Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτός σχεδίου δόμηση


Recommended Posts

Χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη σε ολους τους συναδελφους

 

Εχω ενα προβλημα με δομηση εκτος σχεδιου (επισυναπτω το σχεδιο του γηπεδου)

Το συγκεκριμενο γηπεδο ανηκει σε διανομη του 1938 και αρχικα ήταν 3250 τμ.Μετα από απαλλοτρίωση για διάνοιξη δρόμου έχουν μείνει περίπου 3000 τμ.

Βαση του ΠΔ 24-31/5/1985 (ΦΕΚ 270 Δ') το γήπεδο ανήκει στην περίπτωση του αρθρ.1 - παρ.2 - περ.β - υποπ.γγ με ελάχιστο εμβαδό 2000τμ και ελαχιστο προσωπο 25 μ.

Η επαρχιακή οδός που διανοίχθηκε ειναι στο πρωτεύων επαρχιακό δίκτυο.Οπότε βασει του ΠΔ 209/98 (ΦΕΚ 169/15-7-1998 ) η ελάχιστη απόσταση των κτιρίων από τον άξονα του δρόμου είναι 20 μέτρα.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να κτίσει αποθηκη (οχι αγροτική) και μου ειπαν απο την πολεοδομια οτι ανηκει στην περιπτωση της ανεγερσης κατοικιας. Οποτε βαση του αρθρ 5 (ΠΔ 24-31/5/1985) κατα κανονα η αποσταση απο τα ορια του γηπεδου ειναι 15 μ. Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειναι δυνατη η δομηση στα 15 μ. οποτε κατα παρεκκλιση παμε στα 5 μετρα από τα ορια του γηπεδου.Ομως υπαρχει μια προυποθεση στην παρεκκλιση των 5 μ που λεει οτι ισχυει μονο εφοσον εχει προσωπο μικροτερο των 45 μ. ΚΑΙ βαθος μικροτερο των 50 μ. Το προσωπο του γηπεδου μου ειναι περιπου 57 μ.

Ξερει καποιος συναδελφος να μου πει τι γινετε σ'αυτη την περιπτωση;

Και κατι ακομη,στην εκτος σχεδιου δομηση υπαρχει ελαχιστη πλευρα κτιριου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ελάχιστη διάσταση κτιρίου στα εκτός σχεδίου. Για το θέμα των αποστάσεων βρες την εγκύκλιο 104/27-4-1986 της Δ/σης Γ4/β ΥΠΕΧΩΔΕ με Α.Π. 34844/5574 όπου εκεί πιστεύω θα βρεις τη λύση , καθώς διευκρινίζει ότι οι αποστάσεις από τα πλάγια και πίσω όρια εξαρτώνται και απο τις διαστάσεις του οικοπέδου .

Link to comment
Share on other sites

2.Κατά παρέκκλιση από την προηγούμενη παράγραφο θεωρούνται άρτια και

οικοδομήσιμα τα γήπεδα:

β) Τα γήπεδα που κατά την ημέρα δημοσίευσης του παρόντος π.δ/τος

έχουν πρόσωπο σε Διεθνείς Εθνικές, Επαρχιακές, Δημοτικές και Κοινοτικές

οδούς, καθώς και σε εγκαταλελειμένα τμήματα αυτών και σε σιδηροδρομικές

γραμμές και εφόσον έχουν:

γγ) Τα γήπεδα που υφίστανται κατά τη 17.10.1978 ημέρα δημοσίευσής του

από 6.10.75 π.δ/τος (ΦΕΚ 538/Δ').

Ελάχιστο πρόσωπο:25 μέτρα

Ελάχιστο βάθος:40 μέτρα

Ελάχιστο εμβαδόν 2000 μ2

 

Ο δρόμος διανοίχθηκε το 1970.Οπότε συμφωνα με το γγ ειναι αρτιο και οικοδομησιμο

 

avgoust Θα το κοιταξω

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, απλα GiorgosKal να ξέρεις οτι ο χρόνος διανοίξεως της οδου ενδιαφέρει μόνο για να εξακριβώσεις οτι μεχρι τότε το αρχικό σου γήπεδο ήταν άρτιο και δεν είναι χρόνος δημιουργίας του νέου γηπέδου.

Διαβασε την εγκυκλιο που σου είπε ο avgoust. Είναι αρκετα χρησιμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια ερωτηση για δομηση εκτος σχεδιου για βιομηχανικο κτηριο

 

1.Το οικοπεδο μου ειναι 2360τμ και ειναι κατα παρεκκλιση αρτιο κ οικοδομησιμο. Οι οροι δομησης ειναι οι ιδιοι με τα εκτος σχεδιου μεγαλυτερα απο 4000τμ (για βιομηχανικη χρηση)?? Δηλαδη ΣΔ 0.9 και μεγιστη καλυψη 30%??

 

2. Σε εκτος σχεδιου μπορει να γινει βιομηχανικη χρηση και ταυτοχρονα γραφεια-καταστηματα (μεσα στο ιδιο κτηριο)

 

Σορρυ για τις αφελεις ερωτησεις αλλα λιγο οι διαταξεις περι βιομηχανικων με εχουν μπερδεψει..

Link to comment
Share on other sites

Τυροκομειο..

 

Για τα περιβαλλοντικα εχω ενημερωθει. Αλλα το ειδος της βιομηχανιας δε νομιζω να εχει σημασια στους ορους δομησης.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για δομηση εκτος σχεδιου για βιομηχανικο κτηριο

 

1.Το οικοπεδο μου ειναι 2360τμ και ειναι κατα παρεκκλιση αρτιο κ οικοδομησιμο. Οι οροι δομησης ειναι οι ιδιοι με τα εκτος σχεδιου μεγαλυτερα απο 4000τμ (για βιομηχανικη χρηση)?? Δηλαδη ΣΔ 0.9 και μεγιστη καλυψη 30%??

 

2. Σε εκτος σχεδιου μπορει να γινει βιομηχανικη χρηση και ταυτοχρονα γραφεια-καταστηματα (μεσα στο ιδιο κτηριο)

 

Σορρυ για τις αφελεις ερωτησεις αλλα λιγο οι διαταξεις περι βιομηχανικων με εχουν μπερδεψει..

 

Γιατί να μην μπορεί? Δεν έχω συναντήσει τίποτα παράξενο. Πρόσφατα είχα βιοτεχνικό κτίριο στο ισόγειο και γραφεία στον όροφο σε εκτός σχεδίου αλλά τελικά πήγε μόνο το ισόγειο γιατί οι ιδ/τες άλλαξαν γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.