Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σφραγίδα μηχανικού με δυο ειδικότητες


geogeogeo

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω μία απορία. Έχω δύο ειδικότητες Μηχανικού, Πολιτικός και Ηλεκτρολόγος, πρέπει να βγάλω δύο ξεχωριστές σφραγίδες, μία για κάθε ειδικότητα ή μόνο μία που να γράφει και τις δύο ειδικότητες;

Κάποιος με παρόμοια περίπτωση τι έκανε;

Ευχαριστώ.

(Υ. Γ. Έχω ρωτήσει και σε παλιότερο θέμα που αφορά τις σφραγίδες γενικότερα, αλλά επειδή είναι παλιό και πρακτικά έχει εξαντληθεί, υποθέτω ότι δεν υπάρχει κάτι καινούριο να πει ή να διαβάσει κάποιος, φοβήθηκα ότι μπορεί να μην το δουν πολλοί γι' αυτό σκέφτηκα να ανοίξω καινούριο μιας και ρωτάω κάτι πιο εξειδικευμένο. Ίσως υπάρχουν και άλλοι με περισσότερες ειδικότητες που να ενδιαφέρονται ή να μπορούν να βοηθήσουν.)

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες 2 ειδικότητες, τί εννοείς, εχει 2 πτυχία ή ένα πτυχίο και ενα μεταπτυχιακό? 

Εγώ θα εβαζα αυτό με το οποίο ασχολούμαι, όχι και τα δυο. Εγω πχ έχω μεταπτυχιακό στα γεωτεχνικά αλλα ποτέ δεν θα έβαζα στη σφραγίδα 'γεωτεχνικός' γιατί δεν ασχολούμαι.

 

Link to comment
Share on other sites

επίσης, για να συνενοούμαστε, οι επαγγελματικές ειδικότητες πάνε βάσει πτυχίου (εφόσον μόνο αυτό δίνει επαγγελματικά δικαιώματα) και γενικά ό,τι αναγνωρίζει το ΤΕΕ. τα μεταπτυχιακά (όπως και οι τομείς εμβάθυνσης) είναι ακαδημαϊκές εξειδικεύσεις και δεν έχουν θέση στις επαγγελματικές σφραγίδες, ασχέτως με το αν ασχολείται κανείς ή όχι.

θα είχε πλάκα να έχει επιλογή και το φόρουμ για τη δήλωση περισσότερων ειδικοτήτων σε όσους από εμάς διαθέτουμε!

 

Edited by georgios_m
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Ναι έχω δύο διπλώματα, του Πολιτικού Μηχανικού και του Ηλεκτρολόγου Μηχ. και Μηχ. Υπολ. και σε αυτά αναφέρομαι όσον αφορά τη σφραγίδα. Έχω και μεταπτυχιακό και διδακτορικό, αλλά δεν εννοούσα να βάλω τα μεταπτυχιακά, τις κατευθύνσεις κλπ., αλλά τις δύο βασικές προπτυχιακές, αυτά δηλαδή που αφορούν το ΤΕΕ. Πλάκα πλάκα και να ήθελα, εδώ με το ζόρι χωράνε αυτά που πρέπει να υπάρχουν.

Εσύ φίλε georgios_m πώς έκανες τη σφραγίδα, εννοώ να χωρέσουν και αν μπορείς να μου πεις και πού την έφτιαξες; Υποθέτω θα έχει συντομογραφίες ή μικρή γραμματοσειρά ή και τα δύο. Επίσης μόνο κεφαλαία ή επιτρέπονται και μικρά;

Αυτό το πρόβλημα με το φόρουμ όντως το έχω και εγώ. Δηλαδή δεν μπορώ να βάλω και τις δύο ειδικότητες και μάλιστα το είχα πει στον διαχειριστή ενός άλλου νήματος πάλι σχετικό με τις σφραγίδες όπου απαντούσα σε ένα σχετικό σχόλιο.

Edited by geogeogeo
Link to comment
Share on other sites

παιδιά τις παραπάνω πληροφορίες που θέλετε να βάλετε και αφορούν το άτομο σας, μπορείτε να τις βάλετε στη σελίδα "προφίλ" στην περιοχή "about me", στο forum μην γράφετε πολλά, ήδη διαβάζουμε αρκετά _ _

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου και πολύ! καλά έκανες αλλά εγώ ξέρω έναν που έχει 4 διπλώματα και έκανε την βλακεία να μην πάρει  κανένα μεταπτυχιακό

Πολιτικός μηχανικός -Περιβαλλοντολόγος-Τοπογράφος-Μηχ/γος

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

πιστευω δεν υπάρχει πρόβλημα να γράψετε 2 ειδικότητες στην σφραγγίδα σας εφόσον 2 δραστηριότητες ασκείται, ενδεχομένος μια σφραγγίδα με 7 γραμμές να τις χώραγε καλύτερα, δεν ξέρω όμως κατα πόσο επιτρέπεται να έχουμε σφραγγίδα μεγαλύτερη της τυποποιημένης διάστασης που πρεπει να έχουν οι Μηχανικοι

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έφτιαξα. Χώρεσαν 8 γραμμές οπότε μπήκαν και οι δύο ειδικότητες και όλα κομπλέ. Απλά μίκρυνε λίγο τις γραμματοσειρές. Οι διαστάσεις του πλαισίου δεν άλλαξαν, κανονικά 8Χ3.

 

14 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

Μπράβο σου και πολύ! καλά έκανες αλλά εγώ ξέρω έναν που έχει 4 διπλώματα και έκανε την βλακεία να μην πάρει  κανένα μεταπτυχιακό

Πολιτικός μηχανικός -Περιβαλλοντολόγος-Τοπογράφος-Μηχ/γος

 

Πώπω κουράγιο που το είχε και όρεξη! 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.