Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλατφόρμα Δήλωσης Διόρθωσης τ.μ. Ακινήτων προς τους ΟΤΑ


Engineer

Recommended Posts

τώρα που πέρασε λίγος καιρός εχει δοκιμάσει κανείς να διορθώσει τα τ.μ (να επεξεργασεί δήλωση που έχει κάνει προσθέτοντας και άλλα τ.μ πάνω σε αυτα που δήλωσε)? Το παίρνει ή θα το αποθηκεύσει ότι η δήλωση είναι καινούργια και όχι διορθωση της παλιάς? Επιτρεπεται διορθωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο θα ήταν η διόρθωση αυτή να γίνει με ραντεβού στον αντίστοιχο Δήμο κι όχι ηλεκτρονικά....

 

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα επικοινωνία μέσω Mail με αντίστοιχο υπάλληλο. Εύλογη η απορία σου, αν η διόρθωση θα θεωρηθεί εκπρόθεσμη ή όχι. Ζήτα γραπτή απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Με υπαιτιότητα ενός ανεύθυνου πελάτη προέβηκα σε προσθήκη τετραγωνικών κυρίων χώρων σε δήλωση που είχε ακόμη κίτρινη ένδειξη. Το σύστημα δέχτηκε κανονικά την νέα επεξεργασία αποθηκεύοντας ωστόσο κατά την οριστικοποίηση την νέα ημερομηνία και ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει κι εγώ σε 3 περιπτώσεις με υπαιτιότητα δική μου. Με 2 Δήμους που μίλησα τηλεφωνικά μου είπαν ότι μπορώ να το κάνω. Επίσης υπάρχουν πολλές δηλώσεις που έγιναν μετά τις 12:00 της 30/9 γιατί το σύστημα πιο πριν δεν λειτουργούσε. Λογικά θα τις δεχτούν και αυτές, αφού το ίδιο το σύστημα μας άφησε τότε να τις κάνουμε σε αντίθεση με σήμερα που δεν μας αφήνει να κάνουμε νέα δήλωση, με εξαίρεση τις περιοχές που έπληξε ο Ιανός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω τις επιφυλάξεις μου αν θα γίνουν δεκτές ως εμπρόθεσμες και κρατώ πολύ-πολύ μικρό καλάθι, χωρίς κάποια νομοθετική παρέμβαση...απόφαση..., τόσο ως προς το ... σιωπηρό της αποδοχής των εκπρόθεσμων δηλώσεων όσο και ως προς το ότι το σύστημα άφηνε να γίνουν οι δηλώσεις.

Παράδειγμα λίγο Off-topic αφού είναι φορολογικό, ότι έχει γίνει με τις ΜΥΦ του 2014 και την ... σιωπηρή παράταση μέχρι τις 25.1.2016 που υπήρξε τότε ... λόγω των προβλημάτων της πλατφόρμας ... αλλά ξαφνικά κάπου στις αρχές του 2020 άρχισαν να βλέπουν οι φορολογούμενοι πρόστιμα στην προσωποποιημένη πληροφόρηση ... για αυτές τις ΜΥΦ του 2014 που είχαν υποβληθεί εκπροθεσμα μεν ως προς την υπάρχουσα νομοθεσία ... αλλά εμπρόθεσμα ως προς την σιωπηρή παράταση ... Παρεμπιτπόντως ακόμη δεν έχει λυθεί το θέμα αυτό.

και κλείνω το off-topic.

Μακάρι να μην συμβεί το ίδιο.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα διαμέρισμα που στο Ε9 έχει αριθμό παροχής και είναι 120 τ.μ.. Υπάρχει και ένα δεύτερο διαμέρισμα που στο Ε9 δεν έχει αριθμό παροχής και είναι 140 τ.μ..

Το δεύτερο διαμέρισμα το οποίο δε δηλώθηκε ποτέ και δεν έχει πληρώσει ποτέ ΤΑΠ και ΔΤ, θέλω να το δηλώσω στην πλατφόρμα ως ηλεκτροδοτούμενο με αριθμό παροχής τον αριθμό παροχής του πρώτου.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν για αυτό πατάω 'Εισαγωγή στη δήλωση' και στο πεδίο 'αρ. παροχής' συμπληρώνω τον αριθμό παροχής του πρώτου, τότε στο πεδίο 'τ.μ. ΤΑΠ στο Δήμο' μου βγάζει 120 τ.μ. και δίπλα στο πεδίο 'τ.μ. Δήλωσης' βγάζει 140 τ.μ. οπότε διαφορά +20 τ.μ.

Ωστόσο εγώ αυτό που θέλω να πετύχω είναι στα 120 τ.μ. του πρώτου διαμερίσματος να δηλώσω επιπροσθέτως τα 140 τ.μ. του δευτέρου διαμερίσματος.

Υπάρχει καμιά λύση?

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

Το κάνεις λάθος. Ανοίγεις δήλωση για τα 120 και κανεις Προσθήκη στην δήλωση και διαλέγεις από τα μη ηλεκτροδοτουμενα το 140. Είναι απλό.ερωτηση. θα κάνεις δήλωση τώρα? Δεν φοβάσαι?

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2020 at 2:16 ΜΜ, COSTAS T said:

Με υπαιτιότητα ενός ανεύθυνου πελάτη προέβηκα σε προσθήκη τετραγωνικών κυρίων χώρων σε δήλωση που είχε ακόμη κίτρινη ένδειξη. Το σύστημα δέχτηκε κανονικά την νέα επεξεργασία αποθηκεύοντας ωστόσο κατά την οριστικοποίηση την νέα ημερομηνία και ώρα.

 Δεν υπάρχει κάποιο ίχνος που να λέει πότε ξεκίνησε?

Ο οδηγός δεν περιέγραφε ότι επιτρέπεται τροποποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.