Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλατφόρμα Δήλωσης Διόρθωσης τ.μ. Ακινήτων προς τους ΟΤΑ


Engineer

Recommended Posts

ΚΕΔΕ: Βελτιώσεις στην πλατφόρμα διόρθωσης τετραγωνικών

https://www.naftemporiki.gr/story/1606883/kede-beltioseis-stin-platformadiorthosis-tetragonikon-dilothikan-pano-apo-105-ekat-tm

Την Παρασκευή 5 Ιουνίου υλοποιήθηκαν οι εξής λειτουργίες τόσο για τη περαιτέρω εξυπηρέτηση των πολιτών, όσο και των υπαλλήλων των ΟΤΑ:

    Δυνατότητα δήλωσης ηλεκτροδοτούμενων τ.μ. από κοινόχρηστο ρολόι. Έγινε προσθήκη δύο πεδίων (αριθμός παροχής κοινόχρηστου ρολογιού, τ.μ. κοινοχρήστου χώρου)
    Προστέθηκε η διεύθυνση επικοινωνίας στη δήλωση
    Βελτιώθηκε η εισαγωγή κινητού τηλεφώνου ώστε η πλατφόρμα να δέχεται και κινητά κατοίκων του εξωτερικού (περισσότερα ψηφία)
    Προστέθηκε το οικοδομικό τετράγωνο (μη υποχρεωτικό)
    Προστέθηκε πεδίο χαρακτηρισμού ενός ακινήτου σαν εντός-εκτός οικισμού
    Προστέθηκε πεδίο στα μη ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα, για την καταχώριση σχετικού αριθμού παροχής (για υπαλλήλους ΟΤΑ)
    Βελτίωση των αναζητήσεων στη λίστα των δηλώσεων για τους υπαλλήλους των δήμων.

 

Link to comment
Share on other sites

Ακίνητα που έχουν μικρότερο εμβαδόν από το Ε9, το οποίο δεν μπορεί να αλλάξει ακόμα λόγω του ότι δήλωση αυθαιρέτου θα γίνει αργότερα, δεν μπορώ να το δηλώσω online σωστά?

μόνο στους δήμους?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

μετα τίς βελτιώσεις, να ρωτήσω κάτι:

έχω παρκινγκ υπογείου που παίρνει απο κοινόχρηστο ρολόι. Στο Ε9 αυτό δηλώνεται ώς μή ηλεκτροδοτούμενο (το κάνουν πολλοι λογιστές απο τότε που το χαράτσι ήταν στην ΔΕΗ και υπήρχαν χρεώσεις τρελές αναίτια), αλλά έτσι κι αλλιώς οι περισσότερες αναφορές λένε να το δηλώνεις στο  E-2 με Αρ. Παροχής= 999999999. όπως λέει και το παρακάτω:

https://www.b2green.gr/el/post/80372/forologikes-diloseis-pos-tha-dilosete-fetos-ta-enoikia-–-ti-prepei-na-kanoun-oi-idioktites 

 <<Ποιον αριθμό παροχής θα συμπληρώσω σε βοηθητικούς χώρους (αποθήκη, θέση στάθμευσης) οι οποίοι ηλεκτροδοτούνται από τον κοινόχρηστο μετρητή κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος;

Στις περιπτώσεις αυτές θα συμπληρώνετε το πεδίο με τον εννιαψήφιο αριθμό 999999999.>>

1. Τωρα με τηπαραπάνω αλλαγή θα μπορέσω να το δηλώσω στην ΚΕΔΕ με το κοινόχρηστο ρολόι? Δηλαδή θα με αφήσει η πλατφόρμα να το τραβήξω απο το Ε9 (όπου τα τ.μ είναι σωστά και να του βάλω τον Αρ. Παροχής Κοινοχρήστου? ή θέλει αλλαγή στο Ε9? Νομίζω δεν θέλει.

2. Στο Ε-2 τελικά σωστό είναι το 999999999 ?

