Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλατφόρμα Δήλωσης Διόρθωσης τ.μ. Ακινήτων προς τους ΟΤΑ


Engineer

Recommended Posts

Αν κάποιος έχει αφήσει και πληρώνει τον λογαριασμό στη ΔΕΗ στο όνομα του Πατέρα του ο οποίος έχει πεθάνει, μπήκαμε στην πλατφόρμα και με τους κωδικους του taxis εμφανίζονται οι κατοικίες. Αν πατήσω και επαληθεύσω τα εμβαδά και πάει αργότερα κάποια στιγμη για διόρθωση στη ΔΕΗ του ονόματος, η μεταφορά του ρεύματος στο ονομά του θα έχει πρόβλημα;

Edited by Teracota
Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2020 at 6:49 ΜΜ, patty said:

Καλησπέρα,

όταν μετράμε κοινόχρηστα τμ πολυκατοικίας, η σκάλα και το ασανσέρ μετράνε σε κάθε όροφο ή μόνο στο ισόγειο μια φορά?

Ευχαριστώ πολύ!

 

On 26/8/2020 at 6:51 ΜΜ, pipakos said:

Το σωστό είναι σε κάθε όροφο.

 

On 26/8/2020 at 6:52 ΜΜ, lamlos said:

Κάθε όροφος αποτελείται από τους κοινόχρηστους χώρους (σκάλα, ασανσέρ) και τις οριζόντιες ιδιοκτησίες.

 

Kαι πώς δηλώνουμε τους κοινόχρηστους χώρους στο Ε9 ? σε ποιόν ιδιοκτήτη τα χρεώνουμε? δεν υπάρχει στήλη για Κοινόχρηστους χώρους

Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2020 at 10:41 ΜΜ, nikolaras said:

Σύμφωνα με τις οδηγίες της ΠΟΜΙΔΑ, ακίνητα με "κομμένη" παροχή λόγω διακοπής (όχι οφειλής) δηλώνονται ως μη ηλεκτροδοτούμενα.

Ως "μη ηλεκτροδοτούμενα" ορίζονται (ας με διορθώσει ο φίλος μας ο Δημήτρης αν κάνω κάποιο λάθος) ακίνητα τα οποία δεν έχουν ηλεκτροδοτηθεί ποτέ στο παρελθόν (δεν έχουν καν δηλαδή μετρητή ρεύματος, αριθμό παροχής κ.λπ.) και παραμένουν έτσι μέχρι σήμερα...
Οποιοδήποτε ακίνητο έχει μετρητή και αριθμό παροχής ρεύματος είναι "ηλεκτροδοτούμενο", ανεξάρτητα από το αν "έχει ρεύμα" την τρέχουσα περίοδο ή όχι...

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που η Π.ΟΜ.ΙΔ.Α. έδωσε τέτοια οδηγία (υποτίθεται ότι είναι γνώστες) την οποία απ' ότι βλέπω δυστυχώς αναμεταδίδουν και τα Μ.Μ.Ε. (σαν παπαγάλοι που είναι, ως γνωστόν στην Ελλάδα το "ρεπορτάζ" ως έννοια δεν υφίσταται)...

On 19/6/2020 at 8:02 ΠΜ, nikolaras said:

Πιστεύω ότι αν έχει αλλάξει το καθεστώς και ενώ εμφανίζεται ως ηλεκτροδοτούμενο έχει γίνει μή ηλεκτροδοτούμενο, είναι σκόπιμο να δηλωθεί.

Επιλέγοντας την κατηγορία "Ηλεκτροδοτούμενα" στην πλατφόρμα της Κ.Ε.Δ.Ε. αν το ακίνητο δεν έχει ρεύμα βγάζει μήνυμα ότι ο αριθμός παροχής τάδε "έχει διακοπεί" (Αιτιολογία Διακοπής : Κομμένο - Χωρίς πελάτη), άρα είσαι καλυμμένος...
Κι αυτό γιατί ο Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε. από 01/01/2020 ΔΕΝ εκδίδει "βεβαίωση διακοπής ηλεκτροδότησης" κ.λπ. για τους καταναλωτές (την οποία ζητούσαν οι Δήμοι για δήλωση κενών & μη ηλεκτροδοτούμενων), αυτή η αρμοδιότητα έχει πάει πλέον στους Δήμους, οι οποίοι γνωρίζουν ποιοι αριθμοί παροχής είναι "ενεργοί" και ποιοι όχι...συνεπώς καταλήγουμε στα εξής:
α)Για την πλατφόρμα της Κ.Ε.Δ.Ε. είναι πιο "σωστό" να δηλώσεις τέτοια ακίνητα (με μετρητή και αριθμό παροχής ρεύματος αλλά χωρίς ρεύμα την τρέχουσα περίοδο) ως "Ηλεκτροδοτούμενα" παρά ως "Μη Ηλεκτροδοτούμενα" (στη δεύτερη περίπτωση συν τις άλλοις προκύπτουν και πρακτικά προβλήματα π.χ. δε μπαίνει σε μια δήλωση το ακίνητο και το οικόπεδο/αγροτεμάχιο στο οποίο βρίσκεται και πρέπει να δηλωθούν χωριστά)...χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι η δήλωση θα είναι "λάθος" ή θα "απορριφθεί" αν το ακίνητο δηλωθεί ως "Μη Ηλεκτροδοτούμενο" (με την προϋπόθεση ότι θα αναγράφεται στη δήλωση ο υπάρχον "ανενεργός" αριθμός παροχής ρεύματος, αλλιώς πιθανό να έχεις θέμα μαζί τους)...αυτούς τα σωστά τ.μ. τους ενδιαφέρουν!Το αν έχει ρεύμα ή όχι θα το διαπιστώσουν μόνοι τους στο τέλος έτσι κι αλλιώς...
β)Για δήλωση κενών & μη ηλεκτροδοτούμενων στους Δήμους θα αρκεί πλέον απλώς μια Υπεύθυνη Δήλωση από τους ιδιοκτήτες (εμένα η προϊσταμένη του τμήματος Τ.Α.Π. στο Δήμο μου είπε ότι πλέον με το που βλέπουν μια παροχή να "κόβεται" αυτομάτως θα σταματούν να χρεώνουν και Δ.Τ. λογικά θ' ακολουθήσουν την ίδια τακτική και όλοι οι υπόλοιποι Δήμοι)...

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να δηλωθούν μέσω της πλατφόρμας. Μόνο με επίσκεψη στο Δήμο, όπου θα πρέπει να κάνουν αίτηση όλοι οι συνιδιοκτήτες της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, Emporas said:

Ως "μη ηλεκτροδοτούμενα" ορίζονται (ας με διορθώσει ο φίλος μας ο Δημήτρης αν κάνω κάποιο λάθος) ακίνητα τα οποία δεν έχουν ηλεκτροδοτηθεί ποτέ στο παρελθόν (δεν έχουν καν δηλαδή μετρητή ρεύματος, αριθμό παροχής κ.λπ.) και παραμένουν έτσι μέχρι σήμερα...
Οποιοδήποτε ακίνητο έχει μετρητή και αριθμό παροχής ρεύματος είναι "ηλεκτροδοτούμενο", ανεξάρτητα από το αν "έχει ρεύμα" την τρέχουσα περίοδο ή όχι...

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που η Π.ΟΜ.ΙΔ.Α. έδωσε τέτοια οδηγία (υποτίθεται ότι είναι γνώστες) την οποία απ' ότι βλέπω δυστυχώς αναμεταδίδουν και τα Μ.Μ.Ε. (σαν παπαγάλοι που είναι, ως γνωστόν στην Ελλάδα το "ρεπορτάζ" ως έννοια δεν υφίσταται)...

Επιλέγοντας την κατηγορία "Ηλεκτροδοτούμενα" στην πλατφόρμα της Κ.Ε.Δ.Ε. αν το ακίνητο δεν έχει ρεύμα βγάζει μήνυμα ότι ο αριθμός παροχής τάδε "έχει διακοπεί" (Αιτιολογία Διακοπής : Κομμένο - Χωρίς πελάτη), άρα είσαι καλυμμένος...
Κι αυτό γιατί ο Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε. από 01/01/2020 ΔΕΝ εκδίδει "βεβαίωση διακοπής ηλεκτροδότησης" κ.λπ. για τους καταναλωτές (την οποία ζητούσαν οι Δήμοι για δήλωση κενών & μη ηλεκτροδοτούμενων), αυτή η αρμοδιότητα έχει πάει πλέον στους Δήμους, οι οποίοι γνωρίζουν ποιοι αριθμοί παροχής είναι "ενεργοί" και ποιοι όχι...συνεπώς καταλήγουμε στα εξής:
α)Για την πλατφόρμα της Κ.Ε.Δ.Ε. είναι πιο "σωστό" να δηλώσεις τέτοια ακίνητα (με μετρητή και αριθμό παροχής ρεύματος αλλά χωρίς ρεύμα την τρέχουσα περίοδο) ως "Ηλεκτροδοτούμενα" παρά ως "Μη Ηλεκτροδοτούμενα" (στη δεύτερη περίπτωση συν τις άλλοις προκύπτουν και πρακτικά προβλήματα π.χ. δε μπαίνει σε μια δήλωση το ακίνητο και το οικόπεδο/αγροτεμάχιο στο οποίο βρίσκεται και πρέπει να δηλωθούν χωριστά)...χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι η δήλωση θα είναι "λάθος" ή θα "απορριφθεί" αν το ακίνητο δηλωθεί ως "Μη Ηλεκτροδοτούμενο" (με την προϋπόθεση ότι θα αναγράφεται στη δήλωση ο υπάρχον "ανενεργός" αριθμός παροχής ρεύματος, αλλιώς πιθανό να έχεις θέμα μαζί τους)...αυτούς τα σωστά τ.μ. τους ενδιαφέρουν!Το αν έχει ρεύμα ή όχι θα το διαπιστώσουν μόνοι τους στο τέλος έτσι κι αλλιώς...
β)Για δήλωση κενών & μη ηλεκτροδοτούμενων στους Δήμους θα αρκεί πλέον απλώς μια Υπεύθυνη Δήλωση από τους ιδιοκτήτες (εμένα η προϊσταμένη του τμήματος Τ.Α.Π. στο Δήμο μου είπε ότι πλέον με το που βλέπουν μια παροχή να "κόβεται" αυτομάτως θα σταματούν να χρεώνουν και Δ.Τ. λογικά θ' ακολουθήσουν την ίδια τακτική και όλοι οι υπόλοιποι Δήμοι)...

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, martha1 said:

 

καλημερα.εχω ακριβως τετοια πειπτωση,επαγγελματικο ακινητο του οποιου το ρευμα εχει διακοπει εδω και χρονια αλλα υπαρχει ο αριθμος παροχης στο ε9 και ο μετρητης.δεν εχω δοκιμασει τη πλατφορμα.πως πρπει να το δηλωσω?διαβασα κι γω τι λεει η πομιδα και δεν ξερω τι να κανω.το θεμα ειναι αν ο νομος καλυπτει αυτες τις περιπτωσεις γιατι μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με το ταπ του δημου μου ειπαν οτι δεν τις καλυπτει και θα πληρωυουν κανονικα τα ταπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, martha1 said:

α)εχω ακριβως τετοια πειπτωση,επαγγελματικο ακινητο του οποιου το ρευμα εχει διακοπει εδω και χρονια αλλα υπαρχει ο αριθμος παροχης στο ε9 και ο μετρητης.δεν εχω δοκιμασει τη πλατφορμα.πως πρπει να το δηλωσω?διαβασα κι γω τι λεει η πομιδα και δεν ξερω τι να κανω.
β)το θεμα ειναι αν ο νομος καλυπτει αυτες τις περιπτωσεις γιατι μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με το ταπ του δημου μου ειπαν οτι δεν τις καλυπτει και θα πληρωυουν κανονικα τα ταπ κλπ.

Εφόσον έχει μετρητή και αριθμό παροχής (και κατά πάσα πιθανότητα έχει και το "ΝΑΙ" κάτω από τη στήλη 30 "ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ" του Ε9) σου συνιστώ να το δηλώσεις στην κατηγορία "Ηλεκτροδοτούμενα"!
Μην ασχολείσαι με την Π.ΟΜ.ΙΔ.Α. κι ενδεχομένως και κάνα υπαλληλάκι σε κάναν Δήμο που δεν ξέρει τι του γίνεται και μπορεί να σου είπε (άνευ ευθύνης φυσικά😏) για την κατηγορία "Μη Ηλεκτροδοτούμενα" (είχα πέσει σε μια τέτοια η οποία όχι απλά μου είπε να το δηλώσω σ' αυτή την κατηγορία αλλά ν' αλλάξω και την ένδειξη "ΝΑΙ" της στήλης 30 του Ε9 σε "ΟΧΙ"😆)...
Πάντως μην αγχώνεσαι, απ' ότι κατάλαβα αυτή η επιλογή δεν παίζει ρόλο στο αν θα γίνει η δήλωση δεκτή ή όχι (βλέπουν από μόνοι τους αν έχει ρεύμα ή όχι)...

β)Τ.Α.Π. θα πληρώνει έτσι κι αλλιώς, είτε έχει ρεύμα είτε όχι, είτε είναι "κενό" είτε όχι (μόνο τα αγροτεμάχια δεν πληρώνουν Τ.Α.Π. απ' όσο ξέρω) κι αν δεν έχει πληρώσει Τ.Α.Π. όλα αυτά τα χρόνια που δεν έχει ρεύμα (κανονικά θα έπρεπε να πηγαίνει στο Δήμο μια φορά το χρόνο να του το βγάζουν επιτόπου και να το πληρώνει κάθε χρόνο) τότε ναι, θα κληθεί να τα πληρώσει μαζεμένα δυστυχώς, αυτός ο νόμος απαλλάσσει μόνο από τα επιπλέον αναδρομικά Δημοτικά Τέλη, το επιπλέον αναδρομικό Τ.Α.Π. & τα πρόστιμα που θα προέκυπταν απ' τα επιπλέον τ.μ. που δηλώνονται τώρα στην πλατφόρμα...και το ύψος του Τ.Α.Π. εξαρτάται φυσικά από τα τ.μ. κι εφόσον θα δηλώσει επιπλέον τ.μ. προφανώς θ' αυξηθεί και ο φόρος από 01/01/2020 και μετά...

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μετά από ταλαιπωρία σε συγκεκριμένο δήμο με παρέπεμψαν στο υπουργείο γιατί αυτοί ήταν υπεύθυνοι για τη λειτουργία της πλατφόρμας.

Τα τηλέφωνα που βρήκα και μετά από ταλαιπωρία και επιμονή μου έδωσαν απαντήσεις για τα προβλήματα που είχα ήταν

2131313502του κ.Θεοδωρικάκου

2131313590

2131364045 του κ.Μιχάλη Σταυριανουδάκη

2131364004

Επίσης καταγράφουν και παράπονα για να δοθεί παράταση σε αυτά τα τηλέφωνα

Edited by Stathop
Link to comment
Share on other sites

Καμία πληροφορία που σου έδωσαν που να ενδιαφέρει?

1.Να ρωτήσω τελικά αν έχω πάρκινγκ υπόγειο που ηλεκτροδοτείται από κοινόχρηστο , αλλά δεν έχω άλλη δική μου παροχή στο κτίριο και οπότε αναγκαστικά θέλω να το δηλώσω στα κοινόχρηστα μπορώ?

2. Έχει σημάσια αν έχει συμπεριληφθεί στα κοινόχρηστα που πιθανόν δεν έχει ούτε στα δύο ούτε βέβαια ταπ?

3.Έχει ξεδιαλύνει κάποιος σε ποια ο ταπ συνεχίζει να οφείλεται για όλα τα χρόνια και άρα θα έρθει κουστούμι? Και θα έρθει με 200© που λέει ο νόμος?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, katrmp said:

2. Έχει ξεδιαλύνει κάποιος σε ποια ο ταπ συνεχίζει να οφείλεται για όλα τα χρόνια και άρα θα έρθει κουστούμι? Και θα έρθει με 200© που λέει ο νόμος?

Όσοι δε μπουν στην πλατφόρμα προφανώς και θα πληρώσουν πρόστιμα (θεωρητικά, το κατά πόσο αυτό θα γίνει στην πράξη είναι άλλο θέμα)...εκτός αν εννοείς κάτι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.