Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλατφόρμα Δήλωσης Διόρθωσης τ.μ. Ακινήτων προς τους ΟΤΑ


Engineer

Recommended Posts

1 minute ago, Alsterwasser said:

Υπάρχει πρόβλημα αν συνεχίουμε τις δηλώσεις σημερα?

Δυστυχώς κάποια δεν τα προλαβα χθες

Υπάλληλοι Δήμων τα διαβάζουν από ότι καταλαβαίνω. Ελπίζω να καταλαβαίνεις πόσο ρευστό κάνει το θέμα αυτό. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί Δήμοι θα κάνουν "σιωπηρές" παρατάσεις αλλά δε μπορείς να ξέρεις αν δε ρωτήσεις το Δήμαρχο.

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, Alsterwasser said:

Υπάρχει πρόβλημα αν συνεχίουμε τις δηλώσεις σημερα?

Δυστυχώς κάποια δεν τα προλαβα χθες

Έχω κάνει και εγώ δηλώσεις με σημερινή ημερομηνία. Χτες 7μμ-12μμ δεν δούλευε, έβγαζε συνέχεια error για το παραμικρό. Μετά τα μεσάνυχτα πήγαινε σφαίρα και τα πέρασα τότε με 1/10... Ελπίζω να τις δεχτούν...

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, zazeng said:

Από σήμερα τους στέλνω αγκαζέ με το βύσμα τους στο δημαρχείο για σιωπηρή παράταση...

Και καλά κάνεις, και όχι επειδή πρέπει να παρακαλάμε. Οι ίδιοι οι δήμοι όλο παρατυπίες είναι με κύριο παράδειγμα ότι ανοιχτά σου λένε να βάζεις τα τετραγωνικά κοινοχρήστων στο ΤΑΠ σε κάποιες περιπτώσεις (επειδή τους συμφέρει) ενώ είναι παράνομο.

Link to comment
Share on other sites

 

Όπως εξήγησε ο κ. Θεοδωρικάκος οι πολίτες που έκαναν τις δηλώσεις γλύτωσαν από τέλη και πρόστιμα, συνολικά, περίπου 1,5 δισ. ευρώ, ενώ με τις δηλώσεις των επιπλέον τετραγωνικών, το Κράτος διασφαλίζει για την Τοπική Αυτοδιοίκηση, κάθε χρόνο, ένα ποσό της τάξεως των 150 εκατ. ευρώ, που θα χρησιμοποιηθεί από τους Δήμους είτε για να βελτιωθούν οι υπηρεσίες είτε για να μειωθούν τα δημοτικά τέλη, ανάλογα με την επιλογή κάθε δημοτικής αρχής.

πηγη

 

https://ecopress.gr/adilota-tetragonika-i-prothesmia-elixe-i-platforma-menei-anoichti/

 

ερωτημα:

και εάν δεν δοθει επισημη παραταση για τις απο 1/10 και μετα δηλωσεις

θα θεωρουνται αυτές σαν αυτοκαταγγελια

και θα πληρωσουν αναδρομικα με ολα τα προστιμα και τις προσαυξησεις..????

-ορίστε???

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αντισυνταγματικότητα από μακριά μυρίζει η φωτογραφική υποχρέωση του δηλούντα να βάλει μόνο περισσότερα τετραγωνικά. Από που και ως που απαγορεύεται ή δυσκολεύεται η δήλωση την ΑΛΗΘΙΑΣ;  Ούτε ξέρει αν το Ε9 μου είναι σωστό ούτε ξέρει αν το κάνω μετά σωστά αφού του δώσω τα σωστά και εν πάσει περιπτώσει δεν έχει κανένα δικαίωμα να με υποχρεώνει να μην κάνω δήλωση επειδή νομίζει ότι δεν του αρέσει η αφαίρεση που κάνει με το Ε9.

Link to comment
Share on other sites

Οι τύποι ΔΕΝ πάωε καλά...έχουμε και λέμε:

Για όποιον δεν έκανε δήλωση τετραγωνικών μέχρι 30/09 (που ηταν πεσμένο το σύστημα!!!), θα χρεωθούν αναδρομικά:

- Απο το 2009 για όσα τ.μ. ηταν βάσει Ο.Α., αλλά δεν είχαν δηλωθεί στη ΔΕΔΔΗΕ και απο το 2015 με πρόστιμα κτλ

- Απο το 2015 για όσα έχουν ρυθμιστεί με κάποιο νόμο αυθαιρέτων, ασχέτως του πότε έγινε η υπαγωγή.

Μου ζήτησαν την περαίωση της ρύθμισης για να υπολογίσουν τον κάθε αυθαίρετο χώρο χωριστά ανάλογα με τη χρήση που έχουν!?!?!

Ντροπή ρε! Ντροπη!!! Έληγαν τα πάντα ταυτόχρονα, τα συστήματα δεν λειτουργούσαν μεταξύ των οποίων και το taxis, covid και δε συμμαζεύεται....και λειτουργούν τιμωρητικά!?!?!

Μην αναφέρω περιπτώσεις στις οποίες ο ιδιοκτήτης δεν είχε ιδέα πόσα τ.μ. είναι η ιδιοκτησία του, καθώς δεν είχε προχωρήσει ακόμα σε ρύθμιση αυθαιρέτων και αποτύπωση απο μηχανικό....

Τέτοια κατάντια μόνο εδω....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιοι τα ζήτησαν αυτά? Κάποιος συγκεκριμένος Δήμος? Το σύστημα γιατί είναι ακόμα ανοιχτό τότε και σε αφήνει να υποβάλλεις ακόμα και νέες δηλώσεις?

Εγώ κάποιες δηλώσεις τις έστειλα μετά τις 12 το βράδυ της 30/9 γιατί το σύστημα είχε κολλήσει. Αυτές οι δηλώσεις δηλαδή ακυρώνονται? Κι αν θέλω να κάνω κάποια διόρθωση σε εμπρόθεσμα υποβληθείσα δήλωσα με αναίρεση υποβολής και μετά πάλι υποβολή αυτή επίσης θα ακυρωθεί? Αν ισχύουν αυτά η κατάσταση είναι όντως τραγική!!! Είμαι σίγουρος ότι πολλές υποθέσεις θα πάνε στα δικαστήρια. Από τη στιγμή που τα απαρχαιωμένα συστήματά τους κολλάνε ΟΦΕΙΛΟΥΝ να δίνουν παρατάσεις!

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανακαλέσεις δήλωση που έχεις υποβάλλει και να κάνεις επεξεργασία, μάλλον για αυτό.

Δεν ξέρω δεν έχω ασχοληθεί κ ιδιαίτερα, πριν τις 30 τους έστελνα στο λογιστή, μετά απευθείας στο δήμαρχο ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.