Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλατφόρμα Δήλωσης Διόρθωσης τ.μ. Ακινήτων προς τους ΟΤΑ


Engineer

Recommended Posts

On 28/2/2020 at 1:51 ΜΜ, Largy said:

Σχετικά με τις αποθήκες υπογείου που υπάρχουν σε όλες τις πολυκατοικιες και ηλεκτροδοτουνται απο κοινόχρηστο ρεύμα, αλλά δεν είναι κοινόχρηστες, έχουν κανονικά χιλιοστά ως ξεχωριστές ΟΙ, τι γίνεται?

 

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι, να γραφεις το εμβαδον της αποθηκης διπλα απο τα τμ. του κυριου χωρου [αρα να χρεωνεται με βαση καποιον συντελεστη, στον λογαριασμο της ΔΕΗ]

κι ας παιρνει ρευμα  και απο τον γειτονα..

 

Αποθήκες.
Αποθήκη θεωρείται το κτίσμα, το οποίο, σύμφωνα με την άδεια οικοδομής ή τον τίτλο κτήσης, είναι βοηθητικός χώρος, δεν εντάσσεται στην κατηγορία των γεωργικών ή κτηνοτροφικών αποθηκών και η πραγματική χρήση του ταυτίζεται με αυτήν της άδειας οικοδομής, ανεξάρτητα από το μέγεθος και τον όροφο στον οποίο βρίσκεται.
Στη στήλη αυτή αναγράφονται σε χωριστή γραμμή η αποθήκη η οποία είναι αυτοτελής οριζόντια ιδιοκτησία.

Εφόσον η αποθήκη δεν αποτελεί αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία, αναγράφεται ως βοηθητικός χώρος της ιδιοκτησίας, της οποίας αποτελεί παρακολούθημα.
Οι βοηθητικοί χώροι / αποθήκες, που δεν αποτελούν αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες, βρίσκονται στους κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους πολυκατοικίας και δεν ανήκουν, ως παρακολούθημα, σε οριζόντια ιδιοκτησία της πολυκατοικίας, δεν αναγράφονται στη δήλωση στοιχείων ακινήτων.
Δεξαμενές υγρών καυσίμων ή νερού, εφόσον είναι στεγασμένες και θεωρούνται κτίσματα, αναγράφονται ως βοηθητικοί χώροι (αποθήκες) ανεξάρτητα αν βρίσκονται σε υπόγειο ή ισόγειο χώρο.
Πηγάδι νερού δεν αναγράφεται στη δήλωση στοιχείων ακινήτων. Δεν αναγράφονται επίσης και οι ανοιχτές υδατοδεξαμενές (στέρνες).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στον λογ/σμό της ΔΕΗ για το σπίτι μου, η επιφάνεια επί της οποία χρεώνεται ο Δημοτικός φωτισμός είναι η σωστή ενώ η επιφάνεια στην οποία χρεώνονται τα Δημοτικά τέλη είναι προσαυξημένη κατά περίπου 50 μ2. Δεν θα έπρεπε τα 2 νούμερα να ταυτίζονται και αν ναι, διορθώνεται μέσω της πλατφόρμας; (αν και έχω ακούσει ότι για απομείωση πρέπει να πάς από τον Δήμο αυτοπροσώπως...).

57 λεπτά πριν, dimitris GM said:

το θεμα ειναι, να γραφεις το εμβαδον της αποθηκης διπλα απο τα τμ. του κυριου χωρου [αρα να χρεωνεται με βαση καποιον συντελεστη, στον λογαριασμο της ΔΕΗ]

κι ας παιρνει ρευμα  και απο τον γειτονα..

 

 

Άρα μία απ/κη που έχω στο υπόγειο 3 μ2 θα πρέπει να προστεθεί στα μέτρα στα οποία χρεώνονται τα Δημοτικά τέλη;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Largy said:

Σχετικά με τις αποθήκες υπογείου που υπάρχουν σε όλες τις πολυκατοικιες και ηλεκτροδοτουνται απο κοινόχρηστο ρεύμα, αλλά δεν είναι κοινόχρηστες, έχουν κανονικά χιλιοστά ως ξεχωριστές ΟΙ, τι γίνεται?

 

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

το θεμα ειναι, να γραφεις το εμβαδον της αποθηκης διπλα απο τα τμ. του κυριου χωρου [αρα να χρεωνεται με βαση καποιον συντελεστη, στον λογαριασμο της ΔΕΗ]

κι ας παιρνει ρευμα  και απο τον γειτονα..

 

Πώς να γραφεται στην ίδια γραμμη αφού μιλά για ξεχωριστή ΟΙ με χιλιοστα επι του οικοπέδου.?

Και μάλιστα θα ηλεκτροδοτείται απο το κοινόχρηστο ρευμα. Και μάλιστα όταν πρωτοβγηκε το χαράτσι μεσω των λογαριασμών ΔΕΗ επειδή σε πολύ λαο πήγαν χαράτσια μετα στην εφορία  για κοινόχρηστα οι λογιστές πρότειναν να μπαίνουν ώς μη ηλεκτροδοτουμενα στο Ε9 και Ε2 ώστε να μην χρεωνονται χαράτσι, αντι να γραφεται το κοινόχρηστο ρολοι. Το ίδιο εκανα τοτε και το διατηρώ ακόμα. Τωρα τι γινεται με αυτές τίς αποθηκες η γκαραζ υπόγεια?

Link to comment
Share on other sites

η ΔΕΗ χρεωνει ως εξης:Δημοτικά Τέλη (ΔΤ) – Δημοτικοί Φόροι (ΔΤ) – Τέλος Ακίνητης Περιουσίας (ΤΑΠ)

Η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη βάσει των Νόμων Ν.3979/2011 αρθρ.43 παρ.β, 25/75, 429/76, και 1080/80, να συνεισπράττει με τους λογαριασμούς ρεύματος τα υπέρ τρίτων ποσά των Δημοτικών Τελών και Δημοτικού Φόρου και βάσει του Ν.2130/93 το Τέλος Ακίνητης Περιουσίας και να διακόπτει την παροχή εάν αυτά δεν καταβάλλονται από τον πελάτη.
Η χρέωση των Δημοτικών Τελών (Δ.Τ.) του Δημοτικού Φόρου (Δ.Φ.) και του Τέλους Ακίνητης Περιουσίας (ΤΑΠ) γίνεται σύμφωνα με τα τετραγωνικά μέτρα που αναφέρονται στο έγγραφο του αρμόδιου Δήμου, το οποίο προσκομίζεται από τον πελάτη κατά την αρχική ηλεκτροδότηση ή με μεταγενέστερο έγγραφο του αρμόδιου Δήμου προς το Διαχειριστή Δικτύου (ΔΕΔΔΗΕ).
Ο υπολογισμός τους γίνεται ως ακολούθως :

Για ΔΤ, ΔΦ :

                          (τ.μ. ακινήτου) Χ (συντελεστή Δ.Τ ή Δ.Φ.) Χ (ημέρες έκδοσης λογ/σμού)
                                                                              365 ημέρες 

[καθε ετος, με αποφαση του ΔΣ,  καθοριζονται "συντελεστες" για ΔΤ ή ΔΦ, αναλογα με την περιοχη και το ειδος του ακινητου].
 
Για ΤΑΠ :

        (τ.μ. ακινήτου) Χ (τιμή ζώνης) Χ (παλαιότητα) Χ (συντ. ΤΑΠ) Χ (ημέρες έκδοσης λογ/σμού)
                                                                                365 ημέρες

[για το ΤΑΠ λαμβανεται υποψη η Τιμη Ζωνης, όπου υπαρχει αλλως οριζεται με την αποφαση του ΔΣ]

 Επομενως,

καθε Δημος εχει την δυνατοτητα να ορισει τους κατα την κριση του συντελεστες και σε τι θα αφορουν.

Αλλοι χρεωνουν και για τον φωτισμο στις πυλωτες, αλλοι βαζουν και τους ακαλυπτους ....τρεχα γυρευε...αφου τους ειχαν  αφησει να "νομοθετουν" κατα το δοκουν, ό,τι ηθελε εκανε ο καθενας.

Εν τελει,

για να γινει συμβολαιο θες πιστοποιητικο οτι πληρωσες το ΤΑΠ, για το ακινητο που μεταβιβαζεται.

Εχεις διαμερισμα με αποθηκη.?

Το ΤΑΠ πρεπει να γραφει και την αποθηκη.

Και επειδη δεν βρεθηκε ενας λογικος ανθρωπος να ορισει το απλο "επιτρεπεται αποκλιση 5%"

[όπως το επιτρεπει στον ΕΝΦΙΑ]

θα τρεχουν οι δημοτες να ταλαιπωρουνται και να διορθωνουν τα εμβαδα απο 90,15 σε 90,66 τμ....
 

Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2020 at 10:26 ΠΜ, georgegaleos said:

Την καλημέρα μου,

1) Σε αυτό που ρωτάς υπάρχει στις ερωτοαπαντήσεις (αφού μπεις με τους κωδικούς) η παρακάτω .... αλλά αυτό που με μπερδεύει είναι ότι στην ερώτηση αναφέρει την λέξη "διαφορά".

Αν και καταλαβαίνω ότι επειδή η εφαρμογή δουλεύει με ΑΤΑΚ του Ε9 μάλλον πρέπει να πάνε διαφορετικά εκτός αν είναι παρακολούθημα που θα είναι κάτω από το ίδιο ΑΤΑΚ. Δεν ξέρω τι να πώ ....

2) Επίσης ένα ερώτημα: Πρέπει να διορθώνουμε τον αριθμό παροχής που σε όσα έχω δει έχει προσυμπληρωμένα 9 ψηφία, βάζοντας τα 8 ψηφία σύμφωνα με την παρακάτω ερωτοαπάντηση ? (στην ερωτοαπάντηση αυτή καταλήγουμε αν επιλέξουμε το γκρι στρογγυλό  "i" (Info) που έχει δίπλα στον αριθμό παροχής στην δήλωση)

 

mh hlektr.jpg

ar par.jpg

Καλημέρα κι από εμένα. Λόγω τριημέρου απουσίαζα στα βουνά και στα λαγκάδια γι'αυτό καθυστέρησα την απάντηση μου.Να πω την αμαρτία μου στην ερώτηση "μπορώ να δηλώσω διαφορά μη ηλεκτροδοτούμενου ακίνητου?" όσες φορές κι αν την διάβασα δεν μπόρεσα να καταλάβω τί εννοεί με την λέξη διαφορά.. Εφόσον γράφει "κάθε μη ηλεκτροδοτούμενο ακίνητο θα πρέπει να δηλωθεί σε ξεχωριστή δήλωση" μάλλον είναι μονόδρομος τις εν λόγω αποθήκες να τις βάλω σε ξέχωρη δήλωση. Θα προσπαθήσω να πάρω τηλέφωνο στον οικείο δήμο, θα γράψω εδώ τυχόν απάντηση.. Κάτι ακόμη: με τις ημερομηνίες έβγαλε κανείς άκρη? υπάρχουν πάμπολλες περιπτώσεις ακινήτων που είναι πολύ παλιά κατασκευασμένα ωστόσο στο πεδίο "ημερομηνία έναρξης ισχύος αλλαγής των τ.μ." σε αφήνει να πας μόνο μέχρι την 1/1/1970 προς τα πίσω. Αν το ακίνητο ήταν εκ κατασκευής όσο είναι και σήμερα που θέλει ο ιδιώτης να δηλώσει, και ήταν κατασκευασμένο στις αρχές του αιώνα τί δηλώνεις εκεί?...

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης μου μόλις με ενημέρωσε ότι η πλατφόρμα 'τραβάει' το παλιό Ε9 με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ταύτιση τμ με τα πραγματικά.

Το Ε9 διορθώθηκε τον Σεπτέμβριο του 2019 με την τακτοποίηση αυθαιρέτου.

Πήγε στον δήμο να ρωτήσει τι να κάνει και η απάντηση του υπαλλήλου ΄΄ας ερχόσουν μέχρι την Παρασκευή που τα κάναμε χειρόγραφα΄΄

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, katrmp said:

Πώς να γραφεται στην ίδια γραμμη αφού μιλά για ξεχωριστή ΟΙ με χιλιοστα επι του οικοπέδου.?

Και μάλιστα θα ηλεκτροδοτείται απο το κοινόχρηστο ρευμα. Και μάλιστα όταν πρωτοβγηκε το χαράτσι μεσω των λογαριασμών ΔΕΗ επειδή σε πολύ λαο πήγαν χαράτσια μετα στην εφορία  για κοινόχρηστα οι λογιστές πρότειναν να μπαίνουν ώς μη ηλεκτροδοτουμενα στο Ε9 και Ε2 ώστε να μην χρεωνονται χαράτσι, αντι να γραφεται το κοινόχρηστο ρολοι. Το ίδιο εκανα τοτε και το διατηρώ ακόμα. Τωρα τι γινεται με αυτές τίς αποθηκες η γκαραζ υπόγεια?

Ιδιαίτερη προσοχή διότι η πλατφόρμα σε αφήνει μπορείς να προσθέσεις ακίνητο το οποίο δεν έχει αριθμό παροχής στην δήλωση (π.χ. προσωπικά μου πε΄ρασε από το μυαλό ότι ίσως μπορούν να μπουν αυτά που ανέφερε παραπάνω ο @katrmp αφού δεν "ηλεκτροδοτούνται" από το ρολόι του ιδιοκτήτη ... αλλά από το κοινόχρηστο ρολόι), πατώντας το κουμπί “Εισαγωγή στη Δήλωση”.
Αλλά το ακίνητο θα θεωρηθεί πως πλέον είναι ηλεκτροδοτούμενο (είναι ... μέχρι εδώ όλα καλά) αλλά θα πάρει τον ίδιο αριθμό παροχής με τα υπόλοιπα ακίνητα της δήλωσης, το οποίο κατά την γνώμη μου δεν είναι σωστό (αφού δεν ηλεκτροδοτείται από την "ιδιωτική" παροχή αλλά από την "κοινόχρηστη").

Οπότε προσωπικά κι εγώ δεν έχω βρει κάποια λύση στο πως αντιμετωπίζουμε το υπαρκτό (τουλάχιστον εγώ γνωρίζω πάνω από 20 άτομα) σενάριο:
"Είτε αποθήκη στο υπόγειο είτε κλειστή θέση στάθμευσης στην πυλωτη είτε και τα δύο και όλα με χιλιοστά
και
ηλεκτροδοτούνται από το κοινόχρηστο"

Οι λογιστές όντως για να μην πληρώνεται το χαράτσι της ΔΕΗ --καθώς όντως δεν έπρεπε να το πληρώνουν οι ιδιοκτήτες -- (τότε ΕΕΤΗΔΕ), σε αυτά που είχαν χιλιοστά και άρα γράφονταν σε ξεχωριστή γραμμή στο Ε9 (διαφορετικό ΑΤΑΚ) και ταυτόχρονα ηλεκτροδοτούνταν από το κοινόχρηστο, δεν έγραφαν κάτι στο πεδίο του αριθμού μετρητή ΔΕΗ (ούτε εννιάρια ούτε τον αριθμό μετρητή των κοινοχρήστων).. τίποτα ... κενό ... 

Άρα αν κάποιος έχει βρει το πως αντιμετωπίζονται αυτά ας ενημερώσει ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους!

Μια ερώτηση κι απο έμενα που πιστεύω δεν εχει απαντηθεί οσο έψαξα.

Δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες (ανεξάρτητα διαμερίσματα πολυκατοικίας Δ1 και Δ2) ηλεκτροδοτούνται με το ίδιο ρόλοι ΔΕΗ.

Στο Ε9 δηλώνεται ο ίδιος αριθμός παροχής και στα δυο ακίνητα.

Στη ΔΕΗ έρχονται τοσα χρόνια μονα τα τ.μ. του Β1 διαμερίσματος

Πως το δηλώνουμε στη νεα πλατφόρμα?

πχ αθροίζουμε τα τ.μ.. και των 2 ακινητων?  (πχ 90+50=140) ή κανουμε κανονικά 2 ξεχωριστές καταχωρήσεις με 90 και 50 τμ?

 

Ευχαριστώ για την βοηθεια.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgegaleos said:

Οπότε προσωπικά κι εγώ δεν έχω βρει κάποια λύση στο πως αντιμετωπίζουμε το υπαρκτό (τουλάχιστον εγώ γνωρίζω πάνω από 20 άτομα) σενάριο:
"Είτε αποθήκη στο υπόγειο είτε κλειστή θέση στάθμευσης στην πυλωτη είτε και τα δύο και όλα με χιλιοστά
και ηλεκτροδοτούνται από το κοινόχρηστο"

Πάντως από προσωπική εμπειρία στον Δήμο Αθήνας για λήψη βεβαίωσης ΤΑΠ για μεταβίβαση ζητάνε και αποθήκες και parking είτε με χιλιοστά είτε χωρίς (parking στη πυλωτή) να δηλωθούν όλα και στο ΤΑΠ και ΔΤ_ΔΦ. Επίσης στον λογαριασμό της ΔΕΗ όλα υπολογίζονται με τον ίδιο τρόπο, δεν υπάρχει μειωτικός συντελεστής για βοηθητικούς χώρους(Προκύπτει ένα νούμερο, σύνολο όλα μαζί με την κυρια χρήση και προκύπτει ΤΑΠ_ΔΤ_ΔΦ).

Edited by kosbar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.