Link to comment
Share on other sites

On ‎9‎/‎6‎/‎2020 at 4:18 ΜΜ, katrmp said:

μετα τίς βελτιώσεις, να ρωτήσω κάτι:

έχω παρκινγκ υπογείου που παίρνει απο κοινόχρηστο ρολόι. Στο Ε9 αυτό δηλώνεται ώς μή ηλεκτροδοτούμενο (το κάνουν πολλοι λογιστές απο τότε που το χαράτσι ήταν στην ΔΕΗ και υπήρχαν χρεώσεις τρελές αναίτια), αλλά έτσι κι αλλιώς οι περισσότερες αναφορές λένε να το δηλώνεις στο  E-2 με Αρ. Παροχής= 999999999. όπως λέει και το παρακάτω:

https://www.b2green.gr/el/post/80372/forologikes-diloseis-pos-tha-dilosete-fetos-ta-enoikia-–-ti-prepei-na-kanoun-oi-idioktites 

 <<Ποιον αριθμό παροχής θα συμπληρώσω σε βοηθητικούς χώρους (αποθήκη, θέση στάθμευσης) οι οποίοι ηλεκτροδοτούνται από τον κοινόχρηστο μετρητή κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος;

Στις περιπτώσεις αυτές θα συμπληρώνετε το πεδίο με τον εννιαψήφιο αριθμό 999999999.>>

1. Τωρα με τηπαραπάνω αλλαγή θα μπορέσω να το δηλώσω στην ΚΕΔΕ με το κοινόχρηστο ρολόι? Δηλαδή θα με αφήσει η πλατφόρμα να το τραβήξω απο το Ε9 (όπου τα τ.μ είναι σωστά και να του βάλω τον Αρ. Παροχής Κοινοχρήστου? ή θέλει αλλαγή στο Ε9? Νομίζω δεν θέλει.

2. Στο Ε-2 τελικά σωστό είναι το 999999999 ?

Στο Ε9 το σωστό είναι να το διορθώσεις ως ηλεκτροδοτούμενο με αριθμό παροχής 999999999. Και στο Ε2 πάλι με 999999999. Αλλά και να μην διορθώσεις το Ε9 θα στο εμφανίσει η πλατφόρμα.

Τώρα για τη δήλωση στην ΚΕΔΕ δεν πρέπει να κάνεις ξεχωριστή δήλωση μόνο για το γκαραζ με την κοινόχρηστη παροχή. Θα επιβαρύνεις την κοινόχρηστη παροχή με μια δική σου ιδιοκτησία....

Θα κάνεις δήλωση με τη δική σου παροχή, του διαμερίσματος. Στον δικό σου λογαριασμό πρέπει να προστεθούν τα τ.μ του γκαραζ.

Θα κάνεις δήλωση στην οποία θα επιλέξεις το διαμέρισμα σου. Θα κλικάρεις το κουτάκι ''Δήλωση ηλεκτροδοτούμενων τ.μ. από κοινόχρηστο ρολόι'' και θα εισάγεις την κοινόχρηστη παροχή (εκεί την θέλει μόνο για επιβεβαίωση) και τα τ.μ του γκαραζ.

Edited by mechgiann
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, mechgiann said:

Στο Ε9 το σωστό είναι να το διορθώσεις ως ηλεκτροδοτούμενο με αριθμό παροχής 999999999. Και στο Ε2 πάλι με 999999999. Αλλά και να μην διορθώσεις το Ε9 θα στο εμφανίσει η πλατφόρμα.

Τώρα για τη δήλωση στην ΚΕΔΕ δεν πρέπει να κάνεις ξεχωριστή δήλωση μόνο για το γκαραζ με την κοινόχρηστη παροχή. Θα επιβαρύνεις την κοινόχρηστη παροχή με μια δική σου ιδιοκτησία....

Θα κάνεις δήλωση με τη δική σου παροχή, του διαμερίσματος. Στον δικό σου λογαριασμό πρέπει να προστεθούν τα τ.μ του γκαραζ.

Θα κάνεις δήλωση στην οποία θα επιλέξεις το διαμέρισμα σου. Θα κλικάρεις το κουτάκι ''Δήλωση ηλεκτροδοτούμενων τ.μ. από κοινόχρηστο ρολόι'' και θα εισάγεις την κοινόχρηστη παροχή (εκεί την θέλει μόνο για επιβεβαίωση) και τα τ.μ του γκαραζ.

Συνάδελφε σε υπερευχαριστώ για την απάντηση κατ΄αρχας, η οποία ήταν πολύ διαφωτιστική.

