Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλατφόρμα Δήλωσης Διόρθωσης τ.μ. Ακινήτων προς τους ΟΤΑ


Engineer

Recommended Posts

η προθεσμια δηλωσης  διορθωσης τμ. ληγει την 31-3-2020.

Ληγει την 30-6-2020, εάν κανεις τακτοποιηση απο 1/4 εως 30-6.

Link to comment
Share on other sites

Συγγενικό πρόσωπο έχει δύο μη ηλεκτροδοτούμενες αποθήκες στο οικόπεδο του, όπου έχει και την κατοικία του. Όλα (και κατοικία και μη ηλεκτροδοτούμενες αποθήκες κανονικά στο Ε9 και τακτοποιημένα με τον 4495). Για την κατοικία του θα του κάνω δήλωση για μικρή διόρθωση της επιφάνειας της στην ΔΕΗ, στην ίδια δήλωση να καταχωρίσω και τις επιφάνειες των εν λόγω αποθηκών ως "μη ηλεκτροδοτούμενοι βοηθητικοί χώροι" ή να ανοίξω καινούρια δήλωση για αυτές τις δύο μη ηλεκτροδοτούμενες αποθήκες? πιστεύω η καταχώριση στην δήλωση μαζί με την κατοικία είναι πιο ορθή.

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου,

1) Σε αυτό που ρωτάς υπάρχει στις ερωτοαπαντήσεις (αφού μπεις με τους κωδικούς) η παρακάτω .... αλλά αυτό που με μπερδεύει είναι ότι στην ερώτηση αναφέρει την λέξη "διαφορά".

Αν και καταλαβαίνω ότι επειδή η εφαρμογή δουλεύει με ΑΤΑΚ του Ε9 μάλλον πρέπει να πάνε διαφορετικά εκτός αν είναι παρακολούθημα που θα είναι κάτω από το ίδιο ΑΤΑΚ. Δεν ξέρω τι να πώ ....

2) Επίσης ένα ερώτημα: Πρέπει να διορθώνουμε τον αριθμό παροχής που σε όσα έχω δει έχει προσυμπληρωμένα 9 ψηφία, βάζοντας τα 8 ψηφία σύμφωνα με την παρακάτω ερωτοαπάντηση ? (στην ερωτοαπάντηση αυτή καταλήγουμε αν επιλέξουμε το γκρι στρογγυλό  "i" (Info) που έχει δίπλα στον αριθμό παροχής στην δήλωση)

 

mh hlektr.jpg

ar par.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

χρήσιμο το info Γιώργο, για το ποιά ψηφία πρέπει να βάλουμε! Πρέπει όμως να τα γράψουμε ή πάλι προαιρετικό όπως τις δηλώσεις Ν.4495 είναι?

Link to comment
Share on other sites

Φορολογικές δηλώσεις προβλέπεται να ανοίξουν εντός μαρτίου?, εφόσον απαιτείται να διορθωθεί πρώτα το Ε9 και μετά τα σωστα τμ για Δήμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum των μηχανικων. Θα ήθελα να κανω μία ερώτηση. Στο τέλος ακίνητης περιουσίας (ΤΑΠ) στους λογαριασμούς της ΔΕΗ το εμβαδόν του ακινήτου ποιο είναι?

  1. Οι κύριοι χώροι?
  2. Οι κύριοι και οι βοηθητικοί χώροι(αποθήκες και θέσεις στάθμευσης)?

 

Και μία δεύτερη ερώτηση την οποία και παραθέτω λόγω και της διόρθωσης των τετραγωνικών μέτρων στους αντίστοιχους Ο.Τ.Α. Έχω ακίνητο οροφοδιαμέρισμα που περιγράφει στο συμβόλαιο ότι στην οριζόντια αυτή ιδιοκτησία ανήκει ένας ανοιχτός χώρος στάθμευσης στην πιλοτή της πολυκατοικίας χωρίς ποσοστό επί του οικοπέδου (αναφέρεται δηλαδή ως παρακολούθημα στο συμβόλαιο) γι' αυτό και ακριβώς τον λόγο στο Ε9 έχω συμπληρώσει το οροφοδιαμέρισμα και την ανοιχτή θέση στάθμευσης στην ίδια σειρά με τη μόνη διαφορά ότι τα μέτρα του οροφοδιαμερίσματος έχουν μπει στους κύριους χώρους ενώ τα μέτρα της θέσης στάθμευσης στους βοηθητικούς χώρους. Μέχρι εδώ όλα καλά. Στη συνέχεια το συμβόλαιο μου περιγράφει ότι στο οροφοδιαμέρισμα ανήκουν και 2 αποθήκες στο υπόγειο της πολυκατοικίας που όμως σε αντίθεση με τη θέση στάθμευσης στις 2 αυτές αποθήκες δίνει ποσοστό επί του οικοπέδου και τις θεωρεί στο συμβόλαιο ως αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες και όχι ως παρακολουθήματα γι' αυτό και ακριβώς τον λόγο τις 2 αυτές αποθήκες τις έχω βάλει στο Ε9 σε δύο ξεχωριστές σειρές κάτω από το οροφοδιαμέρισμα με τη θέση στάθμευσης έχοντας συνολικά 3 σειρές ξεχωριστές. Το ερώτημα μου είναι αν οι 2 αυτές αποθήκες πρέπει να μπουν στους κύριους ή στους βοηθητικούς χώρους. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Mην κάνεις συνεχόμενες δημοσιεύσεις. Για να προσθέσεις κάτι στο αρχικό μήνυμα, επιλέγεις "επεξεργασία". Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by pat30
Link to comment
Share on other sites

Εμβαδον ειναι αυτο που δηλωσες εσυ οταν εκανες δηλωση ιδιοκτησιας στον Δημο.

Αφορα τα καθαρα τμ. των χωρων, οπως προκυπτουν απο το συμβολαιο που προσκομισες.

Δες τις οδηγιες απο την ΠΟΛ 1237  τι γραφει για τις ΘΣΑ και  το Ε9

Θέση στάθμευσης ανοικτή ή κλειστή.
Θέση στάθμευσης
ορίζεται ο ιδιωτικός χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων, όπως προσδιορίζεται είτε από την οικοδομική άδεια είτε από τον τίτλο κτήσης, που αποτελεί αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία. Εφόσον η θέση στάθμευσης δεν αποτελεί αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία, αναγράφεται ως βοηθητικός χώρος της ιδιοκτησίας, της οποίας αποτελεί παρακολούθημα ή της μονοκατοικίας στην οποία ευρίσκονται.
Εφόσον δεν προκύπτει η επιφάνεια της θέσης στάθμευσης από την οικοδομική άδεια ή τον τίτλο αυτής, η επιφάνεια της θεωρείται ότι είναι 20 τ.μ., εκτός αν η πραγματική επιφάνεια είναι μεγαλύτερη. Οι βοηθητικοί χώροι / θέσεις στάθμευσης, που δεν αποτελούν αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες, βρίσκονται στους κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους πολυκατοικίας και δεν ανήκουν, ως παρακολούθημα, σε οριζόντια ιδιοκτησία της πολυκατοικίας, δεν αναγράφονται στη δήλωση στοιχείων ακινήτων.
Δεσμευμένες θέσεις στάθμευσης, σύμφωνα με τις διατάξεις των ν.1221/1980 και 960/1979, δεν αναγράφονται στη δήλωση στοιχείων ακινήτων, εφόσον βρίσκονται σε ακάλυπτο οικόπεδο. Αν όμως έχουν δεσμευθεί θέσεις στάθμευσης και αυτές είναι στεγασμένες, αναγράφονται.

 
Αποθηκες με χιλιοστα, δεν ειναι συνηθες.

Ειδικα αφου  λες οτι, "Στη συνέχεια το συμβόλαιο μου περιγράφει ότι στο οροφοδιαμέρισμα ανήκουν και 2 αποθήκες στο υπόγειο της πολυκατοικίας " δλδ ή ανηκουν σαν παρακολουθηματα ή ειναι ανεξαρτητες ΟΙ...ένα απο τα δυο..]

τεσπα

τυπικα θα βαλεις σε δυο γραμμες τις ανεξαρτητες ΟΙ αποθηκες, στους βοηθητικους χωρους

αλλά στο μελλον θα πωληθουν μαζι με το διαμερισμα.

[θεωρητικα, εχεις τρεις ΟΙ και δεν μπορεις να δινεις σε αυτες ρευμα απο το ίδιο ρολοι...]

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για τη γρήγορη απάντηση σου. Την πολυγραφημένη υπουργική εγκύκλιο (ΠΟΛ 1237 της 11/11/2014) την έχω διαβάσει πολλές φορές και γνωρίζω τι αναφέρει. Σε πολλά συμβόλαια εχω δει αποθήκες με χιλιοστά στο οικόπεδο γι' αυτο και ακριβώς τον λόγο πλήρωναν 20 ευρώ στο κτηματολογίο αντί για 35 που είναι το πάγιο. Επίσης γιατί λες ότι οι αποθήκες θα πρέπει να πουληθούν μαζί με το διαμέρισμα, αφού όπως σου ανέφερα αποτελούν σύμφωνα με το συμβόλαιο αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες και όχι παρακολουθήματα του διαμερίσματος που σημαίνει πρακτικά ότι είναι ανεξάρτητες απο το διαμέρισμα γι' αυτό και ακριβώς τον λόγο μπαίνουν και σε ξεχωριστή σειρά στο Ε9. Επίσης στο συμβόλαιο δεν έχω καθαρά και μεικτά έχω απλά τόσα μέτρα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι όπως μου είπες ότι οι 2 αυτές αποθήκες θα πρέπει να μπουν στο Ε9 στους βοηθητικούς χώρους παρά το γεγονός ότι έχουν χιλιοστά στο οικόπεδο και αποτελούν αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες

Edited by pat30
Link to comment
Share on other sites

αν το συμβολαιο γραφει οτι "ανηκουν" στο διαμερισμα, "πανε" με αυτο.

Οταν  στο συμβολαιο δεν εχει μικτα -καθαρα γινεται υπολογισμος Χ0.90

Φυσικα ειναι βοηθητικοι χωροι, ως εκ χρησεως...Το οτι εχουν χιλιοστα, δεν αλλαζει την "χρηση" σαν αποθηκων στο υπογειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.