Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλατφόρμα Δήλωσης Διόρθωσης τ.μ. Ακινήτων προς τους ΟΤΑ


Engineer

Recommended Posts

όχι εννοώ , αυτοί που δηλωνουν στην πλατφορμα, νομίζουν ότι διαγραφονται τα πάντα πρίν την 1/1/2020 ενω δεν ισχύει. Ποιες κατηγορίες παρα την δηλωση στην πλατφορμα χρωστανε παλιά?

π.χ ενα οικόπεδο αν πάς και το δηλωσεις , πάντα ήταν σωστα τα τ.μ χωρίς αυξηση τ.μ απλά να κάνεις δηλωση γιατι και η πομιδα είχε πεί δηλωσέ το να γλυτωσεις τα παλιά ταπ ας μην έχει καμία αυξηση τ.μ. Τελικα τα γλυτωνεις τα παλιά?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, katrmp said:

όχι εννοώ , αυτοί που δηλωνουν στην πλατφορμα, νομίζουν ότι διαγραφονται τα πάντα πρίν την 1/1/2020 ενω δεν ισχύει. Ποιες κατηγορίες παρα την δηλωση στην πλατφορμα χρωστανε παλιά?

π.χ ενα οικόπεδο αν πάς και το δηλωσεις , πάντα ήταν σωστα τα τ.μ χωρίς αυξηση τ.μ απλά να κάνεις δηλωση γιατι και η πομιδα είχε πεί δηλωσέ το να γλυτωσεις τα παλιά ταπ ας μην έχει καμία αυξηση τ.μ. Τελικα τα γλυτωνεις τα παλιά?

Άρθρο 51 του Ν.4647/2019:

"...2. Οι υπόχρεοι σε υποβολή δήλωσης για τον καθορισμό της επιφάνειας ή και της χρήσης ακινήτου περί του υπολογισμού φόρων, τελών και εισφορών προς τους Ο.Τ.Α. Α΄ βαθμού, μπορούν να υποβάλουν δήλωση με τα ορθά στοιχεία μέχρι 31.3.2020, χωρίς την επιβολή προστίμων για τη μη υποβολή ή την υποβολή ανακριβούς δήλωσης. Διαφορές στους αναλογούντες φόρους, τέλη και εισφορές εκ των δηλώσεων του προηγούμενου εδαφίου υπολογίζονται και οφείλονται μόνο από την 1η.1.2020..."

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο!

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

 

https://www.tovima.gr/2020/08/01/finance/adilota-tetragonika-eoss-31-aygoustou-pos-tha-kanete-ti-dilosi/

β) υποχρέωση πληρωμής Τέλους Ακίνητης Περιουσίας (ΤΑΠ) αναδρομικά και για όλο το διάστημα διακοπής της ηλεκτροδότησης.

 

σαν αυτό νομίζω υπάρχουν και άλλες κατηγορίες

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, katrmp said:

 

https://www.tovima.gr/2020/08/01/finance/adilota-tetragonika-eoss-31-aygoustou-pos-tha-kanete-ti-dilosi/

β) υποχρέωση πληρωμής Τέλους Ακίνητης Περιουσίας (ΤΑΠ) αναδρομικά και για όλο το διάστημα διακοπής της ηλεκτροδότησης.

 

σαν αυτό νομίζω υπάρχουν και άλλες κατηγορίες

Ρε συνάδελφε με συγχωρείς αλλά τι δεν κατάλαβες απ' το απόσπασμα του νόμου;
Μιλάει ξεκάθαρα για διαφορές στους αναλογούντες φόρους, ούτε για τους φόρους τους ίδιους λέει τίποτα (Δημοτικά Τέλη και Τ.Α.Π. εφόσον μιλάμε για Δήμους) ούτε ότι θα σου χαρίσουν φόρους που ήσουν υποχρεωμένος να πληρώσεις και δεν πλήρωσες!
Αυτό έλειπε!😏
Όσοι λοιπόν έχουν μη ηλεκτροδοτούμενα και αμέλησαν την υποχρέωσή τους (δηλαδή να πάνε στο Δήμο και να πληρώσουν το Τ.Α.Π. μια φορά το χρόνο για κάθε χρόνο που το ακίνητο δεν έχει ρεύμα και άρα δε μπορεί να χρεωθεί το Τ.Α.Π. μέσω του λογαριασμού του) ή όσοι χρωστούν Δημοτικά Τέλη και Τ.Α.Π. από παλιούς απλήρωτους λογαριασμούς ρεύματος εννοείται ότι όποτε και αν κληθούν από τους Δήμους να πληρώσουν θα πληρώσουν όσα Τ.Α.Π. και Δημοτικά Τέλη χρωστάνε, απλώς χωρίς πρόστιμα (δεν είμαι σίγουρος αν περιλαμβάνει τόκους και λοιπές προσαυξήσεις αυτό, λογικά ναι) και χωρίς τις επιπλέον χρεώσεις που θα προέκυπταν αναδρομικά για όσους δηλώσουν επιπλέον τ.μ. τώρα (λόγω του ευνοϊκού νόμου για τον οποίο συζητάμε)...

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Emporas said:

Ρε συνάδελφε με συγχωρείς αλλά τι δεν κατάλαβες απ' το απόσπασμα του νόμου;
 
Όσοι λοιπόν έχουν μη ηλεκτροδοτούμενα και αμέλησαν την υποχρέωσή τους (δηλαδή να πάνε στο Δήμο και να πληρώσουν το Τ.Α.Π. μια φορά το χρόνο για κάθε χρόνο που το ακίνητο δεν έχει ρεύμα και άρα δε μπορεί να χρεωθεί το Τ.Α.Π. μέσω του λογαριασμού του) εννοείται ότι όποτε και αν κληθούν από τους Δήμους να πληρώσουν θα πληρώσουν όσα Τ.Α.Π. χρωστάνε από τότε που σταμάτησε η ηλεκτροδότησηγια το διάστημα που τα ακίνητά τους δεν είχαν ρεύμα (λόγω του ευνοϊκού νόμου για τον οποίο συζητάμε)...

κάνεις λάθος 

https://www.pomida.gr/newspost.php?nsl=anakoinosi-pomida-gia-tin-platforma-dilosis-embadon-akiniton-tis-kede

<<ΔΗΛΩΣΗ ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ ΓΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΑΠ. Η ΠΟΜΙΔΑ υπενθυμίζει ειδικότερα στους ιδιοκτήτες οικοπέδων εντός σχεδίου και εντός οικισμού, και στους ιδιοκτήτες κτισμάτων εκτός σχεδίου οπουδήποτε σε όλη τη χώρα, ότι η μη υποβολή δήλωσης ΤΑΠ συνεπάγεται χρηματικό πρόστιμο διπλάσιο του οφειλόμενου τέλους που αντιστοιχεί στο ακίνητο! Γι’ αυτό τους συνιστά  να τα καταχωρήσουν στην πλατφόρμα με τα σωστά εμβαδά τους, ακόμη και αν τα είχαν κάποτε δηλώσει, ώστε αφενός να διαγραφεί κάθε οφειλή τους μέχρι 31.12.2019, και αφετέρου οι Δήμοι να μπορούν να τους στέλνουν στο εξής ετήσιες ειδοποιήσεις καταβολής του ΤΑΠ χωρίς το διπλάσιο πρόστιμο.>>

 

Στα οικόπεδα προτείνει ακόμα και να τα είχες δηλώσει σωστά  , να τα ξαναδηλώσεις , ώστε να διαγραφεί κάθε οφειλή πρίν τις 31/1/2019

 

Κανείς δεν θα δήλωνε <<μη ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα>> αν δεν υπήρχε διαγραφη. Απλά δεν υπάρχει σε όλα διαγραφή.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, katrmp said:

α)κάνεις λάθος 

https://www.pomida.gr/newspost.php?nsl=anakoinosi-pomida-gia-tin-platforma-dilosis-embadon-akiniton-tis-kede

<<ΔΗΛΩΣΗ ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ ΓΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΑΠ. Η ΠΟΜΙΔΑ υπενθυμίζει ειδικότερα στους ιδιοκτήτες οικοπέδων εντός σχεδίου και εντός οικισμού, και στους ιδιοκτήτες κτισμάτων εκτός σχεδίου οπουδήποτε σε όλη τη χώρα, ότι η μη υποβολή δήλωσης ΤΑΠ συνεπάγεται χρηματικό πρόστιμο διπλάσιο του οφειλόμενου τέλους που αντιστοιχεί στο ακίνητο! Γι’ αυτό τους συνιστά  να τα καταχωρήσουν στην πλατφόρμα με τα σωστά εμβαδά τους, ακόμη και αν τα είχαν κάποτε δηλώσει, ώστε αφενός να διαγραφεί κάθε οφειλή τους μέχρι 31.12.2019, και αφετέρου οι Δήμοι να μπορούν να τους στέλνουν στο εξής ετήσιες ειδοποιήσεις καταβολής του ΤΑΠ χωρίς το διπλάσιο πρόστιμο.>>

 

Στα οικόπεδα προτείνει ακόμα και να τα είχες δηλώσει σωστά  , να τα ξαναδηλώσεις , ώστε να διαγραφεί κάθε οφειλή πρίν τις 31/1/2019

β)Κανείς δεν θα δήλωνε <<μη ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα>> αν δεν υπήρχε διαγραφη. Απλά δεν υπάρχει σε όλα διαγραφή.

α)Ε, αφού το λέει η Π.ΟΜ.ΙΔ.Α. έτσι θα είναι!
Απ' όσο ξέρω κι ο Μπάμπης ο Σουγιάς το λέει!😏
Θα κλάψει πολύς κόσμος μόλις πάει στους Δήμους...

β)Μην μπερδεύεσαι...άλλο η διαγραφή οφειλών που λανθασμένα χρεώθηκαν (π.χ. Δημοτικά Τέλη για ακίνητο που δεν έχει πια ρεύμα) και άλλο οφειλών όπως το Τ.Α.Π. που είτε έχεις ρεύμα είτε όχι είσαι υποχρεωμένος να το πληρώσεις ή οφειλών Δημοτικών φόρων από παλιούς λογαριασμούς ρεύματος που δεν πληρώθηκαν ποτέ και "μεταφέρθηκαν" στα ταμεία των Δήμων!😉

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν είναι ακριβώς έτσι. Αυτοί όταν παίρνουν έναν νόμο βάζουν κάποιους νομικούς να ψάξουν. Απόδειξη ότι κανείς δεν έλεγε τίποτα και η Πομιδα επέμενε ότι η παράταση που δωθηκε για 31/8 δεν αφορούσε τα <<μη ηλεκτροδοτούμεα ακίνητα>> καθόλου. Και αναγκάστηκαν και παρέτειναν 1 μήνα μετά τα <<κενα και μη ηλεκτροδοτούμενα >> για να πάρουν παράταση και τα <<μη ηλεκτροδοτούμενα>>

Καποια από όλα που λένε κάποια λογική θα έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ= και εγω θεωρώ λάθος να δηλώνονται <<μη ηλεκτροδοτούμενα >> τα κομμένα. Αυτό το είχαν γραψει ΤΑ ΝΕΑ παλιά και το πήραν όλοι.

Παντως γενικά σε αυτα που αναφέρεις πιστέω ότι έχεις δίκιο, και στο τέλος θα βρεθούν όλοι προ εκπλήξεων.

κάποια γνώμη για το παρακάτω μπορείς να μου πείς 

1.Να ρωτήσω τελικά αν έχω πάρκινγκ υπόγειο που ηλεκτροδοτείται από κοινόχρηστο , αλλά δεν έχω άλλη δική μου παροχή στο κτίριο και οπότε αναγκαστικά θέλω να το δηλώσω στα κοινόχρηστα μπορώ?

2. τα ημιτελή με σύσταση Ο.Ι δηλώνονται? γίνεται δήλωση?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, katrmp said:

Βρε δεν είναι ακριβώς έτσι. Αυτοί όταν παίρνουν έναν νόμο βάζουν κάποιους νομικούς να ψάξουν. Απόδειξη ότι κανείς δεν έλεγε τίποτα και η Πομιδα επέμενε ότι η παράταση που δωθηκε για 31/8 δεν αφορούσε τα <<μη ηλεκτροδοτούμεα ακίνητα>> καθόλου. Και αναγκάστηκαν και παρέτειναν 1 μήνα μετά τα <<κενα και μη ηλεκτροδοτούμενα >> για να πάρουν παράταση και τα <<μη ηλεκτροδοτούμενα>>

Καποια από όλα που λένε κάποια λογική θα έχουν.

Συνάδελφε συμπάθα με αλλά σκοτίστηκαν οι μπάλες μου για το τι "συμπεράσματα" βγάζει η Π.ΟΜ.ΙΔ.Α. και οι χασοδίκηδές της από τους διάφορους νόμους που ερμηνεύουν όπως θέλουν για να "χαϊδέψουν" τα αυτάκια των μελών τους!
Το ότι μπορεί να έκαναν κάποτε κάτι σωστό δε μου λέει απολύτως τίποτα, εγώ εξετάζω κάθε περίπτωση χωριστά...στην προκειμένη περίπτωση, τους νόμους, τις ερμηνευτικές εγκυκλίους και ό,τι ακούσω & διαβάσω από τους ίδιους τους Δήμους!
Μέχρι στιγμής αυτό που λέει η Π.ΟΜ.ΙΔ.Α. (ή αυτό που νομίζεις ότι λέει) δεν προκύπτει από πουθενά...

8 λεπτά πριν, katrmp said:

α)Υ.Γ= και εγω θεωρώ λάθος να δηλώνονται <<μη ηλεκτροδοτούμενα >> τα κομμένα. Αυτό το είχαν γραψει ΤΑ ΝΕΑ παλιά και το πήραν όλοι.

κάποια γνώμη για το παρακάτω μπορείς να μου πείς 

1.Να ρωτήσω τελικά αν έχω πάρκινγκ υπόγειο που ηλεκτροδοτείται από κοινόχρηστο , αλλά δεν έχω άλλη δική μου παροχή στο κτίριο και οπότε αναγκαστικά θέλω να το δηλώσω στα κοινόχρηστα μπορώ?

2. τα ημιτελή με σύσταση Ο.Ι δηλώνονται? γίνεται δήλωση?

Υπάρχει οδηγία του Υπουργείου Οικονομικών σχετικά με τη σωστή συμπλήρωση του Ε9 που διευκρινίζει πότε ένα ακίνητο θεωρείται "Ηλεκτροδοτούμενο" και πότε "Μη Ηλεκτροδοτούμενο" (ενδεχομένως να υπάρχει και νομοθεσία που αγνοώ, ας μας πει ο νομικός του forum αν υπάρχει και κάτι άλλο)...ούτε "τα ΝΕΑ" ούτε τίποτα!

1)Δύσκολη περίπτωση, μη σε πάρω στο λαιμό μου...

2)Ναι δηλώνονται απ' όσο ξέρω!

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Emporas να σου κάνω φίλε  και μία ερώτηση άλλη και να ξέρεις δεν παρεξηγω καθόλου, είμαι τής ίδιας λογικής και πιό καλό αποτέλεσμα βγάζουμε εδω με την συζήτηση παρά παρακολουθόντας άσχετους να λένε @@@@@. Πές έχω γκαραζ και αποθήκη που παίρνουν απο κοινόχρηστο ρολόι στο υπόγειο, ανεξάρτητες Ο.Ι. (στο Ε-9 <<μη ηλεκτροδοτούμενα>>) . Τόσα χρόνια δεν δηλώνονταν στα κοινόχρηστα ούτε ώς ΔΤ , ούτε ώς ΤΑΠ. Πάω τώρα και τίς προσθέτω στα τ.μ της παροχής του σπιτιού. Ο΄χι αυξανοντας τα μέτρα του σπιτιού, αλλά κάνοντας εισαγωγη ακινητου , τα βρίσκω στο Ε-9 τα βάζω στην δήλωση του σπιτιου και κλικάρω και το κουμπί ότι παίρνουν απο το κοινόχρηστο και σημειώνω και την κοινόχρηστη παροχή. 

Αρα απο εδω και πέρα θα έρχονται με την ΔΕΗ του σπιτιου. Αυτα οφείλουν ΤΑΠ για παλιά ή διαγραφεται?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.