1. άρα π.χ είχα 100τ.μ σπίτι στο Ε9 και είχα και αποθήκη 5τ.μ  η οποία ηλεκτροδοτείται απο το διαμέρισμα ,την οποία από παλιά είχα βάλει στα τ.μ της ΔΕΗ. Αρα τωρα έχω λογαριασμό ΔΕΗ= 105τ.μ και υπάρχει και ένα πάρκινγκ 10τ.μ  που ηλεκτροδοτείται απο κοινόχρηστο ρολόι που πρέπει να το προσθέσω το οποίο στο Ε9 φαίνεται μη ηλεκτροδοτούμενο:

α) θα πάω να κάνω δήλωση με την παροχή σπιτιού, και εκεί έχω την δυνατότητα να προσθέσω και την αποθήκη ? ώς τι αυτή? ώς ηλεκτροδοτούμενη απο το σπίτι?

  β) και το πάρκινγκ κλικάρωντας  ''Δήλωση ηλεκτροδοτούμενων τ.μ. από κοινόχρηστο ρολόι''  ? και άρα το σύστημα καταλαβαίνει ότι δεν έχω αυθαίρετο 115τ.μ, αλλά όπως είναι η αλήθεια? 

 

2. αν το πάρκινγκ πέρνει απο κοινόχρηστο αλλά δεν υπάρχει σπίτι ιδιοκτησίας ώστε να το βάλω εκεί τι κάνω. Μόνο αυτή είναι η ανεξάρτητη ιδιοκτησία στην πολυκατοικία?

3. αν η αποθήκη δεν πέρνει απο πουθενά και επίσης δεν υπάρχει ιδιοκτησία (σπίτι)  να την βάλω πάνω στην παροχή της ?

4. εργοταξιακό κομμένο πολλά χρόνια λόγω διακοπης οικοδομικών εργασιών και ημιτελή κατασκευη, δηλώνονται τα ακίνητα στην πλατφόρμα?  πώς ? Στο Ε-9 δηλώνονται ώς μη ηλεκτροδοτούμενα.(αν και ίσως χρειαζόταν ο ΑΠ εργοταξιακού νομίζω ακόμα κι αν ήταν κομμένος  , αλλά αυτο δεν έγινε γιατι ο δήμος χρέωνε δ.τ στο λογαριασμό κάτι που δεν έπρεπε σε εργοταξιακά ίσως απο λάθος υπαλλήλου) 

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, katrmp said:

Συνάδελφε σε υπερευχαριστώ για την απάντηση κατ΄αρχας, η οποία ήταν πολύ διαφωτιστική.

1. άρα π.χ είχα 100τ.μ σπίτι στο Ε9 και είχα και αποθήκη 5τ.μ  η οποία ηλεκτροδοτείται απο το διαμέρισμα ,την οποία από παλιά είχα βάλει στα τ.μ της ΔΕΗ. Αρα τωρα έχω λογαριασμό ΔΕΗ= 105τ.μ και υπάρχει και ένα πάρκινγκ 10τ.μ  που ηλεκτροδοτείται απο κοινόχρηστο ρολόι που πρέπει να το προσθέσω το οποίο στο Ε9 φαίνεται μη ηλεκτροδοτούμενο:

α) θα πάω να κάνω δήλωση με την παροχή σπιτιού, και εκεί έχω την δυνατότητα να προσθέσω και την αποθήκη ? ώς τι αυτή? ώς ηλεκτροδοτούμενη απο το σπίτι?

  β) και το πάρκινγκ κλικάρωντας  ''Δήλωση ηλεκτροδοτούμενων τ.μ. απκοινόχρηστο ρολόι'' ό ? και άρα το σύστημα καταλαβαίνει ότι δεν έχω αυθαίρετο 115τ.μ, αλλά όπως είναι η αλήθεια? 

 

2. αν το πάρκινγκ πέρνει απο κοινόχρηστο αλλά δεν υπάρχει σπίτι ιδιοκτησίας ώστε να το βάλω εκεί τι κάνω. Μόνο αυτή είναι η ανεξάρτητη ιδιοκτησία στην πολυκατοικία?

3. αν η αποθήκη δεν πέρνει απο πουθενά και επίσης δεν υπάρχει ιδιοκτησία (σπίτι)  να την βάλω πάνω στην παροχή της ?

4. εργοταξιακό κομμένο πολλά χρόνια λόγω διακοπης οικοδομικών εργασιών και ημιτελή κατασκευη, δηλώνονται τα ακίνητα στην πλατφόρμα?  πώς ? Στο Ε-9 δηλώνονται ώς μη ηλεκτροδοτούμενα.(αν και ίσως χρειαζόταν ο ΑΠ εργοταξιακού νομίζω ακόμα κι αν ήταν κομμένος  , αλλά αυτο δεν έγινε γιατι ο δήμος χρέωνε δ.τ στο λογαριασμό κάτι που δεν έπρεπε σε εργοταξιακά ίσως απο λάθος υπαλλήλου) 

 

1α. Θα ξεκινήσεις μία δήλωση για τον δήμο που σε ενδιαφέρει, θα σου εμφανίσει όλα τα ακίνητα που έχεις στον δήμο αυτό μέσω Ε9. Στην ίδια δήλωση θα προσθέσεις και το σπίτι και την αποθήκη αφού έχουν την ίδια παροχή.

1β. Σωστά. Θα προσθέσεις και το γκαραζ, όπως είπαμε κλικάρωντας ''Δήλωση ηλεκτροδοτούμενων τ.μ. από κοινόχρηστο ρολόι''.

2. Καλή ερώτηση. Δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση...σε ποια παροχή πρέπει να δηλωθεί το πάρκινγκ...

3. Αν δεν παίρνει από πουθενά εννοείς ότι έχει δική της παροχή? Τότε ναι ξεχωριστή δήλωση με την παροχή της.

4. Με επιφύλαξη νομίζω πως δηλώνονται και στην ΚΕΔΕ ως ΜΗ ηλεκτροδοτούμενα, έχει τέτοια επιλογή η πλατφόρμα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.!!!

Στο 3. Η αποθήκη δεν ηλεκτροδοτείται από πουθενά. Πρέπει να μπει και που ώστε να μην χρωστά για τα παλιά?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, katrmp said:

Ευχαριστώ.!!!

Στο 3. Η αποθήκη δεν ηλεκτροδοτείται από πουθενά. Πρέπει να μπει και που ώστε να μην χρωστά για τα παλιά?

Αν δεν ηλεκτροδοτείται από πουθενά θα δηλωθεί ξεχωριστά ως ΜΗ ηλεκτροδοτούμενο.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω!

να ρωτήσω φίλε και κάτι τελευταίο αν ξέρεις. Ο αδελφός μου εκεί που ΄'εχει το σπίτι του, έχει πάρκινγκ κλειστό, με χιλιοστά κανονικά, ανεξάρτητη ιδιοκτησία το οποίο στην άδεια είχε προβλεφθεί να πάρει ρολόι και έτσι έγινε. Οπότε εγκατασταθηκε ρολόι και το τσιγκάκι πάνω με τον Α.Παροχής. Οπότε αυτός ο Α.Παροχής δηλώνεται και στο Ε-9 στην γραμμή για το ακίνητο αυτό. Συνδεση όμως με την ΔΕΗ δεν έγινε ποτέ και ρευμα δεν πέρνει απο πουθενά. Πώς δηλώνεται αυτό? με αυτον τον αριθμό παροχής δεν θα γίνει η αίτηση?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

On ‎12‎/‎6‎/‎2020 at 10:04 ΠΜ, katrmp said:

σε ευχαριστω!

να ρωτήσω φίλε και κάτι τελευταίο αν ξέρεις. Ο αδελφός μου εκεί που ΄'εχει το σπίτι του, έχει πάρκινγκ κλειστό, με χιλιοστά κανονικά, ανεξάρτητη ιδιοκτησία το οποίο στην άδεια είχε προβλεφθεί να πάρει ρολόι και έτσι έγινε. Οπότε εγκατασταθηκε ρολόι και το τσιγκάκι πάνω με τον Α.Παροχής. Οπότε αυτός ο Α.Παροχής δηλώνεται και στο Ε-9 στην γραμμή για το ακίνητο αυτό. Συνδεση όμως με την ΔΕΗ δεν έγινε ποτέ και ρευμα δεν πέρνει απο πουθενά. Πώς δηλώνεται αυτό? με αυτον τον αριθμό παροχής δεν θα γίνει η αίτηση?

Αφού στο Ε9 έχει αριθμό παροχής η δήλωση στην πλατφόρμα θα γίνει με αυτόν τον αριθμό. Αφού δεν ηλεκτροδοτείται (άρα δεν έρχεται λογαριασμός ρεύματος) οφείλει να δηλωθεί στο δήμο και να πληρώνει μόνο ΤΑΠ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.