Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατοικία σε ξενώνα


jbosdas

Recommended Posts

Για βοηθήστε λίγο ρε παιδιά.....

Έχουμε:

Άδεια σε ισχύ για 5οροφη οικοδομή με υπόγειο και χρήση κατοικίας,

Στάδιο κατασκευής: κατασκευασμένος κατά 90-95% ο Φ.Ο.(ειναι να πέσει και η τελευταία πλάκα)

Χρήση γης οικοπέδου: γενική κατοικία (επιτρέπεται η χρήση που θέλω)

 

Ζητείται η αλλαγή χρήσης σε ξενώνες...

Δεν νομίζω πως γίνεται :confused: λόγω πυροπροστασίας... Απότι ξέρω θέλει 2ο κλιμακοστάσιο.... Ετσι δεν ειναι?

 

τι άλλο μπορεί να προκύψει?

----------

δέχομαι και αρνητικές απαντήσεις...;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός σε μελέτες πυροπροστασίας. Από όσο ξέρω η πυροπροστασία εξαρτάται κυρίως από το πλήθος των ατόμων στον υπο εξέταση χώρο, και από το πυροθερμικό φορτίο. Κατόπιν ανάλογα με αυτά τα δεδομένα, προκύπτουν συγκεκριμένες απαιτήσεις, όπως πυροσβεστικό δίκτυο, πλάτη και μήκη οδών διαφυγής κτλ. Εάν τα άτομα δεν αυξηθούν και το πυροθερμικό φορτίο παραμείνει το ίδιο, τότε ίσως και να γίνεται η αλλαγή χρήσης, με ανάλογη μελέτη.

 

Αλλά ας απαντήσουν, αυτοί που ξέρουν καλύτερα τις μελέτες πυροπροστασίας.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις μια ερώτηση στην οικεία Π.Υ. Αν εμπίπτεις στο άρθρο 6 ή αν θα φιλοξενούνται κάτω από 20 άτομα, τι ακριβώς απαιτούν (κάτι παίζει με αυτή την περίπτωση.... αν και δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Για βοηθήστε λίγο ρε παιδιά.....

Έχουμε:

Άδεια σε ισχύ για 5οροφη οικοδομή με υπόγειο και χρήση κατοικίας,

Στάδιο κατασκευής: κατασκευασμένος κατά 90-95% ο Φ.Ο.(ειναι να πέσει και η τελευταία πλάκα)

Χρήση γης οικοπέδου: γενική κατοικία (επιτρέπεται η χρήση που θέλω)

 

Ζητείται η αλλαγή χρήσης σε ξενώνες...

Δεν νομίζω πως γίνεται :confused: λόγω πυροπροστασίας... Απότι ξέρω θέλει 2ο κλιμακοστάσιο.... Ετσι δεν ειναι?

 

τι άλλο μπορεί να προκύψει?

----------

δέχομαι και αρνητικές απαντήσεις...;)

 

 

 

 

 

Αγαπητέ jbosdas αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα σένα. Εχω 4όροφη οικοδομή και θέλω μόνο τον 1 κ 2 να τους κάνω ενοικιαζόμενα δωμάτια(ισόγειο κατάστημα και 3ος οικεία ιδιοκτήτη).η άδεια είναι απο το 1985(τετραώροφη οικοδομή με υπόγειο)(πριν την εφαρμογή του πδ71/88. το πρόβλημά μου είναι αν η οικοδομή θα υπαχθει στο αρρο 18(υφιστάμενα ξενοδοχεία) ή στο άρθρο 6.Σε όποιο και αν υπαχθώ πρέπει οπωσδήποτε να έχω 2 εξόδους διαφυγής?Αλλαγή χρήσης θα κάνω αφού πάρω την προεγκριση απο εοτ. και μια τελευταια ερωτηση:στην αλλαγη χρήσης απο κατοικία σε ενοικιαζόμενα δωματια χρειάζονται όλες οι μελέτες εκτος τα στατικά?πληρώνονται και οι επιβλέψεις? με συγχωρεις απο τον καταιγισμο των ερωτησεων αλλά είμαι νέος.

