελενιτ το λένε καρκινογόνο υλικό και σε έργο παλιότερα είχε έρθει εντολή να βρούμε κτίσματα με ελενιτ, να καταγραφούν και κατόπιν ακολούθησε μελέτη συλλογής και απομάκρυνσης, υπόψη ότι πρέπει να απορίπτονται και σε ειδικούς χώρους. Ρώτα στο Δήμο σου ή εδώ στο forum μήπως ξέρει κανένας. Το μόνο που ξέρω είναι ότι θα έπρεπε να απομακρύνεις το ελενίτ.

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2020 at 1:05 ΜΜ, ΘΕΟΦΙΛ said:

(Συγγνώμη για το προηγούμενο κείμενο στα κεφάλαια) Θα ήθελα την γνώμη κάποιου  που να γνωρίζει από καμινάδες.Η καμινάδα του τζακιού μου ξεκινά από την φούσκα με 1.5 μετρό σπιράλ ΙΝΟΧ Φ30, περνά μέσα από το πατάρι με 0,80μ στιμεντοσωληνα (ΕΛΛΕΝΙΤ) Φ30 και συνεχίζει με 6μ μεταλλική σωλήνα γαλβάνιζε Φ30.

Μετά από 35 χρόνια πήρε φωτιά η καμινάδα(όχι πως την καθάριζα και τακτικά)και με τις εκρήξεις έσκασε η τσιμεντοσωληνα μέσα στο πατάρι και έκανε μια τρύπα 20χ20.

Η μονή εφικτή λύση τώρα, είναι τα μπαλώσω την τρύπα με μια λαμαρίνα, να τυλίξω την τσιμεντοσωλήνα με πλέγμα , να την καλουπώσω και να την εγκιβωτίσω, αλλά, δεν ξέρω με τι «χαρμάνι» λόγω των θερμοκρασιών.

Αν κάποιος γνωρίζει η γνώμη του θα είναι σώτηρια για μένα.

 

 

 

17 ώρες πριν, georgios_m said:

Παράδειγμα χαρμανιού που να αντέχει στις θερμοκρασίες είναι αυτό με το οποίο χτίστηκε το ίδιο το τζάκι.. ρώτα λοιπόν σε σχετικό κατάστημα.

Είναι προκατ,από μπετό και μαντέμι αντί για πυρότουβλα.Επίσεις το εργοστάσιο έχει κλείσει.

 

10 ώρες πριν, Arche said:

εγώ θα σου πω ότι ξέρω. Χρόνια τώρα το ελενιτ το λένε καρκινογόνο υλικό και σε έργο παλιότερα είχε έρθει εντολή να βρούμε κτίσματα με ελενιτ, να καταγραφούν και κατόπιν ακολούθησε μελέτη συλλογής και απομάκρυνσης, υπόψη ότι πρέπει να απορίπτονται και σε ειδικούς χώρους. Ρώτα στο Δήμο σου ή εδώ στο forum μήπως ξέρει κανένας. Το μόνο που ξέρω είναι ότι θα έπρεπε να απομακρύνεις το ελενίτ.

Ακυρο. Θα πέσει από πάνω η υπόλοιπη.

Link to comment
Share on other sites

Δε μας νοιάζει αν είναι από το δικό σου τζάκι, το χαρμάνι για ένα οποιοδήποτε τζάκι μας καλύπτει.

Αγγίζει το όριο της υστερίας η προληπτική καθαίρεση κατασκευών αμιάντου. Κατά τη διάρκειά της μπορεί να απελευθερωθεί μεγαλύτερη ποσότητα από αυτή που απελευθερώνεται σιγά σιγά κατά την αποσύνθεση του υλικού.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ως απάντηση σ' αυτή την αρνητική ψήφο θα αναφέρω ότι η απαγόρευση της χρήσης αμιάντου έγινε για να προστατευτούν κυρίως όσοι εργάζονται ή διαμένουν κοντά στους χώρους εξόρυξης και παραγωγής. Οι βλάβες από τον αμίαντο σχετίζονται με την εισπνοή λεπτών σωματιδίων, όταν τίθεται υπό κατεργασία και όχι γενικώς με την ύπαρξή του. Δεν είναι τοξικό υλικό.

πηγή: ΕΥΔΑΠ https://www.eydap.gr/userfiles/c3c4382d-a658-4d79-b9e2-ecff7ddd9b76/Αμίαντος.pdf

Η επισκευή πάντως της καμινάδας που συζητάμε είναι περίπτωση που μπορεί να απελευθερώσει τέτοια σωματίδια, οπότε θέλει προσοχή, γιατί ένας κακός χειρισμός είναι αρκετός για να πάθει κάποιος αμιάντωση, με διπλάσιο κίνδυνο αν είναι και καπνιστής.

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.