Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλατφόρμα Δήλωσης Διόρθωσης τ.μ. Ακινήτων προς τους ΟΤΑ


Engineer

Recommended Posts

7 ώρες πριν, Geognost said:

 

*Με κλικ στην κατηγορία «Μη ηλεκτροδοτούμενα» καταχωρούνται οι διορθώσεις για:

  •  
  • Επιφάνειες χώρων που ηλεκτροδοτούνται από τον κοινόχρηστο μετρητή πολυκατοικίας

Αυτό ισχύει.? Εχω πάρκινγκ υπογείου που παίρνει απο το κοινόχρηστο. Δεν έχει δηλωθει στα τ.μ του κοινοχρήστου. Δυστυχώς δεν έχω άλλη ιδιοκτησία και παροχή ρεύματος εκεί, ώστε πάνω εκει να ρίξω τα τ.μ . Μπορώ να κάνω δήλωση (στο Ε-9 το έχω μη ηλεκτρ/νο) ώς ηλεκτροδοτούμενο , να κλικάρω το κουτάκι για κοινόχρηστο και μετά να συμπληρώσω τον αρ. παροχής κοινοχρήστου? Αλλιώς τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, katrmp said:

*Με κλικ στην κατηγορία «Μη ηλεκτροδοτούμενα» καταχωρούνται οι διορθώσεις για:

  •  
  • Επιφάνειες χώρων που ηλεκτροδοτούνται από τον κοινόχρηστο μετρητή πολυκατοικίας

Αυτό ισχύει.? Εχω πάρκινγκ υπογείου που παίρνει απο το κοινόχρηστο. Δεν έχει δηλωθει στα τ.μ του κοινοχρήστου. Δυστυχώς δεν έχω άλλη ιδιοκτησία και παροχή ρεύματος εκεί, ώστε πάνω εκει να ρίξω τα τ.μ . Μπορώ να κάνω δήλωση (στο Ε-9 το έχω μη ηλεκτρ/νο) ώς ηλεκτροδοτούμενο , να κλικάρω το κουτάκι για κοινόχρηστο και μετά να συμπληρώσω τον αρ. παροχής κοινοχρήστου? Αλλιώς τι να κάνω?

Προφανώς για να μην έχεις άλλη ιδιοκτησία στην οικοδομή, σημαίνει πως η θέση σου είναι οριζόντια ιδιοκτησία. Όμοια ακριβώς ιδιοκτησία έχω και εγώ, αλλά έχω και διαμέρισμα στην οικοδομή. Όμως δεν θα "έριχνα" την ιδιοκτησία αυτή (το parking) στην παροχή του διαμερίσματος (δεν είναι βοηθητικός χώρος του διαμερίσματος αλλά κάτι το αυτοτελές) . Στο Ε9 την έχω δηλωμένη ως εξυπηρετούμενη από το κοινόχρηστο ρεύμα, γεγονός που είναι αληθές. Πρόθεσή μου είναι να κάνω έτσι την δήλωση και στο tetragonika.

Aν έχω κάτι θα σε ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

αρα θα κάνεις δηλωση ηλεκτροδοτούμενου, θα το επικαλεστείς απο το Ε-9 και λογικά εκει θα σου βγάλει τα τ.μ που έχει το κοινόχρηστο. Εκεί τώρα τι θα κάνεις? θα προσθέσεις τ.μ στο κοινόχρηστο ρολόι? γίνεται? Το δικό σου ήταν δηλωμένο στα τ.μ του κοινοχρήστου?

Λογικά το ίδιο μπορω να κάνω και εγώ να το εκλέξω απο τα μη ηλεκτροδοτούμενα και μετα να του βάλω τον αρ. παροχής του κοινοχρηστου χειροκίνητα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω, η εφαρμογή είναι για διόρθωση τετραγωνικών, επομένως εφόσον στην εφαρμογή τα τετραγωνικά σε Ε9 και ΔΕΔΔΗΕ συμπίπτουν λογικά δε χρειάζεται να υποβληθεί δήλωση, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, katrmp said:

αρα θα κάνεις δηλωση ηλεκτροδοτούμενου, θα το επικαλεστείς απο το Ε-9 και λογικά εκει θα σου βγάλει τα τ.μ που έχει το κοινόχρηστο. Εκεί τώρα τι θα κάνεις? θα προσθέσεις τ.μ στο κοινόχρηστο ρολόι? γίνεται? Το δικό σου ήταν δηλωμένο στα τ.μ του κοινοχρήστου?

Λογικά το ίδιο μπορω να κάνω και εγώ να το εκλέξω απο τα μη ηλεκτροδοτούμενα και μετα να του βάλω τον αρ. παροχής του κοινοχρηστου χειροκίνητα?

Έχω 3 σενάρια. Στα 2 πρώτα σενάρια βάζω στο πεδίο αρ. παροχής την κοινόχρηστη παροχή. Απλά στην 1 περίπτωση βάζω τα τμ στο πεδίο "Επιφάνεια ηλεκτροδοτούμενων κυρίων χώρων (τ.μ.)", ενώ στην άλλη περίπτωση τα βάζω στους βοηθητικούς χώρους. Τα δέχεται και τα δύο.

Στην 3η περίπτωση μηδενίζω τα εμβαδά (και για κχ και για βχ) και βάζω τα τμ ότι εξυπηρετούνται από την κοινόχρηστη παροχή. Δεν τα δέχεται. Δες και τα αντίστοιχα συνημμένα. Κάθε άποψη δεκτή και σεβαστή.

ΥΓ: Για Τσίπρα σου απαντώ αλλού...............

 

kx=20,47.png

bx=20,47.png

ROLOI KX=20,47.png

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τα μη ηλεκτροδοτούμενα. Αν υπάρχουν ηλεκτροδοτούμενα τα οποία υπάρχουν στο Ε9 αλλά δεν ηλεκτροδοτήθηκαν ποτέ πρέπει να τα δηλώσουμε;

Π.χ. αποθήκη 25 τμ πραγματικά, η οποία είναι κενή και στο Ε9 όμως ήταν δηλωμένη 30 τμ. και έχει τακτοποιηθεί με 4178/2013 γιατί δεν υπήρχε υπόγειο στην άδεια πρέπει να δηλωθεί στην πλατφόρμα; Σημ. Δεν είχε ποτέ ρεύμα ούτε ρολόι.

Επίσης σε ισόγειο: πυλωτή που έγινε κατάστημα κενό (τακτ με 4178/2013) αλλά δηλωμένο στο Ε9 και που ποτέ δεν είχε ρεύμα πρέπει να δηλωθεί. Η επιφ. του με την τακτοποίηση είναι μικρότερη από το Ε9 αλλά μεγαλύτερη από την αδεια. Τι κάνουμε σε τέτοια περίπτωση. Ρεύμα είχε μόνο το διαμέρισμα του α' ορόφου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

  

 

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν είναι ηλεκροδοτούμενα, ενώ γραφεις <<Αν υπάρχουν ηλεκτροδοτούμενα τα οποία υπάρχουν στο Ε9 αλλά δεν ηλεκτροδοτήθηκαν ποτέ>>

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, steve aris said:

Έχω 3 σενάρια. Στα 2 πρώτα σενάρια βάζω στο πεδίο αρ. παροχής την κοινόχρηστη παροχή. Απλά στην 1 περίπτωση βάζω τα τμ στο πεδίο "Επιφάνεια ηλεκτροδοτούμενων κυρίων χώρων (τ.μ.)", ενώ στην άλλη περίπτωση τα βάζω στους βοηθητικούς χώρους. Τα δέχεται και τα δύο.

Στην 3η περίπτωση μηδενίζω τα εμβαδά (και για κχ και για βχ) και βάζω τα τμ ότι εξυπηρετούνται από την κοινόχρηστη παροχή. Δεν τα δέχεται. Δες και τα αντίστοιχα συνημμένα. Κάθε άποψη δεκτή και σεβαστή.

ΥΓ: Για Τσίπρα σου απαντώ αλλού...............

 

kx=20,47.png

bx=20,47.png

ROLOI KX=20,47.png

στα 2 πρώτα δεν κλίκαρες το κουτάκι με το κοινόχρηστο?

Στην τρίτη μήπως δεν έπρεπε να μηδενίσεις τους βοηθητικούς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.