Link to comment
Share on other sites

Άδεια σε ισχύ για 5οροφη οικοδομή με υπόγειο και χρήση κατοικίας,

 

Ζητείται η αλλαγή χρήσης σε ξενώνες...

Δεν νομίζω πως γίνεται :confused: λόγω πυροπροστασίας... Απότι ξέρω θέλει 2ο κλιμακοστάσιο.... Ετσι δεν ειναι?

 

τι άλλο μπορεί να προκύψει?

 

Από κτίριο κατοικίας γίνεται ειδικό κτίριο. Σωστά? (Δηλαδή η χρήση της κατοικίας είναι σε ποσοστό μικρότερο του 50%). Ένα ακόμα θεμα που μάλλον θα αντιμετωπίσεις είναι ότι το κλιμακοστάσιο πρέπει να είναι με πλατύσκαλα και χωρίς σφηνοειδείς βαθμίδες... Ίσως το λύνεις με την προσθήκη του 2ου κλιμακοστασίου, σύμφωνα με τις προδιαγραφές αυτές.

Επίσης θα ζητηθεί η έγκριση του φορέα για την έκδοση της οικοδομικής άδειας (με σφραγισμένα σχέδια από ΕΟΤ) Αν είναι όλα τα σχέδια σφραγισμένα (και οι όψεις) από τον ΕΟΤ, δεν θα χρειαστεί ΕΠΑΕ λόγω της λειτουργικότητας και του ειδικού κτιρίου, εκτός αν συντρέχει και άλλος λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα για το νεο κτιριο

 

η παθητικη σίγουρα θα αλλάξει και ανάλογα θα προκύψουν και οι απαιτήσεις

 

αλλαγή θα υπάρχει σίγουρα στο θεωρητικό πληθυσμό 1 ατομο /18 τ.μ. κατοικίες και 1 / 15 στα ξενοδοχεία ( αν οι κλίνες από τους ξενώνες βγαίνουν λιγότερες από τη διαίρεση του μεικτού εμβαδού θα πρέπει να πας με τα δυσμενέστερα μέτρα )

αλλάζουν επίσης τα μέτρα της μέγιστης όδευσης που σημαίνει θα γεμίσεις με πυράντοχες πόρτες

 

τέλος ανάλογα το πλυθησμό που σίγουρα είναι πάνω από 50 άτομα θα χρειαστείς 2ο κλιμακοστάσιο

βέβαια αυτό δε προσμετράται σε δόμηση - κάλυψη μιας και είναι πυροπροστασίας

 

αλλά θα πρέπει να αλλάξουν όλες οι μελέτες

 

από εκει και πέρα σίγουρα θες πυρανίχνευση και ίσως ( αν οχι σίγουρα πυρόσβεση )

 

όσο αφορά τη παλιά οικοδομή ανήκεις στα υφιστάμενα άρθρα 16 17 18 19 20 του 71ΠΔ και ανάλογα με το τι θα προκύψει από τους πίνακες της βαθμολόγησης θα εξαρτηθουν τυχόν προσθήκες στα μέσα - μέτρα πυρασφαλείας καθώς και στα κλιμακοστάσια

 

εδώ ίσως έχεις τη δυνατότητα αν προσθέσεις εξτρα μέτρα ( πυρανιχνευση ή πυρόσβεση ) να αποφύγεις το 2ο κλιμακοστάσιο.

Επίσης ως υφιστάμενο σου δίνει τη δυνατότητα να ζητήσεις αποκλίσεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα για το νεο κτιριο

..........

τέλος ανάλογα το πλυθησμό που σίγουρα είναι πάνω από 50 άτομα θα χρειαστείς 2ο κλιμακοστάσιο

βέβαια αυτό δε προσμετράται σε δόμηση - κάλυψη μιας και είναι πυροπροστασίας

 

 

το 2ο κλιμακοστάσιο στην δόμηση δεν προσμετράται, στην κάλυψη πιστεύω ότι προσμετράται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.