Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλατφόρμα Δήλωσης Διόρθωσης τ.μ. Ακινήτων προς τους ΟΤΑ


Engineer

Recommended Posts

1) Όχι. Τα 20,47 τμ τα βάζω στο κύριο πεδίο. Αυτό το κλικ το κάνω στο 3ο σενάριο

Edited by steve aris
ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, steve aris said:

1) Όχι. Τα 20,47 τμ τα βάζψ στο κύριο πεδίο. Αυτό το κλικ το κάνω στο 3ο σενάριο

oυσιαστικά με την δήλωση έτσι είναι σαν να ζητάς τα 70τ.μ κοινοχρήστου να μειωθούν κατά 49τ.μ? για αυτο και η αρνητική τιμή νομίζω?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω????

Λέω να πάρω τηλέφωνο τον Θεό........... Κουράστηκα και έχω ευθύνη απέναντι σε 3-4 ανθρώπους του στενότατου κύκλου μου..........

Θα γυρίσω στο Βουλή TV, να δω το ματσάκι.........

Link to comment
Share on other sites

πάντως φίλε νομίζω πιό σωστό το 3ο σενάριο αλλά να μην σβήσεις τα τ.μ στους βοηθητικούς. Να σε ρωτήσω το * (αστεράκι) που παραπέμπει εκει που λεει ηλεκτροδοτουμενοι βοηθητικοι χώροι  τ.μ κοινοχρήστου?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, sikyonios said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τα μη ηλεκτροδοτούμενα. Αν υπάρχουν ηλεκτροδοτούμενα τα οποία υπάρχουν στο Ε9 αλλά δεν ηλεκτροδοτήθηκαν ποτέ πρέπει να τα δηλώσουμε;

Π.χ. αποθήκη 25 τμ πραγματικά, η οποία είναι κενή και στο Ε9 όμως ήταν δηλωμένη 30 τμ. και έχει τακτοποιηθεί με 4178/2013 γιατί δεν υπήρχε υπόγειο στην άδεια πρέπει να δηλωθεί στην πλατφόρμα; Σημ. Δεν είχε ποτέ ρεύμα ούτε ρολόι.

Επίσης σε ισόγειο: πυλωτή που έγινε κατάστημα κενό (τακτ με 4178/2013) αλλά δηλωμένο στο Ε9 και που ποτέ δεν είχε ρεύμα πρέπει να δηλωθεί. Η επιφ. του με την τακτοποίηση είναι μικρότερη από το Ε9 αλλά μεγαλύτερη από την αδεια. Τι κάνουμε σε τέτοια περίπτωση. Ρεύμα είχε μόνο το διαμέρισμα του α' ορόφου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

  

 

δηλώνονται ώς μη ηλεκτροδοτούμενα. Αλλά όχι λιγότερο απο το Ε9

Link to comment
Share on other sites

Αν δηλωθεί όπως στο Ε9 το οποίο είναι λάθος και το πραγματικό και η τακτοποίηση είναι λιγότερο μπορεί μετά να γίνει διόρθωση;

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα αυτό . Αν δεν μπορείς να κάνεις πρώτα διορθωση ε9 καντο έτσι και κάποια στιγμη το διορθωνεις στο δήμο.

Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2020 at 7:54 ΠΜ, netmin909 said:

1.Η αποθήκη και το πάρκινγκ ρευματοδοτούνται από το κοινόχρηστο ρολόι της πολυκατοικίας.Πώς θα δηλώσω την επιφάνεια τους στην ηλεκτρονική πλατφόρμα;

Όσοι ιδιοκτήτες κατέχουν βοηθητικούς χώρους σε πολυκατοικίες, όπως υπόγεια γκαράζ ή αποθήκες που ρευματοδοτούνται από κοινόχρηστα ρολόγια, έχουν πλέον τη δυνατότητα να δηλώσουν και τους χώρους αυτούς στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της ΚΕΔΕ ως ηλεκτροδοτούμενους. Όμως όσον αφορά το Τέλος Ακίνητης Περιουσίας θα πρέπει να προσέξουν πολλοί δήμοι χρεώνουν ΤΑΠ στους ιδιοκτήτες και για τους χώρους αυτούς , σαν αυτοί να μην προσμετρώνται στους κοινόχρηστους και να ρευματοδοτούνται από τα ρολόγια των ιδιοκτητών και όχι από τα κοινόχρηστα ρολόγια. Σημειώνεται ότι οι κοινόχρηστοι χώροι χρεώνονται μόνο με δημοτικά τέλη και όχι με ΤΑΠ. Προκειμένου να μην υπάρχουν προβλήματα σε περίπτωση μελλοντικής μεταβίβασης τέτοιων ακινήτων και να μην προκύψει εκ των υστέρων οφειλή ΤΑΠ προς τον δήμο προτείνεται οι χώροι αυτοί να δηλώνονται ως ηλεκτροδοτούμενοι από τους αριθμούς παροχής κύριας χρήσης και όχι από τους αριθμούς παροχής των κοινόχρηστων ρολογιών καταμέτρησης του ρεύματος.Αν όμως οι χώροι αυτοί προσμετρώνται σαφώς στους κοινόχρηστους για τους οποίους οφείλονται μόνο δημοτικά τέλη και όχι ρευματοδοτούμενοι από το κοινόχρηστο ρολόι.
 

Η άποψη του b2green για μια κατηγορία ακινήτων.

Σε επίσκεψη μου, στον Δήμο Καλαμαριάς μου δώσανε άλλη απάντηση.

Θα ήθελες να μας πεις τι απάντηση σου έδωσαν από τον συγκεκριμένο Δήμο??